Noktüri Nedir? Tıpta Noktüri Ne Demek?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Noktüri Nedir?

Noktüri, temel olarak tıp biliminde geceleri birden fazla uykudan uyandıran idrara çıkma isteği olması durumuna verilen isimdir. Yaşam kalitesini oldukça olumsuz etkileyen bu durum çeşitli hastalıkların habercisi olabilir. Üroloji bölümü doktorları yani ürologlar bu durumun tanısının koyulması ve ileri araştırılması için çalışan hekimlerdir. Tam olarak Türkçe karşılığı “gece işemesi” olarak bilinir. Gece ve gündüz döngüleri tersine dönmüş kişilerde bu işeme gündüz olmasına rağmen noktüri olarak isimlendirilir ve noktürnal olarak değerlendirilir. Dilerseniz benzer idrar rahatsızlığı olan oligüri, anüri, dizüri, inkontinans, pollaküri ve poliüri ile ilgili bilgiler almak için ilgili kelimeye tıklayınız.

noktüri nedir tıpta
Noktüri temel olarak gece vaktinde işeme durumu olarak tanımlanır.

Bu yazımı burada bitirmiş bulunuyorum. Aklınıza takılan bir durum varsa hemen yorum bölümüne yazınız. Cevap vermekten mutluluk duyacağım. Yorumlarınızı bekliyorum.

(Bu yazı ilk defa 18 Ağustos 2016 tarihinde yazılmıştır. Ardından 5 Aralık 2020 tarihinde güncellenmiştir.)

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2021'i bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

Yorum yapın