Topuk Ağrısı için Hangi Doktora Gidilir?

1
8555

Topuk Ağrısı için Hangi Doktora Gidilir?

Topuk ağrısı için hangi doktora gidilir konusuna geçmeden önce kısaa birkaç bilgi verelim. Çeşitli hastalıkların da neden olduğu ortopedik rahatsızlıkların başında gelen topuk ağrısı, mesleki faktörlere bağlı olabileceği gibi sağlıksız yaşam koşullarından da kaynaklanabilmektedir. Özellikle egzersiz eksikliği, yoğun yaşam temposu ve vücudun belirli noktalarında meydana gelen romatizmal rahatsızlıkların neden olduğu ağrılar ilerleyen süreçte ileri seviye romatizmal, iltihaplanma ve eklem sorunları gibi önemli hastalıkların doğmasına neden olurlar.

topuk agrisi icin hangi doktora gidilir
Topuk ağrısı için hangi doktora gidilir ve topuk ağrısına hangi bölüm bakar ile ilişkili görsel.

Topukta oluşan ağrılar romatoid artrit gibi ileri seviye önemli hastalıklardan kaynaklanabildiği gibi yaşam standartlarından da meydana gelebilmektedir. Yaşam tarzını doğrudan etkileyen topuk ağrısı, gün içinde hastaların şiddetli sancılar çekmesine neden olmakla birlikte ilerleyen dönemde daha büyük sorunlarla savaşmasına da neden olabilmektedir. Bu konuyla ilgili olarak insanlar şu şekilde aramalar yapmaktadırlar:

 1. Topuk ağrısı için hangi bölüme gidilir?
 2. Topuk ağrısı rahatsızlığı için hangi bölümün doktoruna gitmeliyim?
 3. Topuk dikeni için hangi doktora gitmek gerekir?
 4. Topuk ağrısı için hangi bölüme gitmek gerekir?
 5. Topuk dikenine hangi bölüm bakar?
 6. Topuk ağrısına hangi doktor bakar?

Şimdi tüm bu sorulara cevap olacak şekilde topuk ağrısı için hangi doktora gidilir sorusuna cevap verelim.

Topuk Ağrısına Hangi Bölüm Bakar? Kim Bakar?

Topuk ağrısı ile ilgili en çok saptanan nedenlerin ortaya çıkardığı bulgular doğrultusunda ilgili rahatsızlