Poliüri Nedir? Tıpta Poliüri Ne Demektir?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Poliüri Nedir?

Poliüri, tıp biliminde 24 saat içerisinde hacim olarak 3 lt’den fazla idrar çıkarmaya” verilen isimdir. Üroloji bilim dalında ürologlar genellikle hastalarına normalden fazla idrar çıkması durumu oluyor mu diye sorarlar. Bu sıvı takibinin yapılabilmesi için genellikle hastalara idrar sondası takılır ve girdi çıktı takibi yapılır. En sık pollaküri ile karışmaktadır. Pollaküri, sık sık idrara çıkma olarak bilinirken poliüri hacim olarak fazla idrar yapmak demektir. Aslında bambaşka kavramlardır. Ek olarak şeker hastalığında da görülen klinik belirtilerden bir tanesidir. İdrar bozukluklarından olan noktüri, inkontinans, pollaküri, anüri, dizüri ve oligüri hakkında bilgi almak için ilgili kelimeye tıklayınız.

poliüri nedir tıpta
Poliüri hacim olarak fazla işeme anlamına gelmektedir.

Bu yazımı burada bitirmiş bulunuyorum. Aklınıza takılan bir durum varsa yorum kısmına yazınız. Cevap vermekten mutluluk duyacağım. Yorumlarınızı bekliyorum.

(Bu yazı ilk defa 18 Ağustos 2016 tarihinde yazılmıştır. Ardından 5 Aralık 2020 tarihinde güncellenmiştir.)

Bu makale, bir doktor tarafından yazılmış ve profesyonelce incelenmiştir. Sağlık ve tıp alanında genel bilgilendirme amacı taşır ancak kişisel tıbbi önerilerin yerine geçmez. Özel sağlık durumlarınızı değerlendirmek ve tedavi seçenekleri hakkında bilgi almak için lütfen bir sağlık kuruluşuna başvurun. Profesyonel sağlık ekibimizi incelemek ve editöryal sürecimiz hakkında bilgi sahibi olmak için tıklayınız.
Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

Diploma - Sertifika - Özgeçmiş

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2024'e girdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

Sitemize yorum yazarak Yorum Politikası kurallarını kabul etmiş sayılırsınız. Yorumlarınızda asla tıbbi tavsiye vermeyin. Gerçek bir sağlık profesyoneli olsanız bile hastayı muayene etmeksizin vereceğiniz bilgilerin hastaya zarar verebileceğini unutmayın.

Yorum yapın