Dizüri Nedir? Tıpta Dizüri Ne Anlama Gelir?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Dizüri Nedir?

Dizüri, tıpta idrar yaparken ağrı olması ya da ağrılı idrar yapmak anlamına gelen tıbbi bir terimdir. Tıpta ve üroloji bölümünde sıkça kullanılan bir ifadedir. Üroloji bölümüne gittiğinizde ürolog çoğu zaman idrar yaparken ağrınız var mı diye soracaktır. Duruma göre farklı tedaviler verecektir. İdrar ile ilgili diğer patolojik durumlar olan poliüri, oligüri, anüri, pollaküri, noktüri ve inkontinans hakkında bilgi almak için tıklayınız.

dizüri nedir ürolojide
Üroloji bölümü doktorlarının sıkça karşılaştığı durumlardan bir tanesidir dizüri.

Bu konuyu burada bitiyorum. Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi alttaki yorum kısmına yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım. Yorumlarınızı bekliyorum:)

(Bu yazı ilk defa 17 Ağustos 2016 tarihinde yazılmıştır. Ardından 5 Aralık 2020 tarihinde güncellenmiştir.)

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2021'i bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

“Dizüri Nedir? Tıpta Dizüri Ne Anlama Gelir?” üzerine bir yorum

Yorum yapın