Prostat için Hangi Bölüme Gidilir?

0
18873

Prostat için Hangi Bölüme Gidilir? Hangi Doktor Bakar?

Prostat için hangi bölüme gidilir konusuna geçmeden önce kısaca bilgiler verelim. Başlıca görevleri sfinkter kaslarıyla mesanenin ağız bölgesini sıkarak idrar kaçırmayı ve spermleri koruyup kalitesini artıran sıvıyı üretmek, bu sıvı aracılığı ile spermleri sağlıklı bir formda korumak olan prostat, erkeklerde üreme sisteminin bir parçasıdır.

prostat icin hangi bölüme gidilir
Prostat için hangi bölüme gidilir ile ilişkili görsel.

Yapısı gereği erkek hastalarda yaş ve sağlıkla ilgili kriterlere bağlı olarak boyutu ve sağlık açısından fonksiyonları farklılık göstermektedir. Örneğin genç erkeklerde boyutu ceviz büyüklüğündedir. İdrar yolları denetimi dışında cinsel birliktelik sırasında erekte halinde olan erkeklerin ereksiyonunu kontrol eden sinirler Prostat’ı tamamen sarmaktadır.Bu konuyla ilgili olarak insanlar şu aramaları yapmaktadırlar:

 1. Prostat hangi bölüme girer?
 2. Prostat için hangi bölüme gidilmeli?
 3. Prostat için hangi bölümden randevu alınır?
 4. Prostat için hangi doktora gitmeliyim?
 5. Prostat hastalığına hangi bölüm bakar?

Şimdi tüm bu sorulara cevap olacak şekilde prostat için hangi bölüme gidilir konusuna açıklık getirelim.

Prostat için Hangi Bölümden Randevu Alınır?

Prostat ile alakalı belirgin olarak ortaya çıkan rahatsızlıklar boşaltım sistemi ile alakalı olup cinsel aktiviteleri doğrudan etkileyen sonuçlar da doğurmaktadır. Rahatsızlığın ortaya koyduğu en belirgin sonuçları maddeler hâlinde sıralamak gerekirse:

 • Gün içinde aniden gelen idrara çıkma isteği
 • İdrar boşaltım sırasında zorluk çekme
 • İdrar boşaltım işlemine başlamada zorluk çekme
 • İdrar boşaltımı sırasında azalma, bitirme işleminde zorluk çekme
 • İdrar boşaltımı öncesinde, aşamasında ve sonrasında yanma, ağrı hissi
 • Özellikle geceleri uykunun bozulmasına neden olacak idrara çıkma isteği
 • Ejekülasyon sonrası şiddetli ağrılar hissetme
 • İdrar ve menide kan oluşumu
 • Cinsel birliktelik sırasında erekte sorunu yaşama
 • Cinsel isteğin azalması, zamanla kaybolması

Prostat rahatsızlığı erken teşhis durumunda tıbbi olanaklar sayesinde günümüz teknolojisinde çözülebilecek bir rahatsızlıktır. Bu nedenle hastalığa dair herhangi bir kuşkunuz olması durumunda alanında uzman bir Üroloji (Bevliye) doktoru ile görüşebilir, hastalığın ilerlemeden tedavi edilmesini sağlayabilirsiniz. Bu noktada üroloji hangi hastalıklara bakar? başlıklı yazımızı okumanızda faydalı olacaktır.


Prostat için hangi bölüme gidilir başlıklı yazımı bitirmiş bulunuyoruz. Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Dr. E Yavuz
Sağlık ve hastalık konusunda internet ortamında var olan bilgi kirliliğinin önüne geçmek ve siz değerli ziyaretçilerimizi bilgilendirmek amacıyla yıllardır yazılar hazırlıyorum. Konu ile ilgili aklınıza takılanlar ve merak edilenleri yorum bölümüne yazarak Doktordan Haberler ekibinin cevaplamasını bekleyebilirsiniz.

Haydi Hemen Bir YORUM Yazın

Please enter your comment!
Please enter your name here