Topuk Ağrısı için Hangi Doktora Gidilir?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Topuk ağrısı için hangi doktora gidilir konusuna geçmeden önce kısa birkaç bilgi verelim. Çeşitli hastalıkların da neden olduğu ortopedik rahatsızlıkların başında gelen topuk ağrısı, mesleki faktörlere bağlı olabileceği gibi sağlıksız yaşam koşullarından da kaynaklanabilmektedir. Özellikle egzersiz eksikliği, yoğun yaşam temposu ve vücudun belirli noktalarında meydana gelen romatizmal rahatsızlıkların neden olduğu ağrılar ilerleyen süreçte ileri seviye romatizmal, iltihaplanma görülen ve eklem sorunları ile seyreden önemli hastalıkların doğmasına neden olurlar.

topuk agrisi icin hangi doktora gidilir
Topuk ağrısı için hangi doktora gidilir ve topuk ağrısına hangi bölüm bakar ile ilişkili görsel.

Topukta oluşan ağrılar romatoid artrit gibi ileri seviye önemli hastalıklardan kaynaklanabildiği gibi yaşam standartlarından da meydana gelebilmektedir. Yaşam tarzını doğrudan etkileyen topuk ağrısı, gün içinde hastaların şiddetli sancılar çekmesine neden olmakla birlikte ilerleyen dönemde daha büyük sorunlarla savaşmasına da neden olabilmektedir. Şimdi topuk ağrısı için hangi doktora gidilir sorusuna cevap verelim.

Topuk Ağrısına Hangi Bölüm Bakar?

Topuk ağrısı ile ilgili en çok saptanan nedenlerin ortaya çıkardığı bulgular doğrultusunda ilgili rahatsızlıkla alakalı herhangi bir şikâyetiniz olması durumunda Ortopedi ya da Travmatoloji kliniğine görünmeniz gerekmektedir. Hemen ortopedi hangi hastalıklarla ilgilenir başlıklı yazımıza geçmek için tıklayınız.

Ortopedi bölümüne ek olarak aşağıdaki başlıklarda bulunan durumların varlığında fizik tedavi ve rehabilitasyon, nöroloji, romatoloji, cildiye gibi bölümlere de görünmek gerekebilir.

Topuk ağrısı için gidilecek bölümün en doğru tespiti için aile hekiminize başvurmanız doğru seçim olacaktır. Sizin için en doğru yönlendirme bu şekilde yapılabilir.

Topuk Ağrısı Yapan Hastalıklar Hangileridir?

Söz konusu rahatsızlıkla alakalı saptanan belli başlı bulguları maddeler hâlinde sıralamak gerekirse:

 1. Topuk Dikeni
 2. Artmış Pronasyon
 3. Plantar Fasiit
 4. Aşil Tendiniti
 5. Romatoid Artrit
 6. Bursit
 7. Hanglund
 8. Nasır
 9. Diğer Rahatsızlıklar

Topuk Dikeni

Topuk bölgesindeki kemik yüzeyinde bir başka kemik dokusunun oluşmasına verilen addır. Oluşan bu kemiğe topuk dikeni adı verilir. Fakat sanılanın aksine gözle görülen ve topuk ya da ayak yüzeyinden görülebilen bir kemik türü değildir.

topuk dikeni topuk ağrısı yapar
Topuk dikeni topukta ağrı ve kaşıntı yapabilir.

Topuk dikeni rahatsızlığına neden olabilecek birçok faktör olmakla birlikte en belirgin nedeni; bölgede bulunan kas ve bağların zorlanmasıyla birlikte topuk kemiğinin hemen altında kalsiyum birikmesidir. Topuk Dikeni ile ilgili hazırlamış olduğumuz detaylı yazımıza linke tıklayarak geçebilirsiniz.

