Normal Testis Boyutu Nasıl Olmalıdır?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Testis boyutu ne kadar olmalı konusunda bazı faktörler göz önünde bulundurularak belirlenmesi gerekir. Örnek olarak çocuklar ve yetişkinler arasında normal testis boyutlarında değişiklik vardır. Ayrıca kişilerin ırkları da bu konuda etkilidir. Ancak genel olarak normal testis boyu ne kadar sorusuna cevaben aşağı yukarı 3,5 santimetre uzunluğunda ve 2 santimetre genişliğinde olması beklenir ancak bu rakamlar kişiden kişiye fark edebileceği için gerçeği yansıtmayabilir.

Yukarıda belirtilen boyutlar dışında olan testisler her zaman sorunlu değildir. Ancak ciddi farklılıklar bulunuyorsa bu konuda Üroloji bölümü uzmanları tarafından yapılacak tetkikler ile testis boyutunun normalin dışına çıkmasında herhangi bir hastalığın etkili olup olmadığı incelenmelidir. Testis boyutlarının normalin dışına çıkmasının ise çok çeşitli nedenleri vardır. Oluşan bu tür durumlarda cerrahi operasyonlar gerekebilir.

Testis Boyu Nasıl Ölçülür?

Testis boyutlarının ölçümü için basit bir cetvel veya kumpas gibi aletler kullanılabilir. Testis ölçümünde testislerin toplu olması da daha kolay ölçümü sağlar. Sıcakta testisler aşağı doğru sarkar. Eğer soğuk su uygularsanız testisler toparlanır ve ölçüm yapılabilir. Erkeklerin ortalama testis boyutu da insanların yaşadıkları coğrafyaya, yaşına ve daha birçok etkiye göre değişmektedir. Testislerin ortalama olarak boyutları ise uzunluk olarak 4 ile 4.5 santimetre arasındadır. Testislerin ortalama genişliği ise 2.5 ile 3 santimetre arasındadır. Ayrıca ortalama hacimleri ise 15 ile 30 cm3 olarak ortaya çıkmaktadır. Testisler arasında boyut olarak da farklılık olabilir. Genel olarak testisler arasındaki fark 0.7 cm civarlarında olabilmektedir. Eğer bu değerden fazla olan bir farklılık var ve ayrıca ağrı gibi etkiler görülüyorsa doktora başvurulmalıdır.

Çocuklarda Testis Boyutu

Çocuklarda testis boyutu yaşlara göre değişiklik göstermektedir. Yeni doğandan ergenlik dönemine kadar olan zaman içerisinde vücut genel olarak hızlı bir gelişim göstermektedir. Bir süre sonra ise bu gelişim yavaşlayarak son boyutlarına ulaşır. Çocuklarda testis boyutları da bu nedenle farklılık göstermektedir. Bu gelişime göre ortalama olarak bakılmakta ayrıca boyutlardaki farklılıkların herhangi bir sorunu teşkil edip etmediği doktor tarafından kontrol edilmektedir. Çocuklarda testis sorunları yeni doğanda oluşabileceği gibi daha sonraki yaşlarda da oluşabilmektedir. Bu tür durumlarda eğer testiste şekil ve boyut bozuklukları görülüyorsa doktora başvurulması çok önemlidir. Özellikle bu sorunların yanı sıra testiste ağrı gibi sorunlardan da şikayet ediliyorsa gerekli tetkiklerin yapılması gerekir. Hemen testiste oluşan ağrılar için hazırlamış olduğum yazıma https://doktordanhaberler.com/testis-agrisi-icin-hangi-doktora-gidilir/ linkine tıklayarak ulaşabbilirsiniz.

İki Testis Boyutunun Birbirinden Farklı Olması

Testisler iki adet olmakla birlikte testis boyutları farklı olması belirli  oranlara kadar beklenebilmektedir. Testis boyutu farkı çoğu zaman gözle fark edilemez. Ancak bazı durumlarda iki testisinde farklı boyutlarda olduğu görülebilir. Testisler arasındaki boyut farkı ortalama olarak 0.7cm kadar olması herhangi bir sorun teşkil etmez. Bu rakamlar tahmini olduğunu ve gerçeği yansıtmayabileceğini unutmayın.

normal testis boyutu
Testis boyutu normalin dışına çıktığı zaman mutlaka bir üroloji hekimine muayene olunmalıdır.

Testislerde boyut farkı olması normal midir konusunda bu oranın dışında görülen farklılıklar normal değildir. İki testisin farklı boyutlarda olmasının ise birçok nedeni olabilir. Hidrosel, çürüme yani atrofi, varikosel gibi hastalıklar iki testisin farklı boyutlarda olmasına neden olan hastalıklardır. Yaşanılan bu tür durumlarda kısa süre içerisinde doktor muayenesine gidilmesi önemlidir. İdeal testis boyutu ortalama olarak 4 ile 4.5cm uzunluğunda ve 2.5 ile 3cm genişliğinde olmalıdır. Bu boyutların dışında bir testise sahip olmak direk olarak bir sağlık sorunun olduğu anlamına gelmemektedir. Bunun nedeni ise insanların sağlıklı testis boyutu ölçüleri değişebilmektedir. Özellikle iki testis arasında büyük ölçüde boyut farklılıkları varsa ve bununla birlikte ağrı, boşalma sorunları gibi şikayetler görülüyorsa doktora başvurulmalıdır. Hemen sol testiste oluşan ağrıları anlattığım yazıma https://doktordanhaberler.com/sol-testis-agrisi/ linkine tıklayarak ulaaşbilirsiniz.

Testis Boyut Farklılığı için Hangi Bölüme Gidilir?

Testis boyutu farklı normalin dışında ise ve farklı şikayetlerde görülüyorsa kısa süre içerisinde doktora başvurulmalıdır. Çünkü testislerle ilgili bir sağlık sorununun olması durumunda gerekli tedaviler gerçekleştirilmezse testislerde ciddi tahribatlar hatta kayıplar görülebilmektedir. Testis boyut farklı için hangi bölüme gidilir konusunda ise bu tür şikayetleri olanlar Üroloji bölümüne başvurmaları gerekmektedir. Bölüm uzmanları gerekli olan bütün teşhis çalışmalarını gerçekleştirdikten sonra testislerde oluşan boyut farklılıklarının nedenlerini bulup hastalığa göre tedavi yöntemlerini hastaya uygulamaktadır. Üroloji bölümüne başvuramayan hastalar aile sağlığı merkezlerine giderek aile hekimlerine başvurarak muayene olabilirler. Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım. Yorumlarınızı bekliyorum 🙂 Testiste mantar ile ilgili hastalıklar için hangi bölüme başvurulacağını https://doktordanhaberler.com/testis-mantari/ linkinde anlattım. Okumanızı öneriyorum.

(Bu yazı ilk defa 8 Ağustos 2018 tarihinde yazılmıştır. Ardından 19 Kasım 2020 tarihinde güncellenmiştir.)

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2021'i bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

“Normal Testis Boyutu Nasıl Olmalıdır?” üzerine bir yorum

  1. 8 yaşindaki oğlum 3 ay önce orşiopeksi ameliyati oldu ve sol testisi torbaya indirildi. Dr kontrollerde ultrason çekmeden el ile muayene ediyor. Bır sorun yok diyor ama benim aklima takilan bir konu var. İndirilen testis normal gelişimine devam edermi boyutu büyürmü? Yoksa küçükmü kalir. Atrofi riski hala devam ediyormu bizim için.

    Cevapla

Yorum yapın