Hiperintens Nedir?

8
24811

Hiperintens Nedir?

Hiperintens, aşırı yoğun anlamında kullanılır.Tıpta sık olarak kullanılan terimlerden biridir. Alttaki görsel hiperintens ile fikir edinmeniz açısında paylaşılmıştır:

Hiperintens ile ilişkili görsel
                                                               Hiperintens ile ilişkili görsel

İntens kelime anlamı olarak koyu, yoğun, çarpıcı anlamına gekmektedir. Hiperintens ise aşırı koyu ,olması gerekenden fazla koyu ya da hiper koyu anlamına gelir.

doktordanhaberler

Avatar
Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitimimi tamamladım. Şimdi Erzurum Karayazı ilçesinde aile hekimi olarak görev almaktayım. Bana erhan.yavuz@saglik.gov.tr veya instagram üzerinden ulaşabilirsiniz. Lütfen tıbbi sorularınızı olabildiğince konu altlarındaki yorum bölümlerinden sormaya özen gösteriniz.

8 Yorum

 1. sol diz arkası emar sonuçu
  tibia proksimal metafizer kesim posteromedialinde kortikal subkortikal alanda 33. 22.13 mm boyutunda proton ağırlıklı sekanslarda içerisinde hipointens ve hiperintens alanlar bulunan T1A sekansta benzer sinyal özelliği gösteren kitle mevcuttur . Görünümü fibröz kortikal defekt nonossifiye fibrom lehine degerlendirilmiştir
  Bunu acıklarmısınız..

 2. Hocam Merhaba
  Mamillopontin mesafe 4.4 mm olarak olculmus olup azalmis gorunumdedir. Sol lateral ventrikulde daha belirgin olmak uzere oksipital horn komsulugunda T2A, FLAIR hiperintens lezyon sahalari izlenmistir ( gliozise sekonder?)
  Bliteral frontal bolgede subkortikal ak madde de T2A, FLAIR hiperintens multipl lezyon sahalari izlenmistir. Gorunum migren oykusu varliginda migrene bagli vaskulitik procesler ile uyumlu olabilir.
  Butun bunlarin ne anlama geldigini ne yapmam gerektigini aciklarsaniz cok memnun olurum.
  Cok Tesekkurler simdiden

 3. Merhaba beyin Mr sonucumda sagital planda SE T1 FSE T2 agırlikli sekanslar değerlendirilmiştir.
  C7 veetaba korpus süperior kesiminde T1 Ve T2 de hiperintens görünüm hemanjiom ? Deşenarasyon ? C3-,C4-5,C5-6 Düzeyinde posteriorda ılımlı diffüz bulging izlenmektedir.C6-7 Düzeyinde posteeiorda diffüz bulging izlenmekte subaraknoid mesafe kısmen obliteredir..
  Sevkial spinal kanal genisligi fizyolojik sinirlar icerisindedir.biteral nöral faramenler tabbidir. Sevkial spinal kord konturları genişliği ve sinyal yoğunluk pateeni tabbidir..

  Raborda bu şekilde yaziyor hocam aciklama yapabilirmisiniz

 4. Hocam merhaba bugün emar sonuçlarım çıktı ve su yazıyor “T2A sekanslarda nazofarikns posterior tavanında yaklaşık 6 mm çapında hiperintens alan mevcuttur.( Tornwaldt kisti ?). Bilateral alt nazal konkalar hipertrofiktir. Sisterna magna sol retroserebellar bölgede hafif asimetrik dilatasyon göstermektedir.” Hocam yardımcı olursanız çok sevinirim.

 5. Bilateral frontoparital subkortikal beyaz cevherde t2 ve flair de hiperintes bir kaç adet plak formasyonu mevcuttur (nonsspasifik plak ?) hocam bu ne demektir.ne anlama gelmektedir kötü bir durum varmıdır.Simdiden tesekkurbederim

Haydi Hemen Bir YORUM Yazın

Please enter your comment!
Please enter your name here