Testis Boyutu

0
4666

Normal Testis Boyutu Ne Kadar?

Testis boyutu ne kadar olmalı konusunda bazı faktörler göz önünde bulundurularak belirlenmesi gerekir. Örnek olarak çocuklar ve yetişkinler arasında normal testis boyutlarında değişiklik vardır. Ayrıca kişilerin ırkları da bu konuda etkilidir. Ancak genel olarak normal testis boyu ne kadar sorusuna cevaben 3,5 santimetre uzunluğunda ve 2 santimetre genişliğinde olması beklenir.

testis boyutu
Testi boyutu ile ilişkili görsel.

Yukarıda belirtilen boyutlar dışında olan testisler her zaman sorunlu değildir. Ancak ciddi farklılıklar bulunuyorsa bu konuda Üroloji bölümü uzmanları tarafından yapılacak tetkikler ile testis boyutunun normalin dışına çıkmasında herhangi bir hastalığın etkili olup olmadığı incelenmelidir. Testis boyutlarının normalin dışına çıkmasının ise çok çeşitli nedenleri vardır. Oluşan bu tür durumlarda cerrahi operasyonlar gerekebilir.

Testis Boyu Nasıl Ölçülür?

Testis boyutlarının ölçümü için basit bir cetvel veya kumpas gibi aletler kullanılabilir. Testis ölçümünde testislerin toplu olması da daha kolay ölçümü sağlar. Sıcakta testisler aşağı doğru sarkar. Eğer soğuk su uygularsanız testisler toparlanır ve ölçüm yapılabilir. Erkeklerin ortalama testis boyutu da insanların yaşadıkları coğrafyaya, yaşına ve daha birçok etkiye göre değişmektedir.

Testislerin ortalama olarak boyutları ise uzunluk olarak 4 ile 4.5 santimetre arasındadır. Testislerin ortalama genişliği ise 2.5 ile 3 santimetre arasındadır. Ayrıca ortalama hacimleri ise 15 ile 30 cm3 olarak ortaya çıkmaktadır. Testisler arasında boyut olarak da farklılık olabilir. Genel olarak testisler arasındaki fark 0.7cm civarlarında olabilmektedir. Eğer bu değerden fazla olan bir farklılık var ve ayrıca ağrı gibi etkiler görülüyorsa doktora başvurulmalıdır.

Çocuklarda Testis Boyutu

Çocuklarda testis boyutu yaşlara göre değişiklik göstermektedir. Yeni doğandan ergenlik dönemine kadar olan zaman içerisinde vücut genel olarak hızlı bir gelişim göstermektedir. Bir süre sonra ise bu gelişim yavaşlayarak son boyutlarına ulaşır. Çocuklarda testis boyutları da bu nedenle farklılık göstermektedir. Bu gelişime göre ortalama olarak bakılmakta ayrıca boyutlardaki farklılıkların herhangi bir sorunu teşkil edip etmediği doktor tarafından kontrol edilmektedir.

Çocuklarda testis sorunları yeni doğanda oluşabileceği gibi daha sonraki yaşlarda da oluşabilmektedir. Bu tür durumlarda eğer testiste şekil ve boyut bozuklukları görülüyorsa doktora başvurulması çok önemlidir. Özellikle bu sorunların yanı sıra ağrı gibi sorunlardan da şikayet ediliyorsa gerekli tetkiklerin yapılması gerekir.

Testis Boyutları Farklı Olması

Testisler iki adet olmakla birlikte testis boyutları farklı olması belirli  oranlara kadar beklenebilmektedir. Testis boyutu farkı çoğu zaman gözle fark edilemez. Ancak bazı durumlarda iki testisinde farklı boyutlarda olduğu görülebilir. Testisler arasındaki boyut farkı ortalama olarak 0.7cm kadar olması herhangi bir sorun teşkil etmez. Ancak testislerde boyut farklı olması durumu bu ölçüden daha yüksekse doktor kontrolü gerekebilir.

Testislerde boyut farkı olması normal midir konusunda bu oranın dışında görülen farklılıklar normal değildir. İki testisin farklı boyutlarda olmasının ise birçok nedeni olabilir. Hidrosel, çürüme yani atrofi, varikosel gibi hastalıklar iki testisin farklı boyutlarda olmasına neden olan hastalıklardır. Yaşanılan bu tür durumlarda kısa süre içerisinde doktor muayenesine gidilmesi önemlidir.

Testis Boyut Farklılıkları Ne Zaman Önem Taşır?

İdeal testis boyutu ortalama olarak 4 ile 4.5cm uzunluğunda ve 2.5 ile 3cm genişliğinde olmalıdır. Bu boyutların dışında bir testise sahip olmak direk olarak bir sağlık sorunun olduğu anlamına gelmemektedir. Bunun nedeni ise insanların sağlıklı testis boyutu ölçüleri değişebilmektedir. Özellikle iki testis arasında büyük ölçüde boyut farklılıkları varsa ve bununla birlikte ağrı, boşalma sorunları gibi şikayetler görülüyorsa doktora başvurulmalıdır.

Testis Boyut Farklılıkları Nasıl Tedavi Edilir?

Ortalama testis boyutu dışında testisin olması durumlarında doktora başvurulması gereklidir. Bu konuda doktorlar gerekli tetkikleri yapmalıdır. Genel olarak ultrason görüntüleri ve çeşitli kan tahlilleri bu konuda teşhis koymak için yeterli olmaktadır. Daha sonrasında ise doktorun uygun gördüğü ilaçlarla tedavi gerçekleştirilebileceği gibi varikosel gibi hastalıklarda genel olarak cerrahi müdahale ile tedavi gerçekleşmektedir.

Testis Boyut Farklılığı için Hangi Bölüme Gidilir?

Testis boyutu farklı normalin dışında ise ve farklı şikayetlerde görülüyorsa kısa süre içerisinde doktora başvurulmalıdır. Çünkü testislerle ilgili bir sağlık sorununun olması durumunda gerekli tedaviler gerçekleştirilmezse testislerde ciddi tahribatlar hatta kayıplar görülebilmektedir. Testis boyut farklı için hangi bölüme gidilir konusunda ise bu tür şikayetleri olanlar Üroloji bölümüne başvurmaları gerekmektedir. Bölüm uzmanları gerekli olan bütün teşhis çalışmalarını gerçekleştirdikten sonra testislerde oluşan boyut farklılıklarının nedenlerini bulup hastalığa göre tedavi yöntemlerini hastaya uygulamaktadır.


Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Dr. E Yavuz
Sağlık ve hastalık konusunda internet ortamında var olan bilgi kirliliğinin önüne geçmek ve siz değerli ziyaretçilerimizi bilgilendirmek amacıyla yıllardır yazılar hazırlıyorum. Konu ile ilgili aklınıza takılanlar ve merak edilenleri yorum bölümüne yazarak Doktordan Haberler ekibinin cevaplamasını bekleyebilirsiniz.

Haydi Hemen Bir YORUM Yazın

Please enter your comment!
Please enter your name here