Diyetisyene Gitmek İçin Hangi Bölümden Randevu Alınır?

0
6725

Diyetisyene Gitmek İçin Hangi Bölümden Randevu Alınmalıdır?

Günümüz beslenme alışkanlıklarında özellikle hazır gıda tüketimi, aşırı gıda tüketimi ve dengesiz beslenme ile kilo problemleri yaşanmaktadır. Batıda artmış olan obezite ülkemizde de ciddi bir sorun olmaz yolunda ilerlemektedir. Sağlıklı bir hayat için önemli olan ideal kiloya ulaşmak içinde bazı durumlarda diyetisyene ihtiyaç duyulmaktadır. Kişi kendi iradesi ve çabaları ile kilo veremediğinde diyetisyene başvurmalıdır. Diyetisyenler ise kilo vermenin özel diyetlerle sağlanabileceği durumlarda devreye girmektedir. Peki, diyetisyene gitmek için hangi bölümden randevu alınır?

diyetisyene gitmek icin nereye basvurulur
Diyetisyene gitmek için hangi bölümden randevu alınır ile ilişkili görsel.

Diyetisyen Nedir?

Diyetisyen, insanların beslenme şekilleri ve besinler hakkında uzman bilgiye sahip kişilerdir. Ciddi kilo problemleri yaşayan kişilerin yanı sıra sağlıklı insanlara da hizmet vererek doğru beslenme konusunda hizmet verir. Sağlıklı beslenme konusunda verdiği bilgilerin yanı sıra kişiye özel diyette verebilmektedir.

Diyetisyenin Görevleri Nelerdir?

Diyetisyenler, gıdaların pişirilmesi veya depolaması gıdalarda görülen değişikliklerin insan vücudundaki etkilerini araştırır. Yetersiz ve dengesiz beslenmeleri tespit eder, bu nedenle ortaya çıkacak sorunları belirler. Besinlerin analizini gerçekleştirdiği gibi diyetlerde hangi gıdaların kullanılması gerektiği hakkında çalışmalar yapar. Hastalıklara uygun olarak diyet hazırlar. Birden fazla kişinin çalıştığı kurumlardaki toplu beslenme konularında gerekli beslenme düzenini belirler.

Diyetisyene Gitmek İçin Hangi Bölümden Randevu Alınır?

Diyetisyene girmek için hangi bölümden randevu alınır konusunda öncelikle Dahiliye bölümünden randevu alınmalıdır. Bunun nedeni ise kilo ile ilgili yaşanılan sorunlarda direk diyetisyene başvurulamadığıdır. Öncelikle Dahiliye bölümünde şikayetleriniz ve durumunuz ile ilgili gerekli testler yapılır. Bu testler özellikle hormonal bozuklukların olup olmadığı, şeker gibi hastalıkların olup olmadığı konularında gerekli tespitlerin yapılması üzerine gerçekleştirilir. Eğer sizin özel bir diyet uygulamanız uygun görülürse diyetisyene başvurmanız için gerekli sevk işlemleri yapılır.

Devlet hastanelerinde Dahiliye bölümünden randevu alıp diyetisyen için sevk edilebildiğiniz gibi bazı özel hastanelerde diyetisyene direk ulaşmanızda mümkündür.

Neden Diyetisyene Gidilmelidir?

İnsanlar genel olarak kilo vermeyi görüntü olarak rahatsız olduğu kilolardan kurtulmak için diyetisyenlere gitmek istemektedir. Ancak ilk amaç sağlıklı bir vücuda sahip olmak için gitmek olmalıdır. Kendi çabaları ile kilo veremeyen ve kiloları ciddi seviyelere ulaşmış kişilerin diyetisyene başvurmaları oldukça önemlidir. Özellikle kilonun yanında çeşitli hastalıklar görülüyorsa sağlıklı bir şekilde kilo verebilmek için uzaman bilgisine ihtiyaç vardır.

Diyetisyenler tarafından edineceğiniz diyet listeleri sizin aç kalarak kilo vermenize değil tam tersine tok kalarak sağlıklı bir şekilde kilo vermenizi hedefler. Bunu sağlamak içinse doğru beslenme şeklini sizlere öğreterek kilo almanızı hızlandıran ve sizlere sağlık açısından zarar veren besinlerden uzak kalmanızı sağlar. Hem dengeli hem de yeterli beslenmenize imkan sağlayarak diyet listeleri sayesinde yeterli vitamin ve mineral alırken aynı zamanda zayıflayarak ideal kilonuza daha rahat şartlar altında ulaşabileceksiniz. Böylelikle kilo vermek zor bir durumdan çıkarak sağlıklı yaşam için daha kolay olacaktır.


Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Avatar
Anonim Yazar, misafir kullanıcılar tarafından sitemiz için hazırlanan makalelerin yayınlandığı kullanıcı hesabıdır. Konu ile ilgili aklınıza takılanlar ve merak edilenleri yorum bölümüne yazarak Doktordan Haberler ekibinin cevaplamasını bekleyebilirsiniz.

Haydi Hemen Bir YORUM Yazın

Please enter your comment!
Please enter your name here