Topuk Kaşıntısı

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️

Topuk kaşıntısı, ayakların topuk bölgelerinde görülen akut veya kronik olarak karşılaşılan bir kaşıntı sorunudur. Çok sık görülen bir sağlık sorunu değildir. Ancak kaşıntı insanı hem fizyolojik olarak rahatsız etmekte hem de sosyal yaşantısında sorunlar çıkarmaktadır. Özellikle ayakkabı içerisinde dışarıdayken oluşan kaşıntılar insanları zora sokabilmektedir.

topuk kasintisi nedenleri
Topuk kaşıntısı ile ilişkili görsel.

Ayakların topuk bölgesinde oluşan kaşıntının bazı nedenleri vardır. Genel olarak kaşıntı ile birlikte farklı tepkimelerde görülebilmektedir. Topuk kaşıntısının yanı sıra ayakta sinek geziyor hissi duyulabileceği gibi batma, ayakta genel olarak yanma hissiyatı oluşabilmektedir. Cilt sorunlarından dolayı bu tip kaşıntıların ortaya çıktığı görüldüğü gibi başka sağlık sorunları nedeni ile de kaşıntı oluşabilir. Bu nedenle özellikle uzun süreli kaşıntılarda doktora başvurulması gerekebilir.

Topuk Kaşıntısı Neden Olur?

Topuk kaşıntısı çeşitli nedenlerden dolayı ortaya çıkabilir. Topuk kaşıntısı neden olur konusunda akla ilk gelen sağlık sorunu mantardır. Bilindiği gibi mantarlar cilt üzerinde oluşan bir hastalıktır. Mantarlar farklı seviyelerde görülebilir. En büyük belirtileri ise kaşıntıdır. Topukta oluşan mantarlar genel olarak ayağın geneline de yayılabilmektedir.

Kaşıntıya sebep olan bir diğer neden ise temizlik ürünleridir. Sabun ve benzeri temizlik ürünleri cilt üzerinde kaşıntı yapabilmektedir. Bu gibi bir etkinin görülmesi ile topuklarda da kaşıntının görülmesi kaçınılmaz olabilir. Cilt üzerinde temizlik ürünlerinin kaşıntı oluşturabileceği gibi aynı zamanda giyilen bazı ürünlerde kaşıntıya neden olabilmektedir. Özellikle bazı insanların ciltleri polyester veya yünlü çoraplara karşı reaksiyon gösterebilmektedir. Bu özelliklere sahip çorap giyildiğinde kaşıntı oluşuyorsa bu durumdan şüphelenilebilir.

İnsan vücudu birçok unsura alerjik reaksiyon gösterebilir. Özellikle besinlere karşı görülen alerji oldukça fazladır. Süt, soğan, yumurta ve çilek gibi ürünlerin bazı insanlarda alerjik reaksiyon gösterdiği gözlemlenmektedir. Bu tip alerjilerde ise alerjinin belirtisi olarak topuk kaşıntısı oluşabilmektedir.

Buraya kadar yazılan nedenler hafif düzeyde sağlık sorunu sayılabilecek nedenlerdir. Ancak bazı ciddi hastalıklarında topukta kaşıntıya neden olma özelliği vardır. Böbrek veya karaciğer hastalıklarında birçok belirti görülür. Bu belirtilerden biri de topuk kaşıntısı olabilmektedir. Ayrıca çeşitli hastalıklar için kullanılan ağız yolu ile veya cilde haricen sürülen ilaçlar yan etki olarak topuk bölgesinde kaşıntı oluşmasına neden olabilmektedir.

Gece Topuk Kaşıntısı Nedenleri Nelerdir?

Topuk kaşıntısı bazı durumlarda özellikle geceleri oluşabilmektedir. Gece topuk kaşıntısı nedenleri nelerdir sorusuna cevap olarak bazı durumlar söylenebilir. Gece yatarken özellikle çorap kullanmak kaşıntıya neden olabileceği gibi ayak sağlığı içinde olumsuz bir durumdur. Gece yatmadan önce ayaklar yıkanmalı ve çok iyi kurulanmalıdır. Yıkanmayan ayaklardaki bakteriler gece kaşıntıya neden olabilir. Diğer yandan ayakların ıslak bir şekilde uyunması ayakların nemli olmasına ve kaşıntıya neden olabilmektedir.

