Benign Lezyon

1
795

Benign Lezyon Nedir? Ne Demek?

Benign Lezyon, iyi huylu olarak kabul edilen lezyonlara verilen isimdir. İfadeyi daha net bir biçimde kavramak için bening ve lezyon kelimelerinin anlamlarına ayrı ayrı bakmamız gerekir. Benign kanserli olmayan ve iyi huylu manasında kullanılır. Lezyon ise vücutta bulunan yara izi gibi normal olmayan oluşumlara verilen isimdir. Benign Lezyon, insan vücudunda birçok bölgede ortaya çıkabilir.

Benign Lezyon
Benign Lezyon, tıp dilinde sıkça kullanılan bir terimdir. Kötü huylu olmayan yara izleri anlamında kullanılmasında bir sakınca yoktur.

Bilinen diğer kullanımları şu şekildedir:

 1. Benign Özellikte Lezyon
 2. Benign Görünümlü Lezyon
 3. Benign Bulgular Taşıyan Lezyon

Benign Lezyon Neden Olur?

Benign Lezyon nedenlerinin belirlenmesi için öncelikle lezyonun hangi bölgede ortaya çıktığı belirlenmelidir. Sıklıkla deride, memede ve diğer dokularda karşımıza çıkmaktadır. Lezyonların nedeninin belirlenmesi hekiminizin yapacağı taramalar ve tanı çalışmaları neticesinde belirlenebilir.

Benign ozellikte Lezyon
Görselde oklarla işaretlediğimiz lezyonlar, benign özellikte lezyon olarak isimlendirilir. Bu deri lezyonları ile sıkça karşılaşırız.

Benign Lezyon Tedavisi Nasıl Yapılır?

Benign Lezyonun tedavisini yapabilmek için öncelikle nerede ortaya çıktığı tespit edilmelidir. Bazı lezyonlarda tedaviye gerek duyulmayabilir. Bahsi geçen lezyonun varlığının vücuda bir zarar verip vermediği tedavi için dikkat edilmesi gereken temel faktörlerden biridir.

Bu konu ile ilgili olarak raporlarınızda bulunan ifadeleri yorumlamamı isterseniz yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Şimdi tıbbi belgelerde sıkça geçen birkaç ifadeden ve anlamlarından bahsedelim.

Benign Solid Lezyon Nedir? Ne Demek?

Yukarıda bahsettiğimiz özelliklere sahip lezyonların solid karakterde olması durumudur. Solid karakterde olan lezyonlar sert, içi dolu ve katı özellik gösterirler.

benign karakterde solid lezyon
Görselde biyopsi alınmak üzere incelenen bir tirodin yapısında bulunan benign solid lezyon görülmektedir.

Benign Solid Kitle Nedir? Ne Demek?

Benign ve solid özellikte olan yer kaplayıcı lezyonlara verilen isimdir. Normalde kitleler solid veya kistik yapıda olabilir.

benign solid kitle nedir
Görselde sol tarafta solid karakterde bir kitle görülürken sağ tarafta kistik karakterde bir kitle görülmektedir.

Benign Kistik Lezyon Nedir? Ne Demek?

İyi huylu içi sıvı dolu lezyonlara verilen isimdir. Bir önceki görselde sağ tarafta görmüş olduğunuz lezyon kistik yapıdadır. İçerisinde yapısı biyopsi yapılmadan bilinemeyen özellikte sıvı vardır.


İçerisinde benign ve lezyon kelimeleri geçen ifadeler çoğaltılabilir. Bunlarla ilgili merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Avatar
Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitimimi tamamladım. Şimdi Erzurum Karayazı ilçesinde aile hekimi olarak görev almaktayım. Bana erhan.yavuz@saglik.gov.tr veya instagram üzerinden ulaşabilirsiniz. Lütfen tıbbi sorularınızı olabildiğince konu altlarındaki yorum bölümlerinden sormaya özen gösteriniz.

Bu Yazıya Toplamda 1 Yorum Yapılmıştır.

 1. Merhaba 33 yaşındayım
  Her iki meme cilt-cilt altı dokular normaldir.
  Sol meme st1 düzeyinde periferde 6.5 x 4 mm boyutunda düzgün konturlu benign natürde Solid lezyon mevcuttur
  Sağ meme st10 düzeyinde periferde 10 çarpı 3.5 mm boyutunda düzgün konturlu beni natürde solid görünümlü lezyon mevcuttur
  Her iki aksillada solda büyüğü 38 x 12 mm sağda büyüğü 38 x 13 mm boyutunda ölçülen geniş santral ekojeniteleri olmakla birlikte korteksleri kalınlaşmış LAM lar mevcuttur biyopsi önerilir
  Her iki inguinal bölgede büyüğü solda 41 çarpı 13 mm boyutunda ölçülen geniş santral ekojeniteleri olmakla birlikte korteksleri kalınlaşmış LAM lar mevcuttur biyopsi önerilir
  Her iki Servikal zincirde büyüğü solda 22 x 8 mm boyutunda ölçülen santral kojenite İleri seçilmek ile birlikte korteksleri kalın patolojik kriterlere ağırlıklı yaygın lam lar mevcuttur diğer tetkikler ve biyopsi ile korelasyonu önerilir

Haydi Hemen Bir YORUM Yazın

Please enter your comment!
Please enter your name here