MCHC Nedir? MCHC Yüksekliği ve Düşüklüğü

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

MCHC, kelime açılımı olarak “mean corpuscular hemoglobin concentration” ifadesinin baş harflerinin birleşmesi şeklinde isimlendirilmiştir. MCHC, belirli bir kırmızı kan hücresinde bulunan ortalama hemoglobin konsantrasyonu anlamına gelir. Hemoglobin kırmızı kan hücrelerinde bulunur ve vücutta bulunan dokulara oksijenin taşınmasından sorumlu bir yapıdır. Tüm vücut hücrelerinin oksijene ihtiyacı vardır ve bu ihtiyaçları damarlarda bulunan hemoglobin miktarı ve kırmızı kan hücresi sayısıyla doğrudan ilişkilidir. 

MCHC = (Hemoglobin x 100) / (Hematokrit) g/dL

Şimdi yaşlara göre mchc normal değerlerini inceleyelim. İşte değerler:

Yetişkinlerde31-37 g / dL
Yenidoğan Bebeklerde30-36 g / dL
1-3 Günlük Bebeklerde29-37 g / dL
1-2 Haftalık Bebeklerde28-38 g / dL
1-2 Aylık Bebeklerde29-37 g / dL
3-24 Aylık Bebeklerde30-36 g / dL
2 Yaşından Büyüklerde31-37 g / dL

Kırmızı kan hücresi inekslerinden biri olan MCHC, genellikle anemi tipişini şiddetini ve nedenini belirlemek amacıyla kullandığımız parametrelerden biridir.

MCHC Yüksekliği Ne Anlama Gelir?

MCHC yüksekliği hasta bireylerin hastalıklarını doğrudan gösteren bir ölçüt değildir ancak kan tahlilinde mchc yüksek çıkması hastalıkların varlığını veya gidişatını etkileyen problemlere işaret edebilir. Normalde yetişkin bir birey için MCHC değerleri laboratuvardan laboratuvar değişebileceği gibi ortalama olarak 31-37 g/dl şeklindedir. 

Hekiminiz rutin olarak hastalıkların taranması maksadıyla bir tam kan sayımı isteyebilir. Tam Kan Sayımı aynı zamanda CBC testi olarak ta bilinmektedir. Bu testin yapılması sonucunda beyaz kan hücreleri, kırmızı kan hücreleri ve trombositler hakkında detaylı bilgiler edinmiş oluruz.

MCHC Neden Yükselir?

En sık karşımıza çıkan MCHC yüksekliği nedenleri kırmızı kan hücrelerinin dışarıdan bir etkiyle veya otoimmün olarak yok edildiği hastalıkların olmasıdır. Peki, MCHC hangi hastalıklarda yükselir?

 1. Karaciğer Hastalıkları
 2. Herediter Sferositoz
 3. Ciddi Dereceli Yanıklar
 4. Tiroid Bezinin Aşırı Aktif Çalışması
 5. Makrositik Anemi
 6. İlaç Kullanımı

Yukarıda vermiş olduğum listede bulunan hastalıkların en temel ortak özelliği kan hücre sayılarında değişime neden olmalarıdır. Bu açıdan dikkatlice inceleyiniz.

MCHC Yükselince Ne Olur?

MCHC yüksekliğinde ortaya çıkan belirtiler oldukça fazladır ve hastalıktan hastalığa göre değişiklik göstermektedir. Temel olarak halsizlik, yorgunluk, zayıflık, solukluk, karında şişkinlik, dalak büyümesi, kilo kaybı, iştahta azalma, ishal, odaklanma zorluğu, hafıza problemleri, mide bulantısı, kusma, sağ üst bölgede karın ağrısı, terleme, çarpıntı, huzursuzluk ve aşırı acıkma gibi belirtileri görülür.

Bir kan tahlili yaptırdınız ve MCHC değeri yüksek çıktıysa hemen endişeye kapılmayın. Tek başına MCHC testi yüksekliği anlamlı değildir.

MCHC Nasıl Düşürülür?

Kan tahlilinde görülen MCHC yüksekliğinin düşürülebilmesi altta yatan hastalık olup olmadığına bağlı olarak değişir. Hemolitik anemi varlığında hekiminiz prednizolon gibi kortikosteroid türevi ilaçlarla tedaviye başlayacaktır. İlk etapta yüksek doz ilaç tedavileri ile başlansa da zaman geçtikçe doz düşümü yapılacaktır. Hemoliz düzeyi çok yüksek olan bireylerde dalağın çıkarılması dahi gerekebilir. Herediter sferositozu olan bireyler B12 vitamini ve folat gibi maddeleri içeriğinde barındıran yiyecekleri bolca tüketerek patolojik tablonun düzelmesini hızlandırabilirler.

