Klinik Korelasyon Önerilir Ne Anlama Geliyor?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Klinik Korelasyon Önerilir ,doktorlardan sıkça duyduğunuz veya hastalara verilen bilgisayarlı tomografi ve manyetik rezonans görüntüleme raporlarında sıkça gördüğümüz bir ifadedir. Hastane koridorlarında elinde ne anlama geldiğini bilmediği kağıtlarla dolaşan insanlara mutlaka rastlamışsınızdır. İşte o kağıtların birçoğunda yazar “klinik korelasyonu uygundur” diye 🙂 Haliyle insanlar hemen bilgisayarın başına oturup kelime kelime bu ifadelerin ne anlama geldiğini bulmaya çalışıyorlar. İşte bu noktada ben devreye giriyorum ve kafanızdaki karışıkları ortadan kaldırmayı amaçlıyorum.

Klinik Korelasyonu Önerilir Nedir?

Klinik korelasyonu önerilir temel olarak bir hastanın durumunun rahatsızlığına ait belirtilerle beraber yeniden değerlendirilmesi demektir. Öncelikle klinik ve korelasyon kelimelerinin anlamlarını teker teker incelemeliyiz. Burada klinik kelimesi ile hastanın şikayetleri anlatılmak istenirken korelasyon kelimesi ile iki olay arasındaki ilişki, bağlılaşım anlatılmaktadır. Peki klinik korelasyonu uygundur ifadesinin geçtiği görüntüleme tetkikleri hangileridir?

 1. Ultrasonografi
 2. Manyetik Rezonans Görüntüleme
 3. Bilgisayarlı Tomografi
 4. Direk Grafi (Röntgen) şeklindedir.

Örnekler ile açıklayarak kafanızdaki soru işaretlerinin bir bir giderelim. Lenf bezleriniz de bir büyüme olduğunu düşünün ve bu sizi şiddetli derecelerde rahatsız ediyor. Hemen doktorunuza gidiyorsunuz ve doktorunuz sizi radyoloji bölümüne film çekilmeniz için gönderiyor. Radyolog röntgen filmi çekiyor ve lenf bezleriniz de iltihaplanma (lenfadenit) olup olmadığına karar vermek istiyor. Lenf bezleri bakteri, virüs, mantar ve çeşitli nedenlerden ötürü iltihaplanarak büyüyebilmektedir. Ayrıca şişmiş haldeki lenf bezleri birçok hastalığın işareti olabilmektedir.

klinik korelasyonu önerilir nedir
Klinik korelasyon önerilir ya da klinik korelasyonu uygundur çok sıkça karşımıza çıkar rapor kağıtlarında.

Radyolog bu filmle şişmiş lenf bezinin lenfadenit mi yoksa daha şiddetli bir hastalık mı olup olmadığını belirleyemiyorsa hemen bir kağıda klinik korelasyon önerilir yazarak sizi hekiminize yönlendirir. İlk başta gittiğiniz doktorunuza bu yazının yazdığı raporu götürdüğünüzde doktorunuz sizin genel sağlık durumunuzu, tüm şikayetlerinizi tekrar dinleyecek, sizi muayene edecek ve hastalığınızın hangisi olduğunu bulmaya çalışacaktır. Şimdi radyolojik korelasyon önerilir geçen raporlardan bahsedelim.

Radyolojik Korelasyon Önerilir Nedir?

Temel olarak klinik korelasyon önerilir ve radyolojik korelasyon önerilir ifadeleri benzer anlamlar taşısa da birebir aynı eylemi ifade etmez. İlgili rahatsızlık için doktorunuzun sizi radyoloji bölümüne yönlendirmesi ve bu bölümden yardım alınması mantığına dayanır. Hemen konuyu kavrayabilmemiz için basit bir örnek verelim.

Göğsünüzü bir yere vurdunuz ve ağrımaya başladı. Ağrınız öyle şiddetli hale geldi ki ara sıra batmalar yapıyor ve nefes almanızı zorlaştırıyor. Ertesi gün aile hekiminize gittiniz ve hekiminiz fizik muayenesini yaptıktan sonra röntgen filmi çekerek göğüs bölgesinde yer alan kemiklerde hasar olup olmadığını kontrol etmek istedi. Hemen size bir kağıda hastanın radyolojik korelasyonu önerilir ya da radyolojik korelasyonu uygundur yazarak röntgen çekilmek üzere gönderebilir. Sizden alınan bir biyopsi patolojik olarak değerlendirildi ve ne olduğu tam tespit edilemedi. Bu durumda radyolojik korelasyonu yapılarak tespitin tamamlanması sağlanabilir. Örnekler çoğaltılabilir.

radyolojik korelasyonu uygundur ne demek
Şekilde bir hastanın radyolojik korelasyonu yapılıyor.

Radyolojik korelasyonu uygundur demek ilgili hastanın mevcut durumunun radyolojik açıdan da değerlendirilmesi gerektiğini bildiren bir ifadedir. Eğer sizin raporunuzda bu ifade geçiyorsa mutlaka radyolojik görüntüleme yöntemlerinden birine ihtiyaç duyuluyor demektir. Bu noktada hekiminiz ilgili istemleri yaparak sizi görüntülemeye sokacaktır.

Laboratuvar Testleri ile Korelasyon Önerilir Nedir?

Bu durum genelde raporlarda veya sözel söylemlerde “klinik laboratuvar korelasyonu önerilir” ya da “klinik ve lab bulguları ile korelasyonu uygundur” şeklinde geçmektedir. Bu tip ifadeler önceki başlıklarda belirttiğim ifadelerden daha sık kullanılır ve anlam olarak da biraz daha farklıdır. Peki laboratuvar testleri dediğimiz testler hangileridir?

 1. Hormon testleri
 2. İdrar testleri
 3. Vitamin testleri
 4. Gaita testleri
 5. Diğer kan testleri şeklinde çoğaltılabilir.

Eğer size verilen raporda laboratuvar testleri ile korelasyonu önerilir ifadesi geçiyorsa bu ilgili hastanın muayenesinin tamamlanabilmesi için bazı kan testlerinin yapılmasına ihtiyaç olduğu anlamı taşımaktadır. Hastanın fizik muayenesi yapılmıştır, bazı kan tahlilleri istenmiştir veya tetkikler yapılmıştır ancak beklenen tanı ya da tedavinin yapılması için yeterli değildir. Hala bazı kan testlerinin yapılmasına ihtiyaç duyuluyorsa işte tam da bu noktada hastanın lab bulguları ile korelasyonu uygundur yazılır.

Özetleyecek olursak rapor kağıtlarında yazan bu kelime grubu hastaya kan tahlili yapılması gerektiğini anlatmaktadır. Kan tahlili sonuçlarına göre yeniden değerlendirme yapılır. Bu değerlendirmeye göre hastanın teşhisinin koyulmasına veya tedavisinin planlanmasına devam edilir.

Klinikopatolojik Korelasyon Önerilir Nedir?

Öncelikle klinik ve patoloji kelimelerinin anlamlarını kavramakta fayda var. Klinik kelimesi ilgili durumun belirtileri, genel durumunu ifade ederken patoloji kelimesi çeşitli tıbbi örneklerin özel teknikler ve cihazlarla incelenmesi ile ilişkili bir durumdur. Dolayısıyla bu iki ifade birleştiğinde patolojik sonucun klinik bulgular eşliğinde değerlendirilmesi anlamı çıkmaktadır.

patoloji ile korelasyonu uygun görülmüştür.
Resimde biyopsi alınıyor ve patolojik korelasyonu yapılacak.

