Üroloji Hangi Hastalıklara Bakar?

Üroloji ya da bilinen diğer adıyla bevliye erkeklerde ve kadınlarda yer alan üreme organlarının sağlıklı kalması ve patolojik durum oluştuğunda tedavi edilmesi ile ilgilenen tıp branşlarından biridir. Bu alanda uzmanlaşan hekimlerin ürolog adını aldığı bu bölüm, kanser ya da alt başlıklarda bahsedeceğim bazı hastalıkların varlığında diğer tıp bölümleri ile beraber çalışabilmektedir. Üroloji doktorları gerekli gördüğü durumlarda bilgisayarlı tomografi, manyetik rezonans görüntüleme ve ultrason gibi ileri görüntüleme tetkiklerinden ve geniş bakılmış kan tahlillerinden yararlanabilirler. Şimdi üroloji hangi hastalıklara bakar, üroloji hangi hastalıklarla ilgilenir veya üroloji neye bakar şeklinde çokça aranan bu soruların cevaplarını inceleyelim. Detaylar yazımızda. Aklınıza takılan her türlü sorunu yazının alt tarafında yer alan yorum bölümünden sorarsanız cevaplayacağım.

Üroloji Bölümü Neye Bakar?

Üroloji hangi hastalıklarla ilgilenir konusuna geçmeden önce kısaca birkaç bilgi verelim.

Üroloji, erkekler ve kadınlarda bulunan idrar yolları bütününün hastalıklarını inceleyen bir tıp bilimidir.

Bu dalda eğitim alarak uzmanlaşmış hekimlere ürolog adı verilir. Üroloji doktorları genellikle enfeksiyonlar için antibiyotik tedavileri, kanserler için hormon tedavileri, erektil disfonksiyon ve idrar kaçırma gibi hastalıklar için ilaç tedavileri uygularlar. Laparoskopik ameliyatlar yapabilecekleri gibi açık ameliyatlarda yapabilirler. Ayrıca kanser gibi durumlarda belirlenmiş doku parçalarını çıkarmak, travma sonrası çeşitli onarımlar yapmak, üretral darlıkların açılması, böbrek taşlarının kırılması ve nakillerde üroloji doktorlarının yaptığı diğer önemli işlerdir.

üroloji hekimi
Üroloji uzman hekimi, pratisyen hekimlerin 4 yıl süren uzmanlık eğitimi alması ile kazandıkları bir statüdür.

Böbrekler, böbrek üstü bezleri, üreterler, mesanetestis, epididimis, vas deferens, seminal veziküller, prostat ve penis bu bilim dalının inceleme alanına giren yapılar arasındadır. Bu konularda araştırma yapan insanlar için üroloji hangi hastalıklara bakar hemen incelemeye başlayalım ve ürolojik hastalıklar ve tedavileri hakkında bilgiler verelim.

Üroloji Bölümü (Bevliye) Hangi Hastalıklara Bakar?

Üroloji bilim dalının inceleme alanına giren onlarca hastalık bulunmaktadır. İnsanlar ürolojinin, nefroloji ve kadın hastalıkları gibi bölümlerle yakın ilişkilerinden dolayı bazen hangi doktora gidecekleri hususunda tereddüt edebilirler. Bu konuya açıklık getirebilmek adına ürolojik hastalıkları, erkeklerde ve kadınlarda görülenler şeklinde gruplamaya çalışacağım.

ürolojide erkek ve kadın
Üroloji erkeklerde ve kadınlarda temelde aynı hastalıklara baksa da bazı farklılıklarda mevcuttur.

Erkeklerde görülen ürolojik hastalıklar ile kadınlarda görülen ürolojik hastalıklar arasında bir takım farklılıklar bulunmaktadır. Bu farklılıkların temeli erkeklerde ve kadınlarda aynı üreme ve boşaltım organlarının olmayışından kaynaklıdır.  Şimdi bu farklara değinelim.

Üroloji Erkeklerin Hangi Hastalıkları ile İlgileniyor?

Erkeklerde aşağıda liste halinde verilen hastalıklar ürolojinin inceleme alanına girmektedir ancak bu hastalıkları başka bölümlerinde inceleyebileceğini unutmamak gerekir.

Üroloji Erkeklerde Hangi Hastalıklara Bakar?

