Oligüri Nedir? Tıpta Oligüri Ne Demek?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Oligüri Nedir?

Oligüri, temel olarak tıpta üroloji biliminde idrarın normalden az çıkması olarak bilinse de tam tanımı “24 saatte 50 ml ile 400 ml arasındaki hacimlerde idrar” çıkarılmasıdır. Üroloji bölümü doktorları olan ürologlar tarafından hastalarına sıkça sorulan konulardandır. Her hastada oligüri sınırları değişkendir. Üstteki değer bir genellemedir. Bu hesaplar kilograma göre yapılır. Örneğin 150 kg bir birey ile 70 kg bir bireyin oligüri seviyeleri aynı değildir. Çocuk hastalarda ise 1 kg’a karşılık 0.8 ml den az idrar olması oligüri olarak isimlendirilir. Eğer benzer idrar bozukluklarından olan anüri, poliüri, pollaküri, inkontinans, dizüri ve noktüri terimlerini okumak için tıklayınız.

oligüri nedir tıpta
Oligüri normal miktardan az işeme olarak bilinen tıbbi bir terimdir.

Oliguri hakkındaki bu yazımı burada bitiyorum. Merak ettiğiniz hususlar varsa alttaki yorum kısmına yazınız. Cevap vermekten mutluluk duyacağım. Yorumlarınızı bekliyorum.

(Bu yazı ilk defa 23 Ağustos 2016 tarihinde yazılmıştır. Ardından 5 Aralık 2020 tarihinde güncellenmiştir.)

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2021'i bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

Yorum yapın