( Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. )

Topuk Ağrısı için Hangi Doktora Gidilir?

Topuk ağrısı için hangi doktora gidilir konusuna geçmeden önce kısa birkaç bilgi verelim. Çeşitli hastalıkların da neden olduğu ortopedik rahatsızlıkların başında gelen topuk ağrısı, mesleki faktörlere bağlı olabileceği gibi sağlıksız yaşam koşullarından da kaynaklanabilmektedir. Özellikle egzersiz eksikliği, yoğun yaşam temposu ve vücudun belirli noktalarında meydana gelen romatizmal rahatsızlıkların neden olduğu ağrılar ilerleyen süreçte ileri seviye romatizmal, iltihaplanma ve eklem sorunları gibi önemli hastalıkların doğmasına neden olurlar.

topuk agrisi icin hangi doktora gidilir
Topuk ağrısı için hangi doktora gidilir ve topuk ağrısına hangi bölüm bakar ile ilişkili görsel.

Topukta oluşan ağrılar romatoid artrit gibi ileri seviye önemli hastalıklardan kaynaklanabildiği gibi yaşam standartlarından da meydana gelebilmektedir. Yaşam tarzını doğrudan etkileyen topuk ağrısı, gün içinde hastaların şiddetli sancılar çekmesine neden olmakla birlikte ilerleyen dönemde daha büyük sorunlarla savaşmasına da neden olabilmektedir. Bu konuyla ilgili olarak insanlar şu şekilde aramalar yapmaktadırlar:

 1. Topuk ağrısı için hangi bölüme gidilir?
 2. Topuk ağrısı rahatsızlığı için hangi bölümün doktoruna gitmeliyim?
 3. Topuk dikeni için hangi doktora gitmek gerekir?
 4. Topuk ağrısı için hangi bölüme gitmek gerekir?
 5. Topuk dikenine hangi bölüm bakar?
 6. Topuk ağrısına hangi doktor bakar?

Şimdi tüm bu sorulara cevap olacak şekilde topuk ağrısı için hangi doktora gidilir sorusuna cevap verelim.

Topuk Ağrısına Hangi Bölüm Bakar? Kim Bakar?

Topuk ağrısı ile ilgili en çok saptanan nedenlerin ortaya çıkardığı bulgular doğrultusunda ilgili rahatsızlıkla alakalı herhangi bir şikâyetiniz olması durumunda Ortopedi ya da Travmatoloji kliniğine görünmeniz gerekmektedir.Hemen ortopedi hangi hastalıklarla ilgilenir başlıklı yazımıza geçmek için tıklayınız.

Söz konusu rahatsızlıkla alakalı saptanan belli başlı bulguları maddeler hâlinde sıralamak gerekirse:

 1. Topuk Dikeni
 2. Artmış Pronasyon
 3. Plantar Fasiit
 4. Aşil Tendiniti
 5. Romatoid Artrit
 6. Bursit
 7. Hanglund

Topuk Dikeni :Topuk bölgesindeki kemik yüzeyinde bir başka kemik dokusunun oluşmasına verilen addır. Oluşan bu kemiğe topuk dikeni adı verilir. Fakat sanılanın aksine gözle görülen ve topuk ya da ayak yüzeyinden görülebilen bir kemik türü değildir. Topuk dikeni rahatsızlığına neden olabilecek birçok faktör olmakla birlikte en belirgin nedeni; bölgede bulunan kas ve bağların zorlanmasıyla birlikte topuk kemiğinin hemen altında kalsiyum birikmesidir. Topuk Dikeni ile ilgili hazırlamış olduğumuz detaylı yazımıza https://doktordanhaberler.com/topuk-dikeni/ linkine tıklayarak geçebilirsiniz.

Artmış Pronasyon : Ayak tabanının normal ve sağlıklı formunun dışında daha fazla içe basması olarak tanımlanabilir. Bu durumda vücut dengesi bozulmaktadır. Ortopedik bir rahatsızlık olarak da tanımlanan artmış pronasyon rahatsızlığı vücut dengesinin bozulması ve zaman içinde topuk ağrısı gibi şikâyetlerin ortaya çıkmasına neden olmaktadır.

