Plika Sendromu : Esrarengiz Bir Hastalık

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Plika Sendromu Nedir?

Plika Sendromu, normal doku yapısının bozulması ve aşırı kullanım gibi nedenlerden ötürü ortaya çıkan ve diz ağrısıyla seyreden nadir hastalıklardan bir tanesidir. Tanısı bazen zor olarak konulsa da tedavisi kolayca yapılabilmektedir. Plikalar diz ekleminde bulunan ve hareket için vazgeçilmez unsurlardır. Dizde dört plika bulunur ancak sadece bir tanesi bu durumun oluşmasına sebebiyet verir. Çoğunlukla sorun oluşturan bu yapının adı medial plika dır. Bu nedenle hastalık çoğu zaman medial plika sendromu olarak anılır.

Plika Sendromu Nedenleri

Belirli egzersizler ve düzenli olarak yapılan tekrarlayan hareketlerin uzun süre boyunca yapılması hastalığın temel sebeplerinden biridir. Koşu, bisiklete binme veya merdiven tırmanma gibi dizi eğip düzleştiren hareketler medial plikayı tahriş eder. Bu durum dizi herhangi bir yere çarptığımızda ya da ani yaşanan diz travmalarında da görülür. Yaralanma sonrasında plika çevresinde ve sinoviyal sıvının bulunduğu bölgede şişme ve ağrı semptomları ortaya çıkar.

plika sendromu ve medial plika
Plika Sendromu ile ilişkilendirilmiş görsel. Medial plika ön ve yan görüntüleri temsili olarak görülüyor.

Hasarlar devamlı olunca plika dokusu kalınlaşır. Zamanla kalınlaşan bu doku sorunların çıkmasına neden olacaktır.

Plika Sendromu Belirtileri

Plika sendromunun neden olduğu temel belirti ağrıdır. Ayrıca dizin hareketleri sırasında takılmalar hissedilebilir. Bu takılmalar plikanın kalınlaşması neticesinde oluşur. Hastalık şiddetli olduğunda dizde şişme görülür. Ayrıca dizde hassasiyet ortaya çıkabilir.

Plika Sendromu Tanısı

Plika sendromu teşhisi hastanın tıbbi öyküsünün alınmasını takiben yapılan detaylı bir fizik muayene ile başlangıç gösterir. Fizik muayenede hekiminiz ağrının nerede olduğunu ve yaygınlığını tespit edecektir. Röntgen filmleri bu hastalığın tanısı için şart değildir. Bu filmlerde tanıyı destekleyici nitelikte bulgular bulunmaz ama diğer hastalıkların dışlanması açısından çekilmesi gerekir. Hastaların bulgu sayısı fazlaysa manyetik rezonans görüntüleme ya da MR adı verilen ileri görüntüleme yöntemleri kullanılabilir. Yumuşak doku gösteriminde başarılı olan bu yöntemle meniskustaki yırtıklar veya diz ligament yaralanmaları hakkında bilgi sahibi olunur. Ağrısız ve kolayca uygulanabilen bir yöntemdir. Bilgisayarlı tomografi ya da BT ile plikaların yapısı ve hasar progresyonu detaylı analiz edilebilir. Tüm bu ileri görüntüleme yöntemlerine rağmen birçok plika sendromu vakası bunlara ihtiyaç duymaz. Artroskopi adı verilen yöntemle tanı doğrulaması gerekli durumlarda yapılır. Bu yöntem aynı zamanda tedavininde bir parçasıdır. Bunun sayesinde dizin durumu ve iltihap varlığı tespit edilebilir.

Plika Sendromu Tedavisi

Plika sendromuna yakalan hastaların birçoğu herhangi bir cerrahi tedaviye gerek kalmaksızın iyileşebilmektedirler. Şimdi tedavi çeşitleri üzerinde duralım.

Cerrahi Dışı Tedavi

Buz paketleri ile uygulanan soğuk terapileri şişlikleri azaltıcı ve inflamasyonu baskılayıcı özellikleri nedeniyle hekiminiz veya fizyoterapistiniz tarafından önerilebilir. Anti inflamatuvar etkili ibuprofen veya aspirin gibi ilaçlar reçete edilebilir. Ayrıca plikalara veya diz eklemine uygulanan kortizon enjeksiyonu bu bölgedeki inflamasyonu hızla baskılayıcı özelliğe sahiptir. Kortizon güçlü bir anti-inflamatuar ilaçtır ancak eklemlerin içinde az miktarda kullanılmalıdır. Ayrıca bu enjeksiyon sırasında enfeksiyonlar ortaya çıkabilir.

