Testiste Sivilce Çıktıysa Korkun!

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Testiste Sivilce Neden Çıkar?

Testislerde oluşan çeşitli sorunlar insanları endişelendirmektedir. Bunlardan biri de genital bölgedeki testislerde oluşan sivilcelerdir. Testiste sivilce neden çıkar konusunda gerekli bilgilere sahip olmanız çıkan sivilcelerin önemini de kavranmanıza yardımcı olacaktır. Bu konuda çeşitli sağlık sorunları nedeni ile sivilceler çıkabileceği gibi önemsiz olan ve genellikle herhangi bir tıbbi müdahaleye gerek duymadan sivilcelerde vardır.

testiste sivilce icin hangi doktora gidilir
Testiste sivilce ile ilgili görsel.

Ergenlik Nedeni ile Testiste Sivilce

Genel olarak testislerde en çok ergenlik döneminde sivilce görülür. Bilindiği gibi ergenlik döneminde birçok hormonda değişmeler olmakta ve bunlar nedeni ile vücudun çeşitli yerlerinde sivilce çıkabilmektedir. Genel olarak yüz bölgesinde görülen bu sivilceler ayrıca testislerde de görülmesi muhtemeldir. Bu tür sivilceler kısa süre içerisinde geçerek ortadan kaybolmaktadır. Sivilce çıkmış olması testiste ağrı yapabileceği anlamına gelmez. Bu konuda mutlaka doktorunuza danışmalısınız.

Hijyen Eksikliği Nedeni ile Testiste Sivilce

Erkeklerin testiste sivilce görüldüğünde hemen endişeye kapıldığı görülür. Ancak bu tür durumlarda öncelikle sakin olunması gerekir. Çünkü testis bölgesinde yeterli hijyen sağlanmadığında bu tür etkilerin görülmesi oldukça normaldir. Nem, ter ve iç çamaşırı cilt üzerinde sivilcelerin ortaya çıkmasına neden olabilmektedir. Bu  nedenle bu tür durumlarda testis bölgesinde hijyene daha çok önem verilmesi sivilcelerinde ciddi şekilde azalması ve ortadan kaybolmasını sağlayacaktır. Bu noktada testiste oluşan mantar hastalığı hakkında bilgi almak için hemen başlıklı yazımı okuyunuz.

Klor Aknesi

Testiste beyaz sivilce görülmesi de klor aknesi hastalığından şüphe duyulmasına neden olabilir. Klor aknesi genel olarak testislerin yanı sıra boyun, koltuk altı, baş gibi bölgelerde görülmektedir. Bu hastalığın ortaya çıkmasında en önemli sebepler ise kullanılan böcek ilaçlarına maruz kalmak ve çeşitli mantarların oluşması ve tedavi edilmemesidir. Kor aknesi nedeni ile testislerde sivilce oluştuğunda sivilcenin çevresi kırmızı ve uç kısmında ise beyaz renkte olmakla birlikte serttir. Bu sivilceler ağrı hissi verdiği için inşaları ciddi derecede rahatsız etmektedir. Testiste çıkan sivilce nedeni ile bu konuda daha kötü sorunlar yaşamamak için doktora başvurulması gerekir.

Kıl Dönmesi

Testiste sivilce çıkması nedenleri arasında kıl dönmesi de görülmektedir. Testis üzerinde veya çevresinde bulunan kılların dönme yapması nedeni ile sivilce oluşmaktadır. Bu sivilcelerin patlatılması ile alt bölümde yüzeye çıkamayan kıllar görülebilir. Ciddi bir durum olduğu için doktora başvurulmalıdır.

Testis Sivilceleri içi Ne Zaman Doktora Gidilmelidir?

Testiste siyah sivilce çıkması veya testiste iltihaplı sivilce çıkması durumlarında doktora başvurulması gerekir. Eğer oluşan sivilce bir süre sonra geçiyorsa bu durumda doktora gitmeye genel olarak gerek yoktur. Ancak sivilce sürekli olarak varlığını koruyor ve yayılıyorsa bu durumda doktora gidilmelidir. Çeşitli krem ve antibiyotikler ile tedavi edilebilir.

testis sivilce
Testis sivilcesi ile ilgili görsellerden.

