Maltofer Fol Tablet

Bu yazı tıbbi açıdan Doktor Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir.

Maltofer fol tablet genellikle gebeler tarafından hamilelik süresince ortaya çıkan demir eksikliğinin tedavi edilmesini sağlayan bir ilaçtır. Halk arasında demir ilacı olarak bilinir. Etken maddesi demir olan ve çok kullanılan ilaçlardan biridir. Bu yazımda maltofer fol kullananlar ve maltofer fol kullananların yorumları ile ilgili yanlışlıkları düzelteceğim. Öncelikle hazırlamış olduğum videoyu izleyiniz ve yazıma kaldığınız yerden devam ediniz.

Videoyu izlediğimize göre haydi yazımıza geçelim.

Maltofer Fol Nedir?

Maltofer fol günümüzde demir eksikliğinin tedavisinde kullanılan bir ilaçtır. Kahverengi beyaz benekli tabletler şeklindedir. Hastalar sağlık kurumlarına başvurduğunda hekimleri genellikle hemogram kan değerlerine bakarlar. Hemogram içerisinde hemoglobin adı verilen belirteç kandaki demir eksikliği hakkında fikir verir. Tek başına anemiyi belirlemek için yeterli değildir.

maltofer fol nedir
Maltofer fol genellikle hamilelik süresince rutin olarak kullanılan ilaçlardan birisidir.

Bu şekilde hemoglobin düzeyleri düşen hastalar için maltofer fol muayene sonucun reçete edilebilir. Öncelikle boşalan demir depolarının doldurulması amaçlanır. Bunun için muayee sonucuna bağlı olarak kullanım şekli ve dozu belirlenir. Bu ilacı mutlaka doktorunuza muayene olduktan sonra kullanınız.

Maltofer Fol Etken Maddesi

Tıp dünyasında ilaçlar üretilirken içerisinde etken madde ve yardımcı maddeler bulundururlar. Etken maddenin etkisinin üst seviyelerde hissedilebilmesi için yardımcı maddeler devreye girer ancak ana etki etken madde tarafından sağlanır.

Maltofer Fol Etken Maddesi : Demir III Hidroksit Polimaltoz Kompleksi (357.00 mg) ve Folik Asit (0.35 mg) şeklindedir.

Maltofer fol etken maddesi dışında içerisinde bulunan yardımcı maddeleri ise şu şekilde sıralayabiliriz:

 1. Aspartam
 2. Çikolata esansı
 3. Talk
 4. Dekstrat
 5. Polietilen glikol şeklindedir.

Maltofer Fol Muadili İlaçlar

Bütün ilaçlarda olduğu gibi bu maltofer fol eşdeğer ilaçları da vardır. Eşdeğer ya da muadil ilaçlar farklı firmalar tarafından üretilirler ancak içerilerinde aynı etken madde bulunmaktadır. İşte maltofer fol muadili ilaçlar:

 1. Ferrum Hausman Fort 100 mg 30 draje
 2. Santafer Fort 100mg / 0.35 mg film kaplı tablet
 3. Vegaferon Fort 100mg / 0.35 mg film kaplı tablet

Maltofer fol kullananların bileceği gibi muadil ilaçların içerisinde aynı etken madde olmasına rağmen birebir aynı etkiyi göstermeleri durumu söz konusu değildir ancak etkileri çok yakındır.

Maltofer Fol Gebelikte Kullanımı

Maltofer fol hamilelik süresince doktorunuzun çeşitli tahliller yaptıktan sonra önermesi halinde kullanılabilir. Doktorunuza danışmadan asla ilaç kullanmamalısınız. Gebelik döneminde genellikle demir eksikliği anemisinin tedavisi amacıyla kullanılmaktadır.

maltofer fol gebelik
Gebelik döneminde maltofer fol kullanılabilir ancak bu mutlaka doktor önerisi ile olmalıdır.

Maltofer Fol Gebelik Kategorisi

Maltofer fol gebelik kategorisi A’dır. Gebelik kategorisi A olan ilaçlar hamilelik döneminde kullanım için en güvenli ilaçlardır. Genellikle hekimler tarafından tercih edilirler.

Hamilelik döneminde, hamilelik öncesinde ve sonrasında sık olarak tercih edilmesinin sebeplerinden biri budur işte.

Maltofer Fol Emzirme Döneminde Kullanılır mı?

Maltofer fol isimli ilaç emzirme döneminde sadece doktorunuzun ilacı muayene sonrası reçete etmesi halinde kullanılmalıdır. Muayene olmaya gittiğinizde bebek emzirdiğinizi mutlaka belirtiniz.