Genellikle biyopsi alınan hastaların patoloji sonuçları geldiği zaman bu ifadeye rastlanılır. Patoloji sonucu ile diğer verilerden bağımsız olarak neticeye varılamadığında klinikopatolojik korelasyona ihtiyaç duyulur. Bu eylem sayesinde patoloji sonucu, hastanın klinik belirtileri beraber değerlendirilecek ve anlamlandırılmaya çalışılacaktır.

Biyopsi sanucu kaç günde çıkar başlıklı yazımı okumak için hemen https://doktordanhaberler.com/biyopsi-sonucu-kac-gunde-cikar/ linkini takip ediniz.

Örnek verelim. Dilinizde bir yara çıktı. Yaranın ağrısı dayanılmaz bir hal almaya başladı ve ara sıra şişlik görülüyor. Doktorunuza başvurdunuz ve biyopsi yapılmasına karar verdi. Biyopsi yapıldı ve alınan küçük parça patoloji bölümüne gönderildi. Çıkan raporda parçanın tam olarak neyden kaynaklandığı tespit edilemedi veya birden fazla olasılık arasında kalındı. İşte tam da bu noktada klinikopatolojik korelasyonu uygundur yazar.

Histopatolojik Korelasyon Önerilir Nedir?

Önceki başlıkta da anlattığım gibi histopatolojik korelasyonda aynı anlama gelmektedir. Hemen bir örnek vererek durumu açıklığa kavuşturalım.

Memenizde bir sertlik olduğunu hissettiniz. Aradan zaman geçmesine rağmen bu sertlik geçmedi. Endişelendiniz ve doktorunuza başvurdunuz. Doktorunuz ultrason ile baktı ve tam karar veremedi. Histopatolojik korelasyonu uygundur yazarak ultrason sonucunuzu verdi.

İşte bu durumda hastadan alınan biyopsi üzerinde histopatolojik olarak çalışılır ve o sertliğin önemli olup olmadığı veya kökeni tespit edilebilir.

Sizde raporunuzda yazan ifadenin aynısını ve şikayetlerinizi alt tarafta yer alan yorum bölümüne yazın. Cevap vermekten mutluluk duyacağım. Yorumlarınızı Bekliyorum 🙂

(Bu yazı ilk defa 13 Aralık 2016 tarihinde yazılmıştır. Ardından 19 Ekim 2020, 24 Aralık 2020 tarihinde güncellenmiştir)

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2021'i bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

“Klinik Korelasyon Önerilir Ne Anlama Geliyor?” üzerine 72 yorum

 1. Rapor Detay Bilgisi
  Teknik : Aksiyel T1A, T2A FSE, yağ baskılı T2A FLAIR FSE, diffüzyon EPI, koronal T2A FSE , sagittal T1A FSE

  Klinik : Baş ağrısı + baş dönmesi ety?

  Beyin parankiminde akut iskemi veya kanama yoktur. Kitle yoktur. Sinyal özellikleri yaş için normal sınırlardadır.

  Her iki serebral hemisferde sentrum semiovale ile subkortikal beyaz cevherde ağırlıklı subkortikal olan diffüzyon kısıtlılığı göstermeyen T2A/FLAIR hiperintens sinyal değişiklikleri izlenmiştir.

  Hidrosefali yoktur. Ekstraaksiyel koleksiyon yoktur.

  Vasküler yapılarda patolojik sinyal yoktur.

  Görüntülenen ekstrakranial yapılarda kayda değer bulgu yoktur.

  Nazal septum sağa deviye görünümdedir. Her iki maksiller sinüs duvarında minimal enflamatuar mukozal kalınlaşma mevcuttur.

  Nazofarenkste sağ Rozenmöller fossa düzeyinde retansiyon kisti izlenmiştir.

  SONUÇ :

  -Her iki serebral hemisferde sentrum semiovale ile subkortikal beyaz cevherde diffüzyon kısıtlılığı göstermeyen T2A/FLAIR hiperintens sinyal değişiklikleri, ağırlıklı subkortikal yerleşim vaskülitil proçesleri akla getirmektedir, klinik korelasyonu ile taki kontrol incelemesi önerilir

  Cevapla
 2. Merhaba hocam 3 yıl önce medulablastom beyin tümöründen ameliyat oldum bu aralar baş ağrım başladı acile gittim bt’de bir şey çıkmadı. Nörolojiye gittim mr çektirdim .Kasım ayındaki ve şimdi çektirdiğim mr sonuçları bunlar lezyon baş ağrısı yapar mı bir zararı var mıdır acaba lütfen açıklayabilir misiniz.

  kasım ayı mr
  Teknik (: Pre-kontrast MRG tetkikinde TSE, FLAIR ve 3D-MPRAGE sekanslarında multiplanar görüntüleme yapılmıştır. Post-kontrast MRG incelemede (gadolinyumlu kontrast madde ile) her 3 planda T1 ağırlıklı sekanslar uygulanmıştır. Post-kontrast inceleme intrakraniyal vasküler/meningeal lezyonların ortaya konması ya da kan beyin bariyerinde bozulma varlığının araştırılması için uygulanmıştır. Akut iskemi veya difüzyonel kısıtlanma oluşturan diğer lezyonların saptanmasına yönelik Difüzyon MRG tetkiki yapılmıştır.)Karşılaştırma (: -)Bulgular Normal Rapor (: Posterior fossa kesitlerinde, sağ tarafta kemik yapıda post op değişiklikler, sağ serebellar hemisferde post op ensefalomalazi- gliozis sahaları izlenmektedir. Sol frontal kemik içerisinde benign natürde uzun süreli takipte stabil yaklaşık 1,5 cm lik sklerotik komponente sahip kemik lezyonu sebat etmektedir. Supratentorial kesitlerde, her iki serebral hemisferler normal morfoloji ve sinyal intensitesi göstermektedir. Ventriküler sistem normal genişliktedir. Bazal sisternalar açıktır. Orta hat yapıları yer değiştirmemiştir. Difüzyon ağırlıklı MRG?de akut iskemi bulgusu ya da difüzyonel kısıtlanma saptanmamıştır. Post-kontrast MRG tetkikinde patolojik kontrast tutulumu gösteren lezyon ayırt edilmemiştir.)Sonuç, Öneriler (: Posterior fossa sağ yarımında geçirilmiş operasyona bağlı değişiklikler, sağ serebellar hemisferde operasyon lojunda gliozis sahaları izlenmektedir. Operasyon loju komşuluğunda rezidü rekürren kitlesel oluşum saptanmamıştır. Sol frontal kemik içerisinde benign natürde uzun süreli takipte stabil lezyon benzer şekilde sebat etmektedir. })

  yeni mr

  Sistemde baş ağrısı olduğu belirtilmiştir.

