Mukozal Kalınlaşma

41
17715

Mukozal Kalınlaşma Nedir, Ne Demektir?

Mukozal Kalınlaşma, sıklıkla manyetik rezonans görüntüleme (MR) gibi ileri görüntüleme yöntemlerinin kullanılması sonucu oluşturulan raporlarda geçen ifadelerden bir tanesidir. Zamanın kısıtlı olması nedeniyle hekimler çoğu zaman bu ifadelerin açıklamasını hastalarına yapamazlar.

İnsanlar internet ortamında mukozal kalınlaşma ameliyatı, mukozal kalınlaşma uzmantv, mukozal kalınlaşma hakkındaki tüm sorular tarzında aramalar yapmaktalar. Şimdi tüm bu sorulara cevap olacak şekilde bu konuya açıklık getirelim.

maksiller sinusta mukozal kalinlasma
Şekildeki görselde sinüste mukozal kalınlaşma görülüyor. Kaynak : uwmsk.org

Genellikle sinüzit ve benzeri hastalıkları olan bireylerde ortaya çıkan bu durum kronik bir sürecin sonucunda oluşur. KBB ve nöroloji bölümleri tarafından filme gönderilen hastalarda rastlanma olasılığı daha fazladır. İlgili bölgede bulunan mukozal yapıların kalınlaşabilmesi için bir hastalık ya da patolojik durumun uzunca bir süre boyunca varlığını sürdürmesi gerekir.

Çoğu zaman kendini sınırlayabilen ve tehlikeli olmayan bir durumdur ancak bu konuda en doğru bilgiyi sizi muayene eden hekiminizden almalısınız.


Sizde bu konuyla ilgili olarak raporunuzda geçen ifadeleri yorum bölümüne eksiksiz bir biçimde yazarak yorumlanmasını bekleyebilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Avatar
Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitimimi tamamladım. Şimdi Erzurum Karayazı ilçesinde aile hekimi olarak görev almaktayım. Bana erhan.yavuz@saglik.gov.tr veya instagram üzerinden ulaşabilirsiniz. Lütfen tıbbi sorularınızı olabildiğince konu altlarındaki yorum bölümlerinden sormaya özen gösteriniz.

41 Yorum

 1. Laboratuvar Tanisi:Radyoloji Açiklama: BEYİN MRG İNCELEMESİ Sayın Meslektaşım Hastanıza Yapılan İnceleme Tekniği : Aksiyal planda SE T2 ve FLAİR ağırlıklı Sagital planda SE T2 ağırlıklı Aksiyal planda SE T1 ağırlıklı Bulgular Görüntü alanına giren bilateral ethmoidal hücrelerde mukozal kalınlaşmalar gözlendi. Temporal kemik kompartmanlarında patolojik sinyal izlenmemektedir. Dördüncü ventrikül normal büyüklük ve konfigürasyondadır. Bazal sisternalar açıktır. Vermis tabii sinyal yoğunluğunda ve formasyondadır. Pons, bulbus, mezensefalon normaldir. Bilateral periventriküler beyaz cevherde, sentrum semiovalede T2A ve FLAIR sekansta hiperintens, T1A izointens izlenen çapları 3 mm geçmeyen birkaç adet nonspesifik gliotik değişiklikler mevcuttur. (kronik iskemik-gliotik değişiklikler?) Korpus kallosum normal sinyal yoğunluğunda ve formasyondadır. Perikallosal patoloji tespit edilmedi. Ventriküler sistem normal genişliktedir. Orta hat yapılarında sapma izlenmedi.İntra ve ekstra aksiyal kolleksiyon ve kitle formasyonu tespit edilmedi.Dural sinüslerde trombüs lehine bulgu saptanmadı. Difüzyon ağırlıklı incelemelerde patolojik kısıtlanmış difüzyona ait görünüm izlenmemiştir. Sonuç: a

 2. Hocam tomografi sonucunda burnumda yani paranazal sinüslerde kitlesel lezyon veya mukozal kal yazıyor ne anlama geliyor. Doktor rinoclenir sprey yazıp bi sıkıntı yok dedi gönderdi yaklaşık 2 yıldır burnumun sağ tarafında şişlik var ne yapmam gerek

