Prilam : Hamilelikte Mucize Bulantı Hapı

Prilam Nedir?

Prilam, kadınlarda hamilelik döneminde ortaya çıkan bulantı ve kusma şikayetlerini ortadan kaldıran mucizevi bir ilaçtır. Diğer gebelikte bulantı önleyici ilaçlara göre daha etkili geri dönüşler aldığım ve çok severek yazdığım ilaçlardan bir tanesidir. İçerisinde iki ana tedavi edici madde ve birçok yardımcı madde yer almaktadır. Prilamın etken maddesi doksilamin süksinat ve piridoksin hidroklorürdür.

gebelikte prilam dr kullananlar
Gebellik dönemi bulantı ve kusmaları için prilam kullanılabilir.

Dramamine, metpamid ve emedur gibi ilaçlara göre hep daha iyi geri dönüş aldığımdan ötürü uygun hastalara reçete ettiğim bu ilaç geleneksel yöntemlere yanıt vermeyen hastalarda tercih edilir. Tam olarak piyasa ismi “PRİLAM DR 10 mg/10 mg değiştirilmiş salımlı tablet” olarak geçmektedir. Bu ilaç ile ilgili mailime çok fazla soru geldiği için sorulardan oluşan başlıklar halinde tüm sorulara cevap vermeye çalışacağım. Haydi başlayalım.

Prilam DR Bağımlılık Yapar mı?

Bağımlılık konusu hamilelikte prilam dr kullananlar arasında sıkça endişe edilen hususlardan bir tanesidir. Bazı forumlarda ve sitelerde prilam bağımlılık yapar gibi ifadeler yer almaktadır. Oysa prilam tıp dünyasında bağımlılık yapıcı ilaçlar arasında değildir.

Genellikle kadın doğum hekimlerinin reçete ettiği bu ilacı bağımlılık yapar mı endişesi taşımadan kullanabilirsiniz. Bakıldığında ilacın bağımlılık yaptığına dair yeterli veri bulunmamaktadır. Şimdi bir sonraki soruya geçelim.

Prilam DR Zararlı mı?

Tıpta zararsız ilaç diye bir kavram genellikle bulunmamaktadır. İlaçlar kullanılırken her zaman kar ve zarar dengesi gözetilir. Karı zararından çok üstün olan ilaçlar daima tercih sebebidir. Eğer hekiminiz sizi muayene ettikten sonra reçete ettiyse endişelenmeden, prilam zarar verir mi diye düşünmeden kullanabilirsiniz. Çünkü hekiminiz muayene sonucunda kar ve zarar hesabı yaparak bu ilacı size reçete etmiştir.

Prilam toksik dozlarda alındığında iç organları üzerinde bir takım zararlı etkiler ortaya çıkarabilir. Bu nedenle muayene sonrasında sadece doktorunuzun önerdiği dozda kullanmanızı öneriyorum. Bazı gebeler kafasına göre kullanım yapmaktalar. Bu oldukça yanlış bir kullanım şeklidir. Bazı ilaçların yetersiz dozlarda alınmasının yeterli dozlarda alınmasından daha zararlı olduğunu belirtmeden geçmek istemiyorum. Lütfen sadece doktorunuzun önerdiği dozda kullanınız.

Prilam DR Bebeğe Zarar Verir mi?

Önceki başlıkta da belirttiğim gibi ilaçlar verilirken her daim kar zarar dengesi gözetilir. Hamilelik süresince bir gebe prilamı kullandığında mideden emilmek suretiyle kana karışır. Kana karıştıktan sonra ilaç bebeğe geçecektir ancak prilam gebelik kategorisi A olan bir ilaçtır.

A kategorisinde ki ilaçlar genellikle gebelikte fetüse doğrudan ya da dolaylı etkide bulunmazlar. Hamile bir kadına verilecek en zararsız ilaç grubu A’dır. Bu nedenle eğer kadın doğum hekiminiz muayene sonrasında uygun gördüyse içiniz rahat bir şekilde kullanım yapabilirsiniz. Haydi diğer sorumuza geçelim.

