P-lcr Nedir? P-lcr Yüksekliği ve Düşüklüğü Ne Anlama Gelir?

14
33912

P-lcr Nedir?

P-lcr kısaltması, büyük trombosit hücresi oranı anlamı taşımaktadır. Platelet large cell ratio ifadesinin Türkçe’ye çevrilmiş halidir. Kanın analiz edildiği özel tıbbi cihazlarda belirli bir formüle göre otomatik olarak hesaplanır. P-LCR = P-LCC / PLT formülü kullanılır. Burada PLT olarak kısaltılan ifade toplam trombosit sayısını, P-LCC olarak kısaltılan ifade ise 12 fl’den büyük ve 30 fl’den küçük trombositlerin sayısını gösterir.

p-lcr nedir
P-lcr nedir ile ilişkili görsel.

Trombositler kan pulcukları olarak ta bilinen çok öenmli kan hücrelerinden biridir. Temel olarak kanın pıhtılaşması gereken zamanlarda fonksiyon görmeye başlayan bu hücrelerin sayısı arttığında pıhtılaşma hızlanırken sayısı azaldığında pıhtılaşma zorlaşmaktadır.

Karaciğer tarafından üretilen bu hücreler yaşam sikluslarını tamamladıklarında dalakta parçalanarak yok edilirler. Renk ve çekirdek yapılarından yoksundurlar. Kalıtsal bir takım hastalıklara, yüksek bölgelerde yaşamaya,sigara içmeye, splenomegali gibi dalağın fazla aktif olduğu durumlara ve bazı diğer faktörlere bağlı olarak sayıları azalabilir ya da artabilir.

P-lcr Yüksekliği ve Düşüklüğü Hangi Hastalıklarda Görülür?

Özel tıbbi cihazlar tarafından belirli bir formüle göre otomatik olarak hesaplanan bu plcr değeri, anormal trombosit sayılarıyla seyredebilen bir takım hastalıkların tanısında ve tedavisinde yardımcı olabilmektedir.

 1. İmmün Trombositopenik Purpura
 2. Sekonder Trombositopenik Purpura
 3. Yaygın Damar İçi Pıhtılaşma Bozuklukları
 4. Hemolitik Üremik Sendrom
 5. Trombotik Trobositopenik Purpura
 6. Hipersplenizm ya da Splenomegali
 7. Megakaryositik Trombositopeni
 8. Wiskott-Aldrich Sendromu
 9. TAR sendromu

ve diğer birçok trombosit merkezli hastalıklarda kan trombosit değerleri değişkenlik göstermektedir. Diğer kan hastalıklarına göz atmak için hematoloji hangi hastalıklara bakar isimli yazımıza geçmeniz faydalı olacaktır. Kanınız çalışıldığında çıkan p-lcr değerlerinin referans aralığın dışında olması bu hastalıklardan birini taşıyor olduğunuz anlamına gelmez. Liste şeklinde verdiğimiz hastalıklarda kan trombosit değerleri değişiklik gösterir.

Platelet larger cell ratio in patients with dyslipidemia başlıklı bir çalışmada kan kolesterol ve trigliserit düzeyleri yüksek olan hastaların p-lcr değerlerinde anlamlı bir yükseklik saptandı. Çalışma neticesinde P-LCR değerinin tromboembolik iskemik olaylar için bir risk faktörü olduğu düşünüldü.

P-lcr Normal Değerleri (Referans Aralığı)

İnsan vücudundan alınan kan örnekleri çalışıldığında ortaya çıkan p-lcr değerleri belirlenmiş olan bir aralığın üstüne çıktığında veya altına indiğinde bazı hastalıkların varlığından şüphelenilebilir. Bu belirlenen aralık kanın çalışıldığı laboratuvarlarda bulunan özel cihazların  türüne ve çalışıldığı birime bağlı olarak değişiklik gösterir.

p-lcr yuksekligi ve p-lcr dusuklugu
P-lcr yüksekliği ve p-lcr düşüklüğü ile ilişkili görsel. Örnek olarak verilen tahlil sonucunda bir hastaya ait plcr değeri ve plcr normal değerleri görülüyor.

Tahlil sonuçlarınızda yazan değerleri internet ortamından bulduğunuz herhangi bir p-lcr referans aralığı değeriyle karşılaştırmanız doğru sonucu vermeyebilir. Bu noktada yapılması gereken en doğru şey tahlil sonuçlarının yazdığı kağıtta bulunan p-lcr normal değerleri bölümüne bakmaktır.Ayrıca bu değerlerin yaşa döre değişiklik göstereceğini göz önünde bulundurmalısınız.


Tahlil sonuçlarınızı , merak ettiklerini ve diğer sorularınızı konunun alt tarafındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Nasıl Yorumlanır?Referans Aralığı

Avatar
Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitimimi tamamladım. Şimdi Erzurum Karayazı ilçesinde aile hekimi olarak görev almaktayım. Bana erhan.yavuz@saglik.gov.tr veya instagram üzerinden ulaşabilirsiniz. Lütfen tıbbi sorularınızı olabildiğince konu altlarındaki yorum bölümlerinden sormaya özen gösteriniz.

14 Yorum

  • Merhabalar Füsun Hanım, öncelikle geçmiş olsun.
   Sadece bu tahlil sonuçlarına bakarak sizin durumunuz hakkında birseyler söyleyemem. Bu tahlil sonuçlarına sahip iki farklı şikayetleri olan hastanın durumları farklıdır ve haklarında farklı şeyler söylenebilir.
   Bu nedenle bu tahlilleri muayene olduğunuz hekimlere göstermeniz sizin için daha faydalı olacaktır.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

  • Merhabalar Koray Bey, öncelikle geçmiş olsun.
   Muayene bilgileriniz olmadan sadece bu değerlere bakarak size bir şey söylemem doğru olmayacaktır. Lütfen detaylıca yazınız.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

 1. PDW – 22.0
  MPV – 13.7
  P-LCR – 53.4
  PCT – 0.21

  değerler sonucu kansızlıktan bahsedildi sadece. İnternetten bakınca farklı yorumlar buldum. Görüşünüzü alabilir miyim ?

 2. 1-P-LCC (Trombosit – Genis Hücre Sayisi) = 30—-90 aralığında 122 gibi yüksek
  2-İdrar dansitesi = 1.010—-1.025 aralığında 1.005 gibi düşük
  3-RDW-SD (Ort.Erit.dagilim araligi) = 41.0—-57.1 aralığında 37.9 gibi düşük
  4-MPV (Ort.Trombosit hacmi) = 7.2—–11.11 arlığında 11.5 gibi yüksek
  Diğer tahliller normal.Ne anlamalı ve ne yapmalıyım? Teşekkürler..

Haydi Hemen Bir YORUM Yazın

Please enter your comment!
Please enter your name here