Diz Ağrısı için Hangi Doktora Gidilir?

3
34305

Diz Ağrısı için Hangi Doktora Gidilir?

Diz ağrısı için hangi doktora gidilir konusuna geçmeden önce birkaç bilgi verelim. Romatizmal rahatsızlıklarda en çok rastlanan bulguları arasında yer alan diz ağrısı, hastalığın diğer birçok bulgularında olduğu gibi önemli sorunlara işaret etmektedir. Olası bir hastalığın ilerlemesine dair bir uyarı olması dışında gün içinde yapılan yanlış bir hareket sonrası ya da tamamen egzersiz eksikliği nedeniyle diz bölgesinde meydana gelen kireçlenme, eklem ağrısı veya doku zedelenmesiyle de ortaya çıkan diz ağrısı, bazı önemli durumlarda cerrahi operasyon gerektiren bir rahatsızlık türüdür.İnsanlar bu hususla ilgili olarak internet ortamında şu aramaları yapmaktadırlar:

 1. Diz ağrılarına hangi branşlardaki doktorlar bakar?
 2. Diz ağrısı için hangi bölüme randevu alınmalı?
 3. Diz ağrısı için hangi bölüme gitmek gerekir?
 4. Diz ağrısına hangi bölüm ve branş bakar?

Şimdi tüm bu sorulara cevap olacak şekilde diz ağrısı için hangi doktora gidilir konusuna açıklık getirelim.

diz agrisi icin hangi doktora gidilir
Diz ağrısı için hangi doktora gidilir ve diz ağrısına hangi bölüm bakar ile ilişkili görsel.

Diz Ağrısı için Hangi Bölümden Randevu Almalıyım?

Önceki başlıkta belirttiğimiz tarzda özel vakalar dışında genellikle fizik tedavi ile çözülebilmektedir. Bu noktada fizik tedavi bölümü hangi hastalıklarla ilgilenir başlıklı yazımızı okumanızı öneriyoruz. Özellikle ilerleyen yaş ile ortaya çıkan eklem ağrısı şikâyetlerinde sıkça karşılaşılan diz ağrısının en belirgin nedenleri sağlıksız yaşam koşulları ve egzersiz eksikliği olarak kabul edilebilir. Tabii söz konusu bulguların sağlıklı şekilde oluşturulması romatizmal rahatsızlıkların meydana gelmeyeceği anlamını taşımaz.

Düzenli bir spor hayatı ve sağlıklı bir yaşam tarzı olan bireylerde de rastlanabilen diz ağrısı, bu gibi durumlarda fizik tedavi yöntemi ile çözülebilmektedir. Teşhisi koyulan birçok hastanın ortak bulguları arasında yer alan koşullar dışında dış etkenlere bağlı komplikasyonlar da mevcuttur. (Örnek: Diz yaralanması, şiddetli bir darbeye maruz kalmak, mesleğe bağlı yaralanmalar vb.)

Bahsettiğimiz herhangi bir faktöre bağlı olarak diz ağrısı şikâyetinizin olması durumunda ilk etapta başvurmanız gereken bölüm Ortopedi kliniğidir. Ortopedi hangi hastalıklara bakar başlıklı yazımızı okumak için tıklayınız. Şikâyetinizin şiddeti ve nedenleri, yapılan tahlillerin ardından ortaya çıkarılacak ve gerek görülmesi durumunda Ortopedi uzmanınız Fizik Tedavi bölümü ile ortak bir tedavi takvimi çıkaracaktır. Bu tedavi takvimi hastaların şikâyetleri ya da istekleri üzerine değil, yapılan kontroller ve tahliller sonrası rahatsızlığın neden ve seviyeleri ile alakalıdır. Biz de bu ortak nedenleri maddeler hâlinde sıralayıp diz ağrısı şikâyetlerinin ortak nedenlerini not düşelim.

