Dolorex Adeti Keser mi?

Bu yazı tıbbi açıdan Doktor Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir.

Dolorex Ağrı Kesici Adeti Keser mi?

Günümüzde kullanılan en etkili ağrı kesicilerden biri olan Dolorex, diklofenak potasyum içermektedir. Birçok ağrının geçmesi için kullanılmaktadır. Eklem ağrısı, kas ağrıları, adet sancıları ve diğer ağrılar için oldukça etkili bir ilaçtır. Dolorex ağrı kesici adet ağrısı keser mi ?sorusunu ise adet sancıları için bu ilacı kullanan kadınlar sormaktadır. Çünkü adet sancılarının yüksek olduğu zamanlarda en çok tercih edilen ağrı kesicilerdendir. Ancak bazı durumlarda çeşitli yan etkiler görülebilmektedir.

dolorex adeti keser mi
Dolorex adeti keser mi ile ilişkili görsel.

Dolorex Hangi Durumlarda Kullanılır?

Dolorex ağrı kesicinin kullanıldığı birçok durum vardır. Özellikle eklem ağrıları, sırt, boyun, göğüs kafesi gibi bölgelerde görülen ağrılarda tercih edilir. Bazı ameliyatlar sonrasında da kullanılır. Kas ağrılarının yanı sıra adet ağrılarında da kullanılmaktadır.

Dolorex Hangi Durumlarda Kullanılmaz?

Her ilacın kullanılmayacağı durumları olduğu gibi Dolorex ağrı kesicide bazı durumlarda kullanılmamalıdır. Kullandığınız başka bir ağrı kesici sonrasında Dolorex kullanmayın. İlacın içerisindeki etken maddelere alerjiniz varsa kullanmayın. Bu tarz durumlarda özellikle deride döküntü, kaşınma gibi etkiler görülür.

Kalp ameliyatı olacak kişiler ve olmuş kişiler bu ağrı kesicisini kullanmamalıdır. Mide rahatsızlığı olan, ülser hastalığı olan, kap yetmezliği, dışkıda kanama olduğun, hamileliğin özellikle son üç ayında ve özellikle emziren kadınların kullanmaması gerekir.

Dolorex Adet Ağrısına İyi Gelir mi?

Kadınların adet sancılarında ilaç kullanmaları çoğu zaman tavsiye edilmez. Ancak bazı durumlarda ağrıların şiddetlenmesi ile ağrı kesici kullanmak gerekir. Dolorex adet sancılarına karşı etkilerine prospektüste dahi yer vermiştir. Gün içerisinde maksimum 150 mg kullanılması tavsiye edilir. 50 mg olan tabletlerden günde en fazla üç defa kullanılabilir. Ancak bu konuda dikkat etmenizde büyük fayda vardır. İlacı kullanmadan önce bir kadın hastalıkları uzmanına danışarak günlük kullanım sıklığınızı öğrenmeniz daha doğru olacaktır. Bunun nedeni ise bazı kadınlarda adet kanamasında artma ve adette kesilme görülebilmektedir.

Dolorex Adeti Keser mi?

İlacı kullanan bazı kişilerden adette kesilme şikayetleri alındığı gibi adet kanamalarının arttığı yönünde de şikayetler oluşabilmektedir. Dolorex ağrı kesici ilacında hormon içerikli bileşenler bulunmamaktadır. Bu nedenle de adetlerde hormon değişiminden dolayı kanamada artma veya kesilme etkisi görülmemesi gerekir. Ancak ilaç kaslarda gevşemeye neden olduğu için kullan kadınlarda adet kanamalarında artış görülebilir. Adet kesilmesi ve kanamaların artması durumunda kesinlikle kadın hastalıkları uzmanına başvurulmalıdır.

Dolorex Kaç Dakikada Etkisini Gösterir?

Adet sancısı çeken kadınların en çok merak ettikleri sorulardan biri Dolorex kaç dakikada etki ettiğidir. İlaç kullanımdan sonra 10 dakika ile 30 dakika arasında etki etmesi gerekir.

Dolorex Ağrı Kesicinin Yan Etkileri

İlacı kullananların %10’luk kesiminde bağ ağrısı, sersemlik hissi, kusma, bulantı, gaz, iştahta kayıp, karın ağrısı ve deri dökülmesi görülebilir. Yaşanılan bu tarz yan etkilerde kesinlikle doktor ile iletişime geçilmelidir. Gerek görüldüğünde ilaç bıraktırılır veya yerine aynı özelliklere sahip başka bir ilaç verilebilir.


Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Alttaki yorum bölümünü kullanarak doktorlara soru sormak için sorunuzu olabildiğince detaylı bir biçimde yazınız. Doktorlarımız en geç 6 saat içerisinde cevap vermektedirler. Yorum yapmaktan çekinmeyin 🙂

Yazar: Sağlık Profesyoneli

Sağlık ve hastalık konusunda internet ortamında var olan bilgi kirliliğinin önüne geçmek ve siz değerli ziyaretçilerimizi bilgilendirmek amacıyla yıllardır yazılar hazırlıyorum. Konu ile ilgili aklınıza takılanlar ve merak edilenleri yorum bölümüne yazarak Doktordan Haberler ekibinin cevaplamasını bekleyebilirsiniz.

“Dolorex Adeti Keser mi?” üzerine 3 yorum

  • ben de adetimin 2. gününde falan dolerex içtim sonrasına 3. güm hafif bir leke, 4. gün ise aynı sizin gibi pembemsi renkte bir kan geldi korktum açıkçası😳😳

   Cevapla
   • Merhabalar Sude Hanım, öncelikle geçmiş olsun.
    Bahsettiğiniz şikayetleriniz için aile sağlığı merkezine başvurarak idrar tahlili ve bazı kan tahlillerini vermenizi öneririm.
    Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

    Cevapla

Yorum yapın