Kan Tahlilinde WBC (Beyaz Küre) Yüksekliği Nasıl Yorumlanır?

Muayene ettiğim birçok hasta için en çok baktığım kan tahlili değerlerinden biridir WBC. Biz hekimler genelde bu hastanın beyaz küresi 10.000 olmuş ya da beyaz küresi çok yüksek gibi ifadeler kullanırız. Bu yazımda kan tahlilinde sıkça karşımıza çıkan WBC değerinin ne anlama geldiğini, hangi durumlarda korkmamız gerektiğini ve WBC yüksekliği yapan durumların tedavisinin nasıl yapıldığını anlatacağım. Vücudumuzda ortaya çıkan enfeksiyonlar birçok farklı klinik belirtiyi beraberinde getirir. Ateş, yorgunluk, halsizlik başta olmak üzere ortaya çıkan bu belirtiler vücudumuzun enfeksiyonlara karşı verdiği birer tepkidir. Eğer ateşi ortadan kaldırmaya odaklanmak yerine enfeksiyonu ortadan kaldırmayı amaç edinirsek belirtilerin kendiliğinden yok olduğunu gözlemleyebiliriz. Haydi şimdi WBC ne demek konusuyla giriş yapalım.

Wbc Nedir?

Kan tahlili sonuçlarında sıkça karşımıza çıkan WBC, enfeksiyon varlığında enfeksiyona karşı koyabilmek için vücudun ürettiği savaşçı hücreler anlamına gelmektedir. Beyaz kan hücresi tam olarak Türkçe karşılığıdır. Farklı laboratuvarlarda beyaz hücre sayımı, beyaz kan hücresi sayımı ya da lökosit sayımı olarak görebilirsiniz. White Blood Cell adını verdiğimiz lökositler basitten komplekse vücudumuzu etkileyen tüm hastalıklarda sayısı artan ya da azalan hücrelerdir. Bu hücreler kemik iliğinden vücudun ihtiyacına göre üretilmektedir. Çeşitli hastalıklarda ve enfeksiyonlarda savaşçı hücreler olarak sayıları artarken bazı hastalıklarda ise sayıları düşebilir.

wbc nedir
Wbc, beyaz kan hücresi veya lökosit anlamına gelen tıbbi bir ifadedir.

Hastalardan alınan kanlar özel tüplerle laboratuvarlara gönderilir. Buralarda hemogram incelemesi başka bir deyişle kan hücrelerinin sayılması işlemi yapılır ve wbc değerleri belirlenir. Bu değerler çocuklarda ve yetişkinlerde farklılıklar gösterecektir. Polikliniklere, servislere ya da acil servislere başvurduğunuzda hekiminiz bazen tanı, bazen tedavi ve takip amaçlı beyaz kan hücrelerinizin sayılmasını isteyecektir.

Wbc çeşitleri nötrofil, lenfosit, monosit, eozinofil ve bazofil olmak üzere 5 tanedir. Optimum koşullarda bazofil sayısı 10 – 50, eozinofil 50 – 250, monosit 300 – 500, lenfosit 1500 – 3000 ve nötrofil ise 3200 – 6200 aralığındadır. Bu değerlerin laboratuvardan laboratuvara değişiklik gösterebileceğini lütfen unutmayınız. Her laboratuvarın normal değeri kendine özgüdür ve farklıdır.

Wbc Normal Değeri

Sağlıklı ve hasta bireyler genelde internet ortamında wbc kaç olmalı sorusunun cevabıyla ilgili gibi aramalar yapıyorlar. Bu bölümde bu konuya açıklık getirmeye çalışacağız. Sağlıklı bir bireyde yaklaşık olarak wbc normal değerleri 3.6 ile 10.2 aralığındadır ancak bu değer yaşa ve cinsiyete göre değişiklik gösterecektir. Şimdi yaşlara göre normal lökosit değerlerinin tablosunu yapalım.

