Benign Lezyon Nedir? Türleri, Belirtileri ve Tedavisi

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Benign Lezyon, temelde kanserli olmayan bir doku büyümesi veya iyi huylu olarak kabul edilen lezyonlara verilen isimdir. İfadeyi daha net bir biçimde kavramak için benign ve lezyon kelimelerinin anlamlarına ayrı ayrı bakmamız gerekir. Benign kanserli olmayan ve iyi huylu manasında kullanılır. Lezyon ise vücutta bulunan yara izi gibi normal olmayan oluşumlara verilen isimdir. Benign Lezyon, insan vücudunda birçok bölgede ortaya çıkabilir.

Benign Lezyon
Benign Lezyon, tıp dilinde sıkça kullanılan bir terimdir. Kötü huylu olmayan yara izleri anlamında kullanılmasında bir sakınca yoktur.

Bilinen diğer kullanımları şu şekildedir:

 1. Benign Özellikte Lezyon
 2. Benign Görünümlü Lezyon
 3. Benign Bulgular Taşıyan Lezyon

Benign Lezyon Neden Olur?

Benign Lezyon nedenlerinin belirlenmesi için öncelikle lezyonun hangi bölgede ortaya çıktığı belirlenmelidir. Sıklıkla deride, memede ve diğer dokularda karşımıza çıkmaktadır. Lezyonların nedeninin belirlenmesi hekiminizin yapacağı taramalar ve tanı çalışmaları neticesinde belirlenebilir.

Benign ozellikte Lezyon
Görselde oklarla işaretlediğimiz lezyonlar, benign özellikte lezyon olarak isimlendirilir. Bu deri lezyonları ile sıkça karşılaşırız.

Benign Lezyon Tedavisi Nasıl Yapılır?

Benign Lezyonun tedavisini yapabilmek için öncelikle nerede ortaya çıktığı tespit edilmelidir. Bazı lezyonlarda tedaviye gerek duyulmayabilir. Bahsi geçen lezyonun varlığının vücuda bir zarar verip vermediği tedavi için dikkat edilmesi gereken temel faktörlerden biridir.

Bu konu ile ilgili olarak raporlarınızda bulunan ifadeleri yorumlamamı isterseniz yorum bölümüne yazabilirsiniz.

Şimdi tıbbi belgelerde sıkça geçen birkaç ifadeden ve anlamlarından bahsedelim.

Benign Solid Lezyon Ne Demek?

Yukarıda bahsettiğimiz özelliklere sahip lezyonların solid karakterde olması durumudur. Solid karakterde olan lezyonlar sert, içi dolu ve katı özellik gösterirler.

benign karakterde solid lezyon
Görselde biyopsi alınmak üzere incelenen bir tirodin yapısında bulunan benign solid lezyon görülmektedir.

Solid lezyonlar hakkında detaylı yazıma ulaşmak için tıklayınız.

Benign Solid Kitle Ne Demek?

Benign ve solid özellikte olan yer kaplayıcı lezyonlara verilen isimdir. Normalde kitleler solid veya kistik yapıda olabilir.

benign solid kitle nedir
Görselde sol tarafta solid karakterde bir kitle görülürken sağ tarafta kistik karakterde bir kitle görülmektedir.

Benign Kistik Lezyon Ne Demek?

İyi huylu içi sıvı dolu lezyonlara verilen isimdir. Bir önceki görselde sağ tarafta görmüş olduğunuz lezyon kistik yapıdadır. İçerisinde yapısı biyopsi yapılmadan bilinemeyen özellikte sıvı vardır.


İçerisinde benign ve lezyon kelimeleri geçen ifadeler çoğaltılabilir. Bunlarla ilgili merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım. Yorumlarınızı bekliyorum.

(Bu yazı ilk defa 21 Aralık 2017 tarihinde yazılmıştır. Ardından 9 Kasım 2023 tarihinde güncellenmiştir.)

Bu makale, bir doktor tarafından yazılmış ve profesyonelce incelenmiştir. Sağlık ve tıp alanında genel bilgilendirme amacı taşır ancak kişisel tıbbi önerilerin yerine geçmez. Özel sağlık durumlarınızı değerlendirmek ve tedavi seçenekleri hakkında bilgi almak için lütfen bir sağlık kuruluşuna başvurun. Profesyonel sağlık ekibimizi incelemek ve editöryal sürecimiz hakkında bilgi sahibi olmak için tıklayınız.
Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

Diploma - Sertifika - Özgeçmiş

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2024'e girdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

Sitemize yorum yazarak Yorum Politikası kurallarını kabul etmiş sayılırsınız. Yorumlarınızda asla tıbbi tavsiye vermeyin. Gerçek bir sağlık profesyoneli olsanız bile hastayı muayene etmeksizin vereceğiniz bilgilerin hastaya zarar verebileceğini unutmayın.

“Benign Lezyon Nedir? Türleri, Belirtileri ve Tedavisi” üzerine 2 yorum

 1. Merhaba 33 yaşındayım
  Her iki meme cilt-cilt altı dokular normaldir.
  Sol meme st1 düzeyinde periferde 6.5 x 4 mm boyutunda düzgün konturlu benign natürde Solid lezyon mevcuttur
  Sağ meme st10 düzeyinde periferde 10 çarpı 3.5 mm boyutunda düzgün konturlu beni natürde solid görünümlü lezyon mevcuttur
  Her iki aksillada solda büyüğü 38 x 12 mm sağda büyüğü 38 x 13 mm boyutunda ölçülen geniş santral ekojeniteleri olmakla birlikte korteksleri kalınlaşmış LAM lar mevcuttur biyopsi önerilir
  Her iki inguinal bölgede büyüğü solda 41 çarpı 13 mm boyutunda ölçülen geniş santral ekojeniteleri olmakla birlikte korteksleri kalınlaşmış LAM lar mevcuttur biyopsi önerilir
  Her iki Servikal zincirde büyüğü solda 22 x 8 mm boyutunda ölçülen santral kojenite İleri seçilmek ile birlikte korteksleri kalın patolojik kriterlere ağırlıklı yaygın lam lar mevcuttur diğer tetkikler ve biyopsi ile korelasyonu önerilir

  Yanıtla
  • Merhabalar Gülşen Hanım, öncelikle geçmiş olsun.
   Tetkik sonucunuzda tespit edilen lezyonların ne olduğu tam belirlenememiş. Biyopsi yapılarak belirlenmesi önerilmiş. Sizi muayene den hekiminize başvurunuz.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Yanıtla

Yorum yapın