( Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. )

Akut ve Kronik Arasındaki Fark Nedir?

İnternet ortamında araştırmalar yaparken akut ve kronik kelimelerinin anlamları çok basit olduğu halde karıştırıldığını ve tam anlaşılamadığını gördüm. Bu nedenle akut kronik farkı tam olarak anlaşılabilsin diye örnekler vererek açıklayacağım. İnsan vücudu zaman geçtikçe yaşlanır ve yıpranmaya başlar. Zamanla hastalıklar ortaya çıkar ve hastanelere başvururuz. Hastanelerde doktorunuz sizi muayene ettikten sonra durumu size izah ederken bir takım tıbbi terimler kullanır. İşte tam da bu noktada doktorların en çok kullandığı kelimelerdendir akut ve kronik.

Akut Ne Zaman Kullanılmalıdır?

Akut terimi tıp alanında çok fazla kullanılmaktadır ve birden fazla anlamı olan bir terimdir. Örnek vermek gerekirse akut ağrı dediğimizde aklımıza yoğun, şiddetli ve kısa süreli ağrı aklımıza gelmelidir. Örneklendirelim.

Ahmet mahallede maç yaparken ayağını çarptı ve ayağı çok ağrıdı. Bu durumda Ahmet’in yaşadığı ağrı akut ağrı tanımına girer.

Kronik Ne Zaman Kullanılmalıdır?

Kronik terimi de akut terimi gibi tıpta çok fazla kullanılmaktadır. Kronik dediğimizde bir kişide uzun süredir var olan, yeni ortaya çıkmamış durumlar akla gelmelidir.

Ahmet’in beli 3 senedir ağrıyordu ve bunun için fizik tedavi doktoruna gitti. Bu durumda Ahmet’in kronik bel ağrısı şikayeti oluyor ve kronik ağrı tablosuna uyuyor.

akut ve kronik farkı
Akut ve kronik terimleri arasındaki temel farkları görüyorsunuz.

Özetlemek gerekirse kronik ve akut arasındaki temel fark durumun nasıl oluştuğuyla ilgilidir. Eğer aniden ortaya çıkan bir durum ise akut, uzun zamandır var olan bir durum ise kronik olarak adlandırılır. Yazıyla ilgili aklınıza takılan bir durum olursa alt tarafta yer alan yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım. Yorumlarınızı bekliyorum.

Yorum yapın