Beyaz et, yumurta, kırmızı et, deniz ürünleri, mercimek ve tahılllarda B12 seviyeleri diğer besinlere oranla oldukça fazladır. Diyet, MCHC yükselmesi için kritik öneme sahiptir.

MCHC Düşüklüğü Ne Anlama Gelir?

Tam kan sayımı testinin bir parçası olan MCHC, aneminin belirlenmesine yardımcı olur ancak anemi tedavi edilirken sadece bu kritere bakılmaz. 
 31-37 g/dl ‘nn altında çıkan MCHC değerleri normalden düşük olarak kabul edilir ancak bu değerlerin laboratuvardan laboratuvara farklılık göstereceği unutulmamalıdır.Şimdi MCHC düşmesi neden olur onu inceleyelim.

mchc dusuklugu
MCHC, genellikle anemi gibi hastalıkların tanısının konmasında ve ayırcı tanısında kullanılan bir kriterdir.

MCHC Değeri Neden Düşer?

Sıklıkla anemi gibi kan hücrelerinin yok olduğu ortaya çıkabildiği gibi kanser gibi ender bazı hastalıkların varlığında da görülebilir. Hamilelik veya demir eksikliği anemisi gibi birçok hasta da var olan durumlarda MCHC testinin düşük çıkmasına sebebiyet verebilir. Peki MCHC hangi hastalıklarda düşer?

 1. Demir Eksikliği Anemisi
 2. Pernisiyöz Anemi
 3. Kansızlık
 4. Hemolitik Anemi
 5. Kemik İliği Hastalıkları
 6. Böbrek ve Karaciğer Hastalıkları
 7. Gastrointestinal Tümörler
 8. Dalak Büyümesi
 9. İdrar Yolu Enfeksiyonu
 10. Talasemi
 11. Vaskülitler

MCHC Düşerse Ne Olur?

MCHC değerinin düşmesi her zaman gözle görülür değişikliklere neden olmaz ve herhangi bir hastalık nedeniyle ortaya çıkmamış olabilir. Günlük hayatta birçok insan MCHC değerinin düşük olduğundan habersiz olarak günlük yaşantısını sürdürmektedir.

MCHC düşüklüğü, halsizlik, yorgunluk, nefeste daralma, ciltte solukluk, kalp atışlarında düzensizlik, ellerde ve ayaklarda soğukluk, baş ağrısı, baş dönmesi, konsantrasyon eksikliği ve göğüs ağrısı gibi belirtilerin görülmesine neden olabilir. Bu belirtilerin varlığında en yakın sağlık kuruluşuna başvurarak bir sağlık profesyonelinden destek almalısınız.

Anemi : Erkeklerde 13,5 g/dl kadınlarda ise 12,5 g/dl değerinin altında olduğu durumdur. (Laboratuvara göre değişkenlik gösterebillir.)

MCHC Düşüklüğü Nasıl Giderilir?

Genellikle anemilerin tedavi edilmesi sürecini takiben MCHC değerleri normal seviyelere dönmeye başlar ancak bu durum hastadan hastaya ve duruma göre değişkenlik gösterir. Bazı şiddetli durumların tedavisi demir enjeksiyonları, intravenöz demir tedavisi veya kan transfüzyonu gibi işlemlerin uygulanmasını gerektirebilir.

Ulusal kaynaklara göre yetişkin erkekler 8.7 miligrama ihtiyaç duyarken, yetişkin kadınların günde 14.8 mg demir ihtiyacı olmaktadır. Kadınlarda menopoz sonrasında bu rakam günde 8,7 mg’a kadar düşmektedir.

Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Bu makale, bir doktor tarafından yazılmış ve profesyonelce incelenmiştir. Sağlık ve tıp alanında genel bilgilendirme amacı taşır ancak kişisel tıbbi önerilerin yerine geçmez. Özel sağlık durumlarınızı değerlendirmek ve tedavi seçenekleri hakkında bilgi almak için lütfen bir sağlık kuruluşuna başvurun. Profesyonel sağlık ekibimizi incelemek ve editöryal sürecimiz hakkında bilgi sahibi olmak için tıklayınız.
Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

Diploma - Sertifika - Özgeçmiş

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2024'e girdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

Sitemize yorum yazarak Yorum Politikası kurallarını kabul etmiş sayılırsınız. Yorumlarınızda asla tıbbi tavsiye vermeyin. Gerçek bir sağlık profesyoneli olsanız bile hastayı muayene etmeksizin vereceğiniz bilgilerin hastaya zarar verebileceğini unutmayın.

Yorum yapın