 3. Doktor bey merhaba. Yaklaşık 2 ay önce sağ tarafımdan yüz felci geçirdim diğer tetkiklerimde bir şey çıkmadı. Kortizon tedavisi, B vitamini ve akabinde gözüm için antibiyotikli merhem suni gözyaşı uyguladım. 1 hafta önce de kulağımdan kontrastlı MR çektirdim fakat sonucu pek anlayamadım mukozal kalınlaşma, şüpheli hafif kontrastlanma vb terimler ne oluyor? Sonucum şu şekilde yardımcı olursanız sevinirim.
  TEMPORAL MR İNCELEMESİ

  Sağ mastoid sellülerde sekel minimal mukozal kalınlaşma izlenmiştir.

  Sol internal akustik kanal proksimaline uzanan ince vasküler yapı mevcuttur.

  Sağda facial sinir distal kesim trasesinde enflamatuar sürece sekonder olabilecek şüpheli hafif kontrastlanma izlenmiştir. Solda patolojik kontrastlanma saptanmamıştır.

  Bilateral serebellopontin köşe sisternleri, 7. ve 8. sinir sisternal ve kanaliküler parçaları düzeyinde patolojik sinyal değişikliği ya da yer kaplayan oluşum izlenmemiştir. İnternal akustik kanal konturları düzenlidir.

  sinirlerin sisternal parçaları doğaldır.

  Sağ korona radiata düzeyinde ince gelişimsel venöz yapı mevcuttur.

 4. BEYİN MR İNCELEMESİNDE ;

  Yapılan Tetkik Sekansları : FSE T1 axial, FSE T2 aksial, koronal, sagittal ,Flair axial

  Bulgular;

  Beyaz cevher myelinizasyonı hasta yaşı ile uyumludur.
  Posterior fossadan geçen kesitlerde; 4. Ventrikül orta hatta normal genişliktedir. Serebellar hemisferlerin gri-beyaz cevher intensiteleri normaldir. Serebellar sulkuslar normal genişliktedir.
  Mezensefalon düzeyinde serebral pediküller ve tektal plak normal olarak izlenmektedir.
  Pons ve bulbus normaldir.
  Beyin sapı sisternaları açıktır.
  Supratentorial alanda; ventriküler sistem normal genişlik ve formdadır. Sulkus ve girusların dağılımları normaldir. Bazal ganglionların sinyal intensiteleri olağandır. Serebral hemisferlerin gri-beyaz cevher intensiteleri normal olup yer kaplayıcı lezyon izlenmemektedir.
  Serebral vasküler yapılar normaldir.
  Kemik yapılar ve yumuşak doku planları olağandır.
  Ethmoid hücreler ve her iki maksiller sinüste mukozal kalınlaşma izlendi. (Sinüzit).

  Saygılarımla

  • Merhabalar Sezgin Hanım, öncelikle geçmiş olsun.
   İlgili mukozal bölgelerde olası bir sıvı birikimine bağlı kalınlaşmalar tespit edilmiş. Bu kalınlaşmalar bizlere çoğu zaman sinüziti işaret eder ancak bu her zaman böyle değildir. Bu raporunuzda yzan bilgileri bu tetkiki isteyen hekiminiz muayene bulgularınız eşliğinde değerlendirdiğinde net sonuçlar ortaya çıkacaktır.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

  • Mrb hocam tomografi raporunda frontal sinüste ve etmoid selüllerde mukozal kalınlaşma ve sıvı izlenmistir yaziyor bu nedir ve basimdaki baskı hissi ve agirlik hissi bu olabilirmi cevaplarsaniz memnun kalirim tesekkurlerimi sunarim

   • Merhabalar Yasin Bey, öncelikle geçmiş olsun.
    Başınızda olan ağrılık hissinin sebeplerinden bir tanesi bu olabilir ancak bu konuda net bilgi verebilmem için muayene bilgilerine ve tahlil, tetkik bilgilerine vakıf olmam gerekir. Bu nedenle kendi doktorunuza görünmeniz oldukça faydalı olacaktır.
    Sağlıklı ve mutlu günler diliyorum.

