Terleme Sorunu için Hangi Doktora Gidilir?

0
2950

Terleme Sorunu için Hangi Doktora Gidilir?

Terleme sorunu için hangi doktora gidilir konusuna geçmeden önce birkaç kısa bilgi verelim. Vücutta yer alan ter bezlerinin, bazen sıcak havalarda vücut yüzeyini nemlendirmek için bezen de efor sırasında doğan ısıdan kaynaklanmak üzere tuz içerikli bir sıvı salgılaması eylemi, genel anlamda terleme olarak adlandırılmaktadır.

İnsan bedeni için bir nevi soğutma mekanizması olarak da zikretmenin mümkün olduğu terleme fiili, toplumun çoğunluğu tarafından şikâyet edilen bir durum olmak ile birlikte; söz konusu faydasından kaynaklanan özelliği ile aslında son derece önemli ve yokluğu hayati risk faktörü doğurabilecek ölçüde ciddi bir vücut reaksiyonunu ifade etmektedir.

terleme sorunu icin hangi doktora gidilir
Terleme sorunu için hangi doktora gidilir ile ilişkili görsel.

Yüksek sıcaklığa dayalı olarak normal terleme durumu, vücut ısısının belli bir oran nispetinde standart değerde tutulmasını sağlamakta ve atılan ter ile içermekte olduğu toksinlerden de kurtulma olanağı sunmaktadır. Terleme, en sık olarak; koltuk altı, avuç içi, ayak ve sırt bölgelerinde görülmekte; bu devinim, sağlıklı her insan bedeninin barındırmakta olduğu iki ile dört milyon aralığındaki ter bezleri ile yürütülmektedir.

Ergenlik dönemine dek mevcut ter bezlerinin yalnızca bir kısmı kullanılabilmek ile birlikte, yetişkinlik çağında ise tümü aktif olmaktadır. Kadın bedeni, daha fazla sayıda ter bezine sahip olmak ile birlikte; erkek ter bezleri çok daha hassas olarak çalışmaktadır.

Yüksek ısı ve yoğun efor gibi etkenler, normal terleme eylemini doğurduğu gibi; korku, öfke ve heyecan gibi duygusal faktörler de terlemeyi tetikleyen doğal unsurlar içinde kabul edilmektedir. Ancak söz konusu ögeler dışında kalan genel durumlarda da özellikle yoğun bir terleme var ise bu, artık bir problem olarak görülmektedir. Aşırı terleme olarak da zikredilen bu rahatsızlık, kişilere günlük yaşam içinde birçok zorluk yaşatmaya neden olmaktadır. Bu konuyla ilgili olarak hazırlamış olduğumuz ter bezi hastalıkları başlıklı detaylı yazımızı okumanız faydalı olacaktır.

Aşırı terleme sorunu ile ilgili olarak insanlar şu şekilde arama yapmaktadırlar:

  1. Aşırı terlemeye hangi bölüm bakar?
  2. Terleme için hangi doktora gidilir?
  3. Terleme için hangi bölüme gidilir?
  4. Aşırı terleme için hangi bölüme gidilmeli?
  5. Çok terleyen kişi hangi doktora gitmeli?
  6. Aşırı baş terleme için hangi doktora gidilir?
  7. El terlemesi için hangi bölüme gitmeliyim?
  8. El terlemesi hangi doktor bakar?

Şimdi tüm bu sorulara cevap olacak şekilde Terleme sorunu için hangi doktora gidilir konusuna açıklık getirelim.

Aşırı Terleme Sorunu İle Hangi Bölüm / Doktor İlgilenir?

Terleme sorunu ile birçok tıp branşı ve birçok hekim ilgilenmektedir. Eğer koltuk altı, el, yüz ve ayak gibi bölgesel terleme durumu söz konusu ise ve ameliyatsız tedavi ön görülmekteyse Dermatoloji; eğer aynı bölgesel terleme problemi için ameliyat ile tedavi ön görülmekte ise Göğüs Cerrahisi alanı görevlendirilmektedir. Hemen Dermatoloji Hangi Hastalıklarla İlgilenir başlıklı yazımız için tıklayınız.

Vücudun geneli ve gövde terlemesi ile İç Hastalıkları ve Endokrinoloji bölümleri ilgilenmektedir. Gece, uyku terlemesi ile İç Hastalıkları (Dâhiliye) ve Göğüs Hastalıkları branşlarına muayene olmak gerekmektedir. Çocuklarda görülen aşırı terleme problemi için ise Çocuk Hastalıkları ilgilenmektedir.


Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Avatar
Anonim Yazar, misafir kullanıcılar tarafından sitemiz için hazırlanan makalelerin yayınlandığı kullanıcı hesabıdır. Konu ile ilgili aklınıza takılanlar ve merak edilenleri yorum bölümüne yazarak Doktordan Haberler ekibinin cevaplamasını bekleyebilirsiniz.

Haydi Hemen Bir YORUM Yazın

Please enter your comment!
Please enter your name here