Dolorex Adeti Keser mi? Söktürür mü?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Dolorex Ağrı Kesici Adeti Keser mi?

Günümüzde kullanılan en etkili ağrı kesicilerden biri olan Dolorex, diklofenak potasyum içermektedir. Birçok ağrının geçmesi için kullanılmaktadır. Eklem ağrısı, kas ağrıları, adet sancıları ve diğer ağrılar için oldukça etkili bir ilaçtır. Dolorex ağrı kesici adet ağrısı keser mi ?sorusunu ise adet sancıları için bu ilacı kullanan kadınlar sormaktadır. Çünkü adet sancılarının yüksek olduğu zamanlarda en çok tercih edilen ağrı kesicilerdendir. Ancak bazı durumlarda çeşitli yan etkiler görülebilmektedir. Aşağıda dolorex hakkında genel bilgiler verdiğim videoyu izleyip ardından yazıma devam ediniz.

YouTube video
Dolorex ağrı kesici hakkında hazırladığım video.

Dolorex Hangi Durumlarda Kullanılır?

Dolorex ağrı kesicinin kullanıldığı birçok durum vardır. Özellikle eklem ağrıları, sırt, boyun, göğüs kafesi gibi bölgelerde görülen ağrılarda tercih edilir. Bazı ameliyatlar sonrasında da kullanılır. Kas ağrılarının yanı sıra adet ağrılarında da kullanılmaktadır. Adet döneminde kan gelmesi hakkında bilgiler verdiğim yazıma ulaşmak için hemen tıklayınız.

dolorex adet kanaması
Dolorex güçlü bir ağrı kesicidir ve regl sancılarında kullanılabilir.

Dolorex Hangi Durumlarda Kullanılmaz?

Her ilacın kullanılmayacağı durumları olduğu gibi Dolorex ağrı kesicide bazı durumlarda kullanılmamalıdır. Kullandığınız başka bir ağrı kesici sonrasında Dolorex kullanmayın. İlacın içerisindeki etken maddelere alerjiniz varsa kullanmayın. Bu tarz durumlarda özellikle deride döküntü, kaşınma gibi etkiler görülür.

Kalp ameliyatı olacak kişiler ve olmuş kişiler bu ağrı kesicisini kullanmamalıdır. Mide rahatsızlığı olan, ülser hastalığı olan, kap yetmezliği, dışkıda kanama olduğun, hamileliğin özellikle son üç ayında ve özellikle emziren kadınların kullanmaması gerekir.

Dolorex Adet Ağrısına İyi Gelir mi?

Kadınların adet sancılarında ilaç kullanmaları çoğu zaman tavsiye edilmez. Ancak bazı durumlarda ağrıların şiddetlenmesi ile ağrı kesici kullanmak gerekir. Dolorex adet sancılarına karşı etkilerine prospektüste dahi yer vermiştir.

dolorex ağrı kesici tablet
Dolorex ağrı kesici etken madde olarak diklofenak potasyum içerir.

Gün içerisinde maksimum 150 mg kullanılması tavsiye edilir. 50 mg olan tabletlerden günde en fazla üç defa kullanılabilir. Ancak bu konuda dikkat etmenizde büyük fayda vardır. İlacı kullanmadan önce bir kadın hastalıkları uzmanına danışarak günlük kullanım sıklığınızı öğrenmeniz daha doğru olacaktır. Bunun nedeni ise bazı kadınlarda adet kanamasında artma ve adette kesilme görülebilmektedir.

Dolorex Regl Ağrısına İyi Gelir mi?

İlacı kullanan bazı kişilerden adette kesilme şikayetleri alındığı gibi adet kanamalarının arttığı yönünde de şikayetler oluşabilmektedir. Dolorex ağrı kesici ilacında hormon içerikli bileşenler bulunmamaktadır. Bu nedenle de adetlerde hormon değişiminden dolayı kanamada artma veya kesilme etkisi görülmemesi gerekir. Ancak ilaç kaslarda gevşemeye neden olduğu için kullanan kadınlarda adet kanamalarında artış görülebilir. Adet kesilmesi ve kanamaların artması durumunda kesinlikle kadın hastalıkları uzmanına başvurulmalıdır. Adet ağrısı için hangi doktora gidileceği hakkında bilgiler verdiğim yazımı okumak için hemen tıklayınız.

Dolorex Kaç Dakikada Etkisini Gösterir?

Adet sancısı çeken kadınların en çok merak ettikleri sorulardan biri Dolorex kaç dakikada etki ettiğidir. İlaç kullanımdan sonra 10 dakika ile 30 dakika arasında etki etmesi gerekir.

dolorex yan etkileri
Dolorex etkisi yarım saat içinde bariz bir şekilde hissedilir.

