Hipospadias

0
24

Hipospadias Nedir?

Hipospadias, penisin alt yüzünde ortaya çıkan yarık şeklinde açıklığın olduğu konjenital bir defekte verilen isimdir. Penis alt yüzü boyunca görülmekte ve nadiren skrotuma ulaşmaktadır.

hipospadias nedir
Hipospadias oldukça nadir görülen bir hastalıktır.

Bu hastalıkla doğan çocuklar eğer normal çocuklar gibi idrarlarını yapmaya çalışırlarsa idrar aşağıdaki açıklıktan akacaktır.

İlerleyen dönemlerde cinsel ilişki sırasında da ereksiyon zorlaşmakta ve bir takım problemler ortaya çıkmaktadır. Sperm üretradaki açıklık bozukluğundan ötürü vajinanın son kısmına iletilemeyeceğinden normal yollarla çocuk sahibi olma şanslarınormal bireylere göre daha düşüktür.

Hipospadiasın Nedenleri Nelerdir?

Hipospadiasın nedenleri henüz tam olarak bilinmemektedir. Yaklaşık olarak her 300 bebekten birinde görülen ve doğuştan görülmekte olan konjenital bir problemdir. Eğer ailede daha önce bir bireyde bu hastalık görülmüşse yeni bireylerde görülme olasılığı yüksektir.

hipospadias nedir ne demektir
Hypospadias kalıtsal olabilmektedir.

Erkeklerde penis ve sünnet derisi gelişimi sırasında bazı hormonlar bu gelişime katkı sağlarlar. Eğer bu hormonların salınımında veya ulaşımında bir problem varsa penis düzgün gelişimini sürdüremeyecek ve anormallikler ortaya çıkacaktır.

Hipospadias Belirtileri Nelerdir?

Hipospadiasın belirtileri hastada görülen semptomların şiddetine bağlıdır. Bu kritik öneme sahip belirtileri şu şekilde sıralayabiliriz:

  • İdrarın işeme esnasında anormal bir şekilde püskürtülmesi
  • İdrar yaparken oturur pozisyonun tercih edilmesi
  • Sadece pesnisin üst yarısının deriyle örtülmüş olması görünümü
  • Ereksiyon sırasında penis başında eğriliklerin ortaya çıkması

Hipospadias Tedavisi Nasıl Yapılır?

Hipospadias tedavisi genellikle cerrahi olarak yapılmaktadır. Ameliyatı sırasında genellikle tek bir işlem ile operasyon bitirilmektedir ancak bazı durumlarda iki aşamalı işlemler yapılmaktadır.

Hipospads cerrahi olarak tedavi edilen bir hastalıktır.

Hipospadias Ameliyatı kaç Günde İyileşir?

Hipospadias ameliyatı kaç günde iyileşir sorusu internet ortamında sıkça aranan sorulardan bir tanesidir. Hipospadias ameliyatı sonrası genellikle ilgili bölge 3 – 4 gün boyunca kapalı bırakılır. Daha sonra açılır ve iyileşmeye bırakılır.

Çocuklarda ameliyat genelde doğumdan 4 ay ile 1 yıl sonra yapılmaya başlanır. Ne kadar erken olursa o çocuk için o kadar az travmatik olmaktadır. 2-3 yaşına kadar ameliyatı tamamlanan çocuklar tıpkı diğer çocuklar gibi tuvalet eğitimi alabilmektedirler.

Yararlanılan Kaynaklar:

  • https://www.researchgate.net/publication/221712792_The_slit-like_adjusted_Mathieu_technique_for_distal_hypospadias

Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesinde Eğitimimi Sürdürmekteyim. Bana erhanyavuz@mail.com veya instagram üzerinden ulaşabilirsiniz. Lütfen tıbbi sorularınızı olabildiğince konu altlarındaki yorum bölümlerinden sormaya özen gösteriniz.

Haydi Hemen Bir YORUM Yazın

Please enter your comment!
Please enter your name here