Ortopedi Hangi Hastalıklara Bakar? 2022

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Hastanelerde bir ortopedi doktoru ya da bir ortopedi cerrahı genellikle iskelet ve kas sistemini etkileyen hastalıkları tedavi etmekle beraber gelecekte ortaya çıkabilecek ortopedik yaralanmalarında önüne geçmeye çalışır. Ortopedi, iskelet ve kas sistemlerinde doğuştan veya sonradan ortaya çıkan problemlerle ilgilenen tıp bilimi dalıdır. Ortopedi ve Travmatoloji olarak geçmektedir. Ortopedi hangi hastalıklara bakar hususunda internet ortamında çok fazla bilgi kirliliğine denk geldim. Bu nedenle bu yazıyı hazırlamaya karar verdim ve en detaylı ortopedik hastalıklar başlığını oluşturmak istedim. Şimdi tüm bu aratılan soruları cevaplamak için ortopedik hastalıklar ve tedavileri ile ilgili bilgiler verelim.

Ortopedi Nedir?

Ortopedi bölümü kas ve iskelet sistemi hastalıklarına odaklanan bir tıp branşıdır. Eklemler, bağlar ve tendonlar gibi yapıların hastalıkları da yine ortopedinin ilgilendiği hastalıklar arasında girer.

Ortopedi-hangi-hastaliklara-bakar
Ortopedi, 7 ana alt branşı olan çok önemli bir tıp bölümüdür.

Ortopedi alanında uzmanlığını alan hekimler ise ortopedi uzmanı ya da ortopedist olarak isimlendirilir. Ortopedi uzmanları 6 yıllık tıp eğitiminin ardından 4 yıllık uzmanlık eğitimi alarak 10 yıllık bir eğitim sürecinden geçerler.

Ortopedinin Alt Branşları Nelerdir?

ortopedi bölümünün alt dalları
Ortopedi bölümünün 7 ana alt dalını görmektesiniz.

Ortopedinin alt branşları hakkında detaylı bilgileri aşağıda maddeler halinde siz değerli ziyaretçilerimle paylaşıyorum.

Spor Hekimliği

Bu uzmanlık bölümü sporlar ilgili yaralanmalar, sporun neden olduğu travmalara bağlı oluşan kas iskelet sistemi hastalıklarıyla ilgilenir. Spor hekimleri sporcuların performanslarını iyileştirebilir ve en üst düzeye çıkarabilir.

Pediatrik Ortopedi

Pediatrik ortopedi bölümü skolyoz, serebral palsi, kırık kemikler başta olmak üzere çocukların tüm iskelet ve kas sistemi hastalıkları ile ilgilenebilir.

Omurga Cerrahisi

Omurga cerrahisi alanında uzmanlaşan ortopedistler genellikle travmalara bağlı olarak ortaya çıkan omurilik ya da omurga yaralanmaları ile ilgilenirler.

Eklem Cerrahisi

Travmalara veya zamana bağlı olarak zarar gören, yıpranan eklemlerin tedavisiyle ilgilenirler. Eklem cerrahisi alanında uzmanlaşan hekimler en sık olarak kalça ve diz ile uğraşırlar.

Travma Cerrahisi

Yaralanmalar ve diğer travmalar oldukça kompleks durumlardır. Oldukça zor vakalar gelebileceği için zor bir alt branştır.

Podiatri

Ayak bileği ortopedisi olarak ta bilinen bu alt branşta incine, burkulma ve diğer ayak sorunları ile ilgili sorunlar araştırılır ve tedavi edilir.

El Cerrahisi

El bölgesinde uzmanlaşan ortopedi hekimleri karpal tünel sendromu, kırıklar, tetik parmak gibi rahatsızlıkların tedavi edilmesinde ana rolü oynarlar.

Ortopedi Doktoru Neye Bakar?

