Ferrum Hausmann Fort: Demirden Bir Kale!

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Ferrum Hausmann Fort genellikle gebeler tarafından kullanılan ve hamilelik süresince ortaya çıkan demir eksikliğinin tedavi edilmesinde endike olan önemli ilaçlardan bir tanesidir. Etken maddesi demir olan ve çok kullanılan tablet formundadır. Bu yazımda siz değerli ziyaretçilerim için ferrum hausmann fort kullananlar ve ferrum hausmann fort kullananların yorumları ile ilgili yanlışlıkları düzelteceğim. Yazımın bazı bölümlerinde Ferrum Hausmann Fort için “FHF” kısaltmasını kullanacağım. Haydi yazıma geçelim.

Ferrum Hausmann Fort içinde ne var?

İlacın içerisinde Demir III Hidroksit Polimaltoz Kompleksi ve folik asit bulunmaktadır. Bu ana etken maddelere ek olarak bazın yan maddelerde içermektedir.

Ferrum Hausmann Fort Nedir?

Ferrum Hausmann Fort günümüzde demir eksikliği hastalığının tedavisinde kullanılan bir ilaçtır. Hastalar aile sağlığı merkezlerine ya da diğer sağlık kurumlarına başvurduklarında hekimler sıklıkla hemogram bakarlar. Hemogram içerisinde bulunana hemoglobin belirteci kandaki demirin durumu hakkında bilgi vererek demir eksikliği olup olmadığı hakkında yol gösterir ancak tek başına anemi olup olmadığını belirlemek için çoğu zaman yetersizdir. Piyasada “Ferrum Hausmann Fort 100 mg 30 Draje” ismiyle bilinmektedir.

ferrum hausman fort nasıl kullanılır
Ferrum hausmann fort kutusundan çıkanları görmektesiniz.

Hemogram kan tahlili içerisinde hemoglobin değeri düşük olan hastalar için muayene neticesinde ferrum hausmann fort reçete edilebilir. Temel olarak ilk başta demir depolarının doldurulması amaçlanır. Bunun için muayenenin gidişatına göre kullanım şekli ve dozu belirlenir. Unutmamanız gereken en temel hususlardan bir tanesi bu ilacı doktor muayenesi olmadan kullanmamanız gerektiğidir. Kullanım bilgisi ise genel olarak hamilelik, lohusalık ve demir eksikliği olduğu süre boyunca ancak ve ancak hekimin hastasını değerlendirmesi sonucunda ortaya çıkarılabilir.

Ferrum Hausmann Fort Etken Maddesi

Tıp dünyasında ilaç üretimi yapılırken içerisinde bazı ana ve yan etken maddeler bulundurulur. Ana etken maddenin etkisinin en üst düzeyde hissedilebilmesi için yan addeler ile desteklenir.

Ferrum Hausmann Fort Etken Maddesi

Demir Hidroksit Polimaltoz Kompleksi ve Folik Asit’tir.

Ferrum Hausmann Fort Kilo Aldırır mı?

Bu ilacın doğrudan kiloyu artırıcı etkisi bulunmadığı bilinmektedir. Bu gibi durumlarda mutlaka hekiminiz ile iletişime geçiniz.

Ferrum Hausmann Fort Muadili İlaçlar

Tüm tedavi edici ilaçlarda olduğu gibi ferrum hausman fort eşdeğeri ilaçlarda bulunmaktadır. Temel olarak eşdeğer veya muadil ilaçlar aynı etken madde bulunduran ancak farklı firmalar tarafından üretilmiş ilaçlardır. İşte ferrum hausmann fort muadili ilaçlar:

 1. Maltofer Fol 100mg/0.35 mg tablet
 2. Santafer Fort 100mg/0.35 mg tablet
 3. Vegaferon Fort 100mg/0.35 mg tablet

Maltofer fol hakkında hazırlamış olduğum detaylı yazıya ulaşmak için hemen alttak butona tıklayınız.

Eşdeğer ilaç kullananlar bu ilaçların etkilerinin birbirine yakın olduğunu ancak birebir aynı olmayacağını bilmelidirler.

Gebelikte Ferrum Hausmann Fort Kullanımı

Gebelik veya hamilelik süresince doktorunuzun muayenesi sonrasında ferrum hausmann fort ilacı başlanabilir. Unutmamanız gereken doktorunuzun bilgisi dışında bu ilacı kullanmamanız gerektiğidir. Hamilelik sürecinde demir eksikliğinin giderilmesi maksadıyla kullanılmaktadır.