Dolorex Ağrı Kesicinin Yan Etkileri

İlacı kullananların %10’luk kesiminde bağ ağrısı, sersemlik hissi, kusma, bulantı, gaz, iştahta kayıp, karın ağrısı ve deri dökülmesi görülebilir. Yaşanılan bu tarz yan etkilerde kesinlikle doktor ile iletişime geçilmelidir. Gerek görüldüğünde ilaç bıraktırılır veya yerine aynı özelliklere sahip başka bir ilaç verilebilir. Bu yazıdan sonra sık kullanılan ağrı kesicilerden biri olan arveles hakkında hazırlamış olduğum yazıya göz gezdirmenizi öneriyorum. Yazıya https://doktordanhaberler.com/arveles-nedir-yan-etki-muadili-gebelik-emzirme/ linkinden erişebilirsiniz.


Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım. Yorumlarınızı bekliyorum 🙂

(Bu yazı ilk defa 8 Mayıs 2018 tarihinde yazılmıştır. Ardından 24 Ocak 2021 tarihinde güncellenmiştir.)

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2021'i bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

“Dolorex Adeti Keser mi? Söktürür mü?” üzerine 16 yorum

 1. Doktor bey, annen dolorexi dizleri için her gün kullanıyor bunun ileriki yaşlar için bir zararı var mı, mide delinmesine kalp krizine sebep olma ihtimali yüksek diyorlar bunun doğruluğu ne kadar ?

  Cevapla
 2. Merhaba hocam yaşım 43 adetim 10 oldu hala bitmedi daha önce 3 ay olmadım Mart 28 oldum 4 nisandan beride adetim 3 gündür çok yogun

  Cevapla
 3. Hocam merhaba 1 hafta arayla adet oldum 2. Adetim siyah çamur gibi normalde 6 günde biterken 7 gün oldu hala bitmedi ne yapmalıyım kötü bişeymi doktorada gidemiyorum

  Cevapla
 4. Hocam bende 3 tane dolerax ıctim.adetim gecikti ve hamillekik testinde silik çizgiler çıkıyor bhtc değeri sadece 5 lütfen cevab lar mısınız

  Cevapla
 5. Hocam kolay gelsin, bel fıtığı ağrım için Dolorex kullandım sabah akşam bu aralar çok halsiz hiç birşey yapmak istemiyor canım ayrıca gözlerimde odaklanma sorunu olmaya başladı yazıyı okuyamama gibi keskinleştirmek dikkatlice bakmam gerekiyor aksi halde okuyamıyorum yazıyı Dolorex ile alakalımı tam emin olamadım. Ayrıca artık ilacı içmiyorum.

  Cevapla
  • Merhabalar Gökhan Bey, öncelikle geçmiş olsun.
   Muayene etmeksizin net bir şeyler söyleyemem tabi ki ancak bahsettiğiniz şikayetler yüksek olasılıkla dolorex ile ilişkili değildir. Bunu şu şekilde test edebilirsiniz: İlacı kullandığınızda oluyorsa ve ilacı bıraktığınızda azalarak bitiyorsa ilaçla ilişkilidir. Ağrılarınızı için mutlaka FTR bölümüne gitmenizi öneririm.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla
 6. merhabalar. ben 7 gün öncesinde 10 tane dolorex içtim adetim şu an 6 gün gecikti. içtiğim ilaçlardan kaynaklı olabilir mi? lütfen cevap verebilir misiniz

  Cevapla
  • Merhabalar Azra Hanım, öncelikle geçmiş olsun.
   Adet dönemlerinde bu denli yüksek sayıda dolorex tüketimi adet döngüsünü olumsuz etkileyerek gecikme yapabilir. Şiddetli streste diğer önemli adet gecikmesi nedenlerinden biridir.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla
 7. merhaba hocam, ben 1 hafta önce 10 tane dolorex içmiştim. Şu anda reglim 6 gün gecikti normal midir?

  Cevapla
 8. Hocam benim migren rahatsız lğm var ve hamileyim daha çok atak yaşıyorum şuanda 20 haftalık hamileyim ve her atak gecirdgimde dolorex kullanıyorum ama hep vicdan azabı çekiyorum içmedigim zaman çocuğumla eğimle ilgilenemicek hale geliyorum. Yorumunuzu bekliyorum

  Cevapla
  • Merhabalar Mihriban Hanım, öncelikle geçmiş olsun.
   Dolorex gebelik kategorisi C olan bir ilaçtır. Gebelerde genellikle gebelik kategorisi A ve B olan ilaçlar tercih edilir. Migren hususunu mutlaka bir kadın doğum uzmanı ile görüşüp daha uygun ilaçlarla tedavi almalısınız.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla
  • ben de adetimin 2. gününde falan dolerex içtim sonrasına 3. güm hafif bir leke, 4. gün ise aynı sizin gibi pembemsi renkte bir kan geldi korktum açıkçası😳😳

   Cevapla
   • Merhabalar Sude Hanım, öncelikle geçmiş olsun.
    Bahsettiğiniz şikayetleriniz için aile sağlığı merkezine başvurarak idrar tahlili ve bazı kan tahlillerini vermenizi öneririm.
    Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

    Cevapla

Yorum yapın