Siprogut Kulak Damlası – Siprogut Kullanmadan Önce Mutlaka Okuyun!

0
2395

Siprogut Kulak Damlası Nedir?

Çeşitli nedenlerden dolayı oluşan orta veya dış kulak hastalıklarında ilacın kulağın iç bölümüne nüfus etmesi ve daha etkili olması için damla formunda ilaçlar kullanılır. Kulak yolunun sonunda kulak zarı bulunur ve daha sonrasında ise orta kulak bulunmaktadır. Kullanılan bu tür kulak damlaları kulak zarının delik olmadığı durumlarda orta kulağa ulaşmazlar. Siprogut kulak damlası nedir ise kulakta oluşan bazı hastalıklar için kullanılan bir ilaçtır.

siprogut kulak ilaci
Siprogut kulak damlası ile ilişkili görsel.

Siprogut kulak damlası şeffaf, renksiz, plastik şişe içerisinde bulunan, florokinolonlar antibiyotik gurubuna dahil ve kullanıma hazır olan bir ilaçtır. Kulakta oluşan hastalıklara neden olan bakterilerin tedavisinde kullanılan bir kulak damlasıdır. Topikal bir antibiyotik ilaç olma özelliği taşır.

Siprogut Kulak Damlası Ne İşe Yarar?

Siprogut 0.3 5 ml kulak damlası, dış kulakta oluşan sağlık sorunların için kullanılır. Bakteriler üzerinde etkili olan ilaç dış kulak enfeksiyonlarının görüldüğü durumlarda kullanılarak dış kulak enfeksiyonunun tedavisi için kullanılır. İlaç antibiyotiktir. Bu nedenle enfeksiyonlar üzerinde etkili bir güce sahiptir. Dış kulak iltihaplarının ortaya çıkmasında pseudomonas aeruginosa ve proteus etkili rol oynamaktadır. Siprogut kulak damlası ise her ikisine de etki edebilmektedir.

Siprogut kulak damlası ne işe yarar konusunda dış kulak enfeksiyonları için kullanılan ilaç eğer işe yaramazsa farklı tedavi yöntemleri kullanılmalıdır. İlaç belirli bir yaş grubu aralığının kullanabileceği gibi belirli sürelerde belirli dozlarda kullanılması gerekmektedir. İlaç doktor tavsiyesi üzerine kullanılması gerekir.

Siprogut Kulak Damlası Fiyatı

Dış kulak enfeksiyonlarında kullanılan Siprogut eczanelerde satılmaktadır. Siprogut kulak damlası fiyatı ise güncel olarak 7,53TL’dir. İlaç doktor reçetesi ile alınabilmektedir. Burada en önemli nokta ise ilacı kullanmaya başlamadan önce doktor tavsiyesi alınmasıdır. Çünkü bilinçsiz bir şekilde kullanılan bu tür ilaçlar kulakta ciddi sağlık sorunlarına yol açabilmektedir.

Siprogut kulak damlası dış kulak enfeksiyonlarında kullanılmaktadır. Ancak ileri seviyedeki enfeksiyonlarda ve özellikle kulak zarının delinmiş olduğu durumlarda kullanılmayabilir. Bu nedenle öncelikle doktor muayenesi yapılmalı ve daha sonra doktor tarafından tavsiye edilmesi üzerine kullanılmaya başlanmalıdır. Siprogut kulak damlası liste fiyatı olarak belirlenen fiyat doktor tarafından reçete yazıldığında kişinin sağlık sigortasının türüne göre farklı indirimler uygulanarak da satın alınabilmektedir.

Siprogut Kulak Damlası Yan Etkileri

Siprogut kulak damlası prospektüs bilgilerinde çeşitli yan etkilerin görülebileceği belirtilmektedir. Yan etkilerin görülmesinin ise birçok nedeni vardır. İlaca olan alerjik reaksiyonlar, kullanılması gerekenden daha fazla kullanma, tüketim zamanı geçmiş ilaç kullanma gibi birçok nedenden dolayı ilaç yan etki gösterebilmektedir. Burada yazılan yan etkilerden herhangi birini gördüğünüzde ilacı kullanmayı bırakarak doktora başvurmanız çok önemlidir.

