En Geniş “Meteospasmyl” Rehberi

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Meteospasmyl bağırsaklarda oluşan gaz ve sancıların tedavi edilmesi amacıyla kullanılan, bağırsak hareketlerini değiştirerek etki gösteren kapsül formunda bir ilaçtır. Mutlaka doktor önerisi ve kontrolü altında kullanılması gerekmektedir. Doktor önerisi dışında kullanıldığı durumlarda durumunuzun ciddiyetinin artmasına ve zarar görmenize sebebiyet verebilir. Halk arasında gaz giderici hap olarak bilinir. İçerisinde etken madde olarak simetikon ve alverin sülfat bulunmaktadır. Simetikon mide ve bağırsakların içerisinde bulunduğu gastrointestinal sistemde yer alan düz kaslar üzerinde etkisini gösterir. Temelde bu bölgedeki gazın neden olduğu ağrılı basıncı gidermek için kullanılır. Alverin sülfat ise karın ve mide bölgesinde mide ekşimesi veya irritabl bağırsak sendromu gibi durumlarla ilgili olarak ortaya çıkan ağrıyı düz kasları gevşeterek rahatlatan bir maddedir. Şimdi bu yazımda meteospasmyl ile ilgili aklınıza takılabilecek tüm soruları yanıtlayacağım. Haydi yazımıza geçelim.

Meteospasmyl Nedir?

Meteospasmyl etken madde olarak simetikon ve alverin sülfat içeren beyaz renkli, oval, yumuşak kapsül formunda bir ilaçtır. Ambalajında 40 adet kapsül bulunmaktadır. Kapsülünde boyayıcı madde olarak titanyum dioksit bulunmaktadır. Temel olarak gaz, şişkinlik, fonksiyonel bağırsak rahatsızlıklarının semptomlarının giderilmesinde kullanılmaktadır. Bu ilacın temel özellikleri şunlardır:

 1. Anti spazmodik : Spazm giderici özellik göstermesi
 2. Motilite değiştirici: Bağırsağın hareketlerini değiştirme özelliği göstermesi
Meteospasmyl nedir
Meteospasmyl içerisinde 40 yumuşak kapsül bulunan gaz giderici bir ilaçtır.

25 derecenin altında oda sıcaklığında saklanması gerekmektedir. Daha yüksek ya da fazla düşük sıcaklıklarda saklandığında bozulabilir ve doğal olarak beklenen etkiyi gösteremeyebilir. Meteospasmyl muadili şu an için yoktur.

Meteospasmyl antibiyotik mi? – Hayır bu ilaç antibiyotik değildir.

Meteospasmyl Ne İşe Yarar?

İlaç genel olarak bağırsak ve mide ile ilişkili rahatsızlıkların tedavi edilmesi amacıyla kullanılmaktadır. Şİmdi liste halinde meteospasmyl endikasyonlarını sıralayalım.

 1. Karın ağrısı
 2. Kramp girmesi
 3. Spazm varlığı
 4. Şişkinlik varlığı
 5. İrritabl bağırsak sendromu
 6. Fonksiyonel bağırsak bozuklukları
 7. Aşırı gaz varlığı

Tüm bu durumların ortaya çıkması durumunda doktor kontrolü sonrasında reçete edilmesi halinde kullanılabilir ancak dikkat edilmesi gereken husus uygun dozaj, sıklık ve sürede kullanılması gerektiğidir.

Meteospasmyl Nasıl Kullanılır?

Meteospasmyl bir önceki başlıkta belirttiğim durumların varlığında genellikle günde 2 defa veya günde 3 defa olacak şekilde kullanılır. Bu kullanım mutlaka doktor kontrolünde ve reçetesinde yazdığı şekilde olmalıdır. Kapsüller ağız yoluyla alınmalıdır. Genellikle yemeklerden 2 saat önce alınması önerilir. Kapsül alındıktan sonra bolca su tüketilmelidir.

Meteospasmyl aç mı tok mu? – Yemekten önce mi sonra mı sık sorulan sorulardan biridir. Bu ilaç doktorunuz aksini önermediği sürece tok karnına alınmamalıdır. Yemek yemeden birkaç saat önce tüketilmelidir.