Ferrum Hausmann Fort Gebelik Kategorisi

Bu ilacın gebelik kategorisi “A” dır.

Bu noktada belirtmek istediğim hususlardan bir tanesi gebelik dönemlerinde güvenle kullanılabilen ilaçlar A grubu ilaçlardır. Sıklıkla hekimler tarafından tercih edilirler.

ferrum hausman fort demir hapı
Ferrum hausmann fort gebelik kategorisi A olan bir ilaçtır.

Ferrum Hausmann Fort Adeti Geciktirir mi?

Çok sık sorulan sorulardan bir tanesidir. İlacın adet döneminde gecikmeye sebep olduğuna dair veriler bulunmamaktadır. İlacın kullanımı esnasında bu tarz durumlar yaşarsanız mutlaka bir sağlık profesyonelinden yardım alınız.

Emzirme Döneminde Ferrum Hausmann Fort Kullanımı

Hekiminize muayene olmaya gittiğinizde emzirme döneminde olduğunuzu veya bebek emzirdiğinizi mutlaka söylemelisiniz. Emzirme döneminde kullanılması gerekiyorsa bu mutlaka bir hekimin muayenesi sonrasında reçete vermesi ile sağlanmalıdır.

Dikkat !!

Emziren anneler bu ilacı sadece doktorlarına muayene olduktan sonra alabilirler.

Anne ilacı kullandıktan sonra bazı durumlarda bebeğe anne sütü yoluyla ilaç geçerek istenmeyen etkilerin ortaya çıkmasına sebebiyet verebilir ancak şu ana kadar bu etken maddenin bebek üzerine olumsuz etkileri bildirilmemiştir. Ne olursa olsun mutlaka bir hekime muayene olduktan sonra kullanmaya başlayınız.

Ferrum Hausmann Fort Nasıl Kullanılır?

Temel olarak ferrum hausmann fort kullanmak için ilk etapta doktorunuza muayene olmalısınız. Muayenenizin ardından doktorunuzdan aldığınız reçete ile eczaneden ilacı gtemin etmelisiniz. Yine doktorunuzun önerdiği ve reçetesinde verdiği şekilde kullanım yapmaya başlayabilirsiniz.

ferrum hausman fort prospektüs
Ferrum hausmann fort kullanımı için mutlaka hekiminize başvurunuz.

Ferrum Hausmann Fort Aç mı Tok mu Kullanılır?

Bu ilaç doktorunuzun reçetesinde yazdığı şekilde kullanılmalıdır. Bazı hastada günde bir kere bazı hastada günde 2 kere kullanılabilir. Yani mutlaka her hasta tek başına değerlendirilmeli ve ona göre ilaç başlanmalıdır. Peki ferrum hausmann fort çiğnenir mi ya da yutulur mu?

FHF, eğer hekiminiz aksini belirtmediyse rutin olarak yemek esnasında yutularak kullanılır. İçeriğinde ötürü çiğnenerek kullanılmasında da sakınca yoktur. Dikkat etmeniz gereken hekiminizin önerim şeklidir.

Ferrum Hausmann Fort Günde Kaç Kere Kullanılır?

Bu ilacın rutin kullanım şekli demir eksikliğini şiddetine bağlı olarak günde 1, günde 2 veya günde 3 tablet şeklindedir. Bu kullanım şekli mutlaka bir hekim tarafından ve gerekli tetkik, tahlillerden yararlanılarak belirlenmelidir.

Gebelik döneminde ise rutin kullanım şekli hekiminiz aksini önermediği sürece günde 1 tablettir.

Ferrum Hausmann Fort Ne İşe Yarar?

FHF temel olarak bazı hastalıkların tedavi edilmesinde ve bazı eksikliklerin yerine konmasında kullanılır. İşte ferrum hausman fort endikasyonları:

 1. Demir eksikliği anemisi
 2. Gebelik öncesi dönemde demir eksikliğinin engellenmesi
 3. Gebelik döneminde demir eksikliğinin engellenmesi
 4. Gebelik sonrası dönemde demir eksikliğinin engellenmesi
 5. Değişik nedenli tüm demir eksiklikleri

Bu gibi durumlarda kullanılmaktadır ancak kullanım şekli, dozu ve sıklığı hastanın durumuna göre değerlendirme yapılarak belirlenir.