Siprogut kulak damlası yan etkileri çok ciddi yan etkiler olabileceği gibi hafif derecede olan yan etkilerde vardır. İlacın çok ciddi yan etkileri arasında alerjik reaksiyon yani anaflaksi gelmektedir. Huzursuzluk yani ajitasyon durumu, halüsinasyon görme, nöbet geçirme, ölüm korkusu ve gırtlakta şişme yani larinks ödemi ilacın çok ciddi yan etkileridir. Bu yan etkilerin çok ciddi olmasının yanı sıra ilacı kullananlarda çok seyrek olarak görülmektedir.

Siprogut kulak damlasının yan etkileri arasında yaygın olmayan yan etkilerde görülebilmektedir. Baş ağrıları, kulak ağrıları, kulakta tıkanıklık, kulakta kaşıntı, kulakta çınlama, kulakta akıntı, dermatit, yüksek ateş etkileri seyrek olarak görülmektedir. Seyrek olarak görülen bu etkilerin herhangi biri veya birkaçı görüldüğünde acil olarak doktora başvurulması gerekmektedir.

İlaçlar tedavi üzerinde kullanılsa da çeşitli nedenlerden dolayı yan etki gösterebilmektedir. Burada yazan yan etkilerin yanı sıra farklı etkilerde görülebilir. Yan etki tespit edildiğinde ilaç kullanma bırakılmalı ve acil olarak doktora başvurulmalıdır. Gerekli muayeneler yapılarak ilaç kullanımı hakkında doktor görüşleri alınmalıdır.

Siprogut Kulak Damlası Faydaları Nelerdir?

Dış kulakta çeşitli nedenlerden dolayı enfeksiyon oluşabilmektedir. Bu enfeksiyonlar ise dış kulak iltihabına neden olmaktadır. Dış kulak iltihabına gerekli tedavi yöntemleri zamanında uygulanmazsa daha ciddi sağlık sorunlarının meydana gelmesi olası olabilmektedir. Bu konuda uygulanan tedavilerde Siprogut kulak damlası tedavi amaçlı kullanılmaktadır. Siprogut kulak damlası faydaları nelerdir konusunda etken maddesi ile dış kulak bölgesinde oluşan mikro organizmaları etkisiz hale getirmektedir.

Bakteriler dış kulakta iltihaplanmaya yol açmaktadır. Bakteriler üzerinde etki gösteren kulak damlası bakterilerin oluşturduğu iltihapları yok ederek dış kulağın tekrar eski sağlığına kavuşmasında önemli rol oynar. Siprogut kulak damlası dış kulak iltihaplarının tedavisinde kullanıldığı gibi aynı zamanda bu bölgede oluşan kulak kaşıntılarının da azalmasını sağlar.

Siprogut Kulak Damlası Nasıl Kullanılır?

Siprogut kulak damlası nasıl kullanılır konusunda her zaman doktorun önerdiği sıklıkta ve dozda kullanılması çok önemlidir. Bunun en önemli nedeni ise doktorun kişinin o anki sağlık durumunu göz önünde bulundurarak kullanım şeklini ve dozunu belirlemesidir. Doktor tarafından farklı bir talimat verilmediği sürece gün içerisinde 2 kez 4 damla kullanılabilmektedir.

Siprogut kulak damlası kullanımı çocuklarda ise değişiklik göstermektedir. Çocukların kulak kanalına göre günde 2 kez 3 damla olarak kullanılabilmektedir. Siprogut kullanım şekli ise şöyledir. Kapağı açın ve kapağın altındaki halkayı atın, kapağı tekrar kapatın ve sıkıca vidalayın. Bu hareket ile damlalık delinecek ve ilaç akacaktır. Şişeyi baş ve orta parmak ile ters çevirdikten sonra parmağınız ile uygulayacağınız basınç ile ilaç akacaktır. Kulağa damlattıktan sonra ise en az 60 saniye beklenmelidir.

Siprogut Kulak Damlası Ne İçin Kullanılır?

Kulak birkaç bölümden oluşmaktadır ve bu bölgelerden enfeksiyonlar oluşabilmektedir. Bu bölümlerden biri de dış kulak bölgesidir. Çeşitli nedenlerden dolayı dış kulak bölgesinde enfeksiyon sorunları yaşanabilmektedir. Siprogut kulak damlası ne için kullanılır sorusu ise bu durumda sorulmaktadır. İlaç bakterilere bağlı olarak oluşan dış kulak enfeksiyonlarının tedavisinde kullanılmaktadır.

