Hiperintens Nedir? Tahlil Sonuçlarınızı Yorumluyorum!

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Hiperintens tıpta görüntüleme tetkiklerinin rapora dökülebilmesi ve belirli bölgelerin işaret edilebilmesi maksadıyla kullanılan önemli bir terimdir. Sıklıkla MR yani manyetik rezonans görüntüleme tetkiklerinde karşılaşırız. Tüm MR görüntüsünde belirli bir bölgenin gösterilebilmesi için hiperintens alan şeklinde belirtiriz. Genellikle yaşlanmaya bağlı olarak ortaya çıkabileceği gibi bazı nörolojik ve psikiyatrik hastalıklarda da görülebilir.

Tıpta Hiperintens Ne Demek? : Yüksek yoğunluklu

MR’da Hiperintens Hangi Renk Oluyor?

MR’da bildiğiniz gibi görüntünün tamamı gri ve siyahın tonları üzerinedir. Peki hiperintens ne renk? Hiperintens görünüm demek temel olarak ilgili alanın diğer alanlara göre daha açık renkli olduğunu gösterir. Hipointens alan ise daha koyu renkli olduğunu işaret eder. Hemen alttaki bağlantıyı takip ederek hipointens hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

Hafif hiperintens dendiğinde ise diğer alanlara göre daha az açık renkli ya da hafif açık renkli gibi manalar çıkmaktadır.

MR’da Hiperintens Ne Anlama Gelir?

Genel olarak T2 dizili ya da ağırlıklı MR görütülenmesinde hiperintens alan gözlenmesi demek, o alanın gözlendiği bölgenin normal beyin dokusundan farklı olduğunu ve buna neden olan patolojik bir durumun olabileceğini işaret eder. İşte bu bilgi hiperintens neyi gösterir sorusunun en güzel cevabıdır.

hiperintens ne demek
Görselde hiperintens alanları sizler için kırmızı oklar ile işaretledim.

Hiperintens Tedavisi Nasıl Yapılır?

Raporlarınıza yazan hiperintens ifadeleri çoğu zaman tek başlarına bir anlam ifade etmezler. Bu rapor sonuçlarının hastanın muayene bilgileri eşliğinde değerlendirilmesi ile altta yatan bir hastalık olup olmadığının ipucu yakalanabilir. Bu nedenle tedavi için öncelikle altta yatan problem belirlenmelidir. Rapor sonuçlarınızda yazan ifadeleri ve durumunuzu yorum kısmına yazarsanız cevaplamaya çalışacağım.

Bu noktada sizde raporunuzda yazan ifadenin ne anlama geldiğini merak ediyorsanız hemen alttaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım. Yorumlarınızı bekliyorum.

(Bu yazı ilk defa 29 Ağustos 2016 tarihinde yazılmıştır. Ardından 10 Ağustos 2021 tarihinde güncellenmiştir.)

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2021'i bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

“Hiperintens Nedir? Tahlil Sonuçlarınızı Yorumluyorum!” üzerine 97 yorum

 1. gereklidir.

  Tarih Ön İzleme
  17.12.2022
  Hastane Adı ISTANBUL TUZLA DEVLET HASTANESİ
  Açıklama MRG, Beyin, kontrastlı
  Rapor
  Radyolojik Görüntüler
  Paylaş

  15.12.2022
  15.12.2022
  28.10.2022
  28.10.2022
  28.10.2022
  28.10.2022
  27.09.2022
  23.09.2022
  07.09.2022
  Arama
  Sayfada
  kayıt göster
  İlkÖnceki123456SonrakiSon
  Kapat
  Rapor Detay Bilgisi

  T.C. Sağlık Bakanlığı
  ISTANBUL TUZLA DEVLET HASTANESİ
  Radyoloji Sonuç Raporu

  Hastanın Adı Soyadı FATMAGÜL KARAKOÇ Protokol Numarası J130249589
  Cinsiyeti Kadın Çekim Tarihi 17/12/2022 11:48:10
  LOINC Kodu 69171-7-Dirsek – bilateral, MRG, kontrastsız Erişim Numarası J130249589
  Doğum Tarihi 22/03/1968
  Karşılaştırma
  Bulgular
  KONTRASTLI BEYİN MRG İNCELEMESİ

  Görüntü alanına giren paranazal sinüsler normal görünümdedir.