  Kesitlere dahil olduğu kadarıyla, solda frontal kemikte süperior düzeyde meduller kemik iliği düzeyinde 14×14 mm boyutlu , T2 AG’lerde çevresi ılımlı hipointens halo şeklinde görünüm veren santralde hiperintens, T1 AG’ lerde santrali hiperintens , atipik sinyal özellikte fokal kemik meduller alandan kaynaklı olduğu düşünülen bir lezyon mevcuttur. Lezyonda santralde heterojen kontrast tutulumu göstermektedir. Lezyon bulguları atipiktir. Kortikal destrüksiyon ve yumuşak doku komponenti saptanmamıştır.Klinik veriler ile beraber değerlendirme, klinik dozunda BT bakısı önerilir.

  Hasta hakkında klinik bilgi belirtilmemiş olup, sağda parietal bölge posterior kesimde geçirilmiş operasyon ve buna sekonder kemik defekti ile cilt değişiklikleri izlenmiştir.

  Sağda posterior parietal bölgede öncelikle geçirilmiş operasyona sekonder ensefalomalazik bulguları mevcuttur. Kontrastlı tetkik gerçekleştirilmiş olup, bu lokalizasyonda operasyona bölgesi kemik dokuda , geçirilmiş operasyona bulgular mevcut olup, kontrastlı serilerde belirgin nüks-kitle imajı saptanmamıştır. Hastanın primeri belirtilmemiştir. Primer verileri ile beraber değerlendirme önerilir.

  4. ventrikül, bazal sisternalar normal genişliktedir.

  Her iki lateral ventrikül orta bölümde milimetrik boyutlu cavum septum pellicidum et verge görünümü mevcuttur.

  Supratentorial ventriküler sistem ile hemisferik sisterna ve sulkuslar normal genişliktedir. Beyin orta hat yapıları normal sınırlardadır.

  Serebral beyaz ve gri cevher alanlarında patolojik sinyal saptanmamıştır.Bazal ganglionlar ve talamus normaldir.

  Cevapla
 3. merhaba sağ tiroid bezlerı normal sınırlardadır sol tiroid bezı boyutları normal sınırlardadır tiroid bezi parankimi heterojendir(tiroidit etyolojısı açısından klinik ve lab korelasyonu önerilir.sağ tiroid lobunda çapı 9mm boyutta olan kolloid nodülü izlendı

  Cevapla
  • Merhabalar Sultan Hanım,öncelikle geçmiş olsun.
   Sağ tiroit bölgesinde normalin dışında bir lezyon tespit edilmiş. Bu lezyonun tiroit hormonu değerlerini nasıl etkilediği ve vücudunuzda hangi şikayetlere sebep olduğu gibi bilgilerin hekiminiz tarafından aydınlatılması sonucunda tedavi planınız çizilecektir.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla
 4. PATALOJİK TANİ:
  Tiroid,sol lob,40×32 km’lik nodül,aspirasyon,IIAB, sıvı bazlı sitoloji (thin-prep),yayma+hücre blogu:
  _MİKROVASKÜLER DOKU FRAGMANI ŞEKLİNDE PAPİLLER HİPERPLAZİ,KOLLOİDAL ZEMİNDE EPİTEL HÜCRE GRUPLARİ
  _SİTOLOJİK BULGULAR KİSTİK DEĞİŞİKLİK VE PAPİLLER HİPERPLAZİ GÖSTEREN BENİNGN KOLLOİDAL NODULÜ DÜŞÜNDÜREBİLİR
  _MATERYAL AZLİGİ NEDENİ İLE BİYOPSİNİN NEGATİF ÖNGÖRÜCÜ DEĞERİ DÜŞÜKTÜR.
  _KLİNİK KORELASYONU UYGUN OLUR

  Cevapla
  • Merhabalar Sultan Hanım, öncelikle geçmiş olsun.
   Biyopsi sonucunuzda iyi huylu olarak değerlendirilen nodüle benzeyen yapılar tespit edilmiş. Bunun dışında alınan parçanın yetersiz gelmesi nedeniyle tam olarak emin olunamamış. Bu nedenle parçayı isteyen hekiminizin sizi muayene bulguları ve tahlil, tetkik sonuçlarıyla beraber değerlendirilmenizi önermiş. Sonucunuzu parçayı isteyen hekiminize mutlaka götürünüz.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla
 5. Merhaba Erhan bey,

  Sağ el baş parmak uyuşması ve boyundan sağ kola kadar inen ağrılar sebebi ile MR çektirdim. Çıkan rapor da,
  Nasofarenks posterior duvarında 13 mm ölçülen kalınlık artışı izlenmektedir. Klinik korelasyonu önerilir yazmaktadır. Öneriniz nedir Teşekkür ederim.

  Cevapla
  • Merhabalar Volkan Bey, öncelikle geçmiş olsun.
   Üst yutak bölümünde biraz kalınlık artışı olmuş. BU kalınlık artışı çok farklı faktörlere bağlı olarak ortaya çıkabilir. Bu altta yatan nedenin bulunabilmesi için MR’ı isteyen doktora giderek muayene olmanız gerekmektedir. Raporunuzda yazan sonuç budur.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla
 6. BULGULAR:

  Tiroid sağ lobda 1,7 cm çapında hipodens parankimal nodül izlendi. Elektif şartlarda USG korelasyonu önerilir.

  Ana vasküler yapılarda kalsifik aterom plakları izlenmiştir.

  Trakea, karina, her iki ana bronş ve segmenter dalları açıktır.

  Mediastende kısa aksları 1 cm’yi geçmeyen birkaç adet lenf nodu izlendi.

  Her iki akciğer tüm zonlarda peribronşial subplevral mesafelerde ağırlıklı olarak konsolidasyona varan birbiri ile birleşme eğilimi gösteren yamasal yer yer milimetrik boyutlu olmak üzere konsolide alanlar izlendi.

  Bronkovasküler interlobüler ve alveoler insterstisyumda kalınlaşma izlenmemiştir.

  Parietal ve viseral mediastinal plevral, interlober fissüral ve diafragmatik yüzler düzenli ve normal kalınlıktadır.

  Kesitler dahilindeki kemik yapılarda dejeneretif değişiklikler mevcuttur.

  NOT:İnceleme acil istek üzerine, verilen klinik bilgi doğrultusunda acil şartlarda raporlanmıştır.

  İNCELEME NOTU : BT ,COVİD-19 için tarama aracı değildir. İnceleme COVİD-19 pnömonisine yönelik acil şartlarda değerlendirilmiştir. COVİD-19 pnömonisinin erken aşamasında BT negatif olabilmektedir.

  1.Klasik/Olası COVİD-19 enfeksiyonu: Bulgular değerlendirildiğinde ilk planda COVİD-19 pnömonisi olarak değerlendirilmiştir. Ayırıcı tanıda diğer viral (İnfluenza gibi) pnömoniler, organize pnömoni düşünülebilir.

  A- Mevcut görünümler ağır düzey akciğer tutulumu gösteren Covid-19 viral pnömonisi lehine değerlendirilmiştir.

  SONUÇ – ÖNERİLER: Klinik bilgi doğrultusunda değerlendirilen hastaya ait radyolojik bulgular raporda belirtilmiştir.