Siprogut kulak damlası dış kulak iltihabına neden olan bakterileri temizlediği gibi aynı zamanda kulak içerisinde oluşan kaşıntının da hafiflemesinde etkili rol oynayan bir ilaçtır. İlaç doktor tavsiyesi üzerine kullanılmalı ve aynı zamanda doktorun belirttiği periyotlarda ve dozlarda kullanılması çok önemlidir. Eğer doktor harici bir kullanım talimatı belirtmezse normal kullanım sıklıklarına uyularak ilaç hasta tarafından kullanılabilir.

Siprogut Kulak Damlası Hamileyken Kullanılır mı?

Hamilelik dönemlerinde tüketilen besinlere dikkat edildiği gibi kullanılacak olan ilaçlara da azami özen gösterilmelidir. Hamilelik döneminde doktor tavsiyesi olmadan herhangi bir ilaç tüketilmemelidir. Özellikle ağız yolu ile alınan ilaçlarda bu durum çok önemlidir. Çünkü bu tür ilaçlar bebeğe etki edebilmektedir. Siprogut kulak damlası hamileyken kullanılır mı konusunda ise bu ilaç ağız yolu ile kullanılan bir ilaç değildir. Hamilelik üzerindeki etkileri tam olarak bilinmediği için doktor tavsiyesi alınması çok önemlidir.

Siprogut gebelik kategorisi kulağa damlatıldığı için kullanılabilir bir ilaç olarak görülse de hamile kişinin bu ilacı kullanmaması gerekir. Siprogut gebeyken kullanılır mı konusunda dış kulak iltihabı sorunlarında doktor muayenesi sonrasında ilacın kullanılıp kullanılmayacağı konusunda doktor görüşü alınmalıdır.

Siprogut Emzirme Döneminde Kullanılır mı?

Annenin emzirme döneminde tükettiği besinler sütü ile bebeğe geçebilmektedir. Bu nedenle tüketilen besinlere azami özen gösterilmesi gerekmektedir. Besinlerin yanı sıra özellikle ilaç kullanılması gerektiği durumlarda doktor tavsiyesi alınması çok önemlidir. Emziren annelerin kesinlikle doktor tavsiyesi olmadan hiçbir ilacı kullanmaması gerekmektedir. Dış kulak iltihabı durumlarında kullanılan Siprogut kulak damlası içinde bu durum geçerlidir ve Siprogut emziren annede kullanılır mı sorusu sorulmaktadır.

Siprogut emzirme dönemlinde kullanılır mı konusunda ilacın prospektüsünde ilacın emzirme döneminde kullanılmaması gerektiği belirtilmektedir. Ancak dış kulak iltihabı sağlık sorunu ile karşılaşıldığında doktora başvurularak nasıl tedavi yönteminin kullanılması gerektiği konusunda sağlık hizmeti alınmalıdır. Dış kulak iltihabı, tıkanıklık gibi durumlarda Siprogut kulak tıkanıklığı sorunları içinde kullanılabilmektedir. Ancak emziren annelerde ilacın kullanımı başka sorunlara yol açabilmektedir.

Siprogut Kulak Damlası Kaç Gün Kullanılır?

Dış kulak iltihabı tedavisinde kullanılan Siprogut kulak damlası doktor tarafından belirlenen süreler içerisinde belirlenen dozlarda kullanılması çok önemlidir. Burada kullanım süresinin doktor tarafından belirlenmesi hastanın sağlığı açısından önem arz etmektedir. Doktor hastanın dış kulak iltihabı seviyesini muayene ederek ne kadar süre kullanması gerektiği hakkında gerekli kararı verecektir. Siprogut kulak damlası kaç gün kullanılır konusunda doktorun belirleyeceği güne uyulması gerekmektedir.

Ayrıca Siprogut kulak damlasının ambalajı açıldıktan sonra 15 gün içerisinde ilacın kullanılması gerekmektedir. 15 gün sonra ilaç ambalajında ilacın olması durumunda dahi ilaç kullanılmamalıdır. İlaç belirli süreler kullanılıp ara verildikten sonra tekrar kullanılması istenebilir. Eğer kullanım süreleri içerisinde hastalığın tedavisinde bir ilerleme görülmezse doktora başvurulmalıdır.

