Sağ ve Sol Kolda Damar Atması Neden Olur? 

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Vücudumuzun çeşitli bölgelerinde bulunan damarlarda görülen atmalar bazı anlık etkiler nedeni ile oluşabileceği gibi çeşitli hastalıklar nedeni ile de oluşması mümkündür. Genel olarak kısa süreli ve geçici olan damar atmaları belirli bir süre devam ediyorsa araştırılmalıdır. Sağ ve sol kolda damar atması neden olur sorusunu damar atmalarını kollarında görenlerin merak ettiği bir sorudur.

Kollarda görülen atmalar genel olarak kaslarda oluşan seğirmeler nedeni ile oluşur. Bu atmalar damarla ilgisi yoktur. Ancak direk damarlarda görülen atmalarında birçok nedeni vardır.

sol sag elde kolda atma hangi doktor
Sağ ve sol kolda atma neden olur ile ilişkili görsel.

Kolda Damar Atması

Kollarda görülen damar atmaları genel olarak yorgunluk gibi anı durumlarda görülmektedir. Ancak bazı durumlarda çeşitli hastalıklardan dolayı damarlarda atmalar meydana gelebilir. Göğüs kısmının sol taradı, sol omu ve kol bölgesindeki damar atmaları direk kalple ilgili hastalıklarından dolayı meydana gelebileceği için ciddiye alınması gereken bir durumdur.

Vücudumuzun ihtiyacı olan mahnezyum, kalsiyum, ve potasyumların eksiklikleri de damarlarda atmalara neden olabilmektedir. Bu tarz nedenlerden dolayı oluşan damar atmaları on dakika gibi bir süre atma göstermekte ve kasa kramp girmesi görülür. Bunun yanı sıra eğer spor yapılıyorsa ve yapılan spor ağır bir sporsa yapılan egzersizler sonrasında da damarlarda atmalar görülebilir. Bu atmalar özellikle dinlenirken veya uyurken daha çok görülür.

Sol Kol Damar Atması

Sol kolda görülen ağrılar, uyuşmalar, karıncalanmalar ve damar atmaları direk olarak kalple ilgili bir hastalığın olup olmadığı sorunsalına kapılmamıza neden oluyor. Öncelikle bu konuda sakin olunmalı ve atmanın akut bir tepki olup olmadığı anlaşılmalıdır. Bu konuda ani hareketler durumu nedeni ile oluşan atmalardan şüphe etmenize gerek yoktur. Diğer yandan kalp krizinin başlangıç belirtisi olarak sol kolda kasılmaların oluşması damar atması yaşayanları tedirgin etmektedir.

Atmalar kas atması olabilir. Ancak damar atması oluyor ve bu atmanın yanı sıra farklı tepkilerde yaşıyorsanız doktorunuza başvurmanı önemlidir.

Kolda Damar Atmasının Nedenleri

Sağ ve sol kolda damar atması neden olur konusunda birçok neden söylenebilir. Öncelikle uzun süre hareketsiz kalma, egzersizler, kolu zorlama gibi durumlarda geçici atmalar oluşabilir. Ancak bazı damar atmaları ise ciddi rahatsızlıkların habercisi olabilmektedir.

Genel olarak atmanın en çok görüldüğü nedenlerden biri gün içerisinde ağış kaldırmak ve kola fazla yüklenmesi ile oluşan atmalardır. Bu atmalar genel olarak aktivite sonrasında dinlenirken görülür ve geçer. Geceleri sağ veya sol kolunuz üzerine yatıyor ve aynı pozisyonda uzun süre kalıyorsanız bu durumda damarlarda atmaya yol açabilecek nedenler arasındadır. Herhangi bir nedenden dolayı kola darbe alınmışsa bu durumda da atmalar görülebilir. Özellikle kol kırılmaları veya çatlamalarında bu durum görülür.