Testis Sivilceleri için Hangi Doktora Gidilir?

Testiste görülen sivilcelerin sürekli olarak görünmesi, büyümesi veya kitle haline gelmesi durumlarında doktora başvurulmalıdır. Testis sivilceleri için hangi doktora gidilir konusunda ise Üroloji doktoruna gidilmelidir. Üroloji uzmanları gerekli olan tetkikleri yaptıktan sonra hastalığı teşhis ederek tedaviye başlayıp sivilcelerin tedavi olması için çalışma yapmaktadır. Bu noktada testis bölgesinde oluşan ağrılar için hazırlamış olduğum yazıma linkden ulaşabilirsiniz.


Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Bu makale, bir doktor tarafından yazılmış ve profesyonelce incelenmiştir. Sağlık ve tıp alanında genel bilgilendirme amacı taşır ancak kişisel tıbbi önerilerin yerine geçmez. Özel sağlık durumlarınızı değerlendirmek ve tedavi seçenekleri hakkında bilgi almak için lütfen bir sağlık kuruluşuna başvurun. Profesyonel sağlık ekibimizi incelemek ve editöryal sürecimiz hakkında bilgi sahibi olmak için tıklayınız.
Photo of author

Sağlık Profesyoneli

Diploma - Sertifika - Özgeçmiş

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2024'e girdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

Sitemize yorum yazarak Yorum Politikası kurallarını kabul etmiş sayılırsınız. Yorumlarınızda asla tıbbi tavsiye vermeyin. Gerçek bir sağlık profesyoneli olsanız bile hastayı muayene etmeksizin vereceğiniz bilgilerin hastaya zarar verebileceğini unutmayın.

“Testiste Sivilce Çıktıysa Korkun!” üzerine 40 yorum

 1. hocam benim testisimde sivilce gibi birşey çıktı gece uyurken çok rahatsız ediyor uyuyamıyorum sivilceden mi bilmiyorum sadece hareket edince rahatsız ediyor

  Cevapla
 2. hocam merababen 65 yaşında bir vatandaşım bundan 7 veya8 sene evvelayalarımn üzerinde kanamalar oluyordu şimdi bu konuda herhangi bir proplemim yok.. fakat 17 cm olan kamışım çocok kamışı gibi olduve içere kaçar gibi sertleşme foksiyonu yaşıyon ve beynim sertlemeyen kamıştan sulu az derecede döl geliyor. sizden bi çare ve öneri vermenizi dilerim.. herhangi bir müracatta bulunmadım

  Cevapla
 3. hocam merababen 65 yaşında bir vatandaşım bundan 7 veya8 sene evvelayalarımn üzerinde kanamalar oluyordu şimdi bu konuda herhangi bir proplemim yok.. fakat 17 cm olan kamışım çocok kamışı gibi olduve içere kaçar gibi sertleşme foksiyonu yaşıyon ve beynim sertlemeyen kamıştan sulu az derecede döl geliyor. sizden bi çare ve öneri vermenizi dilerim..

  Cevapla
 4. Merhaba hocam benim sol testimin baş tarafında sivilce gibi bir şey çıktı doktora gittim varikosalden şüphelendim ama doktor bana testis başı dedi hocam

  Cevapla
 5. Hocam, 23 yaşındayım benim başka bir sorunum var, ben 16 -19 yaşlarındayken, mastürbasyon yaparken zevk alıyordum ve iki üç defa yapıyordum, şimdi bir defa zar zor yapıyorum zevk de alamıyorum cevap verirseniz sevinirim.

  Cevapla
 6. Hocam, 23 yaşındayım benim başka bir sorunum var, ben 16 -19 yaşlarındayken, mastürbasyon yaparken zevk alıyordum ve iki üç defa yapıyordum, şimdi bir defa zar zor yapıyorum zevk de alamıyorum cevap verirseniz sevinirim.

