Klinik Korelasyon Önerilir

37
74935

Klinik Korelasyon Önerilir Ne Anlama Geliyor?

Klinik Korelasyon Önerilir ,doktorlardan sıkça duyduğunuz veya hastalara verilen bilgisayarlı tomografi ve manyetik rezonans görüntüleme raporlarında sıkça gördüğümüz bir ifadedir. Bu yazımızda bu ifadenin ne anlama geldiğine açıklık getirmeye çalışacağız.

Klinik korelasyon tanının klinikle beraber konması manası taşımaktadır.

Korelasyon kelime anlamı olarak iki olay arasındaki ilişki, bağlılaşım anlamına gelmektedir.

Hastalığınız için çekilen MR – BT görüntüsünü radyoloji uzmanına götürdüğünüzde her zaman yüzde 100 tanı koyamamaktadır. Yüzde 100 tanının konulabilmesi için MR ya da BT görüntüsüne ek olarak hastanın detaylıca muayene edilmesi gerekebilmektedir.

Yani radyoloji bölümünden aldığınız raporda klinik korelasyon önerilir yazıyorsa hastalığınızı tanıyabilmek için MR-BT bulguları yetersizdir,muayene olmanız gerekmektedir demektir.

Özetle görüntüleme sonucunun klinikle (şikayetler )beraber değerlendirilmesi ve tanı konulması anlamına gelmektedir.

Temel Bir Örnek Verelim

Şimdi Klinik Korelasyon ifadesini anlamak için temel bir örnek verelim: 

Lenf bezleriniz de bir büyüme olduğunu düşünün ve bu sizi şiddetli derecelerde rahatsız ediyor. Hemen doktorunuza gidiyorsunuz ve doktorunuz sizi radyoloji bölümüne film çekilmeniz için gönderiyor. Radyolog röntgen filmi çekiyor ve lenf bezleriniz de iltihaplanma (lenfadenit) olup olmadığına karar vermek istiyor.

Klinik korelasyon önerilir ile ilişkili görsellerden.

Lenf bezleri bakteri, virüs, mantar ve çeşitli nedenlerden ötürü iltihaplanarak büyüyebilmektedir. Ayrıca şişmiş haldeki lenf bezleri birçok hastalığın işareti olabilmektedir.

Radyolog bu filmle şişmiş lenf bezinin lenfadenit mi yoksa daha şiddetli bir hastalık mı olup olmadığını belirleyemiyorsa hemen bir kağıda klinik korelasyon önerilir yazarak sizi hekiminize yönlendirir.

İlk başta gittiğiniz doktorunuza bu yazının yazdığı raporu götürdüğünüzde doktorunuz sizin genel sağlık durumunuzu, tüm şikayetlerinizi tekrar dinleyecek, sizi muayene edecek ve hastalığınızın hangisi olduğunu bulmaya çalışacaktır.

Konu güncellenecektir.


Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum sekmesine yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Avatar
Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitimimi tamamladım. Şimdi Erzurum Karayazı ilçesinde aile hekimi olarak görev almaktayım. Bana erhan.yavuz@saglik.gov.tr veya instagram üzerinden ulaşabilirsiniz. Lütfen tıbbi sorularınızı olabildiğince konu altlarındaki yorum bölümlerinden sormaya özen gösteriniz.

37 Yorum

 1. Bilateral lateral ventrikül posterior hornundan başlayıp sentrum semiovaleye devam eden, demiyelinizan alanlar ile uyumlu oladuğu düşünülen görünüm dikkati çekmektedir (MS?). Klinik korelasyon önerilir. Burada ms hastası olduğum mu yazıyor?

 2. Her iki frontoparietal lobda periventriküler jukstakortikal beyaz cevher alanlarında T2 ve FLAIR hiperintens multipl bazıları kolpus kalluzum eksenine kısmen dik seyir özelliği gösteren sinyal değişiklikleri dikkati çekmiştir(Demiyelinizan süreç?). Vaksülit süreç net dışlanamamıştır. Hastanın klinik korelasyonu önerilir.
  yorumlarsanız sevinirim .

