Bel Ağrısı için Hangi Doktora Gidilir?

Bel Ağrısı için Hangi Doktora Gidilir?

Bel ağrısı için hangi doktora gidilir konusuna geçmeden önce kısaca birkaç bilgi verelim. Bel ağrısı çoğu zaman günlük yaşamı oldukça olumsuz etkileyen ve birçok kişide görülen rahatsızlıklardan bir tanesidir. Bel ağrısında önemli olan ağrının hangi hastalıktan kaynaklandığının belirlenebilmesidir. Altta yatan bozukluk belirlendiğinde ona yönelik tedaviler uygulanarak güzel sonuçlar elde edilebilir.

bel agrisi icin hangi bolumden randevu alinir
Bel ağrısı için ahngi doktora gidilir ve bel ağrısına hangi bölüm bakar ile ilişkili görsel.

Genellikle bireylerde bel ağrısı oluştuğunda bu durumu soğuk almış olmaya, bel fıtığına, ağır yük kaldırmaya ve benzeri durumlara bağlamaktadırlar. Oysa nedenin tespit edilebilmesi için uzman bir hekim tarafından muayene edilmeli ve gerekirse MR ve BT gibi ileri görüntüleme cihazlarıyla  incelemeye alınmalısınız.

Bel ağrısı omurga ve bel bölgesinde yaralanmalar, gerilmeler, zorlanmalar, kırıklar ve çıkıklar sonucu oluşabileceği gibi bacak kısalığı gibi doğumsal kusurlar, aşırı kilo ve hamilelik gibi nedenlerle de ortaya çıkabilir. İlgili bölgede ortaya çıkan enfeksiyonlar ve tümörlerde daha ender görülen nedenlerdendir. Ayrıca kadınlarda birçok kadın hastalığı ve doğum gibi faktörler bel ağrısını tetikleyebilir.

İnsanlar bu konuyla ilgili olarak internet ortamında şu şekilde aramalar yapmaktadırlar:

  1. Bel ağrısı için hangi bölüme gitmem gerek?
  2. Bel ağrısı için hangi bölüme gidilir?
  3. Bel ağrısı için hangi doktordan randevu alınır?
  4. Belimde ağrı var hangi bölüme gitmeliyim?
  5. Bel rahatsızlığı için hangi bölüme gidilir?

Şimdi tüm bu sorulara cevap olacak şekilde bel ağrısı için hangi doktora gidilir konusuna açıklık getirelim.

Bel Ağrısı için Hangi Bölüme Gitmek Gerekir?

Bel ağrısı rahatsızlığı olan bireyler birçok farklı bölüme gidebilirler. Bunun temel sebebi bel ağrısının sadece bir hastalık nedeniyle ortaya çıkmıyor oluşudur. Bazı durumlarda sinirler bel ağrısına neden olur ve gitmeniz gereken bölüm nörolojidir. Öte yandan stres ve aşırı zorlama bel ağrısına neden olur ve gitmeniz gereken bölüm fizik tedavi ve rehabilitasyondur. Yine nöroşirürji de bel ağrıları için başvurulacak diğer bölümlerden biridir.

Bu noktada benim önerim bel ağrısı sorunu yaşan hastaların ilk etapta aile hekimlerine gitmeleridir. Aile hekimleri tıbbi geçmişinizi sorgulayacak ve genel bir fizik muayene yapacaktır. Elde ettiği bulgular ışığında sizi en doğru bölüme yönlendirecektir.

Aile hekimine gitmek istemeyen ve bel sorunu yaşayan kişiler fizik tedavi bölümüne öncelikli olarak gidebilirler ancak hem kendilerine hem de başvurdukları hekimlere zaman kaybı yaşatabileceklerini unutmamalıdırlar.

Bel Ağrısı Şikayeti için Hangi Bölüme Gitmeliyim?

Netice itibariyle bel ağrısı rahatsızlığı için ilk önce aile hekimine gitmeli ve muayene olmalısınız. Sonrasında aile hekiminiz sizi en doğru bölüme yönlendirecektir.


Bel ağrısı için hangi doktora gidilir başlıklı yazımızı bitirmiş bulunuyoruz. Merak ettiklerinizi ve eklemek istedklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Yorum yapın