Ortopedi ve travmatoloji bölümü, yukarıda da bahsettiğimiz gibi kemik ve kas sisteminde meydana gelen hastalıklara bakmaktadır. Peki ortopedik hastalıklar nelerdir? Bunları maddeler halinde sıralayacak olursak şu şekilde olacaktır:

 1. Aksesuar Naviküler Sendrom
 2. Aşil Tendiniti
 3. Acl Yaralanmaları
 4. Ayak Bileği Burkulması
 5. Osteomyelit Hastalığı
 6. Ayak Bileği Kırılması
 7. Ayak ve Ayak Bileği Artriti
 8. El artriti
 9. Diz artriti
 10. Biseps Rüptürü
 11. Kaudal Regresyon Sendromu
 12. Biseps Tendiniti
 13. Bunyon Deformitesi
 14. Bursitler
 15. Rotator Cuff Sendromu
 16. Karpal Tünel Sendromu
 17. Omuz Ağrısı
 18. Kübital Tünel Sendromu
 19. Dupuyten Kontraktürü
 20. Gangliyon Kistleri
 21. Gut Hastalığı
 22. Donuk Omuz Hastalığı
 23. Halluks Valgus
 24. Halluks Rijitus
 25. Çekiç Parmak Deformitesi
 26. Kalça Artriti
 27. Hajdu Cheney Sendromu
 28. Kalça Kırıkları
 29. Diz ve Patella Bölgesinde Ağrı
 30. Kompartman Sendromu
 31. Mcl Yaralanmaları
 32. Meniskus Yırtılması
 33. Morton Nöroması
 34. Osteoporoz
 35. Osteonekroz
 36. Pcl Yaralanmaları
 37. Plantar Fasit
 38. Septik Artrit
 39. Sever Hastalığı
 40. Omuz Çıkığı
 41. Omuz Ağrıları
 42. Ollier Hastalığı
 43. Tenisçi Dirseği
 44. Tetik Parmak Deformitesi
 45. Eklem Hasarları
 46. Radyal Tünel Sendromu
 47. Blount Hastalığı
 48. Daktilit
 49. Hill Sachs Lezyonları
 50. Perthes Hastalığı
 51. Osteogenezis İmperfekta
 52. Halk arasında Siyatik Hastalığı olarak bilinen siyatik sinir sıkışması durumu
 53. Travmalara bağlı bağ kopması durumları
 54. Kemiklerde ortaya çıkan kırılmalar
 55. Vücutta hareketi sağlayan yapılarda ortaya çıkan ağrı ve hassasiyet durumları
 56. Plika Sendromu

Ortopedi de Ne Yapılır?

Ortopedi bölümünde tüm yukarıda saydığım hastalıkların içerisinde en sık olarak bakılan durumlar şunlardır:
– Kireçlenme hastalıkları
– Yaralanmalar
– Bel ve boyun fıtıkları
– Lif ve tendon sorunları
– Kırık ve çıkıklar

ortopedi doktoru neye bakar
Ortopedi branşı hastalık spektrumu oldukça geniş bir branştır.

Hastalıklar daha da çoğaltılabilir ancak temel olarak ortopedi hangi hastalıklarla ilgilenir sorusunun cevabı kas ve kemikleri etkileyen tüm hastalıklar olacaktır. Dilerseniz sitemizde hakkında detaylı bilgiler bulunan tüm ortopedik hastalıklar ve tedavileri ile ilgili “Ortopedi ve Travmatoloji” sayfamıza geçiş yapabilirsiniz.

Hangi Şikayetler ile Ortopedi Bölümüne Gidilir?

Bazı durumlarda hastalar birbiriyle sıkı ilişki içerisinde olan bölümlerden hangisine başvuracağını bilemeyebilir. Aşağıda liste halinde verilen belirtilerin veya şikayetlerin sizde görülmesi durumunda ortopedi hekimine gitmek en doğru seçenekler arasında olacaktır.

Ortopedi Neyi İnceler?

– Kas Ağrıları
– Eklem Ağrıları
– Hareket Kabiliyetinde Yetersizlikler
– Hareketle Beraber Gelen Ağrı
– Eklemlerde Şişmeler
– Hareketlerde zorlanma

Ortopedi Bele Bakar mı?

Ortopedi ve travmatoloji bölümü hekimleri bel ve beli ilgilendiren bazı hastalıklarla ilgilenir. Bel şikayetleriniz kemik veya kaslarla ilişkili ise bu durum ortopedi branşının ilgi alanına girer. Özetle bel ağrısı şikayetiniz için ilk etapta aile hekiminize gitmenizi önersem de ortopedi bölümüne de gidilebilir. Bel ağrısı hakkında hazırladığım kapsamlı yazımı okumaya devam etmek için buraya tıklayınız.

