PDW Nedir? PDW Yüksekliği ve Düşüklüğü Nasıl Yorumlanır?

0
992

PDW Nedir?

Pdw, kemik iliğinde üretilen ve kanın pıhtılaşma mekanizmasında çok önemli görevleri bulunan plateletlerin büyüklükleri ya da boyutlarıyla ilişkili bir tıbbi bir terimdir. Platelet Distribution Width ifadesinin baş harflerinin kısaltılmasıyla elde edilmiştir. Bu ifadeyi platelet büyüklüğü dağılımı olarak Türkçe’ye çevirmekteyiz. Platelet olarak bildiğimiz bu yapıları kan pulcuğu veya trombosit olarak isimlendirmekteyiz. PDW testi yardımıyla pdw düşüklüğü, yüksekliği ve kan üretiminin gerçekleştirildiği kemik iliği yapılarının ne derecede çalıştığı hakkında fikir edinebilmekteyiz.

pdw nedir
Pdw nedir ve pdw ne demektir ile ilişkili görsel.

Trombositler üretildikleri anda en büyüktürler ve zamanla küçülürler. Temel olarak PDW değeri yüksek olan hastaların kan pulcuklarının farklı boyutlarda anlamına gelir.Farklı boyutlarda kan pulcuklarının olması ise kemik iliğinde üretimin hızlandığının bir göstergesidir. Yeni kan hücreleri üretildikçe, eski kan hücreleriyle beraber platelet büyüklüğü çeşitliliği artacaktır. Hem yeni üretilen ve büyük görünümlü yeni kan hücreleri hem de daha önceden üretilmiş ve zamanla biraz küçülmüş olan eski kan hücreleri aynı anda bulnacaktır. Aynı anda bu kadar farklı büyüklükte trombosit bir arada bulunduğunda trombosit büyüklüğü genişliği (PDW) yükselmektedir.

PDW Kan Testi Neden Yapılmalıdır?

PDW, tam kan sayımı adı verlen bir tahlil grubunun içinde bulunur ve birçok hastalığın gidişatının kontrol edilmesi ve tanısının konmasında istenen bir tahlildir. Sıklıkla pdw testi istenmesine kadınlarda adet kanamalarının düzensiz ve şiddetli olduğu durumlar, sebebi bulunmayan morluklar, minimal kesilerden beklenenin üstünde kanama olması, sebebi açıklanamayan burun kanamaları, iç kanama şüphesi olan hastalarda ve vücutta morlukların ve kızarıklıkların olduğu durumlarda istenmektedir.

Bu patolojik durumlara ek olarak kan hastalıklarının birçoğunda bu testin yapılması önerilir. Kan hastalıklarıyla ilgili bilgi almak isterseniz Hematoloji Hangi Hastalıklara Bakar? başlıklı yazımızı okumanızı öneriyorum.

PDW Yüksekliği Nasıl Yorumlanır?

Daha önceki başlıklarda da belirttiğimzere pdw değerinin yüksek olması platelet boyutları arasındaki farkın arttığını gösterir. Farklı farklı boyutlarda trombositler kemik iliğinde devamı bir kan üretimi olduğunu veya kan üretiminin hızlandığını işaret eder. Aynı anda hem yeni üretilmiş genç trombositler bulunurken hem de daha eski zamanlarda üretilmiş yaşlı trombositler bulunur.

pdw yuksekligi
PDW yüksekliği ile ilişkili görsel.

Bu durum bize kemik iliğini fazla ve sürekli çalıştıracak bir patolojinin olduğunu veya çeşitli hastalıkların varlığını düşündürür. Bazı bulaşıcı hastalıklar, çeşitli enfeksiyonlar, doğum kontrol haplarının kullanıldığı durumlar, bazı kanser türlerinin olması, anemi ve diğer bazı kan hastalıklarının olduğu durumlarda pdw yüksekliği görülebilmektedir.

PDW Normal Değerleri

Normal pdw değerleri varlığında trombositlerin büyüklük farkı minimal düzeylerde olmaktadır. The Reference Intervals for the Haematological Parameters başlıklı çalışmada :

  • Erkeklerde referans aralığı : 9 fL ile 16.56 fL
  • Kadınlarda referans aralığı : 8 fL ile 13.28 fL

şeklinde belirtildiği görülüyor. Tahlili sonuçlarında göreceğiniz sayıların yanında bulunan birimler kanın çalışıldığı laboratuvarlara bağlı olarak değişikilik gösterebilmektedir. Lütfen bunlara dikkat ediniz.

PDW Düşüklüğü Nasıl Yorumlanır?

PDW düşüklüğü çalışılan kanda tespit edilen değerlerin önceki başlıkta belirttiğim referans aralığın altında olması durumudur. Kemik iliğinde üretimin azaldığı hakkında fikir verebileceği gibi trombositler arasındaki boyut farkının minimal düzeyde olduğu hakkında da fikir verir.

pdw dusuklugu
PDW düşüklüğü ile ilişkilendirilmiş görsel.

Çoğunlukla kemik iliğininin yeterli ve doğru çalışmasını etkileyen hastalıkların varlığında görülen bir durumdur. Bazı kanser türleri, enfeksiyonlar ve diğer bir takım hastalıklar bu durumun görülmesine sebebiyet verebilir.

Bazende çalışılan kanın yetersiz olduğu veya pıhtılı olduğu durumlarda yetersiz sonuç alabilir ancak bu tip durumlarda laboratuvar çalışanları gerekli bilgilendirmeleri yapmaktadırlar. Ayrıca bilinen hiçbir hastalık olmamasına rağmen pdw testi düşüklüğü veya yüksekliği görülebilir. Çok hafif nedenlere bağlı olabilir ancak şiddetli bir hastalığın neticesi de olabilir. Bu tip durumlarda hekiminiz ileri değerlendirme yapmak isteyebilir.

PDW Düşüklüğü ve Yüksekliği Tedavisi Nasıl Yapılır?

Pdw testi tek başına bazı hastalıkların tanısının konması veya kontrolünün sağlanması için yeterli olabilen bir parametre değildir. Sıklıkla genel dahiliye polikliniklerinde ve hematoloji polikliniklerinde istenir. Pdw değerinin düşük ya da yüksek olması bir hastalık değil, bir hastalığın sonucunda ortaya çıkan bulgudur.

Doğal olarak altta yatan hastalığın tedavi edilebilmesi için hekiminiz bu teste ek olarak birçok tahlil yaılmasını isteyecektir. Gerekli olduğu durumlarda ileri görüntüleme yöntemlerini kullanacaktır. Kemik iliği biyopsisi de daha nadir yapılan uygulamalardan biridir.

Netice itibariyle sadece pdw değerlerinde ortaya çıkan yükseklik doğrudan bir hastalığı işaret etmez. Bu konuda eğer varsa altta yatan hastalığın belirlenmesi birincil öncelik olduğundan en doğru bilgiyi hekiminizden almalısınız.


Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Avatar
Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesinde Eğitimimi Sürdürmekteyim. Bana erhanyavuz@mail.com veya instagram üzerinden ulaşabilirsiniz. Lütfen tıbbi sorularınızı olabildiğince konu altlarındaki yorum bölümlerinden sormaya özen gösteriniz.

Haydi Hemen Bir YORUM Yazın

Please enter your comment!
Please enter your name here