  • Selamlar Ayla Hanım, öncelikle geçmiş olsun.
   Beyinde bazı bölgelerde normal olmayan dokular tespit edilmiş ancak bu durumun ne ile ilgili olduğu belirlenememiş. Bu bilgilerin sizi muayene eden hekim tarafından değerlendirilerek yorumlanması önerilmiş.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

 3. Sol meme mr incelemesi…sol meme üst iç kadranda t1a sekansta heterojen hipointens,t2a sekansta heterojen hiperintens,12*11 mm büyüklüğünde düzensiz şekiilli kitle lezyon mevcuttur.Ivkm enjeksiyonu sonrası elde ılunan serilerde tariflenen lezyonda heterojen kontraslanma paterni izlenmekte olup lezyonun inferoposteriorunda yaklaşık 1,5 cm uzaklıkta pektoral kasa daha yakın yerleşimli postkontrastlu serilerde tip 2 paternde kontrast tutlumu gösteren 10*4 mm büyüklüğünde lezyon ile t2a sekansta diğer lezyon ile ilişkili olduğu düşünülen kontrast tutulum alanı izlenmektwdir.t2a sekanslarda lezyon periferinde sinyal artışları inflamasyon ve ödem ile uyumlu olarak değerlendirilmiştir.olgunun solmrmede tariflenen her iki lezyondan histopatolojik tanısı önerilir

 4. Hocam kolay gelsin ortopedi doktorum emar istedi ve raporda Bilateral femur baş-boyun bileşkesi düzeyinde anterosüperiorda tümsekleşme izlenmiştir.Bu görünüm cam tipi femoroasetabular sıkışma açısından yüksek şüphe uyandırmaktadır.Klini kolerasyon önerilir.Labrumda ve kemik yapılarda patolojik sinyal değişikliği bu aşamada izlenmiştir.Bilateral iskiofemoral sıkışma bulgusu saptanmamıştır.Bilateral gluteal kasların trokanter majora yapıştığı düzeyde hafif paratenon inflamasyonlar izlenmektedir.yazmakta bu ne anlama gelmekte yardımcı olursanız sevinirim teşekkür ederim

 5. İyi günler gözlerimin çevrelerinde uyusma nedeniyle gittiğimde ilaçlı mr sonucunda;
  “Sağ koroner arkuat lokalizasyonda flair hiperintens 7×5 mm boyutunda tarif edilen lezyon postkontrast elde olan şeriflerde belirgin kontrastlanma gostermemistir. diffüzyon incelemede lezyon lokalizasyonunda diffüzyon değişikliği mevcut değildir. Klinikkolerasyon ve takip önerilir. İfadeleri var.yorumlardan sevinirim.teşekkürler

 6. Dr. Bey merhaba. Benim kan tetkiklerimde karaciğer enzimlerimde yükselme olduğu görüldü. Ultrason istendi sonucunda da Dinamik MR. İstendi. İncelemede Karaciğer normal boyutlarda olup parankim intensitesinde steatoz ile uyumlu dış fazla minimal baskılanma izlenmektedir. Karaciğer 4A segment düzeyinde 13mm çapında T1AG lerde hipointes T2AG lerde hiperintes, erken arteriyel evrede karaciğere göre yoğun kontrastlanan interval ve geç evrede de karaciğere göre hiperintens izlenen nodüler görünüm mevcuttur. Lezyonda belirgin santral skara ait görünüm izlenmemiş olmak ile birlikte bulgular öncelikle fokal nodüler hiperplazi lehine değerlendirilmiştir. Adenom ve ayırıcı tanı açısından da ileri tetkik ve takip önerilir.
  Bu konuda görüşleriniz nedir. Bilgi verirseniz sevinirim. Saygılar.