Meteospasmyl günde kaç kere kullanılır? – Doktorunuzun önerisi doğrultusunda kullanılmalıdır. Hekiminiz rutin olarak günde 2 defa ya da günde 3 defa önerecektir.

Meteospasmyl sürekli kullanılır mı? – Ömür boyu ya da sürekli kullanımı rutin olarak önerilmez ancak doktorunuzun önerisi doğrultusunda uzun süre devamlı ya da aralıklı olarak kullanmanız gerekebilir.

Bir doz almayı unuttum? – Bir doz almayı unuttuysanız dengeleme yapmak için kesinlikle tek seferde iki doz almayınız. Bunun yerinde rutin uygulamanıza devam ediniz ve doktorunuzdan destek alınız.

Hamilelik Döneminde Kullanımı

Hamilelik dönemlerinde gebeler her ilacı kullanamaz. Hekimlerin önerisi doğrultusunda kar ve zarar dengesi hesaplanarak reçete edilebilir. Hamile kadınlar üzerinde yeterli miktarlarda çalışma yapılmadığı için doktor önerisi ve kontrolü dışında bu ilacın kullanılması rutin olarak önerilmemektedir.

Meteospasmyl gebelik kategorisi C olan bir ilaçtır.

Emzirme Döneminde Kullanımı

Meteospasmyl etken maddesi olan alverin sülfat ve simetikonun anne sütüne geçip geçmediği ile ilgili yeterli veri ve deney olmadığı için emzirme döneminde doktor önerisi ve kontrolü dışında ilacın kullanımından kaçınılmalıdır.

Meteospasmyl Yan Etkileri Nelerdir?

Piyasadaki diğer tüm ilaçlarda olduğu gibi bu ilacında bir takım yan etkileri bulunmaktadır. Bu etkilerin bazıları çok sık görülürken bazıları ise seyrek olarak görülmektedir. İşte yan etkileri:

 1. Gırtlak bölgesinde ödeme bağlı şişme
 2. Ürtiker (Halk arasında kurdeşen olarak bilinir.)
 3. Karaciğer bozuklukları( İlaç kesildiğinde bu bozukluklar normale döner.)

Bu belirtiler ortaya çıktığı zaman derhal ilacı kullanmayı bırakıp bir sağlık kurumuna başvurmalısınız.

Kimler Meteospasmyl Kullanamaz?

İlaç çocuklarda, yetişkinlerde ve yaşlılarda doktor önerisi doğrultusunda kullanılabilmektedir ancak bazı durumlar vardır ki ilacın kullanılması kullanan kişiye zararlar vermektedir. İlacın yaşlı hastalar üzerinde güvenle kullanılması için yeterli çalışma olmadığı için kullanılacağı zaman dikkatli olunmalıdır.

Meteospasmyl yan etkileri
Meteospasmyl mutlaka doktor kontrolü altında kullanılmalıdır.

Eğer Meteospasmyl içerisinde yer alan etken maddelerden birisinde karşı alerjik reaksiyonunuz varsa ilacı kullanmamalısınız. Vücudunuzda normal olmayan bir durumdan şüpheleniyorsanız ilacı kullanmayı bırakıp doktorunuzdan destek almalısınız. Hangi ilaçlarla kullanılmaz diye soracak olursanız bu konuda mutlaka ilaç reçete edilirken hekiminize ilaçlarınızı gösteriniz.

Meteospasmyl Kullananlar ve Yorumları

Bu başlık altında sizler için internet ortamında sıkça aranan ve kafa karıştıran sorulara cevaplar vereceğim. İşte o sorular:

Meteospasmyl adeti keser mi? – Bu ilaç ve içerisinde bulunan etken maddelerin doğrudan adet üzerinde etkileri bulunmamaktadır. Adet sancılarını genel olarak azaltabilir ancak bu adet sancısında bu ilacın kullanılabileceği anlamında gelmez. Mutlaka doktorunuza başvurmalısınız.

Meteospasmyl baş ağrısı yapar mı? – Baş ağrısı yaptığına dair bir etkisi bulunmamaktadır ancak ilacı her aldığınızda böyle bir etkiyle karşılaşıyorsanız mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Meteospasmyl fiyatı 2021 ne kadar? – İlacın 2021 yılı itibariyle güncel eczane fiyatı 42.60 TL’dir. Belirli aralıklarla dalgalanmalar olabilir.

