Nefroloji Hangi Hastalıklara Bakar?

1
13455

Nefroloji Hangi Hastalıklara Bakar? Neye Bakar?

 

Nefroloji hangi hastalıklara bakar konusuna geçmeden önce birkaç bilgi verelim. Genel anlamda, böbrek hastalıkları olarak bilinen rahatsızlık türleri ile ilgilenmekte olan Nefroloji; böbrek sağlığından idrar yolu ve mesane gibi organların durumu ile boşaltım sistemi içinde görülmekte olan problemler ile de yakından alakadar olmaktadır.

Özellikle son yarım asır içinde, yapılan araştırmalar neticesinde, önde gelen tıp bilim dalları içinde önemli bir mevki kazanmış bulunan Nefroloji, böbrek fizyolojisi hakkında yapılan erken tanı çalışmaları ile yaşam kalitesinin büyük ölçüde arttırılmasını sağlamaya yönelik başarılar kazanmış olmaktadır.  Bu konu ile ilgili olarak insanlar şu şekilde aramalar yapmaktadırlar:

 1. Nefroloji bölümü hangi hastalıklara bakar?
 2. Nefroloji uzmanı hangi hastalıklara bakar?
 3. Hangi hastalıklarda Nefroloji takibi önerilir?
 4. Nefroloji neye bakar?

Şimdi tüm bu sorulara cevap olacak şekilde nefroloji hastalıkları ve tedavilerini inceleyelim.

nefroloji hangi hastaliklara bakar
Nefroloji hangi hastalıklara bakar ve nefroloji bölümü neye bakar ile ilişkili görsel.

Nefroloji Bölümü Hangi Hastalıklarla İlgilenmektedir?

Böbrekler ile ilgili herhangi bir şikâyet var ise hiç vakit kaybetmeden, hastanelerin Nefroloji polikliniklerine başvurmak gerekmektedir. Ancak oldukça güç anlaşılabilen böbrek hastalıkları, üreme sistemi içinde yer alan organlarda görülen problemler ile de kendisi hissettirebilmektedir. Daha kolay anlaşılması mümkün olan söz konusu rahatsızlıklar, dolayısı ile dikkate alınmak zorundadır.

Böbrek fonksiyonlarının çalışması ve sağlıklı bir şekilde devam etmesi açısından, kronik olan ya da henüz başlangıç aşamasındaki hastalıkların, erkenden tespit edilmesi gerekmektedir. Ancak böylece böbrek hastalıklarından korunmak ya da iyileşme sürecini başlatmak mümkün olmaktadır. Genel anlamda, Nefroloji branşı, şu hastalıklar ve sağlık sıkıntıları ile ilgilenmektedir:

 1. Böbrek hastalıklarının tedavisi
 2. Hipertansiyon, diyabet ve aterosklerozun böbrek fonksiyonlarına karşı koruyucu hekimlik hizmetleri
 3. Son dönem böbrek hastalarının destek tedavileri ve takibi hizmetleri
 4. Böbrek iltihapları (Nefrit ve Pyelonefrit gibi)
 5. Akut böbrek yetmezliği
 6. Kronik böbrek yetmezliği
 7. İdrar yolu enfeksiyonları
 8. Hipertansiyon (Böbrek kaynaklı)
 9. Kronik Nefrit
 10. Albumin
 11. Böbrek taşları
 12. Üremi
 13. Böbrek kanseri

Nefroloji Bölümüne Başvurmayı Gerektiren Durumlar Nelerdir?

Ciddiye alınmadığı takdirde ciddi sonuçlar doğurması mümkün olan ve hayati önem de taşıyan böbrek rahatsızlıkları, maalesef örneğin bir kalp hastalığı kadar önemsenmemekte; bu nedenle de zaten sinsice ilerleme gösteren böbrek hastalıkları, son aşamalara gelmeden tespit edilmemektedir. Bu bağlamda, özellikle hastanelerin Nefroloji bölümüne başvurmayı gerektirecek durumları ise şu şekilde sıralanabilmektedir:

 1. Gece sık sık idrara kalkma
 2. Karın bölgesinde sürekli bir ağrı
 3. Mide bulantısı
 4. El ayaklarda ve gözlerde şişme
 5. İdrar yapmada bozukluklar
 6. Ağrılı idrar
 7. Uykuda idrarı tutamama
 8. Nefes darlığı

Nefroloji hangi hastalıklara bakar başlıklı yazımızı bitirmiş bulunuyoruz.


Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

 

Dr. E Yavuz
Sağlık ve hastalık konusunda internet ortamında var olan bilgi kirliliğinin önüne geçmek ve siz değerli ziyaretçilerimizi bilgilendirmek amacıyla yıllardır yazılar hazırlıyorum. Konu ile ilgili aklınıza takılanlar ve merak edilenleri yorum bölümüne yazarak Doktordan Haberler ekibinin cevaplamasını bekleyebilirsiniz.

Bu Yazıya Toplamda 1 Yorum Yapılmıştır.

 1. Benim kardeşim 4 evre beyin kanseri geceleri çok sık küçük idraline çıkıyordu sonradan fenalaştı hastaneye götürdügümde sabaha çıkmaz dediler şeker komasına girdiğini söylediler gözleri kapalıydı azından çok hızlı nefes alıp veriyordu hastanede sabaha çıkmaz dediler 10 gün oldu şuanda gözleri açık konuşuyor 2 defa destek amaçlı diyalize girdi tedavi sonucu birdaha diyalize girmeyecek dediler şuanda anastezi realmasyon anabilimdalı yogun bakım ünitesinde yatıyor napmamız gerekiyor bana yardımcı olurmusunuz

Haydi Hemen Bir YORUM Yazın

Please enter your comment!
Please enter your name here