 7. Hocam iyi günler 34 yaşındayım, ense ile sırt arasında 4 cm çapında lipom çıkartıldı, patoloji sonucu atipik lipomatöz tümör çıktı, bu sonucu yorumlanabilirmisiniz.

 8. Sol meme retroareolar alanda en geniş yerinde 3 mm’ye ulaşan duktal ektaziler izlenmektedir. Bu düzeyde duktus içerisinde 7,5 mm çapında düzgün sınırlı lobule konturlu hiperekojen lezyon mevcuttur (intraduktal papillom?). Sol meme retroareolar alanda 4 mm çapında kist dikkati çekmektedir. Sağ memede büyüğü saat 12 hizasında areoladan 3-4 cm uzaklıkta 9 mm çapında birkaç adet kistik lezyon mevcuttur. Sağ meme retroiareolar alanda minimal duktus dipatasyonu mevcuttur. ( Hocam sol memede iltihapli kan akıntısı da mevcut ) şimdiden teşekkürler.

 9. cevabınız için şimdiden sonsuz teşekkürler ederim
  iyi ki varsınız

  MAKROSKOPİ
  Sol level 3 seviyesi ince iğne aspirasyon sitolojisi (İİAS): 8 adet hazır yayma preparatı alındı. 4 adet preparat PAP ile 4 adet preparat H-E ile boyandı.

  MİKROSKOPİ
  Yayma preparatlarında yoğun kanamalı nekrotik nekrobiyotik zeminde bol eozinofilik yer yer keratinize sitoplazmalı, iri hiperkromatik nükleuslu
  pleomorfik atipik hücreler izlenmiştir. Preparatlarda lenf nodunu düşündürecek lenfosit hücre zemini yoktur.

  PATOLOJİK TANI
  MALİGN SİTOLOJİ ; SOL LEVEL 3 SEVİYESİ İİAS

  YORUM AÇIKLAMA
  Aspirasyonun lenf nodundan yapıldığı kesin ise sitopatolojik bulgular Skuamöz Hücreli Karsinom metastazı lehine yorumlanabilir. Olgunun klinik
  korelasyonu uygun olur.

 10. Merhaba hocam benim mr raporunda şu ifadeler var. Adenohipofiz posteriorda orta hat-sağda yaklaşık olarak 4.5 mm ebatlı , hafif hipogintens alan dikkati çekmektedir.(adenom?). Klinik korelasyon ve takip önerilir.
  Aralık orta haftadır
  Suprasellar sisterna açıktir. Optik kiazma normaldir.
  Sellar ve parasellar alanlarda patoloji saptanmamıştır.
  Yazıyor doktorum doğru düzgün açıklama yapmadi . Rica etsem bu rapora göre tam olarak ne yapılmalı ve bu yazılanlar ne manaya geliyor cevaplarsaniz çok sevinirim. Şimdiden teşekkürler.

