( Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. )

Tıpta “Genital” Ne Demek?

Genital Nedir?

Genital, erkek ya da kadın bireylerin üreme organlarına verilen isimdir. Tıpta sıkça kullanılan bir kelimedir. Genital bölgede yer alan organlar dendiği zaman iç ve dış yapıların olduğu bilinmelidir. Genital bölge anlam olarak üreme organlarının bölgesi demektir. Kadınların genital bölgesinde yumurtalık, fallop tüpü, serviks, rahim ve vajina gibi yapılar bulunmaktadır. Erkeklerin genital bölgesinde ise testis, epididimis, penis ve skrotum bulunmaktadır. Kadınlarda dış genital organ vajina iken erkeklerde ise penistir.

genital bölge nedir
Genital tıpta cinsel, eşeysel anlamına gelmektedir.

Kelime anlamı olarak genital “cinsel, üremeyle ilgili, eşeysel” anlamlarına gelir. Adından genital ifadesinin geçtiği ambigus genitale hastalığı duymuşsunuzdur. Duymamış olsanız bile artık duydunuz 🙂 Ambigus genitale hastalığında bebeklerin üreme organları tam anlaşılamamaktadır. Yani demek istediğim adında genital ifadesinin geçtiği patolojik durumlarda üreme organlarının etkilendiğini görüyorsunuz.

Bu noktada merak ettiklerinizi ve eklemek istediğiniz hususları alt taraftaki yorum kısmına yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım. Yorumlarınızı mutlaka bekliyorum 🙂

(Bu yazı ilk defa 22 Ağustos 2016 tarihinde yazılmıştır. Ardından 10 Aralık 2020 tarihinde güncellenmiştir.)

Yorum yapın