Prilam DR Tok Karnına İçilir mi?

Tıpta bazı ilaçlar aç karnına içildiğinde maksimum etki gösterirken bazı ilaçların ise tok karnına içilmesi daha uygundur. İnsanlar genelde aç karnına ilaç içmekten kaçınırlar. Gerekçe olarak mideye dokunmasını ileri sürerler. İşte bu noktada da yine kar zarar dengesi devreye girer ve mideye dokunmasına rağmen bazı ilaçlar aç karnına içilebilir.

Prilam hamile kadınlarda normal şartlar altında aç karnına içilmelidir. İlaçla yapılan çalışmalarda tok karnına alındığında absorbsiyon ve adsorpsiyon mekanizmalarında oluşan farklılıklar nedeniyle etkisinin azaldığı gösterilmiştir. Tok karnına alınması kadın doğum hekiminiz tarafından önerilmediği sürece uygun bir durum değildir.

Prilam DR Reçetesiz Alınır mı?

Prilamın en uygun ve olması gereken tedarik edilme yöntemi bir kadın doğum hekimine muayene olunduktan sonra uygun görülmesi halinde reçete edilmesi şeklindedir. Lütfen ilacı doktor tavsiyesi olmadan eczanelerden temin etmeyiniz.

Hekiminiz uygun gördüğü takdirde eczanelere giderek ilacı hekiminize reçete ettirmeden ücreti karşılığında satın alabilirsiniz. Bu konuda çok soru geldiği için net olarak belirteyim. Prilamı eczaneye giderek doğrudan satın alabilirsiniz.

Prilam DR SGK Karşılıyor mu?

Hekiminize reçete ettirmediğiniz sürece prilamı eczaneden ücreti karşılığında alabilirsiniz. Hekimler tarafından reçete edilen ilaçlarında SGK tarafından karşılanması için bazı kriterleri sağlıyor olması gerekmektedir.

Prilam ilacı SGK tarafından gebelik durumu tanısı olan hastalar için karşılanmaktadır. Yani bu ilacı gebeler için SGK karşılıyor. Bunun dışında gebelik tanısı olmayan hastalar reçete ettirseler dahi ilaçlarının ücretleri karşılanmaz ve tamamını ödemek durumundadırlar.

Prilam DR Emzirme Döneminde Kullanılabilir mi?

Hamilelikte bulantı hapı prilam dr kullananlar doğum sonrasında bazı bulantı durumları içinde prilam kullanılır mı diye merak edebiliyorlar. Net olarak belirtmekte fayda var. Prilam emzirme döneminde kullanılmaması gereken bir ilaçtır.

Kullanılmaması gerektiğinin en temel nedenlerinden bir tanesi ilacın etken maddelerinden birinin anne sütü yoluyla atılması ve dolayısıyla emzirme sonrasında bebeğe geçmesidir. Anne sütü yoluyla bebeğe geçtiği durumlarda bebeklerde huzursuzluk, heyecan, agresiflik gibi bir takım belirtiler ortaya çıkabilmektedir.

Prilam DR Kullananlar Tarafından Sık Sorulan Sorular

Prilam DR kullananlar bana mail veya telefon yoluyla birçok soru sormaktalar. Bu sorular arasından en sık sorulanları bu başlık altında yayınlayacağım.

Prilam Dr Aile Hekimi Yazabilir mi?

Aile sağlığı merkezlerine giderek prilam DR isimli ilacı aile hekiminize yazdırabilirsiniz. Aile hekiminiz muayenenin tanı kısmına gebeliğinizin olduğunu girdiğinde SGK tarafından karşılanacaktır.

Özetle aile hekimi prilam DR yazabilir ve eczaneden alabilirsiniz.

Tüm bu başlıklar bana en sık olarak sorulan sorular arasından seçildi. Sizde merak ettiğiniz hususları artık bu konunun alt tarafında yer alan yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım. Yorumlarınızı bekliyorum.

Yorum yapın