 11. Erhan bey merhaba,
  babamdan istenilen patoloji raporu karaciğer nakli denildi.babam 70 yaşında ve şeker hastası konu hakkında yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.
  MAKROSKOPİK BULGULAR:
  EN BÜYÜĞÜ 2 CM UZUNLUĞUNDA 3 ADET TURUNCU RENKTE TRU-CUT BİYOPSİ MATERYALI T3P1K YO/EG
  MİKROKOPİK BULGULAR:
  karaciğer dokusuna ait biyopside incelenen kesitlerde , EOZİNOFİLİK SİTOPLAZMALI,NÜKLEUSU HAFİF HİPERKOMATİK, NÜKLER BERRAKLAŞMASI MEVCUT YER YER NÜKLEOLLERİ İZLENEN ASİNER YAPIDA VE YER YER TRABEKÜLER TARZDA DİZİLİM GÖSTEREN ATİPİK MİTOZLARI MEVCUTİ DAMARLANMADAN ZENGİN HEPATOSİTLER ARASINDA SEYREK FİBRÖZ BANT OLUŞUMU, LENFOSİTTEN ZENGİN KRONİK İLTİHABI İNFİLTRAT İZLENMEKTEDİR.UYGULANAN İMMÜNHİSTOKİMYASAL BOYAMADA ÖSTROJEN(+),PROGESTERON(-),BETA KATENİN SİTOPLAZMİK MEMBRANOZ(+),Kİ-67 PROLİFERASYON İNDEKSİ YAKLAŞIK %5,P53 FOKAL ZAYIF(+)GLİPİKAN 3 YAMA TARZI(+),HSA(HEP-PAR):GRANÜLER SİTOPLAZMİK(+),ARJİNAZ-1(+),CD34 YOĞUN(+),CD31 YOĞUN(+) OLARAK DEĞERLENDİRİLMİŞTİR.
  TANI:
  KARACİĞER,TRU-CUT BİYOPSİ:
  -LÜTFEN MİKOSKOPİK BULGULARA VE NOTA BAKINIZ!
  NOT:HİSTOMORFOLOJİK VE İMMÜNHİSTOKİMYASAL BULGULAR “İYİ DİFERENSİYE HEPATOSELLÜLER KARSİNOM” LEHİNE YORUMLAŞMIŞTIR. KLİNİK/PATOLOJİK KORELASYON UYGUN OLUR.

 12. İyi günler kardelim epilepsi hastası beyin mrg sonucunda bilateral sylvian fissür düzeyinde ve posterior pariatal bölgede kortikal kalınlaşma izlenmektedir (kortikal displazi? ). Klinik korelasyon önerilir yazılıyor ne anlama geliyor yardımcı olabilirmisiniz

  • Merhaba Neslihan Hanım,öncelikle geçmiş olsun.
   Hastamızın beyin dokusunda bazı istenmeyen farklılaşmalar olmuş ancak ne olduğuna karar verilememiş. MR bulgularının hastanın muayene bulguları ile beraber degerlendirmesi önerilmiş. Hekiminiz MR sonucu ile beraber gerekli degerlendirmeleri yapacaktır.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

 13. Bende ani baş dönmeleri oluyor nöroloji Mr ında
  Bilateral periventriküler ve supraventriküler derin ak maddede iskemik gliotik odaklar lehine değerlendirilen T2A ve FLAIR de hiperitens alanlar dikkati çekmiştir.
  Ventriküler sistem genişliğinde hafif derecede artış mevcuttur. Klinik korelasyonu önerilir. Şeklinde rapor çıktı. Panikteyim acaba ne olabilir. Teşekkürler.

 14. Batın pelvis incelemesinde safra kesesi civarında artmış fdg tutulumu izlenmiştir SUDmax=6.3 kolesistit sag alt kadranda kolostomi izlenmistir. Bu ne anlama gelmektedir hocam scikca yazarmisiniz hastaligi rektum ca .

 15. Selam hocam bende öğrene bilirmiyim. sol sakroiliak eklemde iliak yüzde hafif skleroz ile uyumlu sinyal artışları dikkat çekmekte olup sol sakoriliak eklem sakral ve iliak yüzlerde kemik iliği ödemi ile uyumlu sinyal değişiklikleri ve yer yer yağlı kemik iliği değişiklikleri dikkati çekmektedir… hocam korkulacak birşey varmı ve tedavisi mümkünmü saygılarla hocam.