  Cevapla
 7. Hocam meb benim t3stislerde bi sivilce gibi bisey çıktı ama normal sivilce değil yani bir yumurta kadar diyebilirim bunun için ne yapmalıyım

  Cevapla
 8. Merhaba hocam benim testislerde siyah 3,4 tane siyah sivilce cikti birini patlattim paya bi kan geliyor ne yapmam lazim

  Cevapla
  • Merhabalar Can Bey, öncelikle geçmiş olsun.
   Bahsettiğiniz durumda muayene etmeksizin size önerilerde bulunamam. Mutlaka üroloji bölümün randevu alarak muayene olmaya gitmelisiniz.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla
 9. İyi günler benim eşimin testislerin üst bölgesinde küçüklü büyüklü beyazlasmis Sivilceler bulunmakta ve sayısı 10 dan fazla nedeni nedir acaba ?

  Cevapla
  • Merhabalar Ayşe Hanım, öncelikle geçmiş olsun.
   Muayene etmeksizin size bilgiler vermem mümkün değildir. Bu nedenle bir üroloji hekimine muayene olmaya gidiniz. Eğer üroloji bölümüne randevu bulamıyorsanız ya da gidemiyorsanız en azından aile hekiminize başvurunuz.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla
   • Hocam dasagimin alt kısmında boncuk gibi bir sivilce var ve çoğu yerinde nokta nokta sivilceler var ne yapmalıyım bunun sorunu ne

    Cevapla
    • Merhabalar Zafer Bey, öncelikle geçmiş olsun.
     Bu şikayetleriniz için Cildiye ya da Üroloji bölümünden randevu alarak muayene olmaya gidebilirsiniz.
     Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

     Cevapla
 10. Hocam merhaba benim oglum 8yasinda ve yumurtaliginda kirmizi büyük ucu olmayan bisey cikti kasinti yok meden olabilir doktora gitmelimiyim ve gittikce buyuyor

  Cevapla
  • Merhabalar Ela Hanım, öncelikle geçmiş olsun.
   Hemen bir pediatri bölümü hekiminden randevu alarak muayeneye gitmenizi öneririm. Bu tip durumlara bazen basit şeyler sebebiyet veriyor olsa da riske etmemiz doğru bir seçim olmayacaktır.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla
 11. Hocam iyigunler yumurtalıkların oldu yerde büyük bir sivilce var normalin üstünde ve bugün ortaya çıktı sivlceyi patlatim ve kolanya sürdüm yanma etkisi yaptı sizce ne yapamam lazim

  Cevapla
  • Merhabalar Hüseyin Bey, öncelikle geçmiş olsun.
   Kıl kökü iltihabı bu bölgede sık rastlansa da bu tip işlemleri bir sağlık profesyoneli bilgisi ve yardımı olmadan yapmayınız. Üroloji doktoruna görünmenizi tavsiye ederim.
   Sağlıklı ve mutlu günler.

   Cevapla
   • Sayın hocam. Testislerimle anüs arasında bir yırtık var. Uzun zamandır gitmediğim Dr. Kalmadı. Kullanmadığım ilaç merhem kalmadı. Delirecem. Tıpta buna çare yokmu. Resimledim. Gerekirse atarım. Fiziksel aktivite neredeyse imkansız oldu. 3-4 cm kırmızı bir çizgi hangi Dr. Gitmeliyim. Genel cerraha rica ettim. Kesin orayı da o da olmadı. Bi çare yim. Lütfen bir yol gösterin. Saygılar

    Cevapla
    • Merhabalar Keramettin Bey, öncelikle geçmiş olsun.

     Muayene etmeksizin net bilgiler veremem ancak bu tarz bölgedeki yaraların iyileşmesi zor olabilmekte ve bazen immobilizasyon gerektirebilmektedir. Bu nedenle muayene olduğunuz hekiminizin önerisine harfiyen uyunuz.
     Sağlıklı ve mutlu günler diilerim.