Maltofer fol emzirme döneminde doktorunuzun önerisi varsa kullanılabilir.

Anne sütü ile bebeğe maltoferin içerisindeki etken madde geçmektedir ancak bu etken maddenin bebek üzerinde olumsuz etkileri bildirilmemiştir. Ne olursa olsun hekiminiz reçete etmediği sürece bu tip ilaçları kullanmayınız.

Maltofer Fol Nasıl Kullanılır?

Maltofer fol kullanabilmek için öncelikle hekiminize muayene olmuş olmalısınız. Muayene sonrasında ilacınız reçete edildiyse eczaneden temin ettikten sonra kullanmaya başlayabilirsiniz. Peki maltofer fol aç mı tok mu kullanılır?

maltofer fol kullananlar
Maltofer fol kullananlar mutlaka çok dikkatli olmalıdır. Hekimlerinin öneri dışına çıkmamalıdırlar.

Maltofer fol doktorunuz aksini önermediği sürece yemek esnasında veya yemekten sonra yutularak ya da çiğnenerek alınması önerilmektedir. Doktorunuz farklı bir kullanım şekli ile reçete ettiyse o şekilde kullanınız.

Maltofer Fol Ne İşe Yarar?

Maltofer fol temel olarak bazı hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır. İşte maltofer fol endikasyonları:

 1. Demir eksikliği anemisi
 2. Gebelik öncesi demir eksikliğinin engellenmesinde
 3. Gebelikte demir eksikliğinin engellenmesinde
 4. Gebelik sonrası demir eksikliğinin engellenmesi

gibi durumlarda kullanılmaktadır. Kullanım dozu hastaya göre değişiklik gösterebilir. Bu açıdan kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışınız.

Maltofer Fol Fiyatı 2021

Maltofer fol fiyatı hemen hemen ayda bir değişiklik göstermektedir. İşte maltofer fiyatı:

Maltofer Fol fiyatı 2021 itibariyle 19.33 ₺’dir.

Fiyatta değişiklik olduğunda editörlerimiz tarafından yazımın bu bölümü güncellenecektir.

Maltofer Fol Yan Etkileri

Her ilacın olduğu gibi maltofer fol isimli ilacında bazı yan etkileri bulunmaktadır. Bu yan etkiler genelde sık görülenler seyrek görülenler diye ayrı kategorize edilse de ben en sık görülenlerini anlatacağım. İşte en sık görülen maltofer yan etkileri:

 1. Tokluk hissiyatının olması
 2. Midede ağrılık hissi
 3. Bulantı
 4. Kabızlık veya ishal

Yazımı burada bitirmiş bulunuyorum. Aklınıza takılanları veya merak ettiklerinizi alt tarafta yer alan yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım. Yorumlarınızı bekliyorum.

Alttaki yorum bölümünü kullanarak doktorlara soru sormak için sorunuzu olabildiğince detaylı bir biçimde yazınız. Doktorlarımız en geç 6 saat içerisinde cevap vermektedirler. Yorum yapmaktan çekinmeyin 🙂

Yazar: Dr. Erhan Yavuz

b83d4e84ef5f9d4456f37993a8d1d5a0?s=90&d=mm&r=gBen Kimim?
2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum’un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi’ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler’in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2020’yi bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle 🙂
Eğitimim:
Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi (2010 – 2016)
Çalıştığım Kurumlar:
Narman İlçe Devlet Hastanesi
Şenkaya İlçe Devlet Hastanesi
Tekman İlçe Devlet Hastanesi
Akşar Aile Sağlığı Merkezi
Karayazı Aile Sağlığı Merkezi
Bana Nasıl Ulaşabilirsiniz?
Bana sağlık sorularınız için erhan.yavuz@saglik.gov.tr mail adresinden, teknik konular için 05530742801 telefon numarasından ulaşabilirsiniz. Tıbbi sorularınızı yalnızca yorum bölümlerine yazmanız halinde cevaplıyorum
Muayenehane Bilgileri:
Türkiye’nin herhangi bir bölgesinde muayenehanem yoktur. Muayene kabul etmemekteyim. Sadece internet üzerinden herhangi bir ücret talep etmeksizin siz değerli hastalarımın sorularına cevaplar veriyorum.
Adresim:
Yeni Mahallesi, Çakmak Sokak, Karayazı Aile Sağlığı Merkezi, PK:25830 Karayazı/ERZURUM

Yorum yapın