Kalça Ağrısı İçin Hangi Bölüme Gidilir?

1
9671

Kalça Ağrısı İçin Hangi Bölüme Gidilir? Kim Bakar?

Kalça ağrısı için hangi bölüme gidilir başlıklı yazıya geçmeden kısaca bazı bilgiler verelim. Anatomik yapıdaki travmatolojik dış etkenlere bağlı olarak ortaya çıktığı düşünülse de, boyun fıtığı gibi etkenlere bağlı olarak da ortaya çıkan kalça ağrısı, kas iskelet sisteminde meydana gelen doku zedelenmesi ya da doku bozukluğuna bağlı olarak meydana gelmektedir. Doğası gereği birçok değişken nedene bağlı olarak ortaya çıkan kalça ağrısı şikâyetlerinin temel kaynağı her ne kadar anatomik yapı ya da eklemlerde meydana gelen form bozuklukları olarak bilinse de, travmatik bir dış etken de ağrının ortaya çıkmasında önemli rol oynayabilir. (Kaza, yaralanma, anlık yanlış hareketler ya da dikkatsiz ve kontrolsüzce yapılan egzersizler) Öte yandan travmatik nedenler dışında kas iskelet sistemini doğrudan etkileyen oturma ve egzersiz alışkanlıkları da kalça ağrısı şikâyetlerinin ilerlemesine ve çeşitli hastalıkların gelişmesine neden olabilirler. Ülkemizde ortopedik hastalıkların temelinde yatan yanlış oturma alışkanlıkları ve yatak tercihleri ilgili rahatsızlığa örnek teşkil edebilmektedir.

kalca agrisi icin hangi bolume gidilir
Kalça ağrısı için hangi bölüme gidilir ile ilişkili görsel.

Hareket kabiliyetini doğrudan etkileyen bel ve kalça bölgesindeki kaslar, yağlar, bağ dokuları ve sinirlerde meydana gelen olası bir form bozukluğu ya da doku zedelenmesi, şiddetli bir kalça ağrısına neden olabilirken önlem alınmaması durumunda rahatsızlığın çok daha ciddi sonuçlar doğurmasına da olanak sağlamaktadır.

Öte yandan mesleki tempoya bağlı olarak alışkanlık edinilen ağır yükleri yanlış hareketlerle taşıma alışkanlıkları da rahatsızlığın cerrahi operasyon gerektirecek boyutlara ulaşmasında önemli rol oynamaktadır. Peki, kalça ağrısı şikâyetlerini tetikleyen, daha ciddi bir hastalığa zemin hazırlayan en yaygın etkenler nelerdir?

  • Yanlış oturma alışkanlıkları
  • Oturma ya da şekil bozuklukları
  • Ağır yük kaldırma
  • Mesleğe bağlı olarak ağır yük kaldırırken uygulanan yanlış hareketler
  • Tercih edilen sandalye, koltuk ve yatakların kas iskelet sisteminize uygun olmaması
  • Bel ya da boyun fıtığına bağlı olarak ortaya çıkan kalça ağrıları, tedavi edilmemesi durumunda daha ciddi boyutlara ulaşabilmektedir
  • Sürekli oturma (Yalnızca mesleğe bağlı olarak değil, gün içinde de hareketsiz bir yaşam temposuna sahipseniz kalça ağrısı gibi şikâyetler kaçınılmazdır)
  • Düzenli egzersiz eksikliği. Spor, kalça ağrısı ya da benzeri rahatsızlıkları ortadan kaldırmanın en sağlıklı yollarından biridir
  • Yanlış egzersiz hareketleri. Uzman biri tarafından yönetilmeden dikkatsizce yapılan egzersiz alışkanlıkları kalça ağrısı şikâyetlerinizin zaman içinde vücudunuzun farklı noktalara dağılmasına da neden olabilir

Kalça Ağrısına Hangi Bölüm Bakar?

İlgili şikâyetle alakalı bir rahatsızlığınız olduğunu düşünüyorsanız başvurmanız gereken bölüm Ortopedi ya da Fizik Tedavi bölümüdür. Uzman doktor tarafından olası bir hastalığın tespiti ve gerek görülmesi durumunda iki bölüm ortaklaşa bir tedavi süreci uygulayabilir. Bu nedenle şikâyetlerin ortaya çıkma süreci, şiddeti, şüphe duyduğunuz etkenler gibi noktaları doktorunuzla paylaşmakta fayda var.


Kalça ağrısı için hangi bölüme gidilir başlıklı yazımızı bitirmiş bulunuyoruz. Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağız.

Avatar
Anonim Yazar, misafir kullanıcılar tarafından sitemiz için hazırlanan makalelerin yayınlandığı kullanıcı hesabıdır. Konu ile ilgili aklınıza takılanlar ve merak edilenleri yorum bölümüne yazarak Doktordan Haberler ekibinin cevaplamasını bekleyebilirsiniz.

Bu Yazıya Toplamda 1 Yorum Yapılmıştır.

  1. Merhabalar yaklaşık üç senedir kalca ağrısı cekiyorum ve her geçen gün ağrılarım dahada cok artmakta bircok bölüme gittim ama gerangibir sonuç elde edemedim son olarakta ortopedi doktoruna gittim durumumu anlattim ne yazikki doktor benim ilgi alanim deil deyip beyin cerrahı yada fizik tedaviye gitmemi söyledi daha öncesinde o bölümleredw gittim ama bir sonuç alamadim su andada ağrilarim şiddetlw devam ediyor ve calişma hayatimida etkiliyor son olarakta tekrardan beyin cerrahisine randevu aldim doktor doktor geziyorum buradanda sonuç alamazsam ne yapacağımı bilemiyorum

Haydi Hemen Bir YORUM Yazın

Please enter your comment!
Please enter your name here