Ferrum Hausmann Fort İştah Açar mı?

İlacın genelde hastalar üzerinde beklenen etkilerinin arasında iştah açma ile ilgili bir veri bulunmamaktadır ancak bazı hastalarımda iştah artışı yaşandığı yönünde geri bildirimler alıyorum.

Ferrum Hausmann Fort Fiyatı

FHF ilacının fiyat bilgisi 2024 Türkiye’sinde çok hızlı değişiklik göstermektedir. Güncel ferrum hausmann fort fiyatı 73.75 TL şeklindedir.

Ferrum Hausmann Fort Reçetesiz Alınır mı?

Temel olarak bu ilaç doktor reçetesi olmadan eczaneden doğrudan ücreti karşılığı alınabilir. Herhangi bir hekim ya da sağlık kuruluşuna gitmeden ilacı eczaneden temin edebilirsiniz ancak bu yaklaşım tamamen yanlıştır.

ferrum hausman fort eczaneden alınır mı
Bu ilaç doktorunuza yazdırmadan eczaneden doğrudan alınabilir.

Mutlaka bir hekime muayene olduktan sonra ilacı almanızı ve kullanmanızı öneririm.

Ferrum Hausmann Fort Yan Etkileri

İlacın birçok farklı yan etkisi görülebilir. Bunlar kendi aralarında sık ve seyrek görülenler olarak gruplandırılırlar. Ben temel olarak karşımıza çıkabilecek ve en sık görülen yan etkilerden bahsedeceğim.

 • Astım
 • Allerjik reaksiyonlar
 • Baş ağrısı
 • Tokluk hissi
 • Deri döküntüsü
 • Kaşıntı
 • Kabızlık veya ishal
 • Bulantı
 • Epigastrik bölgede ağrı duyulması

Ferrum Hausmann Fort Gaz Yapar mı?

İlaç temelde bağırsak hareketlerinde değişiklik yaparak ishale veya kabızlığa sebebiyet verebildiğinden dolayı gaz yapması doğal karşılanabilir. Bu gibi bir etkiyle karşılaştığınızda mutlaka hekiminize danışınız.

Ferrum Hausmann Fort Mide Bulantısı Yapar mı?

Üst tarafta yan etkiler kısmında da bahsettiğim üzere midede bulantı hissi yaratabilir. Bu gibi durumlarda hekiminize danışarak etkileri giderebilirsiniz.

Kaynakça:

1. Iron(III)-hydroxide polymaltose complex in iron deficiency anemia / review and meta-analysis - PubMed (nih.gov) Erişim Tarihi: 04.11.2021

2. (PDF) Safety and efficacy of iron (III)-hydroxide polymaltose complex: A review of over 25 years experience (researchgate.net) Erişim Tarihi: 04.11.2021

(Bu yazı ilk defa 4 Ekim 2021 tarihinde yazılmıştır.)
Bu makale, bir doktor tarafından yazılmış ve profesyonelce incelenmiştir. Sağlık ve tıp alanında genel bilgilendirme amacı taşır ancak kişisel tıbbi önerilerin yerine geçmez. Özel sağlık durumlarınızı değerlendirmek ve tedavi seçenekleri hakkında bilgi almak için lütfen bir sağlık kuruluşuna başvurun. Profesyonel sağlık ekibimizi incelemek ve editöryal sürecimiz hakkında bilgi sahibi olmak için tıklayınız.
Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

Diploma - Sertifika - Özgeçmiş

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2024'e girdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

Sitemize yorum yazarak Yorum Politikası kurallarını kabul etmiş sayılırsınız. Yorumlarınızda asla tıbbi tavsiye vermeyin. Gerçek bir sağlık profesyoneli olsanız bile hastayı muayene etmeksizin vereceğiniz bilgilerin hastaya zarar verebileceğini unutmayın.

“Ferrum Hausmann Fort: Demirden Bir Kale!” üzerine 3 yorum

 1. İçeriğinde titanyum dioksit var. Avrupa’da gıdalarda yasaklanan bu katkı maddesinin zararlarını da anlatsanız tam olacak.

  Cevapla

Yorum yapın