    • Merhaba Hocam. Yaklaşık 3 aydır sol burnum tıkalı ve iç kısımda rahatsızlık veren bir şey var.2 3 kez Kbb doktoruna gittim. Ama tertemiz dediler bir şey çıkmadı mr de tomografide. Başka bir rahatsızlığım için beyin mr si cektirmistim burun rahatsizligimda cıkmış sanirim.Soyle yazıyor: Sol alt nazal konka hipertrofik gorunumundedir. Sol maksiller sinüs anterior duvarında minimal mukozal kalinlasma izlendi.
     Bunun neyle ilgisi var n-cort ve nazetin spreyler yazmıştı doktor rahatlar gibi oldu fakat geri başladı.Cok rahatsız hissediyorum burnumun içini. Teşekkür ederim .

 5. Sağ maksiller sinüste retansiyon kisti izlenmektedir.

  Septum nazide sağa deviasyon izlenmektedir.

  Her iki ethmoid ve sphenoid sinüste mukozal kalınlaşma mevcuttur.

  Sağ frontal sinüste aerasyon kaybı ve mukozal kalınlaşma izlenmektedir.

  Adenoid yapılarda hipertrofi mevcuttur.

  Bu nedemek hocam?

  • Selamlar Onur Bey, öncelikle geçmiş olsun.
   Burun ortasında bulunan septum adı verilen ayırıcı yapı sağa doğru eğrilmiş. Mukozal yapılarda kalınlaşmalar sinüslerin dolduğunu işaret ediyor olabilir. Bu saptanan lezyonların muayene bulguarı eşliğinde değerlendirilmesi sonucunda bir şeyler söylemek daha doğru olacaktır. Bu nedenle muayene olduğunuz doktorunuza danışmanız sizin için en doğru seçenek olacaktır. Septum deviasyonu isimli yazıma da göz gezdirebilirsin.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

  • Merhabalar Selim Bey,öncelikle geçmiş olsun.
   Kafa içerisinde burun bosluklarindaki mukozal yapılarda büyümeler izlenmiş. Bu büyümeler bir çok hastalığın belirtisi olabileceği gibi tek başına hiçbir şey ifade etmeyen birer bulgu da olabilir. Bu acıdan bu sonucu sizi muayene eden hekime bildirmeniz halinde en doğru bilgi size verecektir.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

 6. Çekilen beyin MR ında
  Bilateral maksiler ethmoid frontal ve sfenoid sinüslerde ılımlı mukozal kalınlaşmalar izlenmiştir.
  Bu ne demektir. Ve aniden meydana gelen bayılmalarda bir etkisi var mı? Varsa bana tavsiyeleriniz nedir Hocam? Bilgilendirirseniz sevinirim.

  • Merhabalar Metin Bey,öncelikle geçmiş olsun.
   Beyin içerisinde bazı boşluklu yapılarda doku miktarında artış ya da kalınlaşma saptanmış. Ani bayılmalarla ilişkili olup olmayacağı hakkında net bilgiler verebilmem için muayene, tetkik ve tahlil bilgilerinize vakıf olmam gerekir. Bu bahsettiğiniz ifadenin tek başına bir anlamı yoktur ancak bazı şikayetlerin varlığında anlam kazanır ve fikir verebilir. En doğru bilgiyi bu tatkiki isteyen hekiminizden edinmeniz en iyi seçenek olacaktır.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

 7. bilateral serebral hemisferlerde , frontal loblar düzeyinde frontoparietal bileşke düzeyinde daha belirgin olmak üzere T2 ve FLAIR ağırlıklı imajlarda hiperintens olarak sinyal veren öncelikli olarak iskemik gliotik değişiklikleri düşündürür görünümler.

  • Merhabalar İdris Bey, öncelikle geçmiş olsun.
   Beyinde tam olarak neyi işaret ettiği tespit edilememiş ancak şüpheli görünümü olan bazı görüntüler tespit edilmiş. Bunları yorumlanabilmesi ve anlam kazanabilmesi için sizi muayene eden hekiminize başvurmalısınız.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

  • Merhabalar Belgin Hanım, öncelikle geçmiş olsun.
   Sinüs adı verilen boşluklarda dolmalar saptanmış. Bunun için bu tetkiki isteyen hekiminize başvurmalı ve tedavinize başlamalısınız.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

