P-lcr Yüksekliği ve Düşüklüğü

Bu yazı tıbbi açıdan Doktor Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir.

P-lcr Nedir?

P-lcr kısaltması, büyük trombosit hücresi oranı anlamı taşımaktadır. Platelet large cell ratio ifadesinin Türkçe’ye çevrilmiş halidir. Kanın analiz edildiği özel tıbbi cihazlarda belirli bir formüle göre otomatik olarak hesaplanır. P-LCR = P-LCC / PLT formülü kullanılır. Burada PLT olarak kısaltılan ifade toplam trombosit sayısını, P-LCC olarak kısaltılan ifade ise 12 fl’den büyük ve 30 fl’den küçük trombositlerin sayısını gösterir.

Trombositler kan pulcukları olarak ta bilinen çok önemli kan hücrelerinden biridir. Temel olarak kanın pıhtılaşması gereken zamanlarda fonksiyon görmeye başlayan bu hücrelerin sayısı arttığında pıhtılaşma hızlanırken sayısı azaldığında pıhtılaşma zorlaşmaktadır.

p-lcr nedir
P-lcr nedir ile ilişkili görsel.

Karaciğer tarafından üretilen bu hücreler yaşam sikluslarını tamamladıklarında dalakta parçalanarak yok edilirler. Renk ve çekirdek yapılarından yoksundurlar. Kalıtsal bir takım hastalıklara, yüksek bölgelerde yaşamaya,sigara içmeye, splenomegali gibi dalağın fazla aktif olduğu durumlara ve bazı diğer faktörlere bağlı olarak sayıları azalabilir ya da artabilir.

P-lcr Yüksekliği ve Düşüklüğü Hangi Hastalıklarda Görülür?

Özel tıbbi cihazlar tarafından belirli bir formüle göre otomatik olarak hesaplanan bu plcr değeri, anormal trombosit sayılarıyla seyredebilen bir takım hastalıkların tanısında ve tedavisinde yardımcı olabilmektedir.

 1. İmmün Trombositopenik Purpura
 2. Sekonder Trombositopenik Purpura
 3. Yaygın Damar İçi Pıhtılaşma Bozuklukları
 4. Hemolitik Üremik Sendrom
 5. Trombotik Trobositopenik Purpura
 6. Hipersplenizm ya da Splenomegali
 7. Megakaryositik Trombositopeni
 8. Wiskott-Aldrich Sendromu
 9. TAR sendromu

ve diğer birçok trombosit merkezli hastalıklarda kan trombosit değerleri değişkenlik göstermektedir. Diğer kan hastalıklarına göz atmak için hematoloji hangi hastalıklara bakar isimli yazımıza geçmeniz faydalı olacaktır. Kanınız çalışıldığında çıkan p-lcr değerlerinin referans aralığın dışında olması bu hastalıklardan birini taşıyor olduğunuz anlamına gelmez. Liste şeklinde verdiğimiz hastalıklarda kan trombosit değerleri değişiklik gösterir.

Platelet larger cell ratio in patients with dyslipidemia başlıklı bir çalışmada kan kolesterol ve trigliserit düzeyleri yüksek olan hastaların p-lcr değerlerinde anlamlı bir yükseklik saptandı. Çalışma neticesinde P-LCR değerinin tromboembolik iskemik olaylar için bir risk faktörü olduğu düşünüldü.

P-lcr Normal Değerleri (Referans Aralığı)

İnsan vücudundan alınan kan örnekleri çalışıldığında ortaya çıkan p-lcr değerleri belirlenmiş olan bir aralığın üstüne çıktığında veya altına indiğinde bazı hastalıkların varlığından şüphelenilebilir. Bu belirlenen aralık kanın çalışıldığı laboratuvarlarda bulunan özel cihazların  türüne ve çalışıldığı birime bağlı olarak değişiklik gösterir.

p-lcr yuksekligi ve p-lcr dusuklugu
P-lcr yüksekliği ve p-lcr düşüklüğü ile ilişkili görsel. Örnek olarak verilen tahlil sonucunda plcr değeri ve plcr normal değerleri görülüyor.

Tahlil sonuçlarınızda yazan değerleri internet ortamından bulduğunuz herhangi bir p-lcr referans aralığı değeriyle karşılaştırmanız doğru sonucu vermeyebilir. Bu noktada yapılması gereken en doğru şey tahlil sonuçlarının yazdığı kağıtta bulunan p-lcr normal değerleri bölümüne bakmaktır.Ayrıca bu değerlerin yaşa döre değişiklik göstereceğini göz önünde bulundurmalısınız.

