Klinik Korelasyon Önerilir

11
8271

Klinik Korelasyon Önerilir Ne Anlama Geliyor?

Klinik Korelasyon Önerilir ,doktorlardan sıkça duyduğunuz veya hastalara verilen bilgisayarlı tomografi ve manyetik rezonans görüntüleme raporlarında sıkça gördüğümüz bir ifadedir. Bu yazımızda bu ifadenin ne anlama geldiğine açıklık getirmeye çalışacağız.

Klinik korelasyon tanının klinikle beraber konması manası taşımaktadır.

Korelasyon kelime anlamı olarak iki olay arasındaki ilişki, bağlılaşım anlamına gelmektedir.

Hastalığınız için çekilen MR – BT görüntüsünü radyoloji uzmanına götürdüğünüzde her zaman yüzde 100 tanı koyamamaktadır. Yüzde 100 tanının konulabilmesi için MR ya da BT görüntüsüne ek olarak hastanın detaylıca muayene edilmesi gerekebilmektedir.

Yani radyoloji bölümünden aldığınız raporda klinik korelasyon önerilir yazıyorsa hastalığınızı tanıyabilmek için MR-BT bulguları yetersizdir,muayene olmanız gerekmektedir demektir.

Özetle görüntüleme sonucunun klinikle (şikayetler )beraber değerlendirilmesi ve tanı konulması anlamına gelmektedir.

Temel Bir Örnek Verelim

Şimdi Klinik Korelasyon ifadesini anlamak için temel bir örnek verelim: 

Lenf bezleriniz de bir büyüme olduğunu düşünün ve bu sizi şiddetli derecelerde rahatsız ediyor. Hemen doktorunuza gidiyorsunuz ve doktorunuz sizi radyoloji bölümüne film çekilmeniz için gönderiyor. Radyolog röntgen filmi çekiyor ve lenf bezleriniz de iltihaplanma (lenfadenit) olup olmadığına karar vermek istiyor.

Klinik korelasyon önerilir ile ilişkili görsellerden.

Lenf bezleri bakteri, virüs, mantar ve çeşitli nedenlerden ötürü iltihaplanarak büyüyebilmektedir. Ayrıca şişmiş haldeki lenf bezleri birçok hastalığın işareti olabilmektedir.

Radyolog bu filmle şişmiş lenf bezinin lenfadenit mi yoksa daha şiddetli bir hastalık mı olup olmadığını belirleyemiyorsa hemen bir kağıda klinik korelasyon önerilir yazarak sizi hekiminize yönlendirir.

İlk başta gittiğiniz doktorunuza bu yazının yazdığı raporu götürdüğünüzde doktorunuz sizin genel sağlık durumunuzu, tüm şikayetlerinizi tekrar dinleyecek, sizi muayene edecek ve hastalığınızın hangisi olduğunu bulmaya çalışacaktır.

 


Merak ettiiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum sekmesine yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

11 Yorum

 1. Sol surrenal lojda izlenen kalınlaşma alanında hafif orta düzeyde artmış fdg tutulumu gözlenmiş olup lüzumu halinde klinik korelasyonu ve takibi önerilir

  • Merhabalar Hasan Bey. Geçmiş olsun.
   Sol böbreküstü bezinde bir kalınlaşma mevcut ve bu kalınlaşmada glukozu aşırı kullanan hücreler tespit edilmiş. Bu hücrelerin hangi hastalıklardan kaynaklandığını veya neye işaret ettiğini muayene etmeden ve muayene bilgileri olmaksızın söylemek çok doğru olmayacaktır. Zaten klinik korelasyon önerilmiş. Gerekli durumda bu tutuluma sebebiyet veren nedenin tespiti için doktorunuz sizi muayene edecek gerekirse tetkik ve tahliller isteyecektir.
   İsterseniz Artmış FDG Tutulumu ile ilgili şu yazımızı okuyabilirsiniz.

 2. Sonunda açıklayıcı bir kaynak buldum,teşekkür ederim bilgilendirici yazınız için. Bana verilen kağıtta da bu şekilde yazıyordu. Şimdi oturdu bazı şeyler. İyi çalışmalar.

 3. Hocam kolay gelsin Sol tibia saft kemiğinde parçalı kirik mevcut ve 3 adet platin takıldı.BT sonucu şu şekilde bunu aciklayabilirmisiniz.
  Suberior kesitlerde suprapateller lojda effuzyon görünümü mevcuttur.
  Patellanin normalden minmal lateralde olduğu izlendi.sublukasyon açısından klinik korelasyon önerilir.
  Tibia proksimalinde ve platoda parçalı frakturlerle uyumlu kemikte devamsızlıklar ve operasyona sekonder uygulanmış materyaller izlendi.
  Fibula proksimalinde osteofit ile uyumlu olabilecek görünüm izlemiştir.
  Son operasyonu gecireli 3 ay oldu.

