İnvaziv Nedir?

0
16211

İnvaziv Nedir?

İnvaziv, yayılmacı, yayılgan anlamına gelmekle beraber tıpta sıkça kullanılan bir terim olduğu bilinmektedir. İnvazif kelimesi tıp dünyasında genellikle kanser gibi hastalıkların vücutta ne kadar yayıldıklarının ifade edilmesi amacıyla kullanılır. İngilizce “invasive” olan kelime Türkçe’ye invaziv olarak geçmiştir. Tam karşılığı “yayılmacı”dır.

invaziv nedir
İnvaziv nedir ile ilişkili görsel.

Örnek vermek gerekirse çok hızlı yayılan ve metastazı olan bir kanser aşırı invaziv yani aşırı yayılmacı olarak ifade edilir. Diğer yandan cerrahların yaptığı operasyonlarda invaziv terimi kullanılır. Burada ise yapılan işlemin ciddiyetine göre çok invaziv veya az invaziv olarak isimlendirilir.

Tıpta İnvaziv Ne Demek?

Normalde bir hekim hastalarına sonda takabilir, tasiyonunu ölçebilir, kan şekerine bakabilir ve diğer birçok işlemi yapabilir. Şimdi kan şekeri üzerinden gidelim. Kan şekeri sıklıkla iki şekilde bakılır. Bunlardan ilki ince bir iğne ile parmak ucunun delinerek saniyeler içerisinde kan şekeri bakılması şeklinde iken diğeri ise doğrudan damardan kan alınarak laboratuvara yollanması şeklindedir. Bu durumda parmak ucunun delinerek bakılması işlemi daha az invazivdir. Oysa damardan kan alınması daha invazivdir.

Hekimin yapacağı her eylemin bir invazivlik derecesi vardır. İnvaziv kabul edilmeyen eylemler ise noninvaziv olarak adlandırılır. Ayrıca invazivlik derecesi çok düşük olan tıbbi eylemler mikroinvaziv olarak bilinir.

Bu konuyu bitirmiş bulunuyoruz. Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konunun alt tarafındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Avatar
Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitimimi tamamladım. Şimdi Erzurum Karayazı ilçesinde aile hekimi olarak görev almaktayım. Bana erhan.yavuz@saglik.gov.tr veya instagram üzerinden ulaşabilirsiniz. Lütfen tıbbi sorularınızı olabildiğince konu altlarındaki yorum bölümlerinden sormaya özen gösteriniz.

Haydi Hemen Bir YORUM Yazın

Please enter your comment!
Please enter your name here