Boynun tutulması ile boyun ile ilgili rahatsızlıkların oluşması zaman içerisinde arter atmasına neden olabilmektedir. Arter daralması kolda damar atma nedenleri arasında görülmektedir. Arterlerin tıkanmasının yanı sıra çeşitli kalp hastalıkları nedeni ile özellikle sol kolda damar atmaları görülebilir.

Kolda Damar Atması Tedavisi

Hareketsiz kalma gibi nedenlerden dolayı oluşan damar atmaları hareketli bir yaşam tarzını benimseyerek geçebilmektedir. Ancak bazı durumlarda arter tıkanması gibi ciddi sorunlar nedeni ile atmalar görülebilir. Bu gibi durumlarda kalp doktoruna gidilmelidir. Bu konuda eğer gerekiyorsa anjiyo yapılarak hastalık tedavi edilmektedir.

Anjiyo tedavisinin yanı sıra gerektiği durumlarda stent takılarak da tedavi gerçekleşmektedir. Damar tıkanıklıkları belirli seviyeleri aşmışsa farklı tedaviler uygulanabilir. Tıkanıklık %70 ve üzeri ise bu durumda balon anjiyografisi tedavisi uygulanarak hastalık tedavi edilebilir. Bu tedavilerin sonuç vermediği durumlarda ise bypass uygulanır.

https://doktordanhaberler.com/elde-ve-kolda-uyusma-icin-hangi-bolume-gidilir/


Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Photo of author

Sağlık Profesyoneli

Sağlık ve hastalık konusunda internet ortamında var olan bilgi kirliliğinin önüne geçmek ve siz değerli ziyaretçilerimizi bilgilendirmek amacıyla yıllardır yazılar hazırlıyorum. Konu ile ilgili aklınıza takılanlar ve merak edilenleri yorum bölümüne yazarak Doktordan Haberler ekibinin cevaplamasını bekleyebilirsiniz. Yazılarımız mutlaka sitemizde hizmet veren bir hekim tarafından kontrol edilir. Bu nedenle uzman kadromuza güvenerek içiniz rahat bir şekilde okumaya devam edebilirsiniz...

“Sağ ve Sol Kolda Damar Atması Neden Olur? ” üzerine 19 yorum

 1. Sol kolum çok uzun zamandır sürekli atıyor ( aylardır) ve bu günlerde artık kalbime de sancilaniyor (önceden de olurdu ama kısa sürerdi şimdi uzun sürüyor )

  Cevapla
 2. dirseğe yakın kapalı humereus parçalı kırığım vardı.
  Şuan  kırıgın 12. ayı dolmak üzere ,haraket kısıtlılığı ile ilgili bir sıkıntım yok ama şuan büyük bir kas kaybım var bununla ilişkili olarak kas kütlemi eski halime getirmek için yavaştan ağırlıklar ile çalışmaya başladım.
  Ne yazik ki özellikle arka kol kasi (triceps) çalışırken dirseğin iç kısmındaki sinir atiyor gibi oluyor . Kübital sinir sendromu gibi etkileri yok.

  Çok etkiliyor çalışmamı uyuşma vs yok ama yine de kötü etkiliyor.

  Cevapla
 3. Merhabalar nem son bir haftadır sol kolumda damar atması ve ağrı hissediyorum bunun öncesinde ise sol göğsüme ara ara bıçak saplanır gibi çok kısa ağrılarda oluyor bu durumdan korkmalimiyim

  Cevapla
  • Merhabalar Duygu Hanım, öncelikle geçmiş olsun.
   Bu gibi durumlarda kardiyoloji bölümünü ilgilendiren patolojik durumlar olabilir. Mutlaka bir kardiyoloji hekimine başvurunuz. Göğüs ağrınız ortaya çıktığında acil servislere gitmenizi öneririm.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla
  • Duygu hanım tam olarak aynılarını bende yaşadım ve şu anda sol kolumda omuzumun altında ve kolumun yan-arka tarafında bazı haraketlerde ortaya çıkan bir yanma hissi ve ağrı var doktora gözüktünüz mü ve ne gibi şeyler söyledi merak ediyorum benide bilgilendirebilir misiniz.

