Kasık Ağrısı için Hangi Doktora Gidilir?

0
1790

Kasık Ağrısı için Hangi Doktora Gidilir? Kim Bakar?

Kasık ağrısı için hangi doktora gidilir konusuna geçmeden önce birkaç bilgi verelim. Erkek ve kadınlarda metabolizma dışında genetik yapıya bağlı olarak farklı dallarda ve kategorilerde ortaya çıkan kasık ağrısı, başta Genel Cerrahi (Hariciye) olmak üzere birçok ana dalın incelediği hastalıkların başında gelmektedir.

Çok çeşitli nedenlere bağlı olmakla birlikte erkek ve kadınlarda çeşitli nedenler dolayısıyla da ortaya çıkabilir. Fıtık gibi göz ardı edilemeyecek ve cerrahi operasyon gerektiren önemli bir rahatsızlığa da işaret edebilir, genetik yatkınlık nedeniyle medikal tedavi doğuracak kısa süreli rahatsızlığa da.

kasik agrisi icin hangi doktora gidilir
Kasık ağrısı için hangi doktora gidilir ve kasık ağrısına hangi bölüm bakar ile ilişkili görsel.

Hastalığın nedenleri, ne kadar süredir ortaya çıktığı, nöbet sırasında duyulan kasık ağrılarının şiddeti gibi birçok etken göz önüne alındığında yalnızca Genel Cerrahi (Hariciye) değil, kadın hastalar için Kadın Doğum bölümü de dâhil olmak üzere Üroloji dalı da kasık ağrısı şikâyetlerinde muayene olunması gereken ana dalların başında geliyor.
Söz konusu kasık ağrılarının saptanmış belli başlı özellikleri ve dönemleri vardır. Bu kasık ağrısı nöbetleri rahatsızlığın patolojik bir evreye geçmeden doktor kontrolünde incelenmesi gerekmektedir. Saptanan bazı nedenler ve nöbetlerin reaksiyonları şu şekildedir:
• Kadın hastalar içinde hamilelik sürecinde değişen hormonal dengenin rahmi etkilemesi
• Batın bölgesinde meydana gelen olağan dışı kitle oluşumu
• Yine kadın hastalarda regl döneminde ortaya çıkan hormonal değişimlerin neden olduğu sancılar
• Regl döneminde oluşan vajinal darlık ya da himen zarı açıklığının yetersiz olması nedeniyle vücudun kanı sağlıklı şekilde atamaması
• Yumurtalık kistleri
• Dış gebelik
• Apandisit patlaması
• İdrar yolları enfeksiyonu
• Barsak gazları, kabızlık, mide gazları, şişkinlik, hazımsızlık vb. problemler

Bu konuyla ilgili olarak insanlar şu şekilde aramalar yapmaktadırlar:

  1. Kasık ağrısı için hangi bölüme gidilir?
  2. Kasık ağrısına hangi bölüm bakar?
  3. Kasık ağrısı için hangi branşa gidilir?
  4. Kasık ağrısı hangi uzmanlık alanına girer?
  5. Kasık ağrısı için hangi bölüme gitmem lazım?
  6. Sağ sol kasık ağrısına hangi bölümün doktoru bakar?
  7. Erkeklerde ve kadinlarda kasık ağrısı için hangi bölüme gidilir?

Şimdi tüm bu sorulara cevap olacak şekilde kasık ağrısı için hangi doktora gidilir konusuna değinelim.

Kasık Ağrısı için Hangi Bölüme Gidilir?

Genel olarak ürolojik ve metabolizmal denge ile alakalı sorunlar olsa da, fıtık gibi önemli rahatsızlıklara yol açabilecek sorunların kaynağı olarak da görülebilecek bulgulardan şüpheleniyorsanız ilk etapta Genel Cerrahi (Hariciye) bölümüne görünmeniz gerekmektedir. Hemen buraya tıklayarak Genel Cerrahi Bölümünün Baktığı Hastalıklar konulu yazımızı okuyabilirsiniz.

Kadın hastalarda rahatsızlığın türüne ya da şiddetine göre farklı bir bölüm tarafından muayene ya da tahlil istense de, genel itibariyle ilk başvurulacak bölüm Genel Cerrahi (Hariciye) bölümüdür.


Kasık ağrısı için hangi doktora gidilir konusunu bitirmiş bulunuyoruz. Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağız.

Anonim Yazar, misafir kullanıcılar tarafından sitemiz için hazırlanan makalelerin yayınlandığı kullanıcı hesabıdır. Konu ile ilgili aklınıza takılanlar ve merak edilenleri yorum bölümüne yazarak Doktordan Haberler ekibinin cevaplamasını bekleyebilirsiniz.

Haydi Hemen Bir YORUM Yazın

Please enter your comment!
Please enter your name here