EOS (Eozinofil) Nedir? EOS Yüksekliği, Düşüklüğü ve Normal Değerleri

0
286

EOS (Eozinofil) Nedir?

EOS (Eozinofil) bağışıklık sisteminin sağlıklı bir şekilde faaliyet göstermesi konusunda görevli olan hücredir. Kemik iliğinde yer alan akyuvarlardan biri olan EOS, vücudu tehdit eden herhangi bir bakterinin veya bulaşıcı bir hastalık yoluyla vücuda nüfuz eden mikroorganizmaların sağlıklı bir şekilde vücuttan atılması için bağışıklık sistemi tarafından üretilen hücre türlerinden biridir.

eos nedir
EOS nedir ile ilişkili görsel.

Başlıca görevleri arasında herhangi bir enfeksiyon ya da bir hastalık nedeniyle vücuda yayılmakta olan parazitlerle savaşmak, metabolizmanın normal değerlerini tehdit eden virüs ve bakteriler ile mücadele etmek ve bağışıklık sistemine doğrudan zarar verebilecek kötücül organizmaları ortadan kaldırmak yer alır.

Genellikle mevsimsel şartlar nedeniyle ya da bakteriyel enfeksiyona yol açabilecek hava koşullarının solunması ile ortaya çıkan çeşitli bakterilerin püskürtülmesinde görev yapan EOS hücrelerinin vücut direncini ve genel sağlık gidişatını doğrudan etkilediğini söylemek mümkündür.

Bağışıklık sistemi tarafından sistemi korumak için üretilen hücrelerden biri olan EOS miktarı, toplam akyuvar sayısındaki oran üzerinden hesaplanmaktadır.

EOS (Eozinofil) Yüksekliği Nedenleri ve Tedavisi

EOS yüksekliğinin genel anlamda en yaygın belirtilerinden biri kişisel alerjik rahatsızlıklardır. Vücudun parazit olarak tanımladığı ve alerjiye neden olabilecek bakterilerin solunması ya da kan yoluyla bulaşması, EOS hücre seviyesinin yükselmesine neden olmaktadır.

eos yuksekligi nedenleri ve tedavisi
EOS yüksekliği nedenleri ve tedavisi ile ilişkili görsel.

Dış etken olarak kabul edilebilecek olan alerjik vakaların yanı sıra bağışıklık sisteminde meydana gelen fonksiyon kaybı ya da sıra dışı bir sorun nedeniyle de meydana gelebilir. Alerjik vakalar ve bağışıklık sistemindeki sorunlar dışında EOS yükselmesinin başlıca nedenleri şu şekildedir:

  • Sigara dumanı
  • Küf ya da kirli havanın solunması
  • Güneş alerjisi
  • Böcekler (Akarlar)
  • Parazit iltihapları
  • Astım ve benzeri hastalıklar
  • Otoimmun hastalıklar
  • Kanser türleri
  • Bahar nezlesi
  • İlaç kullanımı

Alerji, parazit, solunum ve bağışıklık sistemi hastalıkları, kanser türleri, bağışıklık sitemini tehdit eden ya da sisteme doğrudan hasar verebilecek hastalıklar, bu hastalıkları tetikleyen ilaçların kullanımı ve yine alerjik reaksiyona sebebiyet verebilecek mevsimsel hastalıklar EOS yüksekliğinin bilinen en yaygın nedenleri arasında yer almaktadır.

EOS tedavisi ise hastalığın kaynağına, ortaya çıkış nedenine, seviyesine ve hastanın genel sağlık durumu gibi kriterlere bağlı olarak değişkenlik göstermekle birlikte farklı bir tedavi yolu izlenebilmektedir.

EOS (Eozinofil) Düşüklüğü Nedenleri ve Tedavisi

EOS yüksekliğinin aksine vücutta bulunan EOS değerleri normal bir bireyde zaten yüksek değil, düşük miktarda olmak zorundadır. Asıl tehdit olarak görülecek olan EOS hücresinin düşük olması değil yüksek olmasıdır.

eos dusuklugu nedenleri ve tedavisi ile iliskili gorsel
EOS düşüklüğü nedenleri ve tedavisi ile ilişkili görsel.

