Omuz Ağrısı için Hangi Bölüme Gidilir?

Omuz Ağrısı için Hangi Bölüme Gidilir?

Omuz ağrısı için hangi bölüme gidilir konusuna geçmeden önce kısaca bazı bilgiler verelim. Baş ve boyun bölgesiyle de bağlantılı olan sinirlerde meydana gelen zedelenmeler, omuz bölgesindeki ağrıların boyun bölgesine yayılmasına, baş ağrısına ve bazı sinirsel rahatsızlıkların da temelinde yattığı hastalıklara bağlı olarak kollara yayılmaktadır.

Farklı yaş gruplarından erkek ve kadınlarda sıkça görülen omuz ağrısı, genellikle dokularda ve sinirlerde meydana gelen zedelenme ve kasılma gibi faktörlere bağlı olarak ortaya çıksa da, bazı istisnai durumlarda tümör gibi hayati risk taşıyan hastalıklara bağlı olarak da nüksedebilmektedir.

omuz agrisiyla hangi bolum ilgilenir
Omuz ağrısı için hangi bölüme gidilir ile ilişkili görsel.

Bu iki uç noktada sayılabilecek faktörlerin yanı sıra iç organlarda meydana gelen hasar ve fonksiyon kaybına bağlı olarak da meydana gelebilen omuz ağrısı, romatoid artrit rahatsızlığının da en yaygın belirtilerindendir.

Çeşitli nedenleri bulunan ve genellikle omuzdan başlayarak boyun ve kollara kadar yayılan bu tür ağrıların kesin tanısı MR (Manyetik Rezonans Görüntüleme) ve BT (Bilgisayarlı Tomografi) ile saptanır. Yapılan kontrollerin ardından omuz ağrısının nedeninin saptanmasıyla birlikte hastaya uygulanacak tedavi de belirlenir.Bu konuyla ilgili olarak insanlar şu aramaları yapmaktadırlar:

 1. Omuz ağrısı için hangi doktora gidilir?
 2. Omuz ağrısına hangi bölüm bakar?
 3. Omuz ağrısı için hangi bölüme gitmeliyim?
 4. Omuz ağrısı için hangi bölüme randevu alınır?

Şimdi tüm bu sorulara cevap olacak şekilde omuz ağrısı için hangi bölüme gidilir konusuna açıklık getirelim.

Omuz Ağrısına Hangi Bölüm Bakar? Hangi Branş Bakar?

Herhangi bir dış etkene bağlı olmaksızın (mesleki tempo, gün içinde ağır yük kaldırma, programsız ve kontrolsüz egzersiz ya da benzeri) ortaya çıkan omuz ağrısı için başvurmanız gereken bölüm Ortopedi kliniğidir. Bu noktada ortopedi hangi hastalıklara bakar başlıklı yazımızı okumanızı öneriyoruz. Omuz ağrısı ile alakalı olarak saptanan ve en yaygın nedenlerin başında şu rahatsızlıklar gelmektedir:

 • Boyun fıtığı
 • İskelet sistemine zarar verecek şekilde oturma alışkanlıkları, duruş bozuklukları
 • Hamilelik süreci
 • Kemik hastalıkları
 • Omurga bölgesinde meydana gelen iltihabi hastalıklar
 • Kas spazmı
 • Romatoid artrit (Eklem bölgelerinde iltihap olarak açıklanabilir. Hastanın hareket kabiliyetini çoğu zaman sıfıra indirecek kadar ciddi bir hastalıktır.)
 • Kemik erimesi
omuz agrisina hangi bolum bakar
Omuz ağrısına hangi bölüm bakar ile ilişkili görsel.

Herhangi bir hastalığa ya da nedene bağlı olmaksızın ortaya çıkan omuz ağrısı şikâyetinizde yapmanız gerekenleri sıralamak gerekirse:

 • Gün içinde belirli bir programa dayalı ve periyodik bir takvim izleyerek egzersizler yapın.
 • Herhangi bir hastalığa bağlı olmaksızın dönemsel ve dış etkenlere bağlı ortaya çıkan ağrılar için kas gevşetici kremler ile ağrının oluştuğu bölgeyi 15 ila 20 dakika ovun.
 • Depresyona bağlı kullanılan antidepresan ilaçlar boyun ve omuz ağrısı gibi etkilere neden olabilirler. Bu gibi durumlarda doktor kontrolünde ilaç kullanımına ara verebilirsiniz.
 • Yatak ve yastık kullanımı omuz ağrısı nedenleri arasında en yaygın olanıdır. Yatış şeklinize en uygun yatak ve yastık tercihi olası ağrıların önüne geçecektir.
 • Eklem bölgelerinde meydana gelen iltihaplanmaya bağlı ağrı oluşması durumunda doktorunuz kortizon iğnesi ile tedavi edecektir.
 • Ağrının oluştuğu bölgeye belli aralıklarla uygulanacak masaj rahatlamanızı ve ağrının şiddetinin azalmasını sağlar.
 • Gün içinde ağrının artma ve günlük yaşam akışınızı etkileme ihtimaline karşın yumuşak bir boyunluk takabilirsiniz.
 • Egzersiz ve masaj gibi kişisel çözümlerin dışında Ortopedi uzmanı doktorunuz ile belirlenen tedavide kullanmanız gereken bir ilaç tavsiye edilirse ilacı aksatmadan kullanmaya özen gösterin.

Omuz ağrısı için hangi bölüme gidilir konusunu bitirmiş bulunuyoruz. Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Yorum yapın