Cerrahi Tedavi (Ameliyat)

Plika sendromunun belirtilerini ortadan kaldırabilmek için tüm cerrahi dışı girişimler başarısız sonuçlandığında Plika Sendromu Ameliyatı önerilebilir.Sorunlu olduğu tespit edilen Plika kameralı girişimler ile kesilerek çıkarılır. Daha sonra bu bölge iyileşmeye bırakılır.

medial plika sendromu
Plika Sendromu ile ilişkili görsel. Bu görselde medial plikayı görebilirsiniz.

Dilerseniz alt tarafta artroskopi yöntemi kullanılarak yapılan plika sendromu ameliyatını izyebilirsiniz. Video fikir edinmeniz açısından paylaşılmıştır. Ameliyatlar ve uygulanan yollar cerraha göre farklılıklar gösterecektir.

YouTube video

Plika Ameliyatı İyileşme Süreci

Ameliyatı gerçekleştiren cerrahınız bir fizyoterapist ile beraber çalışmanızı istebilir. Fizyoterapistiniz başlarda ağrı ve şişmenin azaltılabilmesi için hafif diz hareketleri ve uyluk sıkıştırma ezgersizleri ile başlayacaktır. Bazı durumlarda hastaların koltuk değneklerinden destek almaları gerekebilir. Zaman geçtikçe egzersizler daha zorlayıcı bir hal alır ve dizin tam fonksiyonu sağlanmaya çalışılır. Terapistiniz egzersizler sırasında dizinizde ekstra ağrı olmadığından emin olmak için sizinle birlikte çalışır.

Yararlanılan Kaynaklar:

 1. SHARATH S. BELLARY, GARRET LYNCH, BRIAN HOUSMAN, EHSAN ESMAEILI, JERZY GIELECKI, R. SHANE TUBBS, MARIOS LOUKAS – Medial Plica Syndrome: A Review of the Literature
 2. BY WILLIAM T. HARDAKER, JR. MD, TERRY L. WHIPPLE, MD, AND FRANK H. BASSETT, MD, DURHAM, NORTH CAROLINA – Diagnosis and Treatment of the
  Plica Syndrome of the Knee

Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2021'i bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

“Plika Sendromu : Esrarengiz Bir Hastalık” üzerine 5 yorum

 1. ERHAN BEY Merhaba 5 şubat 2021 de sol dizim den ameliyat oldum plika dan dolayı kıkırdaklar parçalanmıştı artık. kortizon fayda etmedi. Bugün 02 Aralık 2021 aynı sıkıntıları, belirtileri tekrar yaşamaya başladım +sol dizimde de başladı. plika tekrardan oluşabiliyormu bu durum normal mi? Tekrar dan doktora gideceğim.
  eğer plika tekrar oluşuyorsa ameliyat olmanın bir anlamı yok mu? kesin çözüm ameliyat mı? ya da başka bir tedavisi varmı

  Cevapla
  • Merhabalar Kardelen Hanım, öncelikle geçmiş olsun.
   İlgili bölgede farklı kemik gelişimi gözlenebilir ancak en doğru bilgi için muayene olmaya gitmelisiniz.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla
 2. selam dizlimde plika olduğu söyleniyor yaşım 23 4 farklı uzmana gittim operasyonla alalım diyen var fizik tedavi ile güçlendir geçer diyen var dize zarar vermez diyende var dizimin içinde sızlama mevcut mr da derin geniş yüzeysel kıkırdak hasarı mevcut değil bu sebeple plikadan şüpheleniliyor ne yapayım bilmiyorum

  Cevapla
 3. Hocam dizimde 6 senedir geçmeyen beni aşırı zorlayan bir ağrı vardı. Mr bulgularinda belirgin birşey bulunamiyordu. Tanı için atraskopi yapıldı. Ameliyat sırasında plika olduğu ve kıkırdak kemik dokumun çok hasar aldığı söylendi. Ameliyat olalı 1 ay oldu fizik tedavileri uyguluyorum ancak ağrılarım kesilmedi. Degneksiz yürüyünce aşırı ağrım oluyor. Fizik tedavi hareketlerini yaparken zorlanıyorum ve di onum kesik şeklinde çok ağrıyor. Bu ağrılar normal midir?

  Cevapla
  • Merhabalar Şenay Hanım, öncelikle geçmiş olsun.
   Ağrılar belirli bir seviyeye kadar normal kabul edilmelidir. Fizik tedavinizi asla aksatmayın. Zaman içerisinde ağrılarınızın azaldığını göreceksiniz. Muayene bilgilerinize vakıf olmadığım için ağrılarınızın ne derece normal olduğu hakkında net bilgiler veremem.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla

Yorum yapın