 Yaş Normal Lökosit Değerleri
 Yenidoğan 9 – 30 k/mm3
 1 – 7 gün 9.4 – 34 k/mm3
 8 – 14 gün 5 – 21 k/mm3
15 – 30 gün5 – 20 k/mm3
2 – 5 ay5 – 15 k/mm3
6 – 12 ay5 – 11 k/mm3
 1 – 2 yaş 5 – 12 k/mm3
 3 – 5 yaş 4 – 12 k/mm3
 6 – 11 yaş 3.4 – 10 k/mm3
 12 – 15 yaş 3.5 – 9 k/mm3
Yetişkinler3.5 – 10.5 k/mm3
Bu tabloda normal WBC değerlerinin yaşa göre sınıflandırılmasını görüyorsunuz.

Yukarıda bahsi geçen normal lökosit değerlerinin üzerine çıkması durumuna lökositoz, bu değerin altına düşmesi durumuna lökopeni adı verilir. Ayrıca bu değerlerin çalışılan laboratuvara göre değişiklik gösterebileceğini unutmamak gerekir.

Wbc Yüksekliği

Vücudumuzdaki lökosit sayıları bazı durumlarda yükselmektedir. Bu duruma wbc yükselmesi ya da lökositoz adı verilir. Lökosit sayılarının ne kadar yükseldiği hastalık ve hastalığın gidişatı hakkında bize çok değerli bilgiler verecektir. Bu bilgiler ışığında şüpheleneceğimiz durumlar şunlar olabilir :

 • Enfeksiyonlar : Enfeksiyon varlığında hasta bireylerin kemik iliğinden savaşçı hücre olan lökositlerin üretimi hızlanır. Mikroorganizmalara karşı koyabilmek için lökosit sayıları artmak durumundadır. Sonuç olarak enfeksiyonun eşlik ettiği birçok hastalıkta wbc yüksekliği görülmektedir.
 • Bağışıklık Sisteminde Ortaya Çıkan Bozukluklar : Crohn gibi inflamatuvar bağırsak hastalıkları, graves gibi bozukluklar bağışıklık sisteminin de tutulduğu lenfosit sayısında artış görülen bozukluklardır.
 • Diğer patolojik durumları liste şeklinde sıralayalım :
  • Lösemi
  • Sigara içmek
  • Aşırı stres
  • Hamileliğin son dönemleri
  • Splenektomi yapılmış hastalar
  • Malign neoplazmlar
  • Adrenokortikoidlerin kullanılmasına bağlı
  • Yanıklar gibi doku hasarlarının olduğu durumlarda
  • Lokal veya sistemik enfeksiyonlarda
  • Miyokard Enfarktüsü olan durumlarda

Bunların dışında kalan wbc yüksekliği nedenleri arasında ilk sıra ilaçlar olacaktır. Lökosit değerini etkileyen ilaçlar şunlardır :

 • Antibiyotikler
 • Tiroid hastalıkları için kullanılan ilaçlar
 • Kemoterapi ilaçları
 • Diüretik ilaçlar
 • Anti konvülzan ilaçlar
 • Histamin 2 blokerleri gibi ilaçlardır.

Wbc Yüksekliğinin Tedavisi

Wbc yüksekliği nasıl geçer sorusunun cevabı altta yatan hastalıkta gizlidir. Öncelikle lökosit yüksekliğini şiddeti, diğer laboratuvar bulguları ve tetkik sonuçlarının detaylıca analizi sonucunda bu duruma hangi patolojinin neden olduğu tespit edilecektir. Bu tespit sonrasında bakteri etkenli bir enfeksiyon varlığı ortaya çıkarılırsa antibiyoterapi uygulanmalıdır ancak antibiyotik seçimi kesinlikle doktorunuz tarafından yapılmalıdır. Lütfen hekiminiz sizi muayene edip tavsiye etmediği sürece antibiyotik kullanmayınız.

wbc mikroskop histoloji
Şekilde mikroskop altında kan analizini görmektesiniz.

Ek olarak vitamin desteği alınması çok önemlidir. Yeterli alınan vitaminler lenfosit üretimine olumlu bir biçimde etki edecektir. Özellikle ananas, kivi, çilek, havuç ve brokoli gibi besinlerde bolca bulunan C vitamini lenfosit sayısını düzenleyecektir. Omega 3 gibi vücudun üretemediği temel yağ asitlerinin dışarıdan yeterli seviyede alınması kritik öneme sahiptir.