  Değerlendirme: 44

  İmza:

  Rad.Uzm. Dr. Bülent PETİK
  Dip. No: 1285

  Bu raporun elektronik imzalı kopyasını aşağıdaki adresten indirebilirsiniz. http://pacsrapor.com/getpdf=BILIM_TEPECIK:983ed72f5589625714a1ceb6993911a6
  Tarih : 26/10/2020
  ID : 564001 AcN: 15473475
  Modality: CT
  Hasta Adı : BASER HASAN
  ACİL HRCT

  KARŞILAŞTIRMA BİLGİSİ:

  BULGULAR:

  Tiroid sağ lobda 1,7 cm çapında hipodens parankimal nodül izlendi. Elektif şartlarda USG korelasyonu önerilir.

  Ana vasküler yapılarda kalsifik aterom plakları izlenmiştir.

  Trakea, karina, her iki ana bronş ve segmenter dalları açıktır.

  Mediastende kısa aksları 1 cm’yi geçmeyen birkaç adet lenf nodu izlendi.

  Her iki akciğer tüm zonlarda peribronşial subplevral mesafelerde ağırlıklı olarak konsolidasyona varan birbiri ile birleşme eğilimi gösteren yamasal yer yer milimetrik boyutlu olmak üzere konsolide alanlar izlendi.

  Bronkovasküler interlobüler ve alveoler insterstisyumda kalınlaşma izlenmemiştir.

  Parietal ve viseral mediastinal plevral, interlober fissüral ve diafragmatik yüzler düzenli ve normal kalınlıktadır.

  Kesitler dahilindeki kemik yapılarda dejeneretif değişiklikler mevcuttur.

  NOT:İnceleme acil istek üzerine, verilen klinik bilgi doğrultusunda acil şartlarda raporlanmıştır.

  İNCELEME NOTU : BT ,COVİD-19 için tarama aracı değildir. İnceleme COVİD-19 pnömonisine yönelik acil şartlarda değerlendirilmiştir. COVİD-19 pnömonisinin erken aşamasında BT negatif olabilmektedir.

  1.Klasik/Olası COVİD-19 enfeksiyonu: Bulgular değerlendirildiğinde ilk planda COVİD-19 pnömonisi olarak değerlendirilmiştir. Ayırıcı tanıda diğer viral (İnfluenza gibi) pnömoniler, organize pnömoni düşünülebilir.

  A- Mevcut görünümler ağır düzey akciğer tutulumu gösteren Covid-19 viral pnömonisi lehine değerlendirilmiştir.

  Cevapla
  • Merhabalar Buse Hanım, öncelikle geçmiş olsun.
   Çekilen BT kovid-19 açısından pozitif olarak değerlendirilmiş. Bahsi geçen kişi çok yüksek olasılıkla Covid 19. Ayrıca tiroid bezinde de tesadüfen kist olduğu tespit edilmiş. Bunun içinde ayrıca kan tahlili vermeniz ve diğer hormon değerlerine baktırmanız gerekmektedir.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla
   • Hocam cok teşekkür ederim cevapladığınız için tiroid bezinde kist olduğunu söylediniz bu durum neyi teşkil ediyor daha ayrıntılı bilgi verebilir misiniz rica etsem virüs akciğeri sarmış diye söylenildi bize babamın bu durumdan pek bir haberi yok ben kendi çapımda araştırmaya çalışıyorum

    Cevapla
    • Merhabalar Buse.
     Tiroid bezinde kist sıklıkla karşılaşılabilen bir durum. Viral enfeksiyonu atlattıktan sonra bir dahiliye polikliniğinden randevu alarak muayene olmanız gerekmektedir. Tiroid beziyle ilgili kısa bilgilerin yer aldığı şu yazımızı okumanızı öneriyorum. Okumak için tıklayınız.
     Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

     Cevapla
 7. KONTRASLI TORAKS İNCELEMESİ inceleme IV 100 ml kontrast kullanılarak yapılmıştır aksiller fossalarda kısa aksi 1 cm’yi geçmeyen bir kaç adet lenft nodu izlenmiştir kardiomegali saptanmamıştır ana vasküller yapılarda patolojik görünüm izlenmemiştir trakea orta hatta olup ana bronşlarda intramulina pataloji saptanmamıştır zefagus normaldir özefagial pataloji saptanmamıştır mediastende yer kaplayan kitle lezyonu saptanmamıştır mediastinal patalojik boyutlara ulaşan lenf nodları saptanmamıştır akciğerler parankim alanlarında dağınık yerlerde imli büyükleri sağda üst lob posterior segment subplevra mesafede 5.5 mm çaplı ve solda alt lob laterobazalda plevral tabanlı 4 mm boyutunda olmak üzere birkaç adet plevral ve parankimal Yüksel dansiteli nodül izlenmiştir sol alt lobda hafif düzeyde mozaik attenüasyon paterni dikkat çekmektedir akciğer parankim alanlarında şüpheli kitlesel formasyon yada sınırlandırabilen patolojik infiltrasyon saptanmamıştır plevral kalınlaşma yada effüzyon seçilmemiştir batın üst bölümünden geçen kistlerde değerlendirebildi kadarıyla şüpheli yer kaplayan lezyon saptanmamıştır sonuç rapor içinde tanımlanan bulgular. Rica etsem bunuda yorumlarmısınız 🙂 teşekkürler

  Cevapla
  • Tekrar merhaba Nalan Hanım, öncelikle geçmiş olsun 🙂
   Sonuçlarınız temiz çıkmış. Herhangi patolojik bir bulgu saptanmamış. Ufak tefek normalin dışında bulgular var. Bunları da hekiminiz muayene bulgularınız ve kan tahlillerinizle beraber değerlendirecek ve size bilgi verecektir.
   Sağlıklı günler.

   Cevapla
 8. Merhaba Hocam,

  Myelom şüphesi üzerine hastalığın kemiklere zarar verip vermediğini (litik lezyon varlığı) belirleyebilmek amacıyla bir dizi MR çekildim. Tetkiklerimin sonuçları aşağıdadır. Yorumlarınızı alabilir miyim? Şimdiden teşekkür ederim. M. D.
  SOL OMUZ MR TETKİKİ
  *Supraspinatus tendonunda tendinozis ile uyumlu sinyalli görünüm
  * Rotator intervalde hafif obliterasyon. Infraglenohumeral ligaman kalın. Bulgular adeviz kapsülit açısından anlamlı olabilir. Klinik bulgular ile birlikte değerlendirilmesi önerilir.
  * Görüntü dahilinde sol aksillada dar çapı 1cmden küçük birkaç adet lenf nodu.

  SAĞ OMUZ MR TETKİKİ
  *Supraspinatus tendonunda minimal tendinozis ile uyumlu sinyalli görünüm.
  *Rotator intervalde yağlı doku oblitere(adeziv kapsülit?) klinik ile değerlendirme önerilir.

  DORSAL SPINAL MR TETKİKİ
  *Spondiloz bulguları
  * T8-9 diskinde santral sağ paramedian protrüzyon, Korda hafif indentasyon
  * T9-10 diskinde sol subartiküler protrüde herni. Sol T10 sinir köküne hafif bası mevcuttur.
  *T11-12 diskinde sol foraminal annüler yırtığın eşlik ettiği protrüzyon. Sol T12 sinir köküne indentasyon.