  Temporal kemik kompartmanlarında patolojik sinyal izlenmemektedir.

  Dördüncü ventrikül normal büyüklük ve konfigürasyondadır. Bazal sisternalar açıktır.

  Vermis tabii sinyal yoğunluğunda ve formasyondadır.

  Pons, bulbus, mezensefalon normaldir.

  Serebellar gri-ak madde ayrımı tabiidir.

  Ventriküler sistem yaş ile uyumlu görünümdedir.

  Hemisferik kortikal sulkuslar normalden derin ve geniştir.

  Orta hat yapılarında sapma izlenmedi.

  İntra ve ekstra aksiyal kolleksiyon ve kitle formasyonu tespit edilmedi.

  Dural sinüslerde trombüs lehine bulgu saptanmadı.

  Merhaba Hocam benim annem Transvers miyelit hastası MR sonucu şu şekilde

  Kesitler dahilinde sağ mastoid selüllerde havalanmada kayıp ve T2 ağırlıklı sekanslarda hiperintens sinyal değişikliği izlenmiştir (sağ mastoidit?).

  IVKM enjeksiyonu sonrası patolojik kontrastlanma saptanmamıştır.

  Cevapla
 2. Her iki tarafta sentrum semiovale ve periventirkuler duzeyde oksipital derin beyaz cevher icerisinde T2 ve T2A flair sekansta hiperintens sinyaller dikkat çekmiştir neyi ifaade ediyor. 3 yas oğlumun mr sonucu.

  Cevapla
 3. Bileteral mastoid hücrelerde t2 sekanslarda hiperintens sinyal değişikliği mevcuttur (şiddetli mastoid) unutkanlık denge kaybı ve baş ağrısı şikayeti ile gittim bu ne demektir hocam

  Cevapla
 4. hocam merhaba size mr sonucumu görmeniz açısından raporu gönderdim bakar cevap verirseniz sevinirim teşekkürler saygılar ………

  SOL KALÇA EKLEM MRG

  Sol asetebulumda medüller yerleşimli T2 hiperintes ödem-kisitk formasyon izlendi.

  Femur başı, boyun ve proksimal metadiafizin kontur, korteks kalınlığı, kortikal ve medullar sinyal özellikleri normaldir. AVN lehine patolojik sinyal değişikliği izlenmemiştir.

  Pelvik ve gluteal kas grubu ile diğer pelvik kemik yapıları normaldir.

  Sonuç ve Öneriler
  Olguya ait patolojiler ‘Bulgular’ kısmında belirtilmiş olup klinik, fizik muayene ve laboratuvar verileri ile birlikte korelasyonu önerilir.

  Cevapla
 5. Merhaba hoca .sizi AZERBAYCANDAN rahatsiz ediyoruz ..bizim yeni dogmus bir bebek var daha 1 yasina yeni basdi .cocuga T2 hipertens diyorlar .bunun tedavisi varmi varsa nasil olacak .lutfen bir cevab yazin .ne yapmaliyiz biz

  Cevapla
 6. Hocam merhaba
  Eşim meme kanseri şu anda kemoterapi alıyor.
  Emar sonucunda şöyle bir ifade geçmektedir:
  Karaciğer sağ lob da 2cm boyutumda t2a hiperintens nodüler lezyon gözlenmiştir.
  Emar sonucuna binaen ultrasyon çektirdik ve bir problem görülmedi.
  Hocam Sizce karaciğere atma gibi bir problem var mı

  Cevapla
 7. Dr bey, 2021 yılında total troidektomi oldum. Troidim sağ 8×4 cm (evet cm ) sol ise 6.5 x3.5 cm olarak zor bir operasyonla alındı. Sağ lob çok yapışmış o nedenle adem elması bölgesinde bir kısım Kas kesilmek zorunda kalınmış. 16 ay geçti ve o kesilen alanda bilye büyüklüğünde palpasyonla acı hissi olan sert bir doku oluştu. Yapılan kontratlı mr sonucunda ( isteyen Dr sanırım opere olduğumu belirtmemiş) **Sağ lobda tiroid bezine uyabilecek bölge T2 artı kesitlerde ılımlı hiperintens milimetrik alanlar mevcuttur.Tetkik dahilinde tiroid bezi parankimi net olarak seçilememektedir (artefakta bağlı bulgu, geçirilmiş operasyon). Diyor. Değerli yorumlarınızı rica ederim. Saygılarımla…

