Rotator Cuff Sendromu

0
3572

Rotator Cuff Sendromu Nedir?

Rotator Cuff Sendromu, rotator cuff kasları adını verdiğimiz omuzun hareket edebilmesine olanak sağlayan bir grup kasın etkilendiği tabloya verilen isimdir. Bu kaslar omuz ve kol için stabilizatör görevi görmektedir.

rotator cuff zedelenmesi

Omuzla ilgili tüm hastalıkları ile ilgili yapılan bir istatistiğe göre her 1000 omuz hastasının 10 tanesinde rotator cuff kasları etkilenmiş durumdadır. Yaşla beraber omuz bölgesindeki kaslarda ve kemikte meydana gelen dejenerasyona da bağlı olarak rotator cuff hastalığı görülme sıklığı artmaktadır.

Rotator Cuff sakatlığı, üç şekilde ortaya çıkabilmektedir:

  1. Etkilenen omuz bölgesinde kanama ve şişme bulgularının ortaya çıkması ile
  2. Tendon adını verdiğimiz kaslarla bağlantıı yapıların iltihaplanması ile
  3. Kasların yırtılması veya kopması ile.

Rotator Cuff Sendromu Belirtileri Nelerdir?

Rotator manşon zedelenmeleri nde en belirleyici semptomlardan bir tanesi ağrıdır. Ağrı sebebiyle omuz eklemi fonksiyon göremez duruma gelebilmektedir. Zarar gören kaslarda güç kaybı, atrofi gibi durumlara ek olarak genel yorgunluk belirtileri ortaya çıkıyor.

rotator cuff zedelenmesi

En sık görülen belirtilerden bir tanesi de omuz hareketlerinde kısıtlamaların ortaya çıkmasıdır. Bu kısıtlamalar bir nesneye uzanamamak veya araç kullanırken direksiyon çevirmede zorlanmalara neden olabilecek seviyededir. Bazı ileri durumlarda donuk omuz ile karşı karşıya kalınabilmektedir.

Rotator Cuff Sendromu Nedenleri Nelerdir?

Rotator Cuff sendromunun temel nedeninin omuz bölgesindeki kasların iltihaplanmasından kaynaklandığı düşünülmektedir. Tendonlara bir şekilde uygulanan basınç bu iltihabı tetiklemektedir. Bir diğer önemli neden ise travmadır. Travma ne zaman uygulanırsa uygulansın inflamatuar bir süreç başlangıç gösterir. Belli bir süer sonra ise skar oluşumu ile iyileşme tamamlanmaya çalışılır. Eklem dokusunda ortaya çıkan skar ise olayı daha komplike hale getirir.

Rotator Cuff Sendromu Kimlerde Görülür?

Rotator cuff yırtığı ve zedelenmeleri, genellikle omuz bölgesini çok kullanan meslek gruplarında görülme eğilimindedir.  Baş ve omuz bölgelerini kullanarak ağır yükler taşıyan işçi grubunda görülebilmektedir. Aynı zamanda düzenli çalışmayan bazı sporcularda da ortaya çıkmaktadır.

Rotator Cuff Sendromu Nasıl Teşhis Edilir?

Rotator cuff sendromunun tanısı öncelikle sağlam alınmış bir anamnez ve özenle yapılmış fizik muayene işlemlerine dayanır. Hastanın hikayesi dinlendikten sonra sıklıkla X Ray görüntüleme yöntemleri kullanılır. Direk grafiler kesin tanı için değil ekartasyon sağladığı için önemlidir.

rotator cuff sendromu

Manyetik reonans görüntüleme gibi daha ileri görüntüleme tetkikleri kullanılarak tanıya yaklaşılır. Ayrıca elektroenselografi ve ultrasonografi yine tanıya yardımcı diğer tetkiklerdir.

Rotatot Cuff Sendromunun Tedavisi Nasıl Yapılır?

Genellikle ilgili bölgeye doğrudan müdahale etmek yerine ilk etapta ortaya çıkan semptomların giderilmesi amaçlanır. Ağrının ve şişliğin azaltılması için non steroid anti inflamatuar ilaçlar aktif olarak kullanılır. Omuz bölgesine soğuk kompres ve buz uygulamaları da yapılabilmektedir. Bu hastalara omuz fonksiyonlarının korunabilmesi ve devamllığının sağlanabilmesi için mutlaka fizik tedavi önerilmelidir.

Cerrahi müdahale ise rotator manşon yaralanması edavisi için son seçeneğimizdir. Genellikle ekleme cerrahi yollardan müdahale edip doğal yapısını bozmak istemeyiz. Ancak güçlü ve son silahımız olarak kullanmak zorunda kalabilmekteyiz.

Avatar
Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesinde Eğitimimi Sürdürmekteyim. Bana erhanyavuz@mail.com veya instagram üzerinden ulaşabilirsiniz. Lütfen tıbbi sorularınızı olabildiğince konu altlarındaki yorum bölümlerinden sormaya özen gösteriniz.

Haydi Hemen Bir YORUM Yazın

Please enter your comment!
Please enter your name here