Endikasyon Nedir?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Endikasyon tıp biliminde tedavisi yapılan bir durumun nedeni olarak tanımlanabilir. Kulağınıza karmaşık geldi biliyorum. Hemen birkaç örnekle soru işaretlerini giderelim. Ayaklarında ağrısı olduğu için parol (parasetamol) isimli ilacı kullanan bir hastayı düşünelim. Bu hasta için parol endikasyonu ağrıdır. Parolun endikasyonları dediğimiz zaman baş ağrısı, kas ağrısı gibi sıralayabiliriz. Ya da bir ameliyatı düşünelim. Bel fıtığı ameliyatının endikasyonları aşırı bel ağrısı, belde ve ayaklarda uyuşma gibi çoğaltılabilir.

endikasyon nedir
Endikasyon tıpta sıkça kullanılan terimlerden biridir.

Covid-19 nedeniyle sık kullanılan plquenil isimli ilacı düşünelim. Normalde endikasyonu sıtma olan bu ilaca yeni bir endikasyon eklendi. Artık plaquenil endikasyonları arasında covid-19 da var. Aklınızda daha kalıcı olsun istiyorsanız tam karşılamasa da kullanım alanı olarak düşünebilirsiniz. Parolun kullanım alanı gibi gibi…

Özetle endikasyon bir tıbbi prosedürü işletmek veya ilacı reçete etmek için gereken nedendir.

Bu konu hakkında merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konunun alt tarafında bulunan yorum kısmına yazınız. Yorumlarınızı bekliyorum. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

(Bu yazı ilk defa 17 Ağustos 2016 tarihinde yazılmıştır. Ardından 8 Kasım 2020 tarihinde güncellenmiştir.)

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2021'i bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

Yorum yapın