 8. Her iki serebellar hemisfer pons ve medulla oblongata homojen sinyal intensitesinde izlenmiştir lV ventrikül normal konum boyutlardadır bazal sisternalar tabidir
  Korpus kallozum ve pinealbez tabidir lll. Ve leteral ventriküller normal konum ve boyutlardadır kitle saptanmamıştır ve orta hat yapıları yerindedir sağda korona radiatada T2 ağırlıklı görüntülerde nonspesifik fokal hiperintensite izlendi ayırıcı tanıda migren vaskülit hipertansiyona bağlı değişiklikler akla gelmektedir demyelinizan hastalıklarda ekarte edilemedi klinik ve laboratuvar korelasyonu önerilir.
  Ethmoid hava hücrelerinde minimal mukozal hipertrofi izlendi.
  Açıklarsanız sevinirim

 9. “”Sağ maksiller sinüste mukozal kalınlaşma mevcuttur.””
  Tomografi sonucunda çıkan belirti
  Hocam ne anlama geliyor.
  Hasta hiper tansiyon hastası
  Tansiyon yükseldiğinde Yüzüne ateşlenme geliyor kafa karıncalışıyor

 10. Serebral hemisferlerde subarakoind mesafeler ılımlı geniş olarak dikkat çekmiştir ve nazal septik sağa deviyedir . Etmoidal hücrelerde kukazol kalınlaşma izlenmiştir. Ne demek hocam?

 11. Frontal sinüs sol yarıda, her iki maksiller sinüste ince mukozal kalınlaşmalar izlendi.
  Tetkikin klinik ile korelasyonu önerilir
  Beyin mr çekildi.en alta bunu yazmışlar
  Eeg çekildi sonuç bekleniyor

 12. 20 yaşındayım şiddetli baş ağrıları ve ardından gelen mide bulantıları ile gittim emar çektim şimdi sonuçları yazacağım umarım cevaplarsınız
  Sağ maksiller sinüste mukozal karşılaşmalar izlenmiştir.

  Beyin sapı, serebellum 4 ventrikül normaldir.

  3.ve lateral ventriküller normal şekil ve genişlikte

  Bilateral bazal ganglionlar yaşamışlar internal kapsüller normaldir

  Her iki sentrom semiovale hemisferik sulkuslar normaldir

  Korpus kallozum normaldir

 13. Merhaba erhan ben melek tomurcuk 24/07/2018 tarihinde kkb uzani tarafindan istenilen tomografi sonucunda (frontal sinus tabaninda mukozal kalinlasma mevcuttur.sag alt nazal konkada ilimli hipertrofi iznemektedir. Nazal septum saga deviyedir) soylenmektedir surekli baş agrilari cekmekteyim sebep bu kalinlaşma olabilirmi acaba a iklama yaprsaniz sevinir tsk ederim

 14. İyi günler doktor bey.Annemin başının arka kısmındaki ağrılar nedeniyle MR çektirildi. MR filmini doktor göremedi( sistemde sorun vardı) ancak aldığımız yazılı çıktıda paranazal sinüslerde mukozal kalınlaşma izlendi yazıyordu onun haricinde her şey temiz.Doktor filme bakamadığı için yazılı raporu esas alarak ilaç verdi ancak annemin sıkıntısı hıc düzelmedi . Annemde migren de vardı. Sizce ne yapılmalı, ne düşünüyorsunuz? Bu hastalık ciddi bir durum arzediyor mu?

 15. 19.04.2018

  TETK?K: BEY?N MRG TETK?K?

  ?nceleme T1 A sagital, T2 A aksiyel, koronal, FLA?R A aksiyal planlarda elde edilmi?tir.

  Posterior fossada 4. ventrikül orta hatta ve normal geni?liktedir. Serebellum, medulla oblangata, pons ve mezensefalon intensiteleri homojendir. Akustik sinirler ve serebellopontin kö?e normaldir.

  Supratentoriyal bölgeden geçen kesitlerde ventriküler sistem normal geni?liktedir. Orta hat yap?lar?nda ?ift saptanmam??t?r. Serebral sulkuslar?n geni?li?i tabiidir.
  Serebral hemisferlerde patolojik sinyal intensitesi kaydedilmemi?tir.

  Hipofiz bezi süperior kesimde konveks görünüme sahiptir. Klinik gerekliklik halinde Hipofiz MRG ile korelasyonu yararl? olacakt?r.