  LOMBER SPINAL MR TETKİKİ
  *L4-5 ve L5-S1 düzeyinde sol laminektomi defekti.
  * L3-4 diskinde her iki kese çıkışı ve nöral forameni daraltan diffüz bulging, belirgin bası bulgusu saptanmamıştır.
  *L4-5 diskinde diffüz bulging zemininde santral sağ paramedian protrüzyon. Durak keseye ve sağ lateral resesde L5 sinir köküne bası mevcuttur
  *L5-S1 diskinde asimetrik bulging, sağ lateral resesde S1 sinir köküne indentasyon.
  * Görüntü dahilinde uterus korpus posteriorda 1.5cm çapında T1 izo-T2 hipointens myom izlenmektedir. Ayrıca serviks düzeyinde 2cm çapında T1 hipo T2 hiperintens kistik oluşum mevcuttur (naboth Kisti)

  Tekrar Teşekkür Ederim.

  Cevapla
  • Merhabalar Mehtap Hanım, öncelikle geçmiş olsun.
   Çekilen lomber, dorsal ve diğer görüntülerde olası çeşitli enfeksiyonlar saptanmış. Enfeksiyonların var olup olmadığı muayeneyi yapan doktorunuzun muayene esnasında tespit ettiği bulgulara göre değerlendirilerek karar verileceği bir durumdur. Muayenenizi yapan hekime mutlaka sonuçlarınızı gösteriniz.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla
 9. Merhabalar hocam. 2 yasindaki oğlumun beyin mr sonucu: Şimdiden teşekkür ederim.
  Frontal bölgede orta hatta metopik sütür düzeyinde, burun köküne yakın yerleşimli, 8×4.5 mm boyutlu nodüler bir yapı izlenmektedir. Bu yapı diffüzyon kısıtlanması göstermemektedir. İntrakranial uzanımı saptanmamıştır. Bu yapı nazal gliom ya da epidermoid kist ile uyumlu bulunmamıştır. Dermoid bir kist olabilir. Ya da metopik sütürde asimetri olabilir. Hastanın varsa kranial BT görüntülerinin de incelenmesi önerilir. Her iki optik sinir kılıfındaki genişleme ve parsiyel empty sella bulguları nedeniyle hastanın idiyopatik intrakranial basınç artışı açısından da klinik-lab korelasyonu önerilir. Sağ serebellar hemisfer de “Gelişimsel venöz anomali” ile uyumlu aberan vasküler yapı izlenmiştir.

  Cevapla
  • Merhabalar Umut Bey, öncelikle geçmiş olsun.
   Alın ve burunun birleştiği bölgenin yakınlarında ne olduğu tam olarak tespit edilememiş bir lezyon saptanmış. Lezyonun ne olduğunun tespit edilebilmesi için beyin tomografisi önerilmiş. Aynı zamanda hastanın MR sonucunun şikayetleriyle birlikte değerlendirilmesi önerilmiş. Bu hasta için MR sonuçlarını muayeneyi gerçekleştiren hekime götürerek kayda değer sonuç alabilirsiniz.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla
 10. iyi geceler hocam emar sonucum yorumlarsanız sevinirim teşekkürler. Yapılan Kontrastlı Boyun MR incelemesinde : Uygulanan Sekanslar : Aksiyal planda SE T1, FSE T2, koronal planda STIR, Sagital planda SE T1,İV Gd DTPA sonrası aksiyal, sagital ve koronal planda SE T1 a�?ırlıklı kesitler alınmı�?tır. Klinik öykü : Bulgular : * Palatin tonsiller özellikle sa�?da daha belirgin hipertrofik olarak izlenmi�?tir. Her iki palatin tonsilde farklı sinyal inensitede sınır veren lezyon saptanmamı�?tır. Mueyene bulgusu ile korele de�?erlendirilmelidir. * Boyun her iki yarıda büyü�?ünün kısa çapı sa�?da seviye 2’de 13 mm, solda seviye 2’de 11 mm ölçülen, öncelikle reaktif natürde oldu�?u dü�?ünülen multiple lenf nodu izlenmi�?tir. * Subraklaviküler bölgelerin incelenmesinde milimetrik boyutlu lenf nodları izlenmi�?tir. Patolojik boyutlara ula�?an LAP saptanmamı�?tır. Ayrıca olguda lingual tonsillerde hipertrofik görünmüde olup valleküler hava sütunu tonsil hipertrofisine ba�?lı daralmı�? görünümdedir. Solda valeküler hava sütunu sa�?a oranla asimetrik dar izlenmi�?tir. Ancak lojda sınır veren kitlesel bir lezyon ayırt edilmei�?tir. Ek patoloji saptanmamı�?tır. Sonuç:

  Cevapla
  • Merhabalar Nalan Hanım, öncelikle geçmiş olsun.
   MR sonucunuzu muayene bulgularınızdan bağımsız değerlendirmek maalesef mümkün değildir. Genel olarak ciddi bir sıkıntı görünmüyor olsa bile lenf bezlerinin şişmesi ya da nodüller bile bazen kötü hastalıkların habercisi olabilir. Bu nedenle bu MR sonucunda tespit edilen durumların hangi şikayetlerin varlığında ortaya çıktığı MR sonucunun yorumlanması için belirleyicidir. Mutlaka sizi muayene eden hekiminize bu sonuçları gösteriniz. Aklınıza takılan noktalar olursa mutlaka yazın.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla
 11. Serebral hemisferlerde periventrikuler beyaz cevherde T2 Ag lerde multiple hiperintens lezyonlar izlendi.Ayrica tanıda demiyelinizan hastalıklar akla gelmektedir.klinik korelasyon önerilir.ayrica ponsta T2 AG lerde birkaç adet fokal intensite artışı izlenmiştir.oncelikle demiyelinizan lehine degerlendirilmistir.4. ventrikul normal konum ve boyutlardadır.bazal sisternalar tabiidir.bazal ganglionlar ve talamuslar normaldir.karpus kallozum ve pineal bez tabiidir.3. ve lateral ventrikuler normal konum ve boyutlardadır.kitle etkisi saptanmamistir ve orta hat yapıları yerindedir.etmoid hava hücrelerinde minimal mukozal hipertrofi izlendi.kemik yapıda patolojik bulgu saptanmamıştır.sonuc ve oneriler:MR bulgularının klinik ve laboratuvar bulguları ile birlikte değerlendirilmesi önerilir.

  Cevapla
  • Merhabalar Elif Hanım, öncelikle geçmiş olsun.
   Sinir sistemi ile ilgili bir takım hastalıklar açısından değerlendirilmeniz uygun görülmüş. Genel olarak bir ciddi bir sıkıntı var olarak algılanmıyor olsa bile sizden bu tetkiki isteyen hekiminizin muayene bulguları eşliğinde sizi sinir sistemi hastalıkları açısından değerlendirmesi gerekmektedir. Mutlaka hekiminize gidiniz.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla
 12. İyi Günler Hocam,
  MR sonuçlarımda “Retroserebellar bölgede ağırlıklı orta hattın sağında yaklaşık 3,5x3x1,5cm lik mega sisterna magna ile uyumlu olabilecek görünüm mevcuttur. Klinik ile korelasyon ve uygun değerlendirme önerilir. ” şeklinde bir ifade yer alıyor. Doktora sadece baş ağrısı şikayetiyle gittim. Üç haftadır geçmeyen bir baş ağrım vardı migrendir deyip çok umursamadım. Nöroloji doktoru MR sonucunda beyin cerrahisine yönlendirdi. Siz sonucu nasıl yorumlarsınız?

  Teşekkür ederim.

