Plika Sendromu

0
1169

Plika Sendromu Nedir?

Plika Sendromu, normal doku yapısının bozulması ve aşırı kullanım gibi nedenlerden ötürü ortaya çıkan ve diz ağrısıyla seyreden nadir hastalıklardan bir tanesidir. Tanısı bazen zor olarak konulsa da tedavisi kolayca yapılabilmektedir. Plikalar diz ekleminde bulunan ve hareket için vazgeçilmez unsurlardır. Dizde dört plika bulunur ancak sadece bir tanesi bu durumun oluşmasına sebebiyet verir. Çoğunlukla sorun oluşturan bu yapının adı medial plika dır. Bu nedenle hastalık çoğu zaman medial plika sendromu olarak anılır.

Plika Sendromu Nedenleri

Belirli egzersizler ve düzenli olarak yapılan tekrarlayan hareketlerin uzun süre boyunca yapılması hastalığın temel sebeplerinden biridir. Koşu, bisiklete binme veya merdiven tırmanma gibi dizi eğip düzleştiren hareketler medial plikayı tahriş eder. Bu durum dizi herhangi bir yere çarptığımızda ya da ani yaşanan diz travmalarında da görülür. Yaralanma sonrasında plika çevresinde ve sinoviyal sıvının bulunduğu bölgede şişme ve ağrı semptomları ortaya çıkar.

plika sendromu ve medial plika
Plika Sendromu ile ilişkilendirilmiş görsel. Medial plika ön ve yan görüntüleri temsili olarak görülüyor.

Hasarlar devamlı olunca plika dokusu kalınlaşır. Zamanla kalınlaşan bu doku sorunların çıkmasına neden olacaktır.

Plika Sendromu Belirtileri

Plika sendromunun neden olduğu temel belirti ağrıdır. Ayrıca dizin hareketleri sırasında takılmalar hissedilebilir. Bu takılmalar plikanın kalınlaşması neticesinde oluşur. Hastalık şiddetli olduğunda dizde şişme görülür. Ayrıca dizde hassasiyet ortaya çıkabilir.

Plika Sendromu Tanısı

Plika sendromu teşhisi hastanın tıbbi öyküsünün alınmasını takiben yapılan detaylı bir fizik muayene ile başlangıç gösterir. Fizik muayenede hekiminiz ağrının nerede olduğunu ve yaygınlığını tespit edecektir. Röntgen filmleri bu hastalığın tanısı için şart değildir. Bu filmlerde tanıyı destekleyici nitelikte bulgular bulunmaz ama diğer hastalıkların dışlanması açısından çekilmesi gerekir. Hastaların bulgu sayısı fazlaysa manyetik rezonans görüntüleme ya da MR adı verilen ileri görüntüleme yöntemleri kullanılabilir. Yumuşak doku gösteriminde başarılı olan bu yöntemle meniskustaki yırtıklar veya diz ligament yaralanmaları hakkında bilgi sahibi olunur. Ağrısız ve kolayca uygulanabilen bir yöntemdir. Bilgisayarlı tomografi ya da BT ile plikaların yapısı ve hasar progresyonu detaylı analiz edilebilir. Tüm bu ileri görüntüleme yöntemlerine rağmen birçok plika sendromu vakası bunlara ihtiyaç duymaz. Artroskopi adı verilen yöntemle tanı doğrulaması gerekli durumlarda yapılır. Bu yöntem aynı zamanda tedavininde bir parçasıdır. Bunun sayesinde dizin durumu ve iltihap varlığı tespit edilebilir.

Plika Sendromu Tedavisi

Plika sendromuna yakalan hastaların birçoğu herhangi bir cerrahi tedaviye gerek kalmaksızın iyileşebilmektedirler. Şimdi tedavi çeşitleri üzerinde duralım.

Cerrahi Dışı Tedavi

Buz paketleri ile uygulanan soğuk terapileri şişlikleri azaltıcı ve inflamasyonu baskılayıcı özellikleri nedeniyle hekiminiz veya fizyoterapistiniz tarafından önerilebilir. Anti inflamatuvar etkili ibuprofen veya aspirin gibi ilaçlar reçete edilebilir. Ayrıca plikalara veya diz eklemine uygulanan kortizon enjeksiyonu bu bölgedeki inflamasyonu hızla baskılayıcı özelliğe sahiptir. Kortizon güçlü bir anti-inflamatuar ilaçtır ancak eklemlerin içinde az miktarda kullanılmalıdır. Ayrıca bu enjeksiyon sırasında enfeksiyonlar ortaya çıkabilir.

Cerrahi Tedavi (Ameliyat)

Plika sendromunun belirtilerini ortadan kaldırabilmek için tüm cerrahi dışı girişimler başarısız sonuçlandığında Plika Sendromu Ameliyatı önerilebilir.Sorunlu olduğu tespit edilen Plika kameralı girişimler ile kesilerek çıkarılır. Daha sonra bu bölge iyileşmeye bırakılır.

medial plika sendromu
Plika Sendromu ile ilişkili görsel. Bu görselde medial plikayı görebilirsiniz.

Dilerseniz alt tarafta artroskopi yöntemi kullanılarak yapılan plika sendromu ameliyatını izyebilirsiniz. Video fikir edinmeniz açısından paylaşılmıştır. Ameliyatlar ve uygulanan yollar cerraha göre farklılıklar gösterecektir.

Plika Ameliyatı İyileşme Süreci

Ameliyatı gerçekleştiren cerrahınız bir fizyoterapist ile beraber çalışmanızı istebilir. Fizyoterapistiniz başlarda ağrı ve şişmenin azaltılabilmesi için hafif diz hareketleri ve uyluk sıkıştırma ezgersizleri ile başlayacaktır. Bazı durumlarda hastaların koltuk değneklerinden destek almaları gerekebilir. Zaman geçtikçe egzersizler daha zorlayıcı bir hal alır ve dizin tam fonksiyonu sağlanmaya çalışılır. Terapistiniz egzersizler sırasında dizinizde ekstra ağrı olmadığından emin olmak için sizinle birlikte çalışır.


Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Avatar
Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesinde Eğitimimi Sürdürmekteyim. Bana erhanyavuz@mail.com veya instagram üzerinden ulaşabilirsiniz. Lütfen tıbbi sorularınızı olabildiğince konu altlarındaki yorum bölümlerinden sormaya özen gösteriniz.

Haydi Hemen Bir YORUM Yazın

Please enter your comment!
Please enter your name here