Bel Ağrısı için Hangi Doktora Gidilir?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Bel ağrısı şikayeti için gidilecek bölümlerin incelenmesinde üç temel yaklaşım vardır. Hastalar ilk durumda acil olarak birinci basamak hekimlerine sığınırlar. Burada unutulmaması gereken bel ağrısı şikayeti ile ilgilenen çok sayıda tıp branşı olduğu gerçeğidir. Özetle bel ağrısı için hangi doktora gidilir sorunun tek bir cevabı yoktur. Bu nedenle bu yazımda detaylı bir biçimde hangi durumlarda hangi branştan randevu almanız gerektiğini anlatacağım. İşte bel ağrısına hangi bölüm bakar ve detayları…

bel ağrısı için hangi doktora gidilir
Genel olarak bel ağrısı için hangi doktora gidilir sorusuna verilen cevaplar.

Hayatında ilk defa bel ağrısı şikayeti olan hastaların genellikle ilk başvurdukları liman birinci basamak hekimleridir. Birinci basamak hekimleri ise hepimizin bildiği gibi aile hekimleri ve pratisyen doktorlardır. Bu tarz durumlarda kendi kişisel tecrübelerimde hastaların acil servislere ve aile sağlığı merkezlerine başvurdukları yönündedir. Her ne kadar bel ağrısına bakan bölüm acil servisler ve aile hekimliği poliklinikleri olmasa da buralarda geçici rahatlama açısından çözümler üretilebilmektedir.

Dikkat !

Genellikle bireylerde bel ağrısı oluştuğunda bu durumu soğuk almış olmaya, bel fıtığına, ağır yük kaldırmaya ve benzeri durumlara bağlamaktadırlar. Oysa nedenin tespit edilebilmesi için uzman bir hekim tarafından muayene edilmeli ve gerekirse MR ve BT gibi ileri görüntüleme cihazlarıyla  incelemeye alınmalısınız.

En Doğru Bel Ağrısına Bakan Bölüm Hangisidir?

Bel ağrısı için hangi bölüme gidilir şeklinde aramalar yapmak, internet ortamında bel ağrısına yönelik araştırmalarda bulunmak her bireyin en doğal hakkı olsa da bilgi kirliliği nedeniyle oldukça dikkatli olunmalı ve her kaynağa güvenilmemelidir.

2006 yılında Spine Journal kaynağında yayınlanan bir çalışmada aile hekimlerinin hastanın tıbbi geçmişini sorgulamak ve fizik muayenesini yapmak dışında diğer önemli bazı tıbbi tavsiyeleri sıklıkla uygulamadığını ortaya çıkarmıştı. Aradan geçen 15 yıldan sonra 2022 itibariyle bel ağrısına birinci basamak hekiminin yaklaşımının çok daha iyi seviyelerde olduğunu düşünüyorum. (Kaynak No:1)

Bel ağrısı için doktorunuzdan randevu almadan önce sağlık geçmişinizi doktorunuz size sorduğunda eksik olmaması adına gözden geçirmelisiniz. Kullandığınız ilaçlar, geçirdiğiniz ameliyatlar, ilaç alerjileri gibi bilgilerinizi hazırlayınız.

bel ağrısı için hangi bölümden randevu alınır
Bel ağrısı için gidilecek bölüm oldukça önemlidir.

İlk Etapta Bel Ağrısı için Hangi Doktora Gidilir?

En başta bel ağrınız için aile hekimliği polikliniğine giderek aile hekiminiz ile görüşmelisiniz. Aile hekiminiz ilk muayenenizi yapacak ve gerekli görmesi halinde sizi en doğru bölüme yönlendirecektir. Tıbbi geçmişi nedeniyle sizin için en doğru bölümü aile hekiminizin belirleyeceğinden şüpheniz olmasın.

Unutmayın!

Bel ağrısı omurga ve bel bölgesinde yaralanmalar, gerilmeler, zorlanmalar, kırıklar ve çıkıklar sonucu oluşabileceği gibi bacak kısalığı gibi doğumsal kusurlar, aşırı kilo ve hamilelik gibi nedenlerle de ortaya çıkabilir. İlgili bölgede ortaya çıkan enfeksiyonlar ve tümörlerde daha ender görülen nedenlerdendir. Ayrıca kadınlarda birçok kadın hastalığı ve doğum gibi faktörler bel ağrısını tetikleyebilir.

Bel Ağrısına Hangi Bölüm Bakar : Ortopedi

Bir ortopedi hekimi bel ağrısı şikayeti ile oldukça çok kez karşılaşır. Bel ağrısı ile ilgili olarak kas ve iskelet sistemi hakkında tepeden tırnağa uzmanlaşmışlardır. Uzmanlıklarına omurgada kemik olması nedeniyle dahildir. İskelet ve kas sisteminde ortaya çıkan bozukluklardan kaynaklanan bel ağrısı şikayeti en iyi şekilde bir ortopedi cerrahı tarafından tedavi edilir.