  Cevapla
  • Merhabalar Fatma Hanım, öncelikle geçmiş olsun.
   Sisterna magna adı verilen kafatası bölümü normalden büyük olduğu zaman mega sisterna magna olarak isimlendirilir. MR sonuçlarınız beyin cerrahisi uzman hekimleri tarafından şikayetlerinizle beraber değerlendirilmelidir. Mega sisterna magna tespit edilmiş olması tek başına anlamlı değildir. Bu nedenle sizi muayene eden hekim mega sisterna magna görülen tüm durumlarla sizin rahatsızlıklarınızı değerlendirecek ve bir neticeye varacaktır. Gerekirse farklı tetkik ve tahliller isteyecektir. Tüm bunların sonucunda elle tutulur bilgiler edinebilirsiniz.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla
 13. Bilateral lateral ventrikül posterior hornundan başlayıp sentrum semiovaleye devam eden, demiyelinizan alanlar ile uyumlu oladuğu düşünülen görünüm dikkati çekmektedir (MS?). Klinik korelasyon önerilir. Burada ms hastası olduğum mu yazıyor?

  Cevapla
  • Merhabalar Henna. Öncelikle geçmiş olsun.
   Bahsi geçen raporda yer alan ifade MS hastası olduğunuz anlamına gelmiyor.
   Lütfen detaylı bilgi almak için bu tetkiki isteyen hekiminizle iletişime geçiniz.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla
 14. Her iki frontoparietal lobda periventriküler jukstakortikal beyaz cevher alanlarında T2 ve FLAIR hiperintens multipl bazıları kolpus kalluzum eksenine kısmen dik seyir özelliği gösteren sinyal değişiklikleri dikkati çekmiştir(Demiyelinizan süreç?). Vaksülit süreç net dışlanamamıştır. Hastanın klinik korelasyonu önerilir.
  yorumlarsanız sevinirim .

  Cevapla
  • Selamlar Ayla Hanım, öncelikle geçmiş olsun.
   Beyinde bazı bölgelerde normal olmayan dokular tespit edilmiş ancak bu durumun ne ile ilgili olduğu belirlenememiş. Bu bilgilerin sizi muayene eden hekim tarafından değerlendirilerek yorumlanması önerilmiş.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla
 15. Sol meme mr incelemesi…sol meme üst iç kadranda t1a sekansta heterojen hipointens,t2a sekansta heterojen hiperintens,12*11 mm büyüklüğünde düzensiz şekiilli kitle lezyon mevcuttur.Ivkm enjeksiyonu sonrası elde ılunan serilerde tariflenen lezyonda heterojen kontraslanma paterni izlenmekte olup lezyonun inferoposteriorunda yaklaşık 1,5 cm uzaklıkta pektoral kasa daha yakın yerleşimli postkontrastlu serilerde tip 2 paternde kontrast tutlumu gösteren 10*4 mm büyüklüğünde lezyon ile t2a sekansta diğer lezyon ile ilişkili olduğu düşünülen kontrast tutulum alanı izlenmektwdir.t2a sekanslarda lezyon periferinde sinyal artışları inflamasyon ve ödem ile uyumlu olarak değerlendirilmiştir.olgunun solmrmede tariflenen her iki lezyondan histopatolojik tanısı önerilir

  Cevapla
 16. anterior talofibular bağ komşuluğunda yumuşak dokuda ödem zorlama klinik korelasyon önerilir

  Cevapla
 17. Hocam kolay gelsin ortopedi doktorum emar istedi ve raporda Bilateral femur baş-boyun bileşkesi düzeyinde anterosüperiorda tümsekleşme izlenmiştir.Bu görünüm cam tipi femoroasetabular sıkışma açısından yüksek şüphe uyandırmaktadır.Klini kolerasyon önerilir.Labrumda ve kemik yapılarda patolojik sinyal değişikliği bu aşamada izlenmiştir.Bilateral iskiofemoral sıkışma bulgusu saptanmamıştır.Bilateral gluteal kasların trokanter majora yapıştığı düzeyde hafif paratenon inflamasyonlar izlenmektedir.yazmakta bu ne anlama gelmekte yardımcı olursanız sevinirim teşekkür ederim

  Cevapla
 18. iyi günler prostat üretra komşuğulunda 12 mm lik ütrikül kisti yazıyor ne yapmalıyım

  Cevapla
 19. İyi günler gözlerimin çevrelerinde uyusma nedeniyle gittiğimde ilaçlı mr sonucunda;
  “Sağ koroner arkuat lokalizasyonda flair hiperintens 7×5 mm boyutunda tarif edilen lezyon postkontrast elde olan şeriflerde belirgin kontrastlanma gostermemistir. diffüzyon incelemede lezyon lokalizasyonunda diffüzyon değişikliği mevcut değildir. Klinikkolerasyon ve takip önerilir. İfadeleri var.yorumlardan sevinirim.teşekkürler

  Cevapla
 20. Dr. Bey merhaba. Benim kan tetkiklerimde karaciğer enzimlerimde yükselme olduğu görüldü. Ultrason istendi sonucunda da Dinamik MR. İstendi. İncelemede Karaciğer normal boyutlarda olup parankim intensitesinde steatoz ile uyumlu dış fazla minimal baskılanma izlenmektedir. Karaciğer 4A segment düzeyinde 13mm çapında T1AG lerde hipointes T2AG lerde hiperintes, erken arteriyel evrede karaciğere göre yoğun kontrastlanan interval ve geç evrede de karaciğere göre hiperintens izlenen nodüler görünüm mevcuttur. Lezyonda belirgin santral skara ait görünüm izlenmemiş olmak ile birlikte bulgular öncelikle fokal nodüler hiperplazi lehine değerlendirilmiştir. Adenom ve ayırıcı tanı açısından da ileri tetkik ve takip önerilir.
  Bu konuda görüşleriniz nedir. Bilgi verirseniz sevinirim. Saygılar.

  Cevapla
 21. Hocam iyi günler 34 yaşındayım, ense ile sırt arasında 4 cm çapında lipom çıkartıldı, patoloji sonucu atipik lipomatöz tümör çıktı, bu sonucu yorumlanabilirmisiniz.

  Cevapla
 22. Sol meme retroareolar alanda en geniş yerinde 3 mm’ye ulaşan duktal ektaziler izlenmektedir. Bu düzeyde duktus içerisinde 7,5 mm çapında düzgün sınırlı lobule konturlu hiperekojen lezyon mevcuttur (intraduktal papillom?). Sol meme retroareolar alanda 4 mm çapında kist dikkati çekmektedir. Sağ memede büyüğü saat 12 hizasında areoladan 3-4 cm uzaklıkta 9 mm çapında birkaç adet kistik lezyon mevcuttur. Sağ meme retroiareolar alanda minimal duktus dipatasyonu mevcuttur. ( Hocam sol memede iltihapli kan akıntısı da mevcut ) şimdiden teşekkürler.

  Cevapla
 23. cevabınız için şimdiden sonsuz teşekkürler ederim
  iyi ki varsınız

  MAKROSKOPİ
  Sol level 3 seviyesi ince iğne aspirasyon sitolojisi (İİAS): 8 adet hazır yayma preparatı alındı. 4 adet preparat PAP ile 4 adet preparat H-E ile boyandı.