  • Öncelikle geçmiş olsun Ercan Bey . Bt sonucunuzda yazanları kısaca özetlersek diz kapağınızın hemen altında bir miktar sıvı olduğu , diz kapağınızın olduğu yerden çok hafif sola doğru kayma gösterdiği ve muayene edilerek teyit edilmesi gerektiği ; tibianızın yani kaval kemiğinizin dize yakın olan kısmında parçalı kırıkların sebep olduğu düzensizlikler ve takılan plak vidaların görüldüğü, baldır kemiğinizin dize yakın kısmında ise küçük kemik çıkıntıları olduğu düşünülen yapılar gözlenmiş. Ortopedi doktorunuz gerekli ayrıntılı bilgiyi ve tedavi prosedurunu size zaten açıklayacaktır .Sağlıklı günler dilerim..

 4. Geniş kapsamlı tümör nekrozu bulunan, daha ileri derecede sınıflandırılamayan kötü diferansiye karsinom. Nadir bir habis epitel hücresi kapsamlı bir tümör nekrozunun arka planında mevcuttur. Seyrek hücreler CK 20 ile pozitif boyar. CK 7, CD 56, TTF-1 ve MITF lekeleri kayıtsızdır Lekeler birincil bir Gl önermekle birlikte bu sonuç vermez. Klinik korelasyon önerilir.

 5. Öncelikle Selamün aleyküm hocam.Sol aksillar fossada cilt altında yaklaşık 10×3mm ölçüsünde hipeokonik görünüm işlenmiştir.(inflamasyon?)klinik korelasyon önerilir. şeklindeki tanı ne anlama gelmektedir hocam.

  • Merhabalar Turan Bey, öncelikle geçmiş olsun.
   Sol koltuk bölgenizde ufak boyutlarda yara, nodül ya da farklı bir lezyon görülmüş. Ancak sadece bu görünüme bakarak ne olduğuna karar verilememiş. Sizi muayene eden hekime bu raporla beraber tekrar değerlendirmesi için geri yönlendirilmişsiniz. Hekiminiz raporunuzu okuyacak ve ona göre bir daha muayene edecektir.
   Sağlıklı günler dilerim.

 6. merhaba hocam soruyu cevaplarsaniz sevinirim.tesekkurler.
  lomber lordez korunmustur.vertebra koprud yukseklikleri normaldir. End platolarda milimetrikSchomrl noldulleri izlenmistir. L2 vertebra korpusunda hemanjimon yada fokat yag adacigini dusunduren milimetrik hiperinten odak secilmektedir. l5-S1 duzeyinde periferik disk kabarikligi ve posterior kesimde tekal keseye basi olusuran genis tabanli disk protruzyonu mevcut olup sağ parasantral-foramilan bolgede eslik eden fokal disk protruzyonu izlenmistir. Sağdabelirgin olmak uzere ner iki lateral reses daralmistir. Sağda inen sinir kokune temas bulgulari izlenmistir. Klinik ile korela degerlendirme onerilir. Bu duzeyde spinal kanal daralmistir. Diger duzeylerde periferik disk kabarikligi bulgulari mevcut olup nöral foramenlerde belirgin darlik izlenmistir. Spinal kord L1 sonlanmaktadir. Konus medullaris intensitesi homejendir. Paravertebral alanlar dogaldir.

  • Merhabalar, Muzaffer Bey. Öncelikle geçmiş olsun.
   Bildiğiniz üzere omurga adını verdiğimiz temel yapı birbiri ardına dizilen 33 adet omurdan oluşmaktadır. Omurların gövdeleri arasındaki yükseklikler olması gerektiği gibi çıkmış. L2 adını verdiğimiz 2. Lomber omurun gövdesinde yağlı görünen hiperintens odaklar görülmüş. Dilerseniz hiperintens adlı yazıya göz gezdirebilirsiniz. Bunun dışında tek başına değerlendirildiğinde anlamsız olabilecek onlarca bulgu tespit edilmiş. Bu rapor sonucunu hekiminiz muayeneden elde ettiği bilgiler ve şikayetleriniz doğrultusunda değerlendirirse anlam kazanacaktır.
   Sağlıklı günler dilerim.

 7. Merhaba ben 2.bebegime 34 haftalik hamileyim ve 10gun onceki kan tahlilimde tiroitlerim dusuk cikdigi icin dahiliye druna sevk edildim Daha once tiroitlerimle ilgili hicbir sorun yasamamisdimm.. ultrasyon ve kan tahlili istendi.. bugun ultrasyonumu cekdirdim ve soyle yaziyor bana bilgi verebilirmisiniz??
  Tiriot gland parankim ekojenitesi hafif azalmis ve hafif hetorejendir.tiroit acisindan kilinik ve lab.ile kolerasyon onerilir
  Sol lab orta zon lateral kesimde 4.5 mm capli kolloid kist mevcuttur.
  Bilateral boyun jugeler lenfatik zincirde patalojik gorunumlu Lap saptanmadi…

Haydi Hemen Bir YORUM Yazın

Please enter your comment!
Please enter your name here