İdrar Kültüründe Üreme Olması Ne Anlama Gelir?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Çeşitli hastalıkların tespitinde idrar kültürü testi istenebilmektedir. Bu hastalıklar genel olarak enfeksiyon hastalıkları olmakla birlikte iltihapların tespitinde de kullanılmaktadır. Diğer yandan hastada taş buluma şüphesi varsa bu durumunda tespiti içinde idrar kültürü istenebilir. İdrar kültüründe üreme olması ne anlama gelir konusunda bazı bilgilere ihtiyacınız olabilir.

idrar kulturunde ureme olmasi ne demektir
İdrar kültüründe üreme olması ne anlama gelir ile ilişkili görsel.

İdrar kültürü çeşitli cerrahi müdahaleler öncesinde de istenebilmektedir. İdrar kültüründe üreme olmasının anlamı idrarda bakteri bulunmasıdır. Üreme olmaması durumu da bakteri bulunmadığı anlamına gelir. İdrarda üreme tespit edildiğinde tespit edilen oranlarda bakteri bulunduğu tespit edildiği gibi gerekli tedaviler gerçekleşmezse bakteriler çeşitli hastalıklara da neden olabilmektedir.

İdrarda Üreme Belirtileri

Normal şartlarda insanların idrarında üreme yani bakteri bulunmaz ve idrar sterildir. Ancak az miktarlarda dahi olsa bakteri idrarda bulunabilir. Genel olarak düşük miktarlarda bulunan bakteri insanlarda herhangi bir belirti vermez ve sadece tahlillerde ortaya çıkar. Çeşitli nedenlerden dolayı belirli bir süre sonra bu bakterilerde çoğalmalar oluşabilir. Belirli seviyeye gelen bakteriler ise çeşitli belirtileri gösterebilir.

İdrarda üreme belirtileri arasında en yaygın olan belirtilerden biri sık idrara çıkmaktır. Yetişkin bir kişi gün içerisinde 4 ila 5 defa tuvalete çıkması normaldir. Günlük yaşantınızda tuvalete çıkma sayınız bu sayıları aşıyorsa ve süreklilik gösteriyorsa idrarda üremeden şüphelenebilirsiniz.

Belirtiler arasında diğer sık görülen durum ise idrar yaparken yanma hissidir. Bu his bakterinin yoğunluğuna göre değişebilir. İleri vakalarda oldukça net hissedilen yanma hissi bakterilerin düşük seviyelerde olduğu zamanlarda çok az hissedilebilir. Yanma olduğunda ise kesinlikle doktora başvurulmalıdır.

İdrarda oluşan bakteriler aynı zamanda alt katında ağrıda oluşturabilmektedir. Ağrıların şiddeti ise bakterinin seviyesinde göre değişmekte ve çok şiddetli ağrılar duyulabilmektedir. Son olarak idrara çıktığı halde tam olarak idrarı boşaltamamak idrarda üreme olduğunu gösteren belirtiler arasındadır.

İdrarda Üreme (Bakteri) Neden Olur?

Yaşadığınız idrarda üreme hastalığının ise birçok nedeni olabilir. Bu nedenlerden en çok görülenlerden biri ise idrar yolu iltihabıdır. İdrar yolunda oluşan bakterilerin sayısının artması ile belirtiler meydana gelir ve ileri seviyelerde çok ciddi sorunların ortaya çıkmasına neden olur. Çeşitli iltihap türleri vardır. Üretra iltihabı yanı idrar çıkış yolu iltihabı, Sistit iltihabı yani idrar torbasında oluşan iltihap, kanal iltihabı ve böbrek iltihapları oluşabilmektedir. En sık kadınlarda görülmesinin yanı sıra özellikle korunmasız cinsel ilişki ve hijyenin sağlanmadığı durumlarda sık görülür.

İdrarda görüle bakteriler idrar yolunda tıkanmalara da neden olur. Bu tıkanmaların ana nedeni ise böbrekte bulunan taşlar olabilir. Böbrekte oluşan taşlar bir süre sonra belirtiler vermeye başlar. Birçok belirtisi olmasının yanı sıra belirli bir süre sonra idrarda üreme olmasına yol açar ve idrar yolunda iltihaplanmalara yol açar.

Bu nedenlerin yanı sıra nadir olarak görülse de kanda bulunan bakteriler çeşitli nedenlerden dolayı idrara geçerek idrarda bakteri oluşmasına neden olabilir.

İdrarda Üreme Tedavisi

İdrarla ilgili sorunları yaşadığınızda en kısa sürede doktora görünmenizde büyük fayda vardır. İlk yapmanız gereken Üroloji bölünde uzaman bir doktora başvurmaktır. Eğer idrar kültürü ölçümleri sonrasında üreme saptanmışsa tedavi için üremenin seviyesi de önemlidir. Belirli bir seviyeyi aşmış, hastada bazı belirtiler görülmüş ise böyle durumlarda ilaçla tedavi yoluna gidilir. Genel olarak idrarda bulunan bakteriler için üretilen antibiyotikler tedavi için yeterli olur.

Yaşanılan idrarda bakteri bulunması durumlarında üreme bazı durumlarda düşük seviyelerde olabilmektedir. Böyle durumlarda ilacın yanı sıra dikkat edilmesi gereken bazı hususlara önem vermeniz bakterilerin yok olması için yeterli olabilmektedir. Dikkat edilmesi gereken durumların başında su tüketimi vardır. Yeterli su tüketiminin sağlanması ile idrarda veya idrar yollarında bulunan bakterilerin daha kolay bir şekilde dışarı atılması sağlanacaktır.

İdrarınızı yapmak içinse beklememeniz önemlidir. İdrar yaparken tam boşalma sağlandıktan sonra çıkmanızda gerekir. Tuvalet temizliği de bu konuda çok önemli bir konuya sahiptir. Çünkü gerekli temizlik yapılmazsa özellikle topluma açık olan tuvaletlerden bakterilerin bulaşması büyük olasılık olduğu için dikkat edilmelidir. Cinsel ilişkiye girmeden önce ve sonra gerekli temizlikleri yapmanızın yanı sıra öncesinde idrara çıkmanızda idrarda oluşabilecek bakterilerin önüne geçmek için önemli bir yere sahiptir.


Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Photo of author

Sağlık Profesyoneli

Sağlık ve hastalık konusunda internet ortamında var olan bilgi kirliliğinin önüne geçmek ve siz değerli ziyaretçilerimizi bilgilendirmek amacıyla yıllardır yazılar hazırlıyorum. Konu ile ilgili aklınıza takılanlar ve merak edilenleri yorum bölümüne yazarak Doktordan Haberler ekibinin cevaplamasını bekleyebilirsiniz. Yazılarımız mutlaka sitemizde hizmet veren bir hekim tarafından kontrol edilir. Bu nedenle uzman kadromuza güvenerek içiniz rahat bir şekilde okumaya devam edebilirsiniz...

“İdrar Kültüründe Üreme Olması Ne Anlama Gelir?” üzerine bir yorum

  1. İdrarda bakteri üredie 100000 eşeyiş coli bactrim sabah akşam 7 gündür kullanıyorum ama tam geçmedi ağrım yok ama sık idrara çıkıyorum önemli bişey varmıdır USG de yapıldı birşey Yok

    Cevapla

Yorum yapın