Plantar Fasiit : En yaygın topuk ağrısı nedenlerinden biri olarak görülmektedir. Topuk bölgesi ile ayağımızın ön bölgesinde yer alan doku bandının iltihaplanarak zarar görmesi ve iltihabın neden olduğu bir kalınlaşma meydana getirmesidir. Genel bulguların işaret ettiği üzere genellikle topuk dikeni rahatsızlığı ile beraber ortaya çıkmaktadır.

Aşil Tendiniti : Bilek bölgesinden topuk kemiğine dek uzanan aşil tendonun iltihaplanması ile ortaya çıkmaktadır ve şiddetli ağrılar meydana getirmektedir. Topuk bölgesinde oluşan kaşıntılar hakkında bilgi almak için hemen https://doktordanhaberler.com/topuk-kasintisi/ linkine tıklayınız.

Romatoid Artrit : Vücuttaki neredeyse bütün eklem ve sinir dokularına zarar veren rahatsızlık, topuk ağrısı gibi rahatsızlıkların da ortaya çıkmasına neden olmaktadır.

Bursit : Topuk bölgesinde yer alan sinir dokularının, kemik ya da kıkırdakların iltihaplanması ile ortaya çıkmaktadır.

Hanglund : Aşil tendonun kemiğe yapıştığı bölgede hissedilen ağrıdır. Hissedilen ağrının yanı sıra topuk dikeninin aksine bir kemik çıkıntısı da görülebilmektedir. Ayrıca nasır da topuk ile ilgili rahatsızlıklardan biridir. Bilgi almak için https://doktordanhaberler.com/nasir-icin-hangi-doktora-gidilir/ linkini ziyaret ediniz.


Topuk ağrısı için hangi doktora gidilir konusunu bitirmiş bulunuyoruz. Bu konuyla ilgili olarak merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağız.

“Topuk Ağrısı için Hangi Doktora Gidilir?” üzerine 4 yorum

 1. Slm benim topuklarım ağrıyor ya hiç oturmayıp yatmayacağım yada kalkmayacağım sabahtarı yataktan kalkmak ölüm bana birkaç değişik yerde ortapedi doktoruna ciktım degişik hap ve kremler verdi kullandım hiçbir faydasını görmedim topuk dikenim yok birkaç doktor rontgen istedi ve yok dedi benim topuğumun altı değil tabanla bilek arasında tabana enyakın duvarlarım ağrıyor elimle ovduğjmda çok acı veriyor lütfen béni yönlendirirmisiniz ben muğla.milas ın kazıklı köyünde yaşmaktayım 5 yıldır daha önce ankaradaidim şehrin kalabalığından kaçtım ama buradada sağlık sorunları başgösterdi şimdiden teşekkürler

  Cevapla
  • Merhabalar Ali Suat Bey,öncelikle geçmiş olsun.
   Bu sorununuza çözüm bulacak tıp branşı “Ortopedi” bölümüdür. Ortopedi hekimine giderek muayene olmalısınız. Muayene sonrasında tedavi amaçlı verdiği ilaçları kullandınız ve fayda görmediyseniz tekrar aynı hekime giderek ilaçların işe yaramadığını iletin. Hekiminiz sizin için farklı bir tedavi planı çizecektir. Sürekli farklı hekimlere giderseniz hep 1. basamak tedaviyi almış olursunuz.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla
   • Hocam merhabalar. Bir hafta önce kadar halısahada arkadaşlarla beraber maç yaptık. Maçta ayağıma herhangi bir darbe almamama rağmen ertesin günden itibaren her iki ayak topuğumda da ağrı başladı ve bir haftadır devam ediyor. Oturunca veya uzanınca herhangi bir ağrı yok ama ayağa kalkınca, yürüyünce vs. ağrı oluyor. Sizce bunun nedeni nedir ve fiziksel tıp ve rehabilitasyona mı yoksa ortopedi bölümüne mi görünmeliyim? İyi çalışmalar.

    Cevapla
 2. Hocam kızım 12 yaşında engeli serabiral palsi tanılı; 3,4aydan beri sol ayak parmaklarını basarak yürüyor, topuğunu yere basamiyor ve yürürken ayaklarını kücük küçük atiyor. Arada da bacağında gözle gorülür şekilde damarları atıyor Değışik hastanelerde Ortopedi ve fizik doktorlarına gösterdim bir sonuç alamadım sizden yardım istiyorum

  Cevapla

Yorum yapın