Artmış Pronasyon

Ayak tabanının normal ve sağlıklı formunun dışında daha fazla içe basması olarak tanımlanabilir. Bu durumda vücut dengesi bozulmaktadır. Ortopedik bir rahatsızlık olarak da tanımlanan artmış pronasyon rahatsızlığı vücut dengesinin bozulması ve zaman içinde topuk ağrısı gibi şikâyetlerin ortaya çıkmasına neden olmaktadır.

Ayağın normal basış şeklinin dışına çıkılmasıdır. Bunun temel sebepleri ayakkabı seçiminden, ayak anatomisine kadar çok çeşitli faktörlerden kaynaklanabilir. Hemen alttaki linke tıklayarak pronasyonun ne anlama geldiğini, nasıl oluştuğunu öğrenebilirsiniz.

Plantar Fasiit

En yaygın topuk ağrısı nedenlerinden biri olarak görülmektedir. Topuk bölgesi ile ayağımızın ön bölgesinde yer alan doku bandının iltihaplanarak zarar görmesi ve iltihabın neden olduğu bir kalınlaşma meydana getirmesidir.

Temel olarak plantar fasiit, topuk kemiklerinde ve çevre dokuda dejenerasyon görülmesi sonucu oluşur. Plantar fasya normalde ayak için oldukça önemlidir ve üç bölümden oluşur. Ayağa karşı gelen travmaların soğurulması ve şok emilimin sağlanması gibi çok kritik görevleri vardır.[1]https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK431073/

Genel bulguların işaret ettiği üzere genellikle topuk dikeni rahatsızlığı ile beraber ortaya çıkmaktadır. Plantar kelime anlamı olarak ayak tabanın ait demektir. Fasiit ise bir enfeksiyon olduğunu işaret eder. Dolayısıyla ayak tabanında bir enfeksiyon olması durumudur.

Aşil Tendiniti

Bilek bölgesinden topuk kemiğine dek uzanan aşil tendonun iltihaplanması ile ortaya çıkmaktadır ve şiddetli ağrılar meydana getirmektedir. Ağrılara bazı durumlarda kaşıntılar eşlik edebilir.

Topuk bölgesinde oluşan kaşıntılar hakkında bilgi almak için hemen linke tıklayınız.

Aşil tendonundan kısaca bahsedecek olursak ayak bileğinin arka bölgesinden topuk bölgesine tutunur. Aşil tendonunun iltihabına aşil tendiniti denir. [2]https://tr.wikipedia.org/wiki/A%C5%9Fil_tendonu

Romatoid Artrit

Vücuttaki neredeyse bütün eklem ve sinir dokularına zarar veren rahatsızlık, topuk ağrısı gibi rahatsızlıkların da ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Romatoid artrit ayrıca incelenmesi gereken detaylı bir hastalıktır. Birkaç cümleye sığdırmak yerine eklem iltihabı hastalıklarına sitemiz üzerinden göz gezdirmenizi öneririm. Hemen alttaki linke tıklayarak artrit hastalıklarını inceleyebilirsiniz.

Artrit içeren hastalıkları göster

Bursit

Topuk bölgesinde yer alan dokularının, kemik ya da kıkırdakların iltihaplanması ile ortaya çıkmaktadır. Temel olarak bursit terimi vücutta kese benzeri yapı gösteren bursa adı verilen yapıların enfeksiyon kapması, şişmesi ve özetle iltihaplanmasıdır. İnsan bedeninde toplamda 150’den fazla sayıda bursa yapısı bulunmaktadır. Bursaların temel görevi hareketi kolaylaştırmak ve hareket eden dokular arasında bir bariyer görevi görerek tahrişi minimuma indirmektir.[3]https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK513340/

Haglund Deformitesi

Aşil tendonun kemiğe yapıştığı bölgede hissedilen ağrıdır. Hissedilen ağrının yanı sıra topuk dikeninin aksine bir kemik çıkıntısı da görülebilmektedir.

Haglung hakkında detaylı bilgi almak için linki ziyaret ediniz.

