Maltofer Fol Tablet

Maltofer fol tablet genellikle gebeler tarafından hamilelik süresince ortaya çıkan demir eksikliğinin tedavi edilmesini sağlayan bir ilaçtır. Halk arasında demir ilacı olarak bilinir. Etken maddesi demir olan ve çok kullanılan ilaçlardan biridir. Bu yazımda maltofer fol kullananlar ve maltofer fol kullananların yorumları ile ilgili yanlışlıkları düzelteceğim. Öncelikle hazırlamış olduğum videoyu izleyiniz ve yazıma kaldığınız yerden devam ediniz.

Videoyu izlediğimize göre haydi yazımıza geçelim.

Maltofer Fol Nedir?

Maltofer fol günümüzde demir eksikliğinin tedavisinde kullanılan bir ilaçtır. Kahverengi beyaz benekli tabletler şeklindedir. Hastalar sağlık kurumlarına başvurduğunda hekimleri genellikle hemogram kan değerlerine bakarlar. Hemogram içerisinde hemoglobin adı verilen belirteç kandaki demir eksikliği hakkında fikir verir. Tek başına anemiyi belirlemek için yeterli değildir.

maltofer fol nedir
Maltofer fol genellikle hamilelik süresince rutin olarak kullanılan ilaçlardan birisidir.

Bu şekilde hemoglobin düzeyleri düşen hastalar için maltofer fol muayene sonucun reçete edilebilir. Öncelikle boşalan demir depolarının doldurulması amaçlanır. Bunun için muayee sonucuna bağlı olarak kullanım şekli ve dozu belirlenir. Bu ilacı mutlaka doktorunuza muayene olduktan sonra kullanınız.

Maltofer Fol Etken Maddesi

Tıp dünyasında ilaçlar üretilirken içerisinde etken madde ve yardımcı maddeler bulundururlar. Etken maddenin etkisinin üst seviyelerde hissedilebilmesi için yardımcı maddeler devreye girer ancak ana etki etken madde tarafından sağlanır.

Maltofer Fol Etken Maddesi : Demir III Hidroksit Polimaltoz Kompleksi (357.00 mg) ve Folik Asit (0.35 mg) şeklindedir.

Maltofer fol etken maddesi dışında içerisinde bulunan yardımcı maddeleri ise şu şekilde sıralayabiliriz:

 1. Aspartam
 2. Çikolata esansı
 3. Talk
 4. Dekstrat
 5. Polietilen glikol şeklindedir.

Maltofer Fol Muadili İlaçlar

Bütün ilaçlarda olduğu gibi bu maltofer fol eşdeğer ilaçları da vardır. Eşdeğer ya da muadil ilaçlar farklı firmalar tarafından üretilirler ancak içerilerinde aynı etken madde bulunmaktadır. İşte maltofer fol muadili ilaçlar:

 1. Ferrum Hausman Fort 100 mg 30 draje
 2. Santafer Fort 100mg / 0.35 mg film kaplı tablet
 3. Vegaferon Fort 100mg / 0.35 mg film kaplı tablet

Maltofer fol kullananların bileceği gibi muadil ilaçların içerisinde aynı etken madde olmasına rağmen birebir aynı etkiyi göstermeleri durumu söz konusu değildir ancak etkileri çok yakındır.

Maltofer Fol Gebelikte Kullanımı

Maltofer fol hamilelik süresince doktorunuzun çeşitli tahliller yaptıktan sonra önermesi halinde kullanılabilir. Doktorunuza danışmadan asla ilaç kullanmamalısınız. Gebelik döneminde genellikle demir eksikliği anemisinin tedavisi amacıyla kullanılmaktadır.

maltofer fol gebelik
Gebelik döneminde maltofer fol kullanılabilir ancak bu mutlaka doktor önerisi ile olmalıdır.

Maltofer Fol Gebelik Kategorisi

Maltofer fol gebelik kategorisi A’dır. Gebelik kategorisi A olan ilaçlar hamilelik döneminde kullanım için en güvenli ilaçlardır. Genellikle hekimler tarafından tercih edilirler.

Hamilelik döneminde, hamilelik öncesinde ve sonrasında sık olarak tercih edilmesinin sebeplerinden biri budur işte.

Maltofer Fol Emzirme Döneminde Kullanılır mı?

Maltofer fol isimli ilaç emzirme döneminde sadece doktorunuzun ilacı muayene sonrası reçete etmesi halinde kullanılmalıdır. Muayene olmaya gittiğinizde bebek emzirdiğinizi mutlaka belirtiniz.

Maltofer fol emzirme döneminde doktorunuzun önerisi varsa kullanılabilir.

Anne sütü ile bebeğe maltoferin içerisindeki etken madde geçmektedir ancak bu etken maddenin bebek üzerinde olumsuz etkileri bildirilmemiştir. Ne olursa olsun hekiminiz reçete etmediği sürece bu tip ilaçları kullanmayınız.

Maltofer Fol Nasıl Kullanılır?

Maltofer fol kullanabilmek için öncelikle hekiminize muayene olmuş olmalısınız. Muayene sonrasında ilacınız reçete edildiyse eczaneden temin ettikten sonra kullanmaya başlayabilirsiniz. Peki maltofer fol aç mı tok mu kullanılır?

maltofer fol kullananlar
Maltofer fol kullananlar mutlaka çok dikkatli olmalıdır. Hekimlerinin öneri dışına çıkmamalıdırlar.