  Orbital olu?umlar normal olarak de?erlendirilmi?tir.

  Paranazal sinüslerde minimal mukozal kal?nla?malar mevcuttur.

  KL?N?K TANI: ORGAN?K ?NCELEME
  RADYOLOJ?K YORUM:
  Hipofiz bezi süperior kesimde konveks görünüme sahiptir. Klinik gerekliklik halinde Hipofiz MRG ile korelasyonu yararl? olacakt?r.
  Paranazal sinüslerde minimal mukozal kal?nla?malar mevcuttur.

  Prof.Dr.A.Selim KERVANCIO?LU Doç.Dr. Ahmet METE Dr MEHMET C?HANG?R KOÇAK

  (NOT: Ön tan?da belirtilenden farkl? bir klinik tabloda yukar?da tan?mlanan

  Hocam ne sorun var doktor ameliyat olabilir dedi

 16. maksiller sinüs ve etmoid sinüslerd mukozal kalinlasma izlenmistir.konkalarda hipertrofi mevcuttur yaziyor ve bana epilepsi ilaci yazildi acikcasi kafam karisti hocam cvp verirmisiniz

 17. Hocam merhabalar, iyi akşamlar sormak istediğim tibbi terimler şunlar.
  sol maksiller sinüste en kalın yerinde 7 mm ölçülen mukozal kalınlaşma izlenmektedir.
  sol frontal resesi oblitere eden inflamatuar yumuşak dokular izlenmektedir.

 18. 1sorum: Ethmoid dönüşlerde daha belirgin olmak üzere mukozal kalınlaşma kar izlenme mısır. Her iki frontal sinuste de mukozal kalınlaşma ve havalanma kayıpları izlenmiştir.Nazal konaklarda solda belirgin hipertrofik görünüm de izlenmiştir.Septum nazide sağa doğru deviasyon izlenmiştir.
  2 sorum: Solda yransvers sinüs izlenmelidir.Gorunumler tronbose sekonder olarak gelişmiş olabilir.tesekkur ederim

 19. EMPATY BOS SELLA SENDROMU
  iyi günler 49 yaşındayım yoğun sırt ağrıları için gittiğim de boyun emarı sırasında bos sella diye bir ibare çıktı doktorum bi endokronoloji doktoruna görünmem gerektiğini söyledi endokrin doktoru kontraslı hipofiz MRG tetkiki empaty sella ile uyumlu görünüm izlenmiş olup hipofiz yüksekliği 1.8 mmolarak ölçülmüştür dinamik kontraslıinceleme hipofiz glandı içersinde kontrast farklılığı oluşturan solid yada kistik kistik lezyon saptanmamıştır.görüntü alanına giren sol sfenoid sinüs sol yarımında yaygın mukozalkalınlaşma izlendi.. kortizol tahlili yaptı kortizol sabaH 7,5 ÇIKTI DAHA SONRA İĞNELİ KORTİZOL ÖLÇÜLDÜ ilk kortizol 8.68 igneden 30 dk sonra 24.4 60 dk sonra 27.5 90 dk sonra 30.5 çıktı doktorum değerler tatmin edici değil şekerini insilin vurularak 25-20 ye düşürülüp kortizolünün ölçülmesi gerekiyor dedi oda benim bulunduğum şehirde riskli olabilir üniversite hastanelerinde ölçülmesi gerekiyor dedi .bu rahatsızlık tedavi edilmeli mi yoksa tedavi edilmesse sakıncaları olabilirmi çünkü şekerimin o derece düşürülmesi beni tedirgin etti internetten rahatsızlığın şikayetlerine baktım ve bi fiil bende olan rahatsızlıklar kronik yorgunluk adet görememe baş ağrısı bulantı kusma insülin direnci vs tedavi olunması gerekiyorsa bana yardımcı olurmusunuz nereye gitmem gerekiyor teşekkür ederim

 20. Meb doktor bey ben tomografi çektirdim ve sağda daha belirgin olmak üzere her iki maksiller sinuste kronik sinüzite ait mukozal kalinlasmalar mevcuttur.yaziyor acaba bir sıkıntı yaratır mı?

Haydi Hemen Bir YORUM Yazın

Please enter your comment!
Please enter your name here