Wbc Düşüklüğü Saptanması

Özellikle kan hastalıkları olmak üzere bazı hastalıklarda lökosit değerleri düşebilmektedir. Bu patolojik durumları şu şekilde sıralarız:

 • Bir takım virüs kaynaklı hastalıklar
 • Aplastik anemi
 • Lösemi
 • Tifo Hastalığı
 • Riketsiyal hastalıklar
 • Kimyasal zehirlenme durumlarında
 • Kemik iliğinin yetersiz çalıştığı birçok patolojik durumda
 • Ciddi kemik kanserlerinde
 • Lupus ve benzeri bağışıklık sistemi sorunlarında
 • Radyasyon tedavisi alınan bazı durumlarda

Ek olarak diğer bazı hematolojik hastalıklarda lökosit düşüklüğü görülebilir. Yeterli düzeylerde alınmayan vitaminler ve yağ asitleri lökopeni tablosuna zemin hazırlayacaktır. Beyaz küre düşüklüğü nasıl tedavi edilir sorusunun cevabı ise altta yatan patolojiye bağlıdır. Altta yatan patolojik durum ortadan kaldırılmadığı sürece besinler ile yapılan takviyeler yetersiz kalabilecektir. Beyaz kan düşüklüğüne iyi gelen besinler konusuna gelecek olursak bu konuda herhangi bir besinin iyi geldiği bilimsel olarak kanıtlanamamaktadır. Lökositlerin üretiminde aminoasitler kullanılmasından ötürü protein zengin bir diyet yapılması faydalı olacaktır. Diyete mineral ve vitamin takviyesi de düzenleyici etki gösterir. Hekiminiz gerekli durumlarda ilaç ile takviye tedavileri uygulayacaktır. Buraya tıklayarak wbc yüksekliği ve wbc düşüklüğü yapan besinler adlı yazıyı okuyabilirsiniz. Yazı dili Türkçe değildir ancak Google translate özelliğini kullanarak rahatça okuyabilirsiniz.

Bu konuyla ilgili olarak merak ettiklerinizi, eklemek istediklerinizi ve raporlarınızı konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım. Yorumlarınızı bekliyorum 🙂

(Bu yazı ilk defa 20 Eylül 2017 tarihinde yazılmıştır. Ardından 29 Kasım 2020 tarihinde güncellenmiştir.)

“Kan Tahlilinde WBC (Beyaz Küre) Yüksekliği Nasıl Yorumlanır?” üzerine 2 yorum

 1. Merhaba.2013 Ekim ayında meme kanseri tedavisi görmeye başladım.Kemoterapi,radyoterapi,memeden kitlenin alınması ve en son tamoxifen yan etkisi rahîm kalınlığı sonucu Total histerektomi ameliyatı oldum.Şu anda sağ kaburga altında yemek sonrası artan ağrı, yorgunluk, ciltte solukluk, çok yoğun olmayan kaşıntılar ve lökopenim var.Beslenmeme çok dikkat ediyorum.Çok seyrek 3700-3900.Ama genellikle 2500-3000 arasında.Neu 1.60 larda.Ultrasondan başlayıp mr a kadar herşey yapıldı.Bunlara sebep olacak bir sonuç bulunamadı.Bende hemşireyim.Şikayetlerim yaşam kalitemi düşürüyor.Tavsiyeleriniz için şimdiden teşekkür ederim.Ayrıca fazlaca saç dökülmesi başladı.B12, dvit değerlerim ve diğer biyokimya tahlillerim normal.

  Cevapla
 2. Merhaba.2013 Ekim ayında meme kanseri tedavisi görmeye başladım.Kemoterapi,radyoterapi,memeden kitlenin alınması ve en son tamoxifen yan etkisi rahîm kalınlığı sonucu Total histerektomi ameliyatı oldum.Şu anda sağ kaburga altında yemek sonrası artan ağrı, yorgunluk, ciltte solukluk, çok yoğun olmayan kaşıntılar ve lökopenim var.Beslenmeme çok dikkat ediyorum.Çok seyrek 3700-3900.Ama genellikle 2500-3000 arasında.Neu 1.60 larda.Ultrasondan başlayıp mr a kadar herşey yapıldı.Bunlara sebep olacak bir sonuç bulunamadı.Bende hemşireyim.Şikayetlerim yaşam kalitemi düşürüyor.Tavsiyeleriniz için şimdiden teşekkür ederim.

  Cevapla

Yorum yapın