Eklem Ağrısı için Hangi Doktora Gidilir?

0
3410

Eklem ağrısı en çok görülen sağlık sorunları arasında görülmektedir. Toplumda bu sorun çok fazla ciddiye alınmamakta ve bu nedenle de hastalık ilerleyerek kişinin yaşam standardının düşmesine neden olmaktadır. Bunun olmaması için eklem ağrısı ciddiye alınmalı ve tedavisi yapılması gereken ağrılardır.

Eklem Ağrısına Hangi Bölüm Bakar?

Eklem ağrısına hangi bölüm bakar sorusunu cevaplamadan önce eklemin ne olduğunun tanımını yapmak gerekir. İki kemiğin birleştiği yere eklem adı verilir, bu birleşim noktasında oluşan ağrılar eklem ağrıları olarak adlandırılırlar.

eklem agrisina hangi bolum bakar
Eklem ağrısı için hangi doktora gidilir ile ilişkili görsel.

Genellikle sızı şeklinde görülen eklem ağrıları şiddetli olabilmekte, zaman zaman görülebilmekte bazen de hafif bir sızı olarak ortaya çıkabilmektedir. Bunun sonucunda da hareket bozuklukları, eklemlerde şişlikler ve sertlikler, hareketlerin yapılamaması gibi sonuçlar ortaya çıkartmaktadır.

Hastalığın nedeninin bulunması ve tedavinin başarılı olması için erken teşhis çok önemlidir. Çünkü eklem ağrıları arttıkça kişinin hayatı zorlaşacaktır. Eklemlerde bulunan kıkırdak dokunun zarar görmesi ve burada bulunan sıvının azalması kas yapısının zayıflaması gibi nedenler ile görülebilir. Eklem ağrısına neden olabilecek hastalıklar şunlardır.

  • Kireçlenme (osteoartrit) eklemlerde bulunan kıkırdak yapının orta ve ileri yaşlarda yıpranması ile ortaya çıkar
  • Tendirit eklemlerin aşırı kullanılması ve yaşın ilerlemesi ile oluşur ve eklem yerlerinde şişlik, tahriş ve iltihap olarak görülür.
  • Bursit eklemlerde keselik iltihap şeklinde görülen bir hastalıktır.
  • İltihaplı eklem romatizması
  • Septik Artrit
  • Gut hastalığı
  • Yaşanılan kazalar
  • Sporcuların dizlerini çok zorlaması ile ortaya çıkan ön diz ağrısı

Eklem Ağrısı İçin Hangi Doktora Gidilir?

Eklem ağrıları kesin olarak kanıtlanmamış olsa da genellikle ailesinde bu sorunu yaşayan kişiler olanlarda daha sık görülmektedir. Et tüketimi çok olan kişilerde, ağır kaldırmak zorunda kalan kişilerin bunu yanlış hareketler ile yapmaları sonucunda, metobolizması zayıf insanlarda ve bağışıklık sistemi zayıf insanlarda çok daha fazla görülmektedir.

Eklem ağrıları en çok hangi bölümlerde görülür diye sorulduğunda bunun cevabı ise dizlerde, ayak topuklarında, ayak ve el bileklerinde, kalça bölgesinde, bel ve boyun bölgesinde olarak cevaplanır. Hangi bölgede olursa olsun hayatı kısıtlamaya başlamadan doktora gidilmesi gerekmektedir. Eklem ağrısı için ortopedi doktoruna gidilir.

Doktorunuz yapacağı muayene ve tetkikler ile bu ağrıların neden oluştuğunu ortaya çıkartacak ve gerekli olması durumunda sizi ilgili bölüme sevk edecektir. Basit gibi görünse de eklem ağrısı ciddiye alınması gereken bir durumdur ve kaynağının bulunması şarttır.

Eklem ağrısı için dahiliye doktoruna gidilir ve doktorunuz fiziki muayene ile yetinmeyecek ve ayrıntılı tetkikler isteyecektir. Erken teşhisin önemi unutulmamalıdır. Erken teşhis ile basit bir tedavi ile geçebilecek eklem ağrıları ilerlediğinde cerrahi müdahale gerektirebilecektir.

Eklem ağrıları dinlenmek ile geçmiyor, kilo kaybı buna eşlik ediyorsa, eklem bölgelerinde şişlik, kızarıklık görülüyorsa ve soğuk algınlığı olmadığı halde yüksek ateş görülüyorsa mutlaka doktorunuza başvurmalısınız.


Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Avatar
Anonim Yazar, misafir kullanıcılar tarafından sitemiz için hazırlanan makalelerin yayınlandığı kullanıcı hesabıdır. Konu ile ilgili aklınıza takılanlar ve merak edilenleri yorum bölümüne yazarak Doktordan Haberler ekibinin cevaplamasını bekleyebilirsiniz.

Haydi Hemen Bir YORUM Yazın

Please enter your comment!
Please enter your name here