EOS yüksekliğinin temel nedenleri alerjik ve bağışıklık sisteminde ortaya çıkan parazitler olarak kabul edilebilir. Peki, EOS düşüklüğünü ortaya çıkan en yaygın nedenler nelerdir?

Alkol Zehirlenmesi: Aşırı alkol tüketimi EOS seviyesinin normal değerlerin altına düşmesine neden olan en yaygın etkenlerden biridir. Az miktarda alınan alkol dahi vücutta bulunan EOS hücrelerinin azalmasına neden olurken, sık ve yüksek miktarda alınan alkol miktarı ise EOS hücrelerinin beklenenden çok daha yüksek bir şekilde düşüş yaşamasına neden olurlar.

Stres: Özellikle iş hayatındaki yüksek iş temposu ve yaşam standardındaki stresli tempo EOS düşüklüğüne neden olabilir.

Kan Şekeri: Kişisel hastalık verilerine bağlı olarak ya da bağımsız bir şekilde ortaya çıkan düşük kan şekeri, EOS seviyesinin düşmesini tetikleyen en yaygın unsurlardan biridir.

Doğum Kontrol Hapları: Korunma yöntemlerinden biri olan doğum kontrol hapları da kadınlar arasında EOS seviyesinin düşmesine neden olan en yaygın etkenler arasında sayılabilir.

Bağışıklık Sistemi: Bağışıklık sisteminde meydana gelen bir fonksiyon kaybı ya da sıra dışı bir durum EOS seviyesinin düşüşünü tetikleyen faktörlerden biridir.

EOS yüksekliğinde olduğu gibi EOS düşüklüğünde de tedavi yöntemi benzer şekilde yürütülmektedir. Hücre düşüklüğüne neden olan etken, yapılacak olan testlerle kesinleşir ve ardından tedavi süreci başlar. Çok çeşitli etkenler nedeniyle ortaya çıkan EOS düşüklüğü, erkek ve kadınlarda çok farklı sonuçlar doğurabilir.

EOS (Eozinofil) Testi Neden Yapılır?

EOS testi, vücudun çeşitli bölgelerinde meydana gelen alerjik kaynaklı belirtilerin tespiti ve bu reaksiyonlara neden olan alerjinin türünün tespiti için yapılan bir kan testidir. Alerjik vakaların yanı sıra bağışıklık sisteminde meydana gelen komplikasyonların ve hastalıkların teşhisi için de uygulanan bir kan testidir.

Yapılacak olan EOS testi sayesinde şüphe duyulan alerjinin kökeni ve bağışıklık sistemindeki değişimler saptanır.

EOS (Eozinofil) Normal Değerleri (Referans Aralığı)

EOS hücreleri, kanda yer alan tüm akyuvarların toplamda %1 ila %3’ünü kapsamaktadır. 1 mikrolitrede 500 hücreden az EOS bulunmaktadır. Yani: <500 hücre/mcL’dir. Yapılan test sonrası kanda 500 ila 1500 arası EOS hücresinin bulunması hafif yükseklik, 1500 ila 5000 arası EOS hücresinin bulunması orta şiddette yükseklik, 5000’den fazla EOS hücresinin saptanması ise şiddetli bir vaka olduğuna işaret eden sonuçlardır ve gerekli müdahalenin ivedilikle yapılması gerekir.

EOS (Eozinofil) Testi Nasıl Yapılır?

EOS testi, kandan alınan örnek ile yapılmaktadır. Tam Kan Sayımı testi denen yöntem sayesinde kanda yer alan tüm akyuvarların toplamı üzerinden hesap edilmektedir.

eos testi nasil yapilir
EOS testi nasıl yapılır ile ilişkili görsel.

Alınan kan örneğinin 1 mikrolitresinin %1 ila %3’ünü oluşturan EOS hücreleri, ortaya çıkan rakamsal veriler üzerinden hesap edilmektedir.


Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Dr. E Yavuz
Sağlık ve hastalık konusunda internet ortamında var olan bilgi kirliliğinin önüne geçmek ve siz değerli ziyaretçilerimizi bilgilendirmek amacıyla yıllardır yazılar hazırlıyorum. Konu ile ilgili aklınıza takılanlar ve merak edilenleri yorum bölümüne yazarak Doktordan Haberler ekibinin cevaplamasını bekleyebilirsiniz.

Haydi Hemen Bir YORUM Yazın

Please enter your comment!
Please enter your name here