Bir ortopedi cerrahı sıklıkla yırtılmış diskler, skolyoz, boyun ağrısı gibi çeşitli şikayetlere bakar. Ortopedistlerin yaptığı bazı ameliyatları beyin cerrahları da yapabilir. Ortopedi bölümünün baktığı tüm hastalıklar hakkında bilgi almak için alttaki butona tıklayınız.

Bel Ağrısı için Hangi Bölüme Gidilir : Romatoloji

Romatoloji bölümü uzman hekimleri artrit gibi eklem hastalıkları üzerinde uzmanlaşmışlardır. İnflamatuar artrit, ankilozan spondilit, sakroiliit, spondiloz gibi hastalıklara bakan romatoloji bölümü hekimleri bel ağrısı için çözümler üretmektedir.

Eklemlerden ve eklemlerin enfeksiyonlarından kaynaklanan bel ağrısı şikayeti için gidilmesi gereken bölüm romatoloji bölümüdür. Bu şekilde altta yatan hastalıkların varlığında romatoloji bel ağrısı için en etkili tedaviyi yapacak olan bölümdür. Romatolojinin baktığı tüm hastalıkları görmek ve daha fazla bilgi almak için alttaki butona tıklayınız.

Bel Ağrısı için Hangi Bölümden Randevu Alınır: Nöroloji

Nöroloji alanında uzmanlaşan hekimler nörolog adını alır. Nörologlar sinir sistemi ve sinir sistemi hastalıklarını teşhis, tedavi eden tıp disiplinidir. Sırt ağrısı, boyun ağrısı ve diğer ağrılı kronik hastalıklarınız uzun süredir devam ediyorsa bir nörolog tarafından muayene edilmeniz gerekebilir.

Nörologlar genelde omurga ile ilgili ameliyat yapmazlar ama muayenenin ardından sinirlerin ne kadar iyi çalıştığını irdeleyecek ve ona göre ilaçlar reçete edecektir. Bunlara ek olarak sizi farklı bölümlere sevk edebilir. Temelde sinir sisteminde bir bozukluk varsa ve bu durum bel ağrısı yapıyorsa bunu en iyi bir nörolog teşhis ve tedavi edebilir. Nörolojinin baktığı tüm hastalıklar hakkında bilgi almak için alttaki butona tıklayınız.

Bel Ağrısı için Hangi Doktora Gidilir : Nöroşirürji

Bir nöroşirürjiyen ya da beyin cerrahisi uzmanı merkezi ve periferik sinir sistemi hastalıkları hakkında uzmanlaşmış hekimlere verilen isimdir. Bu hekimler beyin, omurga ve omurilik bölgelerine gerekmesi halinde ameliyat gerçekleştirebilir.

Genelde beyin cerrahisi bel ağrısı şikayeti için doğrudan başvurulan bir bölüm değildir. Genelde diğer branşlarda çareler tükendikten sonra nöroşirürjiye yönlendirilir. Aşağıdaki butonu tıklayarak nöroşirürjinin baktığı hastalıklar hakkında detaylı bilgiler alabilirsiniz.

Bunların Dışında Bel Ağrısına Kim Bakar?

Bu bahsettiğim bölümler dışında bel ağrısı şikayeti için fizik tedavi ve rehabilitasyon bölümüne başvurulabilir. Genelde hastaların başvurunu takiben manyetik rezonans görüntüleme yani MR çekilmekte ve hastaların bel bölgesindeki sorunun ne olduğu tespit edilmeye çalışılmaktadır.

Hala Anlamadım : Bel Ağrısı için Hangi Branşa Gidilir?

Bazı durumlarda bazı hastalar bel ağrısı şikayetleri için gidecekleri bölümü tüm yazımı okumalarına rağmen çıkaramayabilirler. Bu gibi durumlarda alt tarafta bulunan yorum bölümüne beli ile ilgili bütün sorununu detaylı bir şekilde yazarak benim cevaplamamı bekleyebilir.

Bu işin eğitimini almış bir sağlık profesyoneli gibi bel ağrınız için gidilmesi gereken bölümü tahmin edemeyebilirsiniz. Bel ağrısı için hangi doktora gidilir sorusu için lütfen çekinmeyin ve yorum formunu doldurun. Sağlıklı ve mutlu günler dilerim. Yorumlarınızı bekliyorum.

Kaynakça:

1. Knowledge transfer in family physicians managing patients with acute low back pain: a prospective randomized control trial - The Spine Journal (thespinejournalonline.com) Erişim Tarihi: 19.12.2021 

2. What You Should Know About Epidural Steroid Injections | HSS Erişim Tarihi: 19.12.2021

3. Back Pain - StatPearls - NCBI Bookshelf (nih.gov) Erişim Tarihi: 19.12.2021

(Bu yazı ilk defa 18 Şubat 2018 tarihinde yazılmıştır. Ardından 19 Aralık 2021 tarihinde güncellenmiştir.)

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2021'i bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

Yorum yapın