Tahlil sonuçlarınızı , merak ettiklerini ve diğer sorularınızı konunun alt tarafındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Alttaki yorum bölümünü kullanarak doktorlara soru sormak için sorunuzu olabildiğince detaylı bir biçimde yazınız. Doktorlarımız en geç 6 saat içerisinde cevap vermektedirler. Yorum yapmaktan çekinmeyin 🙂

Yazar: Dr. Erhan Yavuz

Ben Kimim?
2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum’un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi’ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler’in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2020’yi bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle 🙂
Eğitimim:
Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi (2010 – 2016)
Çalıştığım Kurumlar:
Narman İlçe Devlet Hastanesi
Şenkaya İlçe Devlet Hastanesi
Tekman İlçe Devlet Hastanesi
Akşar Aile Sağlığı Merkezi
Karayazı Aile Sağlığı Merkezi
Bana Nasıl Ulaşabilirsiniz?
Bana sağlık sorularınız için erhan.yavuz@saglik.gov.tr mail adresinden, teknik konular için 05530742801 telefon numarasından ulaşabilirsiniz. Tıbbi sorularınızı yalnızca yorum bölümlerine yazmanız halinde cevaplıyorum
Muayenehane Bilgileri:
Türkiye’nin herhangi bir bölgesinde muayenehanem yoktur. Muayene kabul etmemekteyim. Sadece internet üzerinden herhangi bir ücret talep etmeksizin siz değerli hastalarımın sorularına cevaplar veriyorum.
Adresim:
Yeni Mahallesi, Çakmak Sokak, Karayazı Aile Sağlığı Merkezi, PK:25830 Karayazı/ERZURUM

“P-lcr Yüksekliği ve Düşüklüğü” üzerine 16 yorum

 1. HGB 11.9 g/dL 12.0-14.6 MCHC 30.2 g/dl 31.0 38.0 MPV 13 um3 6-11 PLCR 47.7 % 17.25-42.2 şimdiden teşekkürler hocam

  Cevapla
 2. Merhaba RDWC – CV değerim 9.9% , RDW – SD değerim 33.2 fl, MPV 6.6 fL ve PLC-R ise 6.5 % çıktı bu ne demek oluyor

  Cevapla
 3. 5 yaş kız hast demir eksikligi nedeniyle tedvi aldı kontrol kan tetkde p_plcsi 13.7
  Geldi yorumunuzu rica ederim.tşkürler

  Cevapla
 4. Iyi gunler hocam. Plcr referans degeri calisilan lab.da 17 ila 43 arasi iken hastanin degeri 13.4 cikmis. Bu normal midir acaba?

  Cevapla
 5. P-LÇR SONUCUM 46-3 ÇIKMIŞ REFERANS ARALIKLARI 13-43 BENİMKİ BİRAZ YÜKSEK YARDIMCI OLURMUSUNUZ YÜKSEK OLMASI NE DEMEK.

  Cevapla
 6. kolesterol 218
  LDL kolesterol 140.1
  trigliserid 140.1
  PTL 121
  PVD 21.3
  MPV 13.9
  P-LCR 57
  PCT 0.17

  Cevapla
  • Merhabalar Füsun Hanım, öncelikle geçmiş olsun.
   Sadece bu tahlil sonuçlarına bakarak sizin durumunuz hakkında birseyler söyleyemem. Bu tahlil sonuçlarına sahip iki farklı şikayetleri olan hastanın durumları farklıdır ve haklarında farklı şeyler söylenebilir.
   Bu nedenle bu tahlilleri muayene olduğunuz hekimlere göstermeniz sizin için daha faydalı olacaktır.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla
  • Merhabalar Koray Bey, öncelikle geçmiş olsun.
   Muayene bilgileriniz olmadan sadece bu değerlere bakarak size bir şey söylemem doğru olmayacaktır. Lütfen detaylıca yazınız.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla
 7. Gran# 3,2 10^9/L
  GRAN% 53,5%
  PCT 2.28 mL/L
  P-LCC 77 10^9/L
  P-LCR 34,8 %

  ciddi bir enfeksiyon riski görünür mü? şimdiden teşekkürler

  Cevapla
 8. Tam kan testinde
  Mono 0,81
  Pdw8,3
  P-lcr 10,4

  Çıktı sorun yaratır mı? Bu arada zona oldum. Bu değerleri etkiler mi?

  Teşekkürler

  Cevapla
 9. PDW – 22.0
  MPV – 13.7
  P-LCR – 53.4
  PCT – 0.21

  değerler sonucu kansızlıktan bahsedildi sadece. İnternetten bakınca farklı yorumlar buldum. Görüşünüzü alabilir miyim ?

  Cevapla
 10. 1-P-LCC (Trombosit – Genis Hücre Sayisi) = 30—-90 aralığında 122 gibi yüksek
  2-İdrar dansitesi = 1.010—-1.025 aralığında 1.005 gibi düşük
  3-RDW-SD (Ort.Erit.dagilim araligi) = 41.0—-57.1 aralığında 37.9 gibi düşük
  4-MPV (Ort.Trombosit hacmi) = 7.2—–11.11 arlığında 11.5 gibi yüksek
  Diğer tahliller normal.Ne anlamalı ve ne yapmalıyım? Teşekkürler..

  Cevapla

Yorum yapın