( Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. )

Endikasyon Nedir?

Endikasyon tıp biliminde tedavisi yapılan bir durumun nedeni olarak tanımlanabilir. Kulağınıza karmaşık geldi biliyorum. Hemen birkaç örnekle soru işaretlerini giderelim. Ayaklarında ağrısı olduğu için parol (parasetamol) isimli ilacı kullanan bir hastayı düşünelim. Bu hasta için parol endikasyonu ağrıdır. Parolun endikasyonları dediğimiz zaman baş ağrısı, kas ağrısı gibi sıralayabiliriz. Ya da bir ameliyatı düşünelim. Bel fıtığı ameliyatının endikasyonları aşırı bel ağrısı, belde ve ayaklarda uyuşma gibi çoğaltılabilir.

endikasyon nedir
Endikasyon tıpta sıkça kullanılan terimlerden biridir.

Covid-19 nedeniyle sık kullanılan plquenil isimli ilacı düşünelim. Normalde endikasyonu sıtma olan bu ilaca yeni bir endikasyon eklendi. Artık plaquenil endikasyonları arasında covid-19 da var. Aklınızda daha kalıcı olsun istiyorsanız tam karşılamasa da kullanım alanı olarak düşünebilirsiniz. Parolun kullanım alanı gibi gibi…

Özetle endikasyon bir tıbbi prosedürü işletmek veya ilacı reçete etmek için gereken nedendir.

Bu konu hakkında merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konunun alt tarafında bulunan yorum kısmına yazınız. Yorumlarınızı bekliyorum. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

(Bu yazı ilk defa 17 Ağustos 2016 tarihinde yazılmıştır. Ardından 8 Kasım 2020 tarihinde güncellenmiştir.)

Yorum yapın