Siprogut Kulak Damlası Bebeklerde Kullanımı

Dış kulak iltihabı sağlık sorunu yetişkinlerde görülebileceği gibi küçük yaştaki bireylerde de görülebilmektedir. Özellikle bebeklerde oluşan dış kulak iltihapları oldukça önemli bir sağlık sorunudur. Çünkü bebeklerde kulak ile beyin arasında koruyucu bir duvar henüz oluşmadığı için iltihap başka noktalara nüfus edebilmektedir.

Bebeklerde oldukça önemli olan bu durumda Siprogut kulak damlası bebeklerde kullanımı uygun olup olmadığı merak edilmektedir. Pediatrik Siprogut kulak damlası 1 yaş ve altındaki çocuklarda kullanılmamaktadır. 1 yaş ve üzeri çocuklarda kullanımda ise kesinlikle doktor onayı alınması gerekmektedir. Çünkü çocuğun sağlık durumuna göre ilacın kullanılıp kullanılmayacağına uzman doktorun karar vermesi gerekir. Sibrogut bir antibiyotik olduğu için bebeklerde kullanımı doktor gözetiminde olmalıdır.

Siprogut Kulak Damlası Etken Maddesi

Siprogut kulak damlası dış kulak iltihabı sağlık sorunlarında kullanılan bir antibiyotiktir. İlaç içeriği ile iltihaba neden olan bakterileri yok ederek iltihabın temizlenmesi sağlanmaktadır. Siprogut kulak damlası etken maddesi ise her 1ml’de 3mg siprofloksasine eşdeğer olarak 3,5mg siprofloksasin hidroklorür ilaç içerisinde bulunmaktadır.

Etken maddelerin yanı sıra yardımcı maddelerde bulunmaktadır. Siprogut kulak damlası içeriğinde bulunan yardımcı maddeler ise mannitol, hidroklorik asit, benzalkonyum klorür, disodyum edta, sodyum asetat trihidrat, enjeksiyonluk su, sodyum hidrosittir. Dış kulakta bakteriler nedeni ile oluşan iltihaplanmalarda kullanılan ilaç etken ve yardımcı etken maddeleri ile iltihabı temizlemektedir. Böylelikle dış kulakta oluşan iltihaplanma tedavi edilerek kulağın tekrar eski sağlığına kavuşması sağlanmaktadır.

Siprogut Kulak Damlası Zararları Nelerdir?

Siprogut kulak damlası dış kulakta bakteriler nedeni ile oluşan enfeksiyonlar için tercih edilmektedir. Her ilaçta olduğu gibi Siprogut kulak damlası da doğru bir şekilde kullanılmadığında bazı sağlık sorunlarına neden olabilmektedir. İlacı kullanmaktan dolayı herhangi bir sorun ile karşılaşmamak için doktor tavsiyesi ve doktorun belirlediği şekilde ilacı kullanmak, aynı zamanda ilacın son kullanım zamanına dikkat etmek çok önemlidir.

Yüksek doz, gereksiz kullanım, son tüketim tarihi geçmiş ilaç kullanmak ilacın yan etkilerinin görülmesine neden olabilmektedir. Bu yan etkilerin yanı sıra kişiden kişiye değişen farklı sağlık sorunları da görülebilmektedir. Bir antibiyotik olan Siprogut kulak damlası zararları nelerdir konusunda ilaç bilinçsiz kullanıldığında zarar vermektedir. Eğer doğru kullanıma rağmen yan etkiler görülürse acil bir şekilde doktora başvurulmalıdır.

Siprogut Göz Damlası Kulağa Kullanılır mı?

Siprogut göz damlası kullananlar bu ilacı gözün ön kısmındaki kornea ve göz kapaklarının iç kısmı yani konjunktiva bölgelerinde oluşan enfeksiyonlar için kullanmaktadır. Gözün dış dokularında oluşan enfeksiyonların tedavi edilmesi amacı ile kullanılan ilaç aynı zamanda kulak içinde kullanılıp kullanılmayacağı merak edilmektedir. Siprogut göz damlası kulağa kullanılır konusunda ise iki ilaçta aynı etken maddeye sahip olduğu için kullanımına izin verilebilir. Ancak bu durum doktor kontrolünde olması gerekir.