 16. Selam hocam bende öğrene bilirmiyim . Tetkik seansları :koronal planda 5 mm. Kesit kalınlıkta t2 agırlıklı Tse 5 mm. Kesit kalıntıları t1 agırlıklı se- aksiyel planda 5 mm kesit kalınlıkta yağ baskılamalı t2 agırlıklı tse t1 agırlıklı se

 17. Merhaba ben 2.bebegime 34 haftalik hamileyim ve 10gun onceki kan tahlilimde tiroitlerim dusuk cikdigi icin dahiliye druna sevk edildim Daha once tiroitlerimle ilgili hicbir sorun yasamamisdimm.. ultrasyon ve kan tahlili istendi.. bugun ultrasyonumu cekdirdim ve soyle yaziyor bana bilgi verebilirmisiniz??
  Tiriot gland parankim ekojenitesi hafif azalmis ve hafif hetorejendir.tiroit acisindan kilinik ve lab.ile kolerasyon onerilir
  Sol lab orta zon lateral kesimde 4.5 mm capli kolloid kist mevcuttur.
  Bilateral boyun jugeler lenfatik zincirde patalojik gorunumlu Lap saptanmadi…

  • Merhabalar Esra Hanım, öncelikle geçmiş olsun.
   Raporunuzda tiroid bezleriniz çok önemli bir hastalığı gösteren bulgu olmadığı ancak şikayetlerinizle beraber tekrar değerlendirilmesi gerektiği yazıyor. Ayrıca sol tarafta içi sıvı dolu yapılar bulunmuş. Bu yapılardan biyopsi istenebilir. En doğru bilgiyi sizi muayene eden hekiminiz söyleyecektir.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

 18. merhaba hocam soruyu cevaplarsaniz sevinirim.tesekkurler.
  lomber lordez korunmustur.vertebra koprud yukseklikleri normaldir. End platolarda milimetrikSchomrl noldulleri izlenmistir. L2 vertebra korpusunda hemanjimon yada fokat yag adacigini dusunduren milimetrik hiperinten odak secilmektedir. l5-S1 duzeyinde periferik disk kabarikligi ve posterior kesimde tekal keseye basi olusuran genis tabanli disk protruzyonu mevcut olup sağ parasantral-foramilan bolgede eslik eden fokal disk protruzyonu izlenmistir. Sağdabelirgin olmak uzere ner iki lateral reses daralmistir. Sağda inen sinir kokune temas bulgulari izlenmistir. Klinik ile korela degerlendirme onerilir. Bu duzeyde spinal kanal daralmistir. Diger duzeylerde periferik disk kabarikligi bulgulari mevcut olup nöral foramenlerde belirgin darlik izlenmistir. Spinal kord L1 sonlanmaktadir. Konus medullaris intensitesi homejendir. Paravertebral alanlar dogaldir.

  • Merhabalar, Muzaffer Bey. Öncelikle geçmiş olsun.
   Bildiğiniz üzere omurga adını verdiğimiz temel yapı birbiri ardına dizilen 33 adet omurdan oluşmaktadır. Omurların gövdeleri arasındaki yükseklikler olması gerektiği gibi çıkmış. L2 adını verdiğimiz 2. Lomber omurun gövdesinde yağlı görünen hiperintens odaklar görülmüş. Dilerseniz hiperintens adlı yazıya göz gezdirebilirsiniz. Bunun dışında tek başına değerlendirildiğinde anlamsız olabilecek onlarca bulgu tespit edilmiş. Bu rapor sonucunu hekiminiz muayeneden elde ettiği bilgiler ve şikayetleriniz doğrultusunda değerlendirirse anlam kazanacaktır.
   Sağlıklı günler dilerim.

 19. Öncelikle Selamün aleyküm hocam.Sol aksillar fossada cilt altında yaklaşık 10×3mm ölçüsünde hipeokonik görünüm işlenmiştir.(inflamasyon?)klinik korelasyon önerilir. şeklindeki tanı ne anlama gelmektedir hocam.

  • Merhabalar Turan Bey, öncelikle geçmiş olsun.
   Sol koltuk bölgenizde ufak boyutlarda yara, nodül ya da farklı bir lezyon görülmüş. Ancak sadece bu görünüme bakarak ne olduğuna karar verilememiş. Sizi muayene eden hekime bu raporla beraber tekrar değerlendirmesi için geri yönlendirilmişsiniz. Hekiminiz raporunuzu okuyacak ve ona göre bir daha muayene edecektir.
   Sağlıklı günler dilerim.