Maltofer fol doktorunuz aksini önermediği sürece yemek esnasında veya yemekten sonra yutularak ya da çiğnenerek alınması önerilmektedir. Doktorunuz farklı bir kullanım şekli ile reçete ettiyse o şekilde kullanınız.

Maltofer Fol Ne İşe Yarar?

Maltofer fol temel olarak bazı hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır. İşte maltofer fol endikasyonları:

 1. Demir eksikliği anemisi
 2. Gebelik öncesi demir eksikliğinin engellenmesinde
 3. Gebelikte demir eksikliğinin engellenmesinde
 4. Gebelik sonrası demir eksikliğinin engellenmesi

gibi durumlarda kullanılmaktadır. Kullanım dozu hastaya göre değişiklik gösterebilir. Bu açıdan kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışınız.

Maltofer Fol Fiyatı 2021

Maltofer fol fiyatı hemen hemen ayda bir değişiklik göstermektedir. İşte maltofer fiyatı:

Maltofer Fol fiyatı 2021 itibariyle 19.33 ₺’dir.

Fiyatta değişiklik olduğunda editörlerimiz tarafından yazımın bu bölümü güncellenecektir.

Maltofer Fol Yan Etkileri

Her ilacın olduğu gibi maltofer fol isimli ilacında bazı yan etkileri bulunmaktadır. Bu yan etkiler genelde sık görülenler seyrek görülenler diye ayrı kategorize edilse de ben en sık görülenlerini anlatacağım. İşte en sık görülen maltofer yan etkileri:

 1. Tokluk hissiyatının olması
 2. Midede ağrılık hissi
 3. Bulantı
 4. Kabızlık veya ishal

Yazımı burada bitirmiş bulunuyorum. Aklınıza takılanları veya merak ettiklerinizi alt tarafta yer alan yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım. Yorumlarınızı bekliyorum.

“Maltofer Fol Tablet” üzerine 6 yorum

 1. Efendim . Ben bir kutu Oroferon Depo 80 mg kullandım. İlacım bugün bitti . Bu hafta kardan dolayı yollar kapalı olduğu için doktora gidemeyeceğim. Evde Maltofer Fol 100 mg tablet var, doktora gidene kadar tedaviye ara vermek istemiyorum. Kan değerim çok düşüktü. Bunu kullansam uygun mudur? Daha önceden kısa süreliğine bu ilacı kullanmıştım, ramazana denk geldiği için oruçluydum dokuzuncu tabletten sonra mide ağrısı yaptı , kullanmayı bırakmıştım. Bana tavsiye verebilir misiniz?

  Cevapla
  • Merhabalar Hatice Hanım, öncelikle geçmiş olsun.
   Demir ilacını ne için kullandığınızı bilmiyorum. Kan değerlerinize bakıldı mi ? Sadece gebelik olduğu için mi kullanıyorsunuz? ya da doktorunuz bir anemi hastalığı mi tespit etti?
   Eğer gebeyseniz doktorunuzun uygun görmesi halinde oroferon ya da maltoferi uygun dozda kullanabilirsiniz. Ben muayene etmeksizin size kullanabilirsiniz diyemem. Oroferon ve maltofer benzer ilaçlardır. Genelde benzer hastalıkların tedavisinde kullanılırlar. Ilaci kullanmadan önce mutlaka sizi muayene eden hekiminize danışınız.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla
   • Hocam geri dönüşünüz için teşekkür ederim.
    Hocam regl yoğunluğu kaynaklı olan 1 ay önceki Ferritin kan değerim 1.2 çıktı. Bunun üzerine aile hekimi bir hastaneye gidip serum takmam gerektiğini söyledi. Fakat gittiğim hastanedeki dahiliye doktoru, buna gerek olmadığını belirtti,bana Oroferon 80 mg ve Bemiks yazdı. Şuan ilaçlarım bitti elimde Maltofer Fol 100 mg/ 0.35 mg var bir haftalığına kullanabilir miyim?
    Sizi de yoruyorum hocam ama köy yolları kapalı , tekrar teşekkür ediyorum

    Cevapla
    • Merhabalar Hatice Hanım, kullanmanız muhtemelen sorun olmayacaktır ancak birebir muayene etmeksizin size net olarak kullanın ya da kullanmayın diyemem.
     Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

     Cevapla
 2. Merhabalar doktor bey ben üç gündür bu ilacı doktorum tarafından aldım kansızlık olduğu için verdi bana ,gebe felan değilim , simsiyah dışkı yaptığımı gördüm bu normal bir durum mu acaba

  Cevapla
  • Merhabalar Ayşenur Hanım, öncelikle geçmiş olsun.
   Maltofer sadece gebelerde kullanılan bir ilaç değildir. Bu ilaç demir eksikliği anemilerinin tedavisinde de sık olarak kullanılır. Demir ilaçlarının genelinde görülebilen bir durumdur dışkıda siyahlık. Bu bizzat demirin etkisidir. Buna eşlik eden kabızlıkta yaşayabilirsiniz. Bu durum için endişelenmeyin ve doktorunuzun önerdiği şekilde ilacınızı kullanmaya devam edebilirsiniz. Doktorunuz dışkıda siyahlık hakkında size bilgi vermiş olmalıdır. Bu ve buna benzer yan etkiler ortaya çıktığında muayenenizi yapan ve ilacı reçete eden hekiminizden en doğru bilgiyi alabilirsiniz.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla

Yorum yapın