Meteospasmyl kilo verdirir mi? – Doğrudan kilo verdirme gibi bir etkisi bulunmamaktadır ancak bağırsak hareketlerini değiştirerek dışkılama gerçekleştirdiği için kısa vadede 1 ile 2 kg arasında dalgalanmalar olabilir.

Meteospasmyl mide ağrısına iyi gelir mi? – Evet mide ağrısına içerisinde bulunan alverin sülfat isimli etken maddeden dolayı iyi gelecektir.

Meteospasmyl reçetesiz alınır mı? – Bu ilacı eczanelerden hekiminize reçete ettirmeden alabilirsiniz ancak bu alım şeklini kesinlikle önermiyorum. Mutlaka hekiminize reçete ettirmeli ve uygun sıklık, dozaj ve süre ile kullanılmalıdır.

Meteospasmyl tuvalete çıkarır mı? – Tuvalete çıkarma durumu ilacın bağırsak hareketlerini etkilemesi nedeniyle görülebilecektir.

Meteospasmyl tansiyonu yükseltir mi? – Doğrudan tansiyonu yükseltici bir etkisi bulunmamaktadır. Bu açıdan bu şekilde bir etki hissetmeniz halinde hemen doktorunuza başvurunuz.

Meteospasmyl uyku yapar mı? – Doğrudan uyku yapıcı etkisi bulunmamaktadır. İlacı kullandıktan sonra uyku hali ortaya çıkıyorsa mutlaka doktorunuza başvurup destek almalısınız.

Referanslar:

 1. Simethicone Uses, Side Effects & Warnings – Drugs.com
 2. Alverine: Uses, Interactions, Mechanism of Action | DrugBank Online
Bu makale, bir doktor tarafından yazılmış ve profesyonelce incelenmiştir. Sağlık ve tıp alanında genel bilgilendirme amacı taşır ancak kişisel tıbbi önerilerin yerine geçmez. Özel sağlık durumlarınızı değerlendirmek ve tedavi seçenekleri hakkında bilgi almak için lütfen bir sağlık kuruluşuna başvurun. Profesyonel sağlık ekibimizi incelemek ve editöryal sürecimiz hakkında bilgi sahibi olmak için tıklayınız.
Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

Diploma - Sertifika - Özgeçmiş

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2024'e girdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

Sitemize yorum yazarak Yorum Politikası kurallarını kabul etmiş sayılırsınız. Yorumlarınızda asla tıbbi tavsiye vermeyin. Gerçek bir sağlık profesyoneli olsanız bile hastayı muayene etmeksizin vereceğiniz bilgilerin hastaya zarar verebileceğini unutmayın.

“En Geniş “Meteospasmyl” Rehberi” üzerine 6 yorum

  • Merhabalar Emel Hanım, öncelikle geçmiş olsun.
   Spasmomen’in ameliyat sonrası kullanımı ile ilgili olarak bilinen bir uyarı bulunmamaktadır ancak ilacın aktif bileşenine alerjiniz varsa, göz tansiyonunuz (glokom) veya prostat büyümeniz veya diyabetiniz varsa, mide tıkanıklığı gibi rahatsızlığınız varsa Spasmomen’i doktorunuza danışmadan kullanmayın. Ayrıca, hamilelik ve emzirme döneminde kullanılması önerilmez.
   Sizin durumunuzda hastanın hangi ameliyatı olduğu, muayene bulguları, tetkik ve tahlil sonuçlarını bilmeden bu sorunuza maalesef cevap veremem.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Yanıtla
 1. Merhaba hocam ben bu ilacı yaklaşık 3 saat önce aldım aldıktan sonra baş ağrısı oldu ve şiddeti gittikçe artıyor bırakmalıyım. Lütfen cevap verin.

  Yanıtla
  • Merhabalar Beste Hanım, öncelikle geçmiş olsun.
   Baş ağrısı spasmomenin bilinen yan etkilerinden biridir. Baş ağrısı yaşıyorsanız ilacı kullanmayı bırakmalı ve sağlık kurumuna başvurmalısınız. Ağrınız şiddetliyse acil servise gidebilirsiniz. Sizi muayene edip bu ilacı reçete eden hekime tekrar görünmenizi de öneririm.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Yanıtla

Yorum yapın