  MİKROSKOPİ
  Yayma preparatlarında yoğun kanamalı nekrotik nekrobiyotik zeminde bol eozinofilik yer yer keratinize sitoplazmalı, iri hiperkromatik nükleuslu
  pleomorfik atipik hücreler izlenmiştir. Preparatlarda lenf nodunu düşündürecek lenfosit hücre zemini yoktur.

  PATOLOJİK TANI
  MALİGN SİTOLOJİ ; SOL LEVEL 3 SEVİYESİ İİAS

  YORUM AÇIKLAMA
  Aspirasyonun lenf nodundan yapıldığı kesin ise sitopatolojik bulgular Skuamöz Hücreli Karsinom metastazı lehine yorumlanabilir. Olgunun klinik
  korelasyonu uygun olur.

  Cevapla
 24. Merhaba hocam benim mr raporunda şu ifadeler var. Adenohipofiz posteriorda orta hat-sağda yaklaşık olarak 4.5 mm ebatlı , hafif hipogintens alan dikkati çekmektedir.(adenom?). Klinik korelasyon ve takip önerilir.
  Aralık orta haftadır
  Suprasellar sisterna açıktir. Optik kiazma normaldir.
  Sellar ve parasellar alanlarda patoloji saptanmamıştır.
  Yazıyor doktorum doğru düzgün açıklama yapmadi . Rica etsem bu rapora göre tam olarak ne yapılmalı ve bu yazılanlar ne manaya geliyor cevaplarsaniz çok sevinirim. Şimdiden teşekkürler.

  Cevapla
 25. Erhan bey merhaba,
  babamdan istenilen patoloji raporu karaciğer nakli denildi.babam 70 yaşında ve şeker hastası konu hakkında yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.
  MAKROSKOPİK BULGULAR:
  EN BÜYÜĞÜ 2 CM UZUNLUĞUNDA 3 ADET TURUNCU RENKTE TRU-CUT BİYOPSİ MATERYALI T3P1K YO/EG
  MİKROKOPİK BULGULAR:
  karaciğer dokusuna ait biyopside incelenen kesitlerde , EOZİNOFİLİK SİTOPLAZMALI,NÜKLEUSU HAFİF HİPERKOMATİK, NÜKLER BERRAKLAŞMASI MEVCUT YER YER NÜKLEOLLERİ İZLENEN ASİNER YAPIDA VE YER YER TRABEKÜLER TARZDA DİZİLİM GÖSTEREN ATİPİK MİTOZLARI MEVCUTİ DAMARLANMADAN ZENGİN HEPATOSİTLER ARASINDA SEYREK FİBRÖZ BANT OLUŞUMU, LENFOSİTTEN ZENGİN KRONİK İLTİHABI İNFİLTRAT İZLENMEKTEDİR.UYGULANAN İMMÜNHİSTOKİMYASAL BOYAMADA ÖSTROJEN(+),PROGESTERON(-),BETA KATENİN SİTOPLAZMİK MEMBRANOZ(+),Kİ-67 PROLİFERASYON İNDEKSİ YAKLAŞIK %5,P53 FOKAL ZAYIF(+)GLİPİKAN 3 YAMA TARZI(+),HSA(HEP-PAR):GRANÜLER SİTOPLAZMİK(+),ARJİNAZ-1(+),CD34 YOĞUN(+),CD31 YOĞUN(+) OLARAK DEĞERLENDİRİLMİŞTİR.
  TANI:
  KARACİĞER,TRU-CUT BİYOPSİ:
  -LÜTFEN MİKOSKOPİK BULGULARA VE NOTA BAKINIZ!
  NOT:HİSTOMORFOLOJİK VE İMMÜNHİSTOKİMYASAL BULGULAR “İYİ DİFERENSİYE HEPATOSELLÜLER KARSİNOM” LEHİNE YORUMLAŞMIŞTIR. KLİNİK/PATOLOJİK KORELASYON UYGUN OLUR.

  Cevapla
 26. İyi günler kardelim epilepsi hastası beyin mrg sonucunda bilateral sylvian fissür düzeyinde ve posterior pariatal bölgede kortikal kalınlaşma izlenmektedir (kortikal displazi? ). Klinik korelasyon önerilir yazılıyor ne anlama geliyor yardımcı olabilirmisiniz

  Cevapla
  • Merhaba Neslihan Hanım,öncelikle geçmiş olsun.
   Hastamızın beyin dokusunda bazı istenmeyen farklılaşmalar olmuş ancak ne olduğuna karar verilememiş. MR bulgularının hastanın muayene bulguları ile beraber degerlendirmesi önerilmiş. Hekiminiz MR sonucu ile beraber gerekli degerlendirmeleri yapacaktır.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla
 27. Bende ani baş dönmeleri oluyor nöroloji Mr ında
  Bilateral periventriküler ve supraventriküler derin ak maddede iskemik gliotik odaklar lehine değerlendirilen T2A ve FLAIR de hiperitens alanlar dikkati çekmiştir.
  Ventriküler sistem genişliğinde hafif derecede artış mevcuttur. Klinik korelasyonu önerilir. Şeklinde rapor çıktı. Panikteyim acaba ne olabilir. Teşekkürler.

  Cevapla
 28. Batın pelvis incelemesinde safra kesesi civarında artmış fdg tutulumu izlenmiştir SUDmax=6.3 kolesistit sag alt kadranda kolostomi izlenmistir. Bu ne anlama gelmektedir hocam scikca yazarmisiniz hastaligi rektum ca .

  Cevapla
 29. Selam hocam bende öğrene bilirmiyim. sol sakroiliak eklemde iliak yüzde hafif skleroz ile uyumlu sinyal artışları dikkat çekmekte olup sol sakoriliak eklem sakral ve iliak yüzlerde kemik iliği ödemi ile uyumlu sinyal değişiklikleri ve yer yer yağlı kemik iliği değişiklikleri dikkati çekmektedir… hocam korkulacak birşey varmı ve tedavisi mümkünmü saygılarla hocam.

  Cevapla
 30. Selam hocam bende öğrene bilirmiyim . Tetkik seansları :koronal planda 5 mm. Kesit kalınlıkta t2 agırlıklı Tse 5 mm. Kesit kalıntıları t1 agırlıklı se- aksiyel planda 5 mm kesit kalınlıkta yağ baskılamalı t2 agırlıklı tse t1 agırlıklı se

  Cevapla
 31. Merabalar hocam. Her iki overde periferik dizilimli folliküller dikkat çekmektedir PCOS klinik korelasyon önerilir. Ne demek açıklarsiniz sevinirim.