Ortopediye Hangi Hastalar Gider?

Ortopedi bölümüne en sık olarak bel, boyun ve diğer vücut bölgelerinde ağrılar olan hastalar, travma sonucu veya farklı nedenlere bağlı kırık veya çıkığı olan hastalar, artrit adı verilen kireçlenme hastaları giderler.

Yaralanmalara Hangi Doktor Bakar?

Çeşitli kazalar veya travmalara bağlı olarak ortaya çıkan yaralanma durumlarında ilgili hastaya genellikle ortopedi bölümü bakar ancak bu her yaralanma için bu şekilde olmayabilir.

Ortopedi ve travmatoloji polikliniğine giden hastaların birçoğunda bu şikayetler bulunmaktadır. Ortopedik hastalıkların tedavisi yine hekiminizin muayenesi sonrasında netleşecektir.

Ortopedi Servisinde Yapılan İşlemler Nelerdir?

Ortopedi servisine yatışı yapılan hastalar için yapılabilecek işlemlerin listesi oldukça fazladır. Basit ameliyat sonrası pansumanlardan ciddi invaziv işlemlere kadar birçok farklı şey yapılabilmektedir.

Yapılabilecek işlemlerin listesi belirlenirken ilgili hastanın servise neden yattığı sorgulanır. Hangi hastalık nedeniyle yattığı belirlenirse ona göre yapılabilecek işlemler hakkında fikir sahibi olunur. Servislerde yapılabilecek işlemler hakkında okumaya devam etmek için buraya tıklayınız.

Ortopedi bölümü genellikle fizik tedavi bölümü ile beraber birçok hastalığa bakarlar. Fizik tedavi hakkında detaylı bilgi almak için hemen alttaki butona tıklayınız.


Sizde şikayetinizi ve durumunuzu bana yorum bölümünden yazarak size en uygun yönlendirmeyi yapmamı sağlayabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Kaynakça:

1.Ministry of Health - Orthopedic Surgery Erişim Tarihi: 02.01.2021

(Bu yazı ilk olarak 27 Aralık 2017 tarihinde yayınlamıştır. Ardından 14 Eylül 2019, 2 Ocak 2021 tarihinde güncellenmiştir.) 
Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2021'i bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

“Ortopedi Hangi Hastalıklara Bakar? 2022” üzerine 8 yorum

  • Merhabalar Sabhademir, öncelikle geçmiş olsun.
   Hastamız henüz 20’li yaşlara gelmediyse bulunduğunuz ilde bir hastanenin pediatri bölümünden randevu alarak muayene olmaya gitmelisiniz. Pediatri hekimleri bühyüme plakları kapanmadıysa ve bir geri kalma durumu söz konusu ise gerekli tedavi yollarını size anlatacaklardır.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla
 1. hocam iyi günler

  yaşım 65 doğuştan kiloluyum son 1 senedir ayak kaslarım ağrıyor tedavi için hangi branşa gitmeliyim

  Cevapla
 2. İyi günler ben 75 yaşında bir beyim.Şikayetim biraz hızlı yürüyünce ve ayakta dururken,sırtım çok ağrıyor.
  bunun için hangi bıranjdaki doktora gideceğimi söylerseniz çok mutlu olacağım.
  Hürmetler.

  Cevapla
  • Merhabalar Mehmet Bey, öncelikle geçmiş olsun.
   Yaşınız itibariyle ve verdiğiniz bilgiler ışığında gitmeniz gereken en uygun bölüm genel dahiliye polikliniğidir.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla
   • Hocam ben 20 yaşındayım. Ama yaşıtlarıma göre ufak duruyorum. Ergenlik yaşadım mı hiç belli bile olmadı. Sivilce felan çıkmadı yani. Hani ergenlik yaşayan arkadaşlarım ile çok farklı. Yani kilom boyum normal yaşıtlarıma göre küçük duruyorum. Ne yapmam gerek. Hangi doktora gitmem gerek.

    Cevapla

Yorum yapın