Nasır Rahatsızlığı

Nasır rahatsızlığını hepimiz duymuşuzdur ve birçoğumuz da bu hastalıktan muzdaribiz. Nasır kontrol altına alınmayıp progresyon gösterdiğinde şiddetli topuk ağrısı şikayeti yapabilir. bu nedenle nasırı önemseyip bir hekime başvurmakta fayda var. Peki nasır için hangi hekime başvurmalısınız?

Topuk Ağrısına Ne İyi Gelir?

Topuk ağrısına neden olabilen durumları genel hatlarıyla inceledik. Bu sebeplerin ortadan kaldırılması neticesinde topuk ağrısı gerileyebilir. Topuk ağrısının tedavi edilebilmesi için önerebileceğim şeyler arasında zirvede istirahat yani dinlenme gelmektedir. Dinlenme sonrası düzenli uygulanan fizik tedavi uygulamaları ile oldukça başarılı sonuçlar alınabilmektedir. Bunlara ek olarak doğru ayakkabı seçimi, kemer destekleri, ateller, ortezler, ilaçlar ve bazı cerrahi prosedürler gelmektedir.[4]https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S1008127515000437


Topuk ağrısı için hangi doktora gidilir konusunu bitirmiş bulunuyoruz. Bu konuyla ilgili olarak merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağız.

( Bu yazı ilk defa 8 Şubat 2018 tarihinde yazılmıştır. Ardından 6 Mart 2022 tarihinde güncellenmiştir.)

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2021'i bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

“Topuk Ağrısı için Hangi Doktora Gidilir?” üzerine 4 yorum

 1. Slm benim topuklarım ağrıyor ya hiç oturmayıp yatmayacağım yada kalkmayacağım sabahtarı yataktan kalkmak ölüm bana birkaç değişik yerde ortapedi doktoruna ciktım degişik hap ve kremler verdi kullandım hiçbir faydasını görmedim topuk dikenim yok birkaç doktor rontgen istedi ve yok dedi benim topuğumun altı değil tabanla bilek arasında tabana enyakın duvarlarım ağrıyor elimle ovduğjmda çok acı veriyor lütfen béni yönlendirirmisiniz ben muğla.milas ın kazıklı köyünde yaşmaktayım 5 yıldır daha önce ankaradaidim şehrin kalabalığından kaçtım ama buradada sağlık sorunları başgösterdi şimdiden teşekkürler

  Cevapla
  • Merhabalar Ali Suat Bey,öncelikle geçmiş olsun.
   Bu sorununuza çözüm bulacak tıp branşı “Ortopedi” bölümüdür. Ortopedi hekimine giderek muayene olmalısınız. Muayene sonrasında tedavi amaçlı verdiği ilaçları kullandınız ve fayda görmediyseniz tekrar aynı hekime giderek ilaçların işe yaramadığını iletin. Hekiminiz sizin için farklı bir tedavi planı çizecektir. Sürekli farklı hekimlere giderseniz hep 1. basamak tedaviyi almış olursunuz.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla
   • Hocam merhabalar. Bir hafta önce kadar halısahada arkadaşlarla beraber maç yaptık. Maçta ayağıma herhangi bir darbe almamama rağmen ertesin günden itibaren her iki ayak topuğumda da ağrı başladı ve bir haftadır devam ediyor. Oturunca veya uzanınca herhangi bir ağrı yok ama ayağa kalkınca, yürüyünce vs. ağrı oluyor. Sizce bunun nedeni nedir ve fiziksel tıp ve rehabilitasyona mı yoksa ortopedi bölümüne mi görünmeliyim? İyi çalışmalar.

    Cevapla
 2. Hocam kızım 12 yaşında engeli serabiral palsi tanılı; 3,4aydan beri sol ayak parmaklarını basarak yürüyor, topuğunu yere basamiyor ve yürürken ayaklarını kücük küçük atiyor. Arada da bacağında gözle gorülür şekilde damarları atıyor Değışik hastanelerde Ortopedi ve fizik doktorlarına gösterdim bir sonuç alamadım sizden yardım istiyorum

  Cevapla

Yorum yapın