( Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. )

En Geniş Sporcu Sağlık Raporu Rehberi

Sporcu sağlık raporu 2021 yılı itibariyle e-devlet üzerinden sevk başvurusu alınan, bireylerin spor yapabilmeleri için yeterince sağlıklı olduğunun belirlenmesinde kullanılan tıbbi bir belgedir. E-sporcu raporu olarak geçmektedir. Bu belge ile bireylerin sağlıklı ve spor yapabilir durumda oldukları belgelenmiş olur. Sadece belirli sağlık kurumlarından alınır ve elektronik ortamda başvurular kabul edilir. Bu belgeyi almak isteyen değerli ziyaretçilerim için kendi deneyimlerin eşliğinde spor için sağlık raporu almayı anlatacağım. Haydi yazımıza geçelim.

Sporcu Sağlık Raporu Nasıl Alınır?

Sporcu olmak isteyen vatandaşlar öncelikle bir sağlık kurumuna başvurmalıdır. Sağlık kurumuna gitmeden önce elektronik ortamda başvurusunu yapmış olmalıdır. Başvuru sonrasında hekim ilgili kişiyi muayene edecektir. Aşağıdaki resimde başvuru yapmadan gelen bir hastam için giriş yaparken aldığım hatayı görmektesiniz.

e-sporcu raporu başvuru
Sporcu sağlık raporu için önceden başvuru yapılması gerekmektedir.

Muayene içerisinde fizik muayene, tahlil istemleri ve gerekli görülmesi halinde ultrason, tomografi gibi ileri görüntüleme tetkikleri kullanılacaktır. Tüm bu muayenenin sonunda hastanın spor yapabileceğine kanaat getirilirse hekim tarafından e-imzalı olarak rapor verilecektir. E-imzalı olmayan e-sporcu raporunun bir geçerliliği bulunmamaktadır.

e-sporcu raporu
Görselde verilmiş bir sporcu raporunu görüyorsunuz. Sporcu sağlık raporu örneği.

Sporcu Sağlık Raporu Nereden Alınır?

Bu raporlar önceki başlıklarda belirttiğim gibi sadece belirli kurumlardan alınabilir. Sporcu sağlık raporu almak isteyen kişi öncelikle aile hekimine başvurmalıdır. Burada dikkat edilmesi gereken husus kişinin kendi aile hekimine başvurması gerektiğidir. Farklı aile hekimlerine başvurulması halinde rapor için giriş açılamaz.

aile hekimi e-sporcu sağlık raporu
Raporu almak isteyen bireyler kendi aile hekimlerine başvurmalıdır.

Aile hekimi uygun görmesi halinde raporu doğrudan verebilir ancak hastada uygun görmediği sakıncalı durumların olması durumunda sevk işlemi yapabilir. Sevk işlemi genellikle uzmanlık alanı olan bölümlere yapılır. Sevk edilebilecek bölümler :

  1. İç hastalıkları
  2. Kardiyoloji
  3. Göz hastalıkları
  4. Çocuk hastalıkları
  5. Ortopedi
  6. Nöroloji

gibi bölümlerdir. Sporcu sağlık raporu almak isteyip sevk edilen vatandaşlar bu bölümlere giderek ikinci muayene sonucunda raporlarını alabilirler veya spor yapamayacak durumda olduklarını anlarlar.

E-Sporcu Raporu ile İlgili Sık Sorulan Sorular

Bu başlık altında çokca sorulan sorulara kısa kısa cevaplar vererek soru işaretlerini gidermeye çalışacağım. İşte o sorular:

E-devlet sporcu sağlık raporu nasıl alınır? – Önceki başlıklarda belirttiğim gibi e-devlet üzerinden giriş yapılarak başvuru yapılmalıdır.

Geçerlilik süresi ne kadar? – Geçerlilik süresi hekim tarafından belirlenir.

Gerekli belgeler nelerdir? – Aile hekimliğine giderken kimlik belgesi yeterli olacaktır.

Özel hastaneden alınır mı? – Aile hekiminin sevki sonucunda özel hastaneye gidilerek ilgili bölüme muayene olunabilir.

Sporcu lisans sağlık raporu ücreti var mı? – Sporcular herhangi bir ücret ödemeksizin aile hekimliklerinden raporlarını alabilirler.

Şimdi sağlık raporu hakkında detaylı bilgiler verdiğim rehber yazımı bağlantıyı takip ederek okumanızı öneriyorum.

Bu husus hakkında merak ettiğiniz noktaları alttaki yorum bölümüne yazarsanız cevaplayacağım. Yorumlarınızı bekliyorum. Esen kalın.

Yorum yapın