   Cevapla
 4. Merhaba doktor bey spor yapan biriyim vucut icin yalniz iki gundur sag omuzum cok siddetli carpiyor damarlari elledigim zaman kan gittigini cok net sekilde hiisediyorum yani birine elini koy dedim o carpmayla eli oynuyordu sizce bu spordan kaynaklimi yoksa altinda baska neden olabilirmi?

  Cevapla
  • Merhabalar Celal Hanım, öncelikle geçmiş olsun.
   Bu durum spor yapmanızla tabi ilişkili olabilir ancak altta yatan patolojik bir nedende olabilir. Bunu anlamanın en iyi ve en doğru yolu uzman bir hekime giderek muayene olmaktır. İnternet ortamında yazan bilgilere çok itibar etmeyiniz. Size önerim dahiliye bölümünden randevu alarak muayene olmaya gitmenizdir.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla
   • Merhabalar benim 3 gündür belli aralıklarla sağ kolumda damar atması oluştu bu hala devam ediyor bide baş ağrısı eklem ağrıları ve boğaz ağrısıda var ne yapmalıyım

    Cevapla
 5. 8 yıl önce Baypas emaliyat oldum şu an her hangi bir rahatsızlık yoktur bugünlerde sol kolumun kalın et bölgesinde damar atması oluştu bilgi almak istiyorum bilgilriniz için teşekkür ederim

  Cevapla
 6. merhaba iki haftadir siddetli boyun ve sirt agrisi.sorunu yasiyorum acile gittim fakat bisey bulamadilar kas gevsetici verip yolladilar sag kolumda damarlarim atiyor ustune yatamiyorum uyusuyor agriyor gecmiyor ne yapabilirim tiroid ve hipertansiyon hastasiyim

  Cevapla
  • Merhabalar Gaye Hanım, öncelikle geçmiş olsun.
   Dahiliye bölümüne randevu alarak muayene olmaya gitmelisiniz.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla
 7. Sag kolum iki gundur kalp atar gibi atma yapiyor 5 10 dakka suruyor bunun sorunu acaba nedir sopor falan calismiyorum bilginiz olsun hocam ama tutun urunu tuketiyorum

  Cevapla
  • Merhabalar Işık Hanım, öncelikle geçmiş olsun.
   Bu durumunuzun mutlaka araştırılması gerekir. Bulunduğunuz bölgede aile hekiminize ya da dahiliye bölümüne randevu alarak muayene olmaya gitmelisiniz.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla
   • Mrb hocam benmde bir aya yakındır sol kolum la ne zaman ağır bir şey kaldırsam öyle bir atyor hocam bunun nedeni ne olabilir doktora gidilmelimym bnde atma esnasında çekilmiş video da var isterseniz atablrm hocam tşk ederim

    Cevapla
 8. 2 bucuk hafta önce sol dirsek kemiğim (radius üst ucu) kırılınca alçıya aldılar, tüm gün dirseğimde damar atması devam ediyor, sebebi ne olabilir?

  Cevapla
 9. 22.03.2021.hergun kan sulandırıcı 100 lük aspirin alıyordum.20 gündür.haftada 2 gündür coraspirin içiyorum.bu akşam çekyatta uzandım yatıyorum.sağ kolumda dirsekten yukarısında ara sıra kolumda atmalar.oluyor.sebebi nedir.ilginize şimdiden teşekkürler.

  Cevapla
  • Sorunuza bi çözüm bulabildiniz mi bende 1 hafta kadar coraspin kullandım sol kolumda farkli yerlerde kalp gibi atmalar yaşıyorum teşekkürler

   Cevapla
 10. 13.04.2020 tarihinde yaptığım ağırlık çalışması sonrasında sol kolumda atmalar başladı ve hala devam etmekte korona virüs sebebi ile hastaneye erişim sağlamaktan çekiniyorum.Sol kolumda meydana gelen atmalar ne kadar süre daha devam ederse bir sağlık kuruluşuna başvurayım?

  Cevapla

Yorum yapın