Benign Lezyon

0
134

Benign Lezyon Nedir? Ne Demek?

Benign Lezyon, iyi huylu olarak kabul edilen lezyonlara verilen isimdir. İfadeyi daha net bir biçimde kavramak için bening ve lezyon kelimelerinin anlamlarına ayrı ayrı bakmamız gerekir. Benign kanserli olmayan ve iyi huylu manasında kullanılır. Lezyon ise vücutta bulunan yara izi gibi normal olmayan oluşumlara verilen isimdir. Benign Lezyon, insan vücudunda birçok bölgede ortaya çıkabilir.

Benign Lezyon
Benign Lezyon, tıp dilinde sıkça kullanılan bir terimdir. Kötü huylu olmayan yara izleri anlamında kullanılmasında bir sakınca yoktur.

Bilinen diğer kullanımları şu şekildedir:

  1. Benign Özellikte Lezyon
  2. Benign Görünümlü Lezyon
  3. Benign Bulgular Taşıyan Lezyon

Benign Lezyon Neden Olur?

Benign Lezyon nedenlerinin belirlenmesi için öncelikle lezyonun hangi bölgede ortaya çıktığı belirlenmelidir. Sıklıkla deride, memede ve diğer dokularda karşımıza çıkmaktadır. Lezyonların nedeninin belirlenmesi hekiminizin yapacağı taramalar ve tanı çalışmaları neticesinde belirlenebilir.

Benign ozellikte Lezyon
Görselde oklarla işaretlediğimiz lezyonlar, benign özellikte lezyon olarak isimlendirilir. Bu deri lezyonları ile sıkça karşılaşırız.

Benign Lezyon Tedavisi Nasıl Yapılır?

Benign Lezyonun tedavisini yapabilmek için öncelikle nerede ortaya çıktığı tespit edilmelidir. Bazı lezyonlarda tedaviye gerek duyulmayabilir. Bahsi geçen lezyonun varlığının vücuda bir zarar verip vermediği tedavi için dikkat edilmesi gereken temel faktörlerden biridir.

Bu konu ile ilgili olarak raporlarınızda bulunan ifadeleri yorumlamamı isterseniz yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Şimdi tıbbi belgelerde sıkça geçen birkaç ifadeden ve anlamlarından bahsedelim.

Benign Solid Lezyon Nedir? Ne Demek?

Yukarıda bahsettiğimiz özelliklere sahip lezyonların solid karakterde olması durumudur. Solid karakterde olan lezyonlar sert, içi dolu ve katı özellik gösterirler.

benign karakterde solid lezyon
Görselde biyopsi alınmak üzere incelenen bir tirodin yapısında bulunan benign solid lezyon görülmektedir.

Benign Solid Kitle Nedir? Ne Demek?

Benign ve solid özellikte olan yer kaplayıcı lezyonlara verilen isimdir. Normalde kitleler solid veya kistik yapıda olabilir.

benign solid kitle nedir
Görselde sol tarafta solid karakterde bir kitle görülürken sağ tarafta kistik karakterde bir kitle görülmektedir.

Benign Kistik Lezyon Nedir? Ne Demek?

İyi huylu içi sıvı dolu lezyonlara verilen isimdir. Bir önceki görselde sağ tarafta görmüş olduğunuz lezyon kistik yapıdadır. İçerisinde yapısı biyopsi yapılmadan bilinemeyen özellikte sıvı vardır.


İçerisinde benign ve lezyon kelimeleri geçen ifadeler çoğaltılabilir. Bunlarla ilgili merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesinde Eğitimimi Sürdürmekteyim. Bana erhanyavuz@mail.com veya instagram üzerinden ulaşabilirsiniz. Lütfen tıbbi sorularınızı olabildiğince konu altlarındaki yorum bölümlerinden sormaya özen gösteriniz.

Haydi Hemen Bir YORUM Yazın

Please enter your comment!
Please enter your name here