     Cevapla
 12. Merhaba hocam bende arpa büyüklügünde bir sivilce cıktı bende iğne batırdım ve bu arpa tanesivladarken misketten daha da büyük oldu ne yapmalıyım cok acillll

  Cevapla
  • Merhabalar Abdullah Bey, öncelikle geçmiş olsun.
   Hemen üroloji bölümüne randevu alarak muayene olmaya gitmelisiniz. Bahsettiğiniz şekilde iğne batırmak oldukça tehlikeli sonuçlara sebebiyet verebilir.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla
  • Merhaba hocam öncelikle iyi günler dilerim hocam ben 18 yaşındayım ve iki yıldan uzun bir süredir tesislerimde
   Normal olmayan deri altı sivilceleri gibi bir şey var hocam büyüyor patlıyor gene çıkıyor ve patlaması iki ayı buluyor ben biraz çekingenim hastaneye de gidemiyorum doğru düzgün ama bugün üroloji bölümünden randevu aldım sizin sayenizde teşekkür ederim bu arada neyse hocam üroloji doğru bir seçimdir değil mi ve ne yapmalıyım bu konu hakkında

   Cevapla
 13. Hocam benim taşsakların her tarafında küçük büyük sivilce var nasıl olcak hocam bu ben hep rahatsız ediyor.

  Cevapla
  • Merhabalar Ali Bey, öncelikle geçmiş olsun.
   Sivilcelerin tam olarak nerede olduğu ve nasıl olduğu gibi bilgilere detaylıca muayene sonrası karar verilebilir. Bu nedenle siz mutlaka üroloji bölümüne randevu alarak muayene olmaya gidiniz.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla
 14. Selamünaleyküm hayırlı akşamlar hocam Öncelikle hayırlı cumalar taş aktarımını orada biri kırmızı biri beyaz uzun Cane çıkıyor bazen iltihap çıkıyor ve bazen de ağrıyor buna ne gibi bir ilaç kullanabilirim doktordan çekildiğim için gidemiyorum ne her gün iltihap akıyor

  Cevapla
  • Merhabalar Mehmet Bey, öncelikle geçmiş olsun.
   Basit kıl kökü iltihabı olabileceği gibi ciddi testis hastalıklarından biri de olabilir. Mutlaka bir üroloji hekimine gitmeniz gerekmektedir.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla
 15. Merhaba benim eşimde garip sivilceye benzer ama sivilce değil ama ne olduğunu bilmiyorum eşim 55 yaşında Dr gitmiyor inat ediyor bu yaşa kadar gitmedi ben ne yapmam lazım peki bilmediğim bir şey için elimden bir şey gelmiyor buda canımı sıkıyor

  Cevapla
  • Merhabalar Zuzu Hanım, öncelikle geçmiş olsun.
   Testiste muayene esnasında ele gelen her yapı sivilce gibi düşünülmemelidir ancak muayene bilgileri olmaksızın size bir şey diyebilmem mümkün değildir. Yapmanız gereken eşinizi bir üroloji hekimine götürmektir.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla
  • Merhabalar Ömer Bey, öncelikle geçmiş olsun.
   Evde tedavisi yapılabilecek bir durum söz konusu değil. Bu tip durumlarda mutlaka üroloji doktoruna gidilmesi gerekir.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla
  • Merhabalar Kadir Bey, öncelikle geçmiş olsun.
   Testiste sivilcenin tedavisi sivilcenin türüne göre değişiklik gösterir. Mutlaka muayene olunduktan sonra tedavi planı çizilmelidir.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla
 16. tesislerde sivilceye benzer beyazlıklar vardı zamanla hepsi geçti şuan hiç yok ama 1 tane daha irice bir sivilce gibiydi şuan kırmızı sivilce+su toplamış küçük balona benziyor ne yapmalıyım nasıl krem kullanmalıyım

  Cevapla
 17. Taşkla po arasında ki boşlukta sanki titreşim olurcasına(mide gürültüsü gibi) bazen de ağrı oluyor. Sol testiste damar genişlemesi var. Nedeni o mu acaba

  Cevapla

Yorum yapın