Testiste Sivilce Çıktıysa Korkun!

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Testiste Sivilce Neden Çıkar?

Testislerde oluşan çeşitli sorunlar insanları endişelendirmektedir. Bunlardan biri de genital bölgedeki testislerde oluşan sivilcelerdir. Testiste sivilce neden çıkar konusunda gerekli bilgilere sahip olmanız çıkan sivilcelerin önemini de kavranmanıza yardımcı olacaktır. Bu konuda çeşitli sağlık sorunları nedeni ile sivilceler çıkabileceği gibi önemsiz olan ve genellikle herhangi bir tıbbi müdahaleye gerek duymadan sivilcelerde vardır.

testiste sivilce icin hangi doktora gidilir
Testiste sivilce ile ilgili görsel.

Ergenlik Nedeni ile Testiste Sivilce

Genel olarak testislerde en çok ergenlik döneminde sivilce görülür. Bilindiği gibi ergenlik döneminde birçok hormonda değişmeler olmakta ve bunlar nedeni ile vücudun çeşitli yerlerinde sivilce çıkabilmektedir. Genel olarak yüz bölgesinde görülen bu sivilceler ayrıca testislerde de görülmesi muhtemeldir. Bu tür sivilceler kısa süre içerisinde geçerek ortadan kaybolmaktadır. Sivilce çıkmış olması testiste ağrı yapabileceği anlamına gelmez. Bu konuda mutlaka doktorunuza danışmalısınız.

Hijyen Eksikliği Nedeni ile Testiste Sivilce

Erkeklerin testiste sivilce görüldüğünde hemen endişeye kapıldığı görülür. Ancak bu tür durumlarda öncelikle sakin olunması gerekir. Çünkü testis bölgesinde yeterli hijyen sağlanmadığında bu tür etkilerin görülmesi oldukça normaldir. Nem, ter ve iç çamaşırı cilt üzerinde sivilcelerin ortaya çıkmasına neden olabilmektedir. Bu  nedenle bu tür durumlarda testis bölgesinde hijyene daha çok önem verilmesi sivilcelerinde ciddi şekilde azalması ve ortadan kaybolmasını sağlayacaktır. Bu noktada testiste oluşan mantar hastalığı hakkında bilgi almak için hemen başlıklı yazımı okuyunuz.

Klor Aknesi

Testiste beyaz sivilce görülmesi de klor aknesi hastalığından şüphe duyulmasına neden olabilir. Klor aknesi genel olarak testislerin yanı sıra boyun, koltuk altı, baş gibi bölgelerde görülmektedir. Bu hastalığın ortaya çıkmasında en önemli sebepler ise kullanılan böcek ilaçlarına maruz kalmak ve çeşitli mantarların oluşması ve tedavi edilmemesidir. Kor aknesi nedeni ile testislerde sivilce oluştuğunda sivilcenin çevresi kırmızı ve uç kısmında ise beyaz renkte olmakla birlikte serttir. Bu sivilceler ağrı hissi verdiği için inşaları ciddi derecede rahatsız etmektedir. Testiste çıkan sivilce nedeni ile bu konuda daha kötü sorunlar yaşamamak için doktora başvurulması gerekir.

Kıl Dönmesi

Testiste sivilce çıkması nedenleri arasında kıl dönmesi de görülmektedir. Testis üzerinde veya çevresinde bulunan kılların dönme yapması nedeni ile sivilce oluşmaktadır. Bu sivilcelerin patlatılması ile alt bölümde yüzeye çıkamayan kıllar görülebilir. Ciddi bir durum olduğu için doktora başvurulmalıdır.

Testis Sivilceleri içi Ne Zaman Doktora Gidilmelidir?