Ayrıca cinsel sorunlar için hangi doktora gidilir başlıklı yazımıza da göz gezdirmeniz konuyu kavrayabilmeniz açısında faydalı olacaktır.

Üroloji Kadınların Hangi Hastalıkları ile İlgileniyor?

Kadınlarda aşağıda liste halinde verilen hastalıklar ürolojinin inceleme alanına girmektedir ancak bu hastalıkları başka bölümlerinde inceleyebileceğini unutmamak gerekir.

Üroloji Kadınlarda Hangi Hastalıklara Bakar?

 • İdrar yolu enfeksiyonları
 • Böbrekte taş hastalıkları
 • Böbrekte ve diğer boşaltım organlarında kist veya tümör oluşumlarının varlığı
 • İdrar kaçırma ve mesane kontrol bozuklukları
 • Akut renal yetmezlik
 • Addison hastalığı
 • Kronik böbrek hastalığı
 • Üriner inkontinans
 • İdrar yollarında taş olması
 • İdrar yollarında darlık oluşması
 • İdrar yollarında tümör varlığı
 • Genital siğillerin ortaya çıkması
 • Enürezis nokturna
 • Vezikoüreteral reflü hastalığı

Ek olarak ürolojik hastalıklarla ilgili detaylı bilgilerin yer aldığı Ürolojik Hastalıklar sayfamızı ziyaret etmeniz faydalı olacaktır.

Üroloji Bölümüne Hangi Şikayetler ile Gidilir?

Üroloji bölümüne aşağıda liste halinde verilen şikayetlerden bir veya birkaçının varlığında gidebilirsiniz. Hekiminiz gerekli test ve taramaları yaparak uygun şekilde tedavi planını çizecektir. Ayrıca hangi şikayetiniz için hangi bölüme başvuracağınızı bilmiyorsanız hemen Hangi Şikayet için Hangi Bölüme Gidilir? başlıklı sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Ürolojiye Hangi Durumlarda Gidilir?

Böbreklerinizi ve idrar yollarınızı etkileyen tüm şikayetleriniz için bir üroloji hekiminize başvurabilirsiniz. Gerekli olduğu durumlarda hekiminiz sizi diğer bölümlere yönlendirecektir. Bu konudaki kafalarda yer alan hemen hemen tüm soruları cevapladığımı düşünüyorum. Aklınıza takılanları veya merak ettiklerinizi alttaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım. Yorumlarınızı bekliyorum 🙂

(Bu yazı ilk defa 6 Eylül 2019 tarihinde yazılmıştır. Ardından 5 Aralık 2020 tarihinde güncellenmiştir.)

“Üroloji Hangi Hastalıklara Bakar?” üzerine 6 yorum

 1. merhaba hocam idrar kültürümde Proteus mirabilis 10.000 koloni bulundu bu nedir acaba ? bir de lökosit 137,eritrosit 10,protein eser miktarda çıktı daha önce bakteriyel vajinit ve kandida,üreaplasma tedavisi gördüm.

  Cevapla
  • Merhabalar Dilara Hanım, öncelikle geçmiş olsun.
   İdrar tahlilleriniz neticesinden enfeksiyon varlığı tespit edilmiş. Proteus Mirabilis, tüm proteus enfeksiyonlarının yüzde 90’nından sorumlu bir mikroorganizmadır. Mutlaka tahlili isteyen hekiminize giderek sonuçları gösteriniz ve tedaviye başlayınız.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla
 2. Hocam merhaba yaklaşık 2 Aydır sertleşme problemi yaşıyorum ve bunu düşündükçe durum daha da kötü hal alıyor. İş stresi dedim ama durum bu ne yapabilirim bu konuda teşekkürler

  Cevapla
 3. Hocam merhaba benim sorunum ilk ilişki esnasında bir sıkıntı yok 2.ilişkide sertleşme uzun zaman aliyo birde tam sertleşme olmuyo.bazende sertleşme oluyo fakat tam içeri giricem sönüyo en kısa zamanda cevabınızı bekliyorum şimdiden teşekkürler

  Cevapla
 4. Merhba normal günlük yasitinda peniste sikinti yok sertlesiyor ama ne zamn iliskiye girsem sertlesme prblemi yasiyorum bunu merak ediyrm

  Cevapla
 5. Slm ben agridan halil hocam size bi sorum olacak benim peniste sertleşme sorunu yaşiyom 3 4 ay oldu

  Cevapla

Yorum yapın