Bazı durumlarda Siprogut kulak damlası bulunmayabilir. Böyle durumlarda Siprogut göz damlası kullanılmasına izin verilebilir. Her iki damlada bakteriler nedeni ile oluşan enfeksiyonların temizlenmesinde tedavi amaçlı kullanılabilmektedir. Yine de eğer mümkünse kulak ve göz damlası versiyonlarının ayrı ayrı kullanılmasında fayda vardır.

Siprogut Kulak Damlası Göze Kullanılır mı?

Kulak ve göz bölgelerinin dış kırımları çeşitli nedenlerden dolayı bakterilere maruz kalabilir. Belirli bir düzeyde bakterinin bu bölgede bulunması enfeksiyon riskini artırmaktadır. Riskin yüksek olması ile iltihaplanmaların görülmesi de kaçınılmaz olmaktadır. Göz ve kulak bölgesinde oluşan enfeksiyonlara karşı ise ilaç olarak damla formundaki ilaçlar kullanılmaktadır. Bu ilaçlar kolay kullanımı ve istenilen bölgelere kolay nüfus etmesi ile daha etkili olmaktadır. Tedavi amaçlı en çok kullanılan ilaçlardır.

Siprogut kulak damlası göze kullanılır mı konusunda ise öncelikle doktor tavsiyesi alınması gerekir. Bazı durumlarda ilaç yanlışlıkla göze kullanılabilmektedir. Bu gibi durumlarda herhangi bir sorun görülmez. Ayrıca gerek duyulduğunda doktor tavsiyesi alınarak kulak damlası göz içinde kullanılabilmektedir.

Siprogut Kulak Damlası Muadili (Eşdeğeri) İlaçlar

Bazı ilaçlar farklı isimlere sahip olsalar da aynı sağlık sorununu tedavi etme özelliği taşır. Bu ilaçlarda küçük farlılıklar ile birlikte genel olarak aynı etkiyi gösterir. Siprogut kulak damlası muadili eşdeğeri ilaçlar da Siprogut kulak damlasının bulunmadığı veya etki etmediği gibi durumlarda kullanılabilen ilaçlardır.

Muadil ilaçlar arasında Cidlosin, Cifluron, Ciloxan, Ciprasid, Cipro, Ciprocam, Ciprokabi, Ciproktan, Ufexil, Floximed, Onadron gibi ilaçlar gelmektedir. Bu ilaçlar aynı etkilere sahip olsalar da kullanılmadan önce doktora danışılması gerekmektedir. Çünkü doktorun verdiği ilaçlar hastanın o anki sağlık durumuna göre en uygun ilaçlar olacaktır. Bu nedenle ilaçları kullanmadan önce doğru ilaçların alındığından emin olunmasında hasta için büyük fayda vardır.

Siprogut ve Onadron Aynı Anda Kullanılır mı?

Siprogut ve Onadron aynı anda kullanılır mı konusunda kesin bilgi olarak doktor tavsiyesi alınması gerekmektedir. İki ilaçta hem göz hem de kulakta oluşan enfeksiyonların tedavisinde kullanılan ilaçlardır. Bazı durumlarda ilaçlar tek başına yeterli olmayabilir. Bu gibi durumlarda farklı etken maddelere sahip ve aynı tedaviyi sürdüren ilaçlar tercih edilebilmektedir. Böylelikle tedavinin olumlu sonuç vermesi beklenmektedir.

Böyle durumların söz konusu olduğunda farklı ilaçlar dönüşümlü kullanılabileceği gibi biri bırakılıp diğerine de geçilebilmektedir. Siprogut ve Onadron ilaçlarının aynı anda veya belirli süreler boyunda farklı zamanlar içerisinde kullanılıp kullanılmayacağı tamamen hastanın sağlık durumuna bağlı olduğu için doktor tavsiyesi olmadan iki ilaç özellikle aynı anda kullanılmamalıdır.


Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Dr. E Yavuz
Sağlık ve hastalık konusunda internet ortamında var olan bilgi kirliliğinin önüne geçmek ve siz değerli ziyaretçilerimizi bilgilendirmek amacıyla yıllardır yazılar hazırlıyorum. Konu ile ilgili aklınıza takılanlar ve merak edilenleri yorum bölümüne yazarak Doktordan Haberler ekibinin cevaplamasını bekleyebilirsiniz.

Haydi Hemen Bir YORUM Yazın

Please enter your comment!
Please enter your name here