Bilgisayarlı Tomografi Nedir? Tıpta BT Ne Demektir?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Bilgisayarlı Tomografi Nedir?

Bilgisayarlı Tomografi, genellikle hastalıkların teşhis edilmesinde veya tedavilerinin değerlendirilmesinde kullanılan radyolojik ileri görüntüleme tetkiklerinden birisidir. 2020’yi bitirdiğimiz bu günlerde hastanelerde tomografi sırası bulamayacak kadar çok fazla sayıda çekilmektedir. Birçok hastalığın teşhis edilmesinde altın standart olan bu tetkik, tıp biliminin bel kemiğidir.

bilgisayarlı tomografi nedir
Resimde bilgisayarlı tomografi cihazını ve hastanın giriş biçimini görüyorsunuz.

Bu konuyla ilgili olarak merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi alt taraftaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım. Yorumlarınızı bekliyorum.

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2021'i bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

Yorum yapın