Transferrin Satürasyonu Nedir? Yüksekliği, Düşüklüğü, Normal Değeri

2
2648

Transferrin Satürasyonu Nedir?

Kanda demirin taşınmasından sorumlu temel elemanlardan olan transferrin maddesinin toplam demir bağlama kapasitesine (TDBK) oranını belirten transferrin satürasyonu, bazı hastalıkların belirlenmesi veya gidişatının ölçülebilmesi için önemli bir kriterdir. Transferrin satürasyonu düşüklüğü veya yüksekliği birçok hastalığı işaret edebileceği gibi tek başına doğrudan bir hastalığın tanısını koydurmaz.

transferrin saturasyonu dusuklugu ve yuksekligi
Transferrin satürasyonu nedir ile ilişkili görsel.

Normalde vücutta bulunan birço hücre temel işlevlerini yerine getirebilmek amacıyla demir maddesine ihtiyaç duymaktadır. Demir üretildikten veya dışarıdan alındıkta sonra hücrelerin bu ihtiyacının giderilmesi amacıyla transferrin adı verilen demir taşıyıcı proteine bağlanır.

Vücutta demir miktarı azalınca hücrelere yeterince demir götürebilmek için transferrin üretimi artırılır. Yine aynı şekilde demir miktarı artınca vücut tepki olarak transferrin miktarını azaltır.

Transferrin Satürasyonu Hesaplanması, Nasıl Hesaplanır?

Transferrin satürasyonu hesaplanması işlemi şu şekilde yapılır: kanda bulunan demir seviyesinin total demir bağlama kapasitesine bölünüp 100 ile çarpılması yüzde olarak transferrin satürasyonunu verir. Aşağıdaki görselde de formülü görebilirsiniz.

transferrin saturasyonu hesaplanmasi
Transferrin satürasyonu hesaplanması ile ilişkili formül.

Anemi hastalıkları ve demir metabolizmasının değerlendirilmesinde kritik öneme sahiptir.

Transferrin Satürasyonu Normal Değeri

Erişkinlerde transferrin satürasyonu normal değeri yüzde 20 ile yüzde 50 arasında olmalıdır. Çocuklarda transferrin satürasyonu referans aralığı ise yüzde 16’nın üzerinde olmalıdır.

Transferrin normal değeri ise alınan örneğin çalışıldığı laboratuvara göre değişkenlik gösterir. Bu açıdan laboratvardan aldığınız sonuç kağıdında bulunan normal değerler ya da referans değerler bölümüne göz atmanız en doğru sonucu verecektir.

Transferrin Satürasyonu Neden Bakılır?

Transferrine ve transferrin saturasyonuna kan hastalıkları ve bazı diğer hastalıklarının seyrini takip edebilmek veya tanısını koyabilmek adına bakılır.  Bu nedenle bireylerden kan örneği alınır ve labratuvarlara gönderilir. Alınan örnekler üzerinde çalışılır ve çalışıldığı laboratuvarın sonuçlarına göre yorumlaması yapılır.

Transferrin Satürasyonu Yüksekliği Ne Demek?

Transferrin düzeyleri bir takım hastalıklara bağlı olarak yükselebilir veya düşebilir.  Transferrin satürasyonu yüksekliği ortaya çıkmış olması kanda demir miktarının azaldığını gösterir. Kanda demir miktarının düşmesine neden olan bir çok patolojik durum olabilir. Bu patolojik durumun net olarak anlaşılabilmesi için diğer tahlil ve muayene bulgularına ihtiyaç duyulacaktır. Bu noktada tahlil sonuçlarınızı konu altındaki yorum bölümünden paylaşmanız halinde yorumlayacağım.

Transferrin Satürasyonu Düşüklüğü Ne Demek?

Transferrin satürasyonunda düşüklük önceki başlıkta da belirttiğim gibi bir takım patolojik durumlar neticesinde ortaya çıkar. Transferrin satürasyonunun düşmüş olması serumda bulunan demir seviyesinin arttığını işaret eder. Bu duruma neden olan hastalıkların belirlenebilmesi için diğer tahlili ve muayene bilgilerine ihtiyaç vardır.

Transferrin Satürasyonu Hangi Hastalıklardan Etkilenir?

Şimdi maddeler halinde transferrin satürasyonunu etkileyen hastalıklar konusuna değinelim.

 1. Doğum kontrol ilaçlarının kullanılması
 2. Bazı kanser hastalıklarının varlığı
 3. Akut veya kronik iltihabi durumların varlığı
 4. Bazı karaciğer hastalıkları
 5. Gebelik
 6. Bazı ilaçların kullanılması
 7. Anemi gibi kan hastalıkları
 8. Multipl myelom varlığı
 9. Kalıtsal bazı hastalıkların olması

şeklinde çoğaltabiliriz.

Bu konuda merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Avatar
Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitimimi tamamladım. Şimdi Erzurum Karayazı ilçesinde aile hekimi olarak görev almaktayım. Bana erhan.yavuz@saglik.gov.tr veya instagram üzerinden ulaşabilirsiniz. Lütfen tıbbi sorularınızı olabildiğince konu altlarındaki yorum bölümlerinden sormaya özen gösteriniz.

2 Yorum

 1. Merhaba doktor bey,
  54 yaşında bir bayanım.
  En son yaptırdığım check-up sonucuna göre saturasyon indexi 58 çıktı.
  Bu sonucu değerlendirmenizi rica ediyorum sizden.
  Çok teşekkür ederim.

  • Merhabalar. Demir : 109
   Demir bağlama: 164 çıktı. Doktorum demir satürasyonunun % 66 çıktığını 40 yaş üzeri kadınlar için bu oranın yüksek olduğunu belirtti. 3 ay boyunca günde 3 kez yemek esnasında mottilium kullanarak 3 ay sonrası yeni bi kan tahlili istedi. 1,5 aydır ilacı kullanıyorum. Karın bölgemde şişlik var. İlaçla ilgili midir bilmiyorum. Durumu değerlendirmenizi rica ederim.

Haydi Hemen Bir YORUM Yazın

Please enter your comment!
Please enter your name here