3 Aylık Korunma İğnesi ile Gebelikten Korunun

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Çocuk sahibi olmak istemeyen veya olmaması gereken bireyler gebelikten korunmak için çok çeşitli yollara başvurmaktadırlar. Bunlar genellikle haplar, kondomlar, deri altı implantlar, rialar, vazektomiler, geri çekme yöntemleri, takvim yöntemleri, 1 aylık enjeksiyonlar ve 3 aylık enjeksiyonlardır. 3 ay gibi uzun süreli koruma sağlayan 3 aylık enjeksiyon yöntemi , hastaların taleplerine bağlı olarak sağlık ocaklarında biz aile hekimlerinin sıkça kullandığı yöntemlerdendir. 3 aylık gebelikten korunma iğnesi olarak dünya da olduğu gibi Türkiye’de de en sık depo provera kullanılmaktadır.

Depo-provera, içerisinde 150 mg/ml medroksiprogesteron asetat içermektedir. Ayrıca polietilen glikol, polisorbat , sodyum klorür, metilparaben , propilparaben , enjeksiyonluk su gibi yardımcı maddelerde içerir.

depo-provera 3 uc aylik korunma ignesi
3 aylık korunma iğnesi gebelikten korur ama yüzde 100 koruyucu değildir.

Düzenli olarak 3 ayda bir bu iğnenin enjeksiyonu sağlanarak gebelikten korunma sağlanabilmektedir. Sağlık ocağına 3 aylık gebelikten korunma iğnesi yaptırmak için gelen hastalara öncelikle gebelik testi yapılmalıdır. Hali hazırda gebeliği olan bir kadına bu iğne uygulandığında gebeliğe zarar verecek ve istenmeyen sonuçlara yol açabilecektir.

Gebelik testi negatif çıkan hastalar, muayene sonucunda uygun görülmesi halinde 3 aylık enjeksiyon yöntemi ile gebelikten korunmaya başlayabilirler.İğne uygulanmaya başladıktan sonra koruyucu özelliği başlangıç göstermektedir ancak uygulandığı dönem önemlidir.

Uygulamadan sonra 3 ay boyunca gebelikten korruyucu etkisi devam eder ancak unutulmamalıdır ki bu iğneleri kullanmasına rağmen gebe kalan birçok hasta mevcuttur. Gebeliğe karşı koruyuculuğu yüzde 100 değildir.

Bu iğneler ile ilgili aklınıza takılan soruları konunun altındaki yorum bölümünden bana sorabilirsiniz.

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2021'i bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

“3 Aylık Korunma İğnesi ile Gebelikten Korunun” üzerine 3 yorum

 1. Hocam 3 aylık korunma iğnesi koruyucu ve etkili sizin dediğiniz gibi peki devlet bunu neden kaldırıyor uzun zamandır ve şuanda bulunmuyor aylık korunma iğnesi var oda yan etkisi oldu 1 buçuk ayda 4 kez adet gördüm 3 aylık korunma ignesinde böyle bı sıkıntı yoktu aylık iğne de böyle olması normel mi sizce

  Cevapla
 2. Hocam iyi aksamlar.Ben 8 haftalik gebeyken.apandist ameliyati oldum ve su an 10. Haftama girdim kasiklarima kramp giryr bunun nedeni gebelikle alakali mi yoksa ameliyatla mi bir de mide bulantilarim icin prilam kullanmaya basladim etkisini cok güzel gördüm.Cvplarsaniz cok memnun olurum simdiden tesekkur ederim

  Cevapla
  • Merhabalar Mehtap Hanım, öncelikle geçmiş olsun.
   Kasık ağrılarının nedeni bahsettiğiniz durumlar olabileceği gibi basit bir idrar yolu enfeksiyonu dahi olabilir. Sorunuza net cevaplar alabilmek için mutlaka muayene olmalısınız. Kadın doğum bölümüne gitmenizi öneririm.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla

Yorum yapın