  Cevapla
 8. Sayin hocam,
  Oncelikle kimseye su gun ve saatte danisamadigim caresiz zamanimda sizin bu davetiniz icin tesekkur ederim.
  Carsamba gunu 76 yasinda annemi unutkanligi nedeniyle norolojiye goturdum.Mr sonucunda ki raporda herseye normal denilmesine ragmen oksipikal kemik sag alt bolumde 7mm boyutunda duzgun sinirli kist ile uyumlu olabilecek hiperintens lezyon gozlendi ve lateral ventricular cevresinde ak maddede hafif gliozis izlenmistir diyor.
  Bu ne tur rahatsizliklara isaret eder?
  Tesekkur ederim
  Yasemin Gorgun

  Cevapla
 9. Hocam merhaba bu önemli bir şey midir bilgilendirir misiniz ? T6-7 vertebra seviyesinde sağ anterolateralde 13 ×7 mm boyutunda T2AG’lerde belirgin hiperintens lezyon izlenmektedir. IVKM verilmesi sonrasında lezyonda kontrastlanma izlenmemiştir. İlk planda lenfanjiom düşünülmüştür.

  Cevapla
 10. Her iki lateral ventrikül frontal horn komşuluğunda fokal FLAIR T2 hiperintens milimetrik anotomik varyasyonel epandimits glanülaris görünümü izlenmektedir.
  Nazal septum hafif sağa deviyedir. Hocam 2 yaşında oğlum var bıngıldağın tam kapanmadı az kaldı mr çektirdik raporunda yukarıdaki ifadeler yazıyor. Açıklayabilirseniz çok sevinirim.

  Cevapla
 11. Hocam 12 yaşındaki oğlumun tiroid değerleri sürekli değişiyor ve prolaktin değerimiz 49,5 çıkıyor. Bu nedenle doktorumuz hipofiz adenomundan şüphe ederek ilaçlı beyin mr istedi. Sonuçları değerlendirebilirseniz sevinirim.
  KONTRASTLI DİNAMİK HİPOFİZ MRG İNCELEMEDE: FSE T2 sagital-koronal,FSE T1 sagital,SE T1 kontrastlı dinamik inceleme koronal Hipofiz normal boyutlarddır. İnfundibulum orta hatta lokalizedir. Hipofiz glandı santrali posterioruında ( adenohipofizde ) T2’de hipointens, T1’de hiperintens lineer oluşum venöz yapı olarak değerlendirilmiştir. Suprasellar sistern, optik kiazma ve her iki kavernöz sinüs doğal görünümdedir. Her iki internal karotid arterin kavernöz ve supraklinoid segmentlerinin akim sinyalleri tabii olarak izlenmektedir. İVKM enjeksiyonu sonrası hipofizde homojen boyanma oluşmuş ve patolojik sinyal değişikliği görülmemiştir. Hipofiz içerisinde mikro ya da makro adenoma ait olabilecek kitle lezyonu saptanmamıştır. Sfenoid sinüs ve klivus normal görünümdedir. . KONTRASTLI DİNAMİK HİPOFİZ MRG İNCELEMEDE: FSE T2 sagital-koronal,FSE T1 sagital,SE T1 kontrastlı dinamik inceleme koronal Hipofiz normal boyutlarddır. İnfundibulum orta hatta lokalizedir. Hipofiz glandı santrali posterioruında ( adenohipofizde ) T2’de hipointens, T1’de hiperintens lineer oluşum venöz yapı olarak değerlendirilmiştir. Suprasellar sistern, optik kiazma ve her iki kavernöz sinüs doğal görünümdedir. Her iki internal karotid arterin kavernöz ve supraklinoid segmentlerinin akim sinyalleri tabii olarak izlenmektedir. İVKM enjeksiyonu sonrası hipofizde homojen boyanma oluşmuş ve patolojik sinyal değişikliği görülmemiştir. Hipofiz içerisinde mikro ya da makro adenoma ait olabilecek kitle lezyonu saptanmamıştır. Sfenoid sinüs ve klivus normal görünümdedir. .

  Cevapla

Yorum yapın