 20. Geniş kapsamlı tümör nekrozu bulunan, daha ileri derecede sınıflandırılamayan kötü diferansiye karsinom. Nadir bir habis epitel hücresi kapsamlı bir tümör nekrozunun arka planında mevcuttur. Seyrek hücreler CK 20 ile pozitif boyar. CK 7, CD 56, TTF-1 ve MITF lekeleri kayıtsızdır Lekeler birincil bir Gl önermekle birlikte bu sonuç vermez. Klinik korelasyon önerilir.

 21. Hocam kolay gelsin Sol tibia saft kemiğinde parçalı kirik mevcut ve 3 adet platin takıldı.BT sonucu şu şekilde bunu aciklayabilirmisiniz.
  Suberior kesitlerde suprapateller lojda effuzyon görünümü mevcuttur.
  Patellanin normalden minmal lateralde olduğu izlendi.sublukasyon açısından klinik korelasyon önerilir.
  Tibia proksimalinde ve platoda parçalı frakturlerle uyumlu kemikte devamsızlıklar ve operasyona sekonder uygulanmış materyaller izlendi.
  Fibula proksimalinde osteofit ile uyumlu olabilecek görünüm izlemiştir.
  Son operasyonu gecireli 3 ay oldu.

  • Öncelikle geçmiş olsun Ercan Bey . Bt sonucunuzda yazanları kısaca özetlersek diz kapağınızın hemen altında bir miktar sıvı olduğu , diz kapağınızın olduğu yerden çok hafif sola doğru kayma gösterdiği ve muayene edilerek teyit edilmesi gerektiği ; tibianızın yani kaval kemiğinizin dize yakın olan kısmında parçalı kırıkların sebep olduğu düzensizlikler ve takılan plak vidaların görüldüğü, baldır kemiğinizin dize yakın kısmında ise küçük kemik çıkıntıları olduğu düşünülen yapılar gözlenmiş. Ortopedi doktorunuz gerekli ayrıntılı bilgiyi ve tedavi prosedurunu size zaten açıklayacaktır .Sağlıklı günler dilerim..

 22. Sonunda açıklayıcı bir kaynak buldum,teşekkür ederim bilgilendirici yazınız için. Bana verilen kağıtta da bu şekilde yazıyordu. Şimdi oturdu bazı şeyler. İyi çalışmalar.

  • Merhabalar Hasan Bey. Geçmiş olsun.
   Sol böbreküstü bezinde bir kalınlaşma mevcut ve bu kalınlaşmada glukozu aşırı kullanan hücreler tespit edilmiş. Bu hücrelerin hangi hastalıklardan kaynaklandığını veya neye işaret ettiğini muayene etmeden ve muayene bilgileri olmaksızın söylemek çok doğru olmayacaktır. Zaten klinik korelasyon önerilmiş. Gerekli durumda bu tutuluma sebebiyet veren nedenin tespiti için doktorunuz sizi muayene edecek gerekirse tetkik ve tahliller isteyecektir.
   İsterseniz Artmış FDG Tutulumu ile ilgili şu yazımızı okuyabilirsiniz.

   • Tanı: Tiroid, sol, lob, iiAB, sıvı bazlı sitoloji otomatik cihaz ile; malignite kuşkusu (bethesta 2009) Yorum: Mikrofolliküler yanamaşlar gösteren hücre popilasyonunun varlığı folliküler neoplazi kuşkusu yaratmakla birlikte nükleer membran düzensizliği ve berraklaşma nedeniyle kesin tanı için histopatolojik korelasyonu önerilir.

Haydi Hemen Bir YORUM Yazın

Please enter your comment!
Please enter your name here