Testiste siyah sivilce çıkması veya testiste iltihaplı sivilce çıkması durumlarında doktora başvurulması gerekir. Eğer oluşan sivilce bir süre sonra geçiyorsa bu durumda doktora gitmeye genel olarak gerek yoktur. Ancak sivilce sürekli olarak varlığını koruyor ve yayılıyorsa bu durumda doktora gidilmelidir. Çeşitli krem ve antibiyotikler ile tedavi edilebilir.

testis sivilce
Testis sivilcesi ile ilgili görsellerden.

Testis Sivilceleri için Hangi Doktora Gidilir?

Testiste görülen sivilcelerin sürekli olarak görünmesi, büyümesi veya kitle haline gelmesi durumlarında doktora başvurulmalıdır. Testis sivilceleri için hangi doktora gidilir konusunda ise Üroloji doktoruna gidilmelidir. Üroloji uzmanları gerekli olan tetkikleri yaptıktan sonra hastalığı teşhis ederek tedaviye başlayıp sivilcelerin tedavi olması için çalışma yapmaktadır. Bu noktada testis bölgesinde oluşan ağrılar için hazırlamış olduğum yazıma linkden ulaşabilirsiniz.


Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Photo of author

Sağlık Profesyoneli

Sağlık ve hastalık konusunda internet ortamında var olan bilgi kirliliğinin önüne geçmek ve siz değerli ziyaretçilerimizi bilgilendirmek amacıyla yıllardır yazılar hazırlıyorum. Konu ile ilgili aklınıza takılanlar ve merak edilenleri yorum bölümüne yazarak Doktordan Haberler ekibinin cevaplamasını bekleyebilirsiniz. Yazılarımız mutlaka sitemizde hizmet veren bir hekim tarafından kontrol edilir. Bu nedenle uzman kadromuza güvenerek içiniz rahat bir şekilde okumaya devam edebilirsiniz...

“Testiste Sivilce Çıktıysa Korkun!” üzerine 38 yorum

 1. hocam benim testisimde sivilce gibi birşey çıktı gece uyurken çok rahatsız ediyor uyuyamıyorum sivilceden mi bilmiyorum sadece hareket edince rahatsız ediyor

  Cevapla
 2. hocam merababen 65 yaşında bir vatandaşım bundan 7 veya8 sene evvelayalarımn üzerinde kanamalar oluyordu şimdi bu konuda herhangi bir proplemim yok.. fakat 17 cm olan kamışım çocok kamışı gibi olduve içere kaçar gibi sertleşme foksiyonu yaşıyon ve beynim sertlemeyen kamıştan sulu az derecede döl geliyor. sizden bi çare ve öneri vermenizi dilerim.. herhangi bir müracatta bulunmadım

  Cevapla
 3. hocam merababen 65 yaşında bir vatandaşım bundan 7 veya8 sene evvelayalarımn üzerinde kanamalar oluyordu şimdi bu konuda herhangi bir proplemim yok.. fakat 17 cm olan kamışım çocok kamışı gibi olduve içere kaçar gibi sertleşme foksiyonu yaşıyon ve beynim sertlemeyen kamıştan sulu az derecede döl geliyor. sizden bi çare ve öneri vermenizi dilerim..

  Cevapla
 4. Merhaba hocam benim sol testimin baş tarafında sivilce gibi bir şey çıktı doktora gittim varikosalden şüphelendim ama doktor bana testis başı dedi hocam

  Cevapla
 5. Hocam, 23 yaşındayım benim başka bir sorunum var, ben 16 -19 yaşlarındayken, mastürbasyon yaparken zevk alıyordum ve iki üç defa yapıyordum, şimdi bir defa zar zor yapıyorum zevk de alamıyorum cevap verirseniz sevinirim.

  Cevapla
 6. Hocam, 23 yaşındayım benim başka bir sorunum var, ben 16 -19 yaşlarındayken, mastürbasyon yaparken zevk alıyordum ve iki üç defa yapıyordum, şimdi bir defa zar zor yapıyorum zevk de alamıyorum cevap verirseniz sevinirim.

  Cevapla

Yorum yapın