  Cevapla
 32. Merhaba ben 2.bebegime 34 haftalik hamileyim ve 10gun onceki kan tahlilimde tiroitlerim dusuk cikdigi icin dahiliye druna sevk edildim Daha once tiroitlerimle ilgili hicbir sorun yasamamisdimm.. ultrasyon ve kan tahlili istendi.. bugun ultrasyonumu cekdirdim ve soyle yaziyor bana bilgi verebilirmisiniz??
  Tiriot gland parankim ekojenitesi hafif azalmis ve hafif hetorejendir.tiroit acisindan kilinik ve lab.ile kolerasyon onerilir
  Sol lab orta zon lateral kesimde 4.5 mm capli kolloid kist mevcuttur.
  Bilateral boyun jugeler lenfatik zincirde patalojik gorunumlu Lap saptanmadi…

  Cevapla
  • Merhabalar Esra Hanım, öncelikle geçmiş olsun.
   Raporunuzda tiroid bezleriniz çok önemli bir hastalığı gösteren bulgu olmadığı ancak şikayetlerinizle beraber tekrar değerlendirilmesi gerektiği yazıyor. Ayrıca sol tarafta içi sıvı dolu yapılar bulunmuş. Bu yapılardan biyopsi istenebilir. En doğru bilgiyi sizi muayene eden hekiminiz söyleyecektir.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla
 33. merhaba hocam soruyu cevaplarsaniz sevinirim.tesekkurler.
  lomber lordez korunmustur.vertebra koprud yukseklikleri normaldir. End platolarda milimetrikSchomrl noldulleri izlenmistir. L2 vertebra korpusunda hemanjimon yada fokat yag adacigini dusunduren milimetrik hiperinten odak secilmektedir. l5-S1 duzeyinde periferik disk kabarikligi ve posterior kesimde tekal keseye basi olusuran genis tabanli disk protruzyonu mevcut olup sağ parasantral-foramilan bolgede eslik eden fokal disk protruzyonu izlenmistir. Sağdabelirgin olmak uzere ner iki lateral reses daralmistir. Sağda inen sinir kokune temas bulgulari izlenmistir. Klinik ile korela degerlendirme onerilir. Bu duzeyde spinal kanal daralmistir. Diger duzeylerde periferik disk kabarikligi bulgulari mevcut olup nöral foramenlerde belirgin darlik izlenmistir. Spinal kord L1 sonlanmaktadir. Konus medullaris intensitesi homejendir. Paravertebral alanlar dogaldir.

  Cevapla
  • Merhabalar, Muzaffer Bey. Öncelikle geçmiş olsun.
   Bildiğiniz üzere omurga adını verdiğimiz temel yapı birbiri ardına dizilen 33 adet omurdan oluşmaktadır. Omurların gövdeleri arasındaki yükseklikler olması gerektiği gibi çıkmış. L2 adını verdiğimiz 2. Lomber omurun gövdesinde yağlı görünen hiperintens odaklar görülmüş. Dilerseniz hiperintens adlı yazıya göz gezdirebilirsiniz. Bunun dışında tek başına değerlendirildiğinde anlamsız olabilecek onlarca bulgu tespit edilmiş. Bu rapor sonucunu hekiminiz muayeneden elde ettiği bilgiler ve şikayetleriniz doğrultusunda değerlendirirse anlam kazanacaktır.
   Sağlıklı günler dilerim.

   Cevapla
 34. Öncelikle Selamün aleyküm hocam.Sol aksillar fossada cilt altında yaklaşık 10×3mm ölçüsünde hipeokonik görünüm işlenmiştir.(inflamasyon?)klinik korelasyon önerilir. şeklindeki tanı ne anlama gelmektedir hocam.

  Cevapla
  • Merhabalar Turan Bey, öncelikle geçmiş olsun.
   Sol koltuk bölgenizde ufak boyutlarda yara, nodül ya da farklı bir lezyon görülmüş. Ancak sadece bu görünüme bakarak ne olduğuna karar verilememiş. Sizi muayene eden hekime bu raporla beraber tekrar değerlendirmesi için geri yönlendirilmişsiniz. Hekiminiz raporunuzu okuyacak ve ona göre bir daha muayene edecektir.
   Sağlıklı günler dilerim.

   Cevapla
 35. Geniş kapsamlı tümör nekrozu bulunan, daha ileri derecede sınıflandırılamayan kötü diferansiye karsinom. Nadir bir habis epitel hücresi kapsamlı bir tümör nekrozunun arka planında mevcuttur. Seyrek hücreler CK 20 ile pozitif boyar. CK 7, CD 56, TTF-1 ve MITF lekeleri kayıtsızdır Lekeler birincil bir Gl önermekle birlikte bu sonuç vermez. Klinik korelasyon önerilir.

  Cevapla
 36. Hocam kolay gelsin Sol tibia saft kemiğinde parçalı kirik mevcut ve 3 adet platin takıldı.BT sonucu şu şekilde bunu aciklayabilirmisiniz.
  Suberior kesitlerde suprapateller lojda effuzyon görünümü mevcuttur.
  Patellanin normalden minmal lateralde olduğu izlendi.sublukasyon açısından klinik korelasyon önerilir.
  Tibia proksimalinde ve platoda parçalı frakturlerle uyumlu kemikte devamsızlıklar ve operasyona sekonder uygulanmış materyaller izlendi.
  Fibula proksimalinde osteofit ile uyumlu olabilecek görünüm izlemiştir.
  Son operasyonu gecireli 3 ay oldu.

  Cevapla
  • Öncelikle geçmiş olsun Ercan Bey . Bt sonucunuzda yazanları kısaca özetlersek diz kapağınızın hemen altında bir miktar sıvı olduğu , diz kapağınızın olduğu yerden çok hafif sola doğru kayma gösterdiği ve muayene edilerek teyit edilmesi gerektiği ; tibianızın yani kaval kemiğinizin dize yakın olan kısmında parçalı kırıkların sebep olduğu düzensizlikler ve takılan plak vidaların görüldüğü, baldır kemiğinizin dize yakın kısmında ise küçük kemik çıkıntıları olduğu düşünülen yapılar gözlenmiş. Ortopedi doktorunuz gerekli ayrıntılı bilgiyi ve tedavi prosedurunu size zaten açıklayacaktır .Sağlıklı günler dilerim..

   Cevapla
 37. Sonunda açıklayıcı bir kaynak buldum,teşekkür ederim bilgilendirici yazınız için. Bana verilen kağıtta da bu şekilde yazıyordu. Şimdi oturdu bazı şeyler. İyi çalışmalar.

  Cevapla
 38. Sol surrenal lojda izlenen kalınlaşma alanında hafif orta düzeyde artmış fdg tutulumu gözlenmiş olup lüzumu halinde klinik korelasyonu ve takibi önerilir

  Cevapla
  • Merhabalar Hasan Bey. Geçmiş olsun.
   Sol böbreküstü bezinde bir kalınlaşma mevcut ve bu kalınlaşmada glukozu aşırı kullanan hücreler tespit edilmiş. Bu hücrelerin hangi hastalıklardan kaynaklandığını veya neye işaret ettiğini muayene etmeden ve muayene bilgileri olmaksızın söylemek çok doğru olmayacaktır. Zaten klinik korelasyon önerilmiş. Gerekli durumda bu tutuluma sebebiyet veren nedenin tespiti için doktorunuz sizi muayene edecek gerekirse tetkik ve tahliller isteyecektir.
   İsterseniz Artmış FDG Tutulumu ile ilgili şu yazımızı okuyabilirsiniz.

   Cevapla
   • Tanı: Tiroid, sol, lob, iiAB, sıvı bazlı sitoloji otomatik cihaz ile; malignite kuşkusu (bethesta 2009) Yorum: Mikrofolliküler yanamaşlar gösteren hücre popilasyonunun varlığı folliküler neoplazi kuşkusu yaratmakla birlikte nükleer membran düzensizliği ve berraklaşma nedeniyle kesin tanı için histopatolojik korelasyonu önerilir.

    Cevapla

Yorum yapın