 • Tendon kopması ya da eklem bölgelerinde meydana gelen kırıklar. Düzenli spor yapanlarda görülebileceği gibi egzersiz alışkanlığı olmayan bireylerde de sıkça karşılaşılmaktadır. (Yapılan araştırmalara göre bu gibi hastalar üzerinde yapılan tahliller gösteriyor ki, egzersiz eksikliği eklem bölgelerinin zayıflamasına ve ilerleyen yaşla birlikte metabolizmanın güçsüz düşmesine neden olmaktadır.)
 • Menisküs yırtılması.
 • Hareketsiz bir yaşam tarzı dışında spor ve benzeri aktivitelerde aşırıya kaçmak. Vücut direncinin zorlanmasıyla birlikte fazla hareketlilik sonrası diz kapağında ciddi ağrılar meydana gelmektedir.
 • Çapraz bağlarda yırtılma ya da burkulma.
 • Diz bölgesinde aşınma, yaralanma, enfeksiyonel vaka sonucu doku zedelenmesi
 • Dış etkenler. Şiddetli darbe sonrası diz ağrısının ortaya çıkması olasıdır. Bu gibi durumlarda uzmanlar tarafından tavsiye edilen basit egzersizlerin belirli bir program ile yürütülmesine dikkat edilmelidir.
 • Diz bölgesinde bulunan keselerde iltihaplanma sonucu meydana gelen şiddetli ağrılar.
 • Yine darbe sonucu ortaya çıkan burkulmalar, kırıklar ve çıkıklar.
 • Özellikle kadın hastalarda selülite bağlı diz ağrısı ortaya çıkabilmektedir.
 • Diz bölgesinde enfeksiyona neden olabilecek yara oluşumu.
 • Kemik ve eklem enfeksiyonu.
 • Sinirsel fonksiyonlarda bozukluk meydana gelmesi. Omurilik dışında diz bölgesinde de yer alan bu sinirler özellikle dış etkenler sonrası ciddi darbelere ve zedelenmelere maruz kalmaktadır. Bu gibi durumlarda şiddetli ağrılar günlük yaşamı doğrudan etkilemektedir.
 • Piriformis Sendromu adı verilen bulgu. Kalça kasının siyatik sinire basınç yapmasıyla ortaya çıkan tahriş sonucu diz bölgesinde ağrı, karıncalanma ve uyuşma meydana gelmektedir.
 • Siyatik en yaygın diz ağrısı nedenlerindendir. Bacaktaki siyatik sinirlerinde basınç oluşumu kalça bölgesinde yanma ya da çekilme hissinin oluşmasına neden olmaktadır.
 • Kronik nedenlere bağlı olarak ortaya çıkan eklem ağrıları. Genetik nedenlerin de bulgular arasında yer aldığı romatizmal rahatsızlıklar önemlidir.

Diz ağrısı için hangi doktora gidilir başlıklı yazımızı bitirmiş bulunuyoruz. Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Dr. E Yavuz
Sağlık ve hastalık konusunda internet ortamında var olan bilgi kirliliğinin önüne geçmek ve siz değerli ziyaretçilerimizi bilgilendirmek amacıyla yıllardır yazılar hazırlıyorum. Konu ile ilgili aklınıza takılanlar ve merak edilenleri yorum bölümüne yazarak Doktordan Haberler ekibinin cevaplamasını bekleyebilirsiniz.

3 Yorum

 1. merdiven çıkarken dizlerimde agrı ve güçsüzlük oluyor 2.kata zor çıkıyorum uzun süredir böyle ne yapmalıyım hangi doktora gitmeliyim 41 yaşındayım.romatizmam yok. teşekkürler

 2. Merhaba hocam benim sağ sol diz eklemlerim sisip ateş yapıyor bazen bir hafta gidiyor bazen daha kısa kendiliginden geçiyor belirli bir zaman gün sonra yeniden başlıyor el parmak larimdan bazen eklem yerleri m şişiyor kibirdatmakta zorlanıyorum bununla ilgili hanki poliklinik önerir siniz Yardımınız için şimdiden teşekkür ederim dayanılmaz hareket kisitliyor

Haydi Hemen Bir YORUM Yazın

Please enter your comment!
Please enter your name here