Geceleri topuk kaşıntısı neden olan bir diğer durum ise cilt hastalıkları ve böceklerdir. Cilt hastalıkları gündüz kaşıntı belirtisi gösterse de akşamları daha da yoğunlaşabilir. Diğer yandan sivrisinek, takta kurusu gibi bazı böcekler gece rahatsız edebileceği için topuk ve ayaklarda kaşıntıya neden olabilir. Bu noktada topuk bölgesinde oluşan ağrılar hakkında bilgiler içeren yazımı okumanızı öneriyorum. Yazıma https://doktordanhaberler.com/topuk-agrisi-icin-hangi-doktora-gidilir/ linkine tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Hamilelikte Topuk Kaşıntısı Olması Nasıl Yorumlanır?

Hamileliğin ilk 3 ayında progesteron hormonu nedeni ile ciltte kuruma oluşabilmektedir. Bu duruma önlem alınmazsa kaşıntıların oluşması oldukça muhtemeldir. Bu tip kaşıntılarda özellikle duş sonrasında nemlendirici kullanmak kaşıntıları azaltabileceği gibi ciltte oluşabilecek kalıcı hasarlarında önüne geçilmesi sağlanabilir.

Hamilelikte topuk kaşıntısı neyin belirtisi konusunda ciddi hastalıklarda olabilmektedir. Özellikle el ve ayaklarda oluşan kaşıntılar bazı durumlarda karaciğer sorunları nedeni ile oraya çıkabilmektedir. Bu tip kaşıntılar el ve ayakların yanı sıra vücudun tamamında da görülebilir. Hamilelikte oluşan değişimler bazı organları etkilemekte ve kaşıntı problemi ortaya çıkabilmektedir. Hamilelikte topuk kaşıntısı olması nasıl yorumlanır konusunda kaşıntı yaşayanlar bu durumu kesinlikle doktora bildirmeli ve gerekli muayenelerin yapılmasını sağlamalıdır.

Sağ ve Sol Topuk Kaşıntısının Sebebi Nedir?

Sağ ve sol topuk kaşıntısının sebebi nedir konusunda çeşitli hastalıklar söylenebilir. Bazı durumlarda sadece sol veya sağ topukta kaşıntı meydana gelebileceği gibi her ikisinde de görülebilmektedir. Kaşıntılar geçici olarak gerçekleşebileceği gibi sürekli olarak da görülebilir. Özellikle sürekli kaşıntılarda doktor kontrolü büyük önem taşımaktadır.

Topukta oluşan kaşıntılarda deri hastalıklarından şüphelenilebilmektedir. Deri hastalıklarının yanı sıra şeker hastalarında veya B12 eksiği olan kişilerde belirti olarak topuklarda kaşıntı görülebilmektedir. Kadınlarda ise menopoz sonrasında sağ veya sol topuklarda kaşıntıların oluşması muhtemeldir.

Topuklarda meydana gelen kaşıntılar aynı zamanda gün içerisindeki yapılan bazı yanlışlardan dolayı da meydana gelme ihtimali vardır. Özellikle ıslak veya nemli ayak üzerine giyilen çoraplar bir süre sonra kaşıntı yapabilmektedir. Ayrıca bu durum nedeni ile ayak cildi üzerinde mantar oluşma ihtimali de göz önünde bulundurulmalıdır. Bu tip kaşıntılarda deri üzerindeki bozulmadan mantar anlaşılabilmektedir. Topuklarda oluşan bu tür kaşıntılarda yapılması gereken doktora başvurarak gerekli muayenelerin yapılmasını sağlamak ve eğer bir hastalık varsa tedavisine doktor tarafından verilen yöntemlerle başlamaktır. Topuk dikeni hastalığı açısında değerlendirilmenizde de fayda vardır. Topuk dikeni hakkında bilgi almak için hemen https://doktordanhaberler.com/topuk-dikeni/ linkine tıklayınız.

Topuk Kaşıntısı Nasıl Geçer?

Topuk kaşıntısı ile karşılaşanlar topuk kaşıntısı nasıl giderilir, topuk kaşıntısı nasıl geçer merak etmektedir. Topuk kaşıntısı tedavisi topukta oluşan kaşıntının nedenine göre yürütülmektedir. Bu nedenle öncelikle kaşıntıya neden olan sebeplerin doğru bir şekilde tespit edilmesi gerekmektedir. Tespit edilen hastalığa göre doktorlar topuk kaşıntısı ilacı vererek tedavi yoluna gidecektir.

Kaşıntılar için öncelikle bazı noktalara kişinin kendisi dikkat etmelidir. Özellikle yünlü veya polyester çorap giyilmemesi, ıslak ayak ile çorap giyilmemesi, gece çorap ile yatmamak, kullanılan temizlik ürünlerini değiştirmek, kullanılan bakım ürünlerini değiştirmek kaşıntının bu nedenlerle olup olmadığını anlamak için atılması gereken ilk adımdır. Eğer bu değişimlerden herhangi birinde kaşıntı sona eriyorsa herhangi bir tedaviye gerek kalmadan kaşıntı sonlanabilir. Ancak bazı durumlarda hastalarınlar nedeni ile kaşıntı ortaya çıkabilmektedir.

Doktor tarafından yapılan gözle muayene, kan tahlilleri ve gerekirse biyopsi sonrasında eğer cilt hastalıklarından olan mantar, egzama, nasır, kurdeşen gibi hastalıkların tespit edilmesi sonrasında gerekli tedaviler başlatılarak kaşıntıya sebep olan hastalığa yönelik ilaçlar verilebilmektedir. Ayrıca uyuz hastalığı da vücut üzerinde birçok yerde kaşıntı oluşturabileceği gibi ayak topuklarında da kaşıntıya neden olabilir.

Topuk altı kaşıntısı gibi sürekli olarak meydana gelen kaşıntılarda karaciğer veya böbrek hastalıkları, şeker, B12 eksikliği, menopoz gibi sağlık sorunları da neden olabilmektedir. Bu tip hastalıklar ciddi olmakla birlikte ilgili sağlık bölümü uzmanları tarafından sürekli takip edilmesi gerekir. Şiddetli topuk kaşıntısı yaşayan kişiler bu konularda gerekli olan bütün tahlilleri yaparak tedavi yoluna gitmelidir.

Topukta Kaşıntı için Hangi Doktora Gidilir?

Topukta oluşan kaşıntı için doktora başvurulacaksa öncelikle Dermatoloji bölümüne başvurulmalıdır. Cilt üzerinde araştırma ve tedavi işlemlerini yürüten bu bölümde öncelikle deri üzerinde oluşabilecek hastalıklara karşı tetkikler yapılmaktadır. Eğer cilt sorunları nedeni ile topuk veya topuk içi kaşıntısı meydana geliyorsa genel olarak çeşitli ilaçlar verilerek tedavi uygulanmaktadır. Ancak bazı durumlarda topuk kaşıntısı için hangi doktora gidilir konusunda farklı bölümlere gidilmesi gerekebilir.

Özellikle karaciğer, böbrek hastalıkları, şeker veya B12 eksiklikleri, menopoz gibi durumlarda Dahiliye, Kadın Hastalıkları, Genel Cerrahi gibi bölümlere başvurulması gerekebilmektedir. Bu gibi durumlarda doktorlar ilgili bölümlere sevk ederek gerekli teşhis ve tedavilerin yapılmasını sağlamaktadır. Kaşıntıya sebep olan hastalığa karşı yapılan tedaviler kaşıntıyı da ortadan kaldıracaktır.

Topuk Kaşıntısı Bitkisel Çözüm

Ayak tabanı kaşıntısı, topuk kaşıntısı gibi durumlarda bitkisel tedavi de uygulanabilmektedir. Doktor tarafından verilen tedavi yöntemlerine destekleyici olarak topuk kaşıntısı bitkisel tedavi yöntemleri uygulanabilir. Topuk kaşıntısı kürü olarak özellikle sebebi bulunamayan topuk kaşıntılarında bu yöntemler denenebilir. Bu konuda bir tatlı kaşığı kadar süpürge tohumu havanda ezildikten sonra birkaç yudum su ile içilerek tedavi uygulanabilir.

Bir diğer bitkisel tedavide ise süpürge tohumu ile birlikte üzüm çekirdeği havanda ezilerek yoğur ile karıştırıldıktan sonra sabah ve akşam tüketilebilir. Bir ay boyunca günde iki kere limon melisa çayı tüketilmesi de topuk kaşıntısı bitkisel çözüm arasındadır. Bu kürlerin yanı sıra topukların kuru olması durumlarında nemlenmesi ve cildin daha sağlıklı olması için zeytin yağı, badem yağı gibi yağlarda kullanılabilmektedir.


Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Photo of author

Sağlık Profesyoneli

Sağlık ve hastalık konusunda internet ortamında var olan bilgi kirliliğinin önüne geçmek ve siz değerli ziyaretçilerimizi bilgilendirmek amacıyla yıllardır yazılar hazırlıyorum. Konu ile ilgili aklınıza takılanlar ve merak edilenleri yorum bölümüne yazarak Doktordan Haberler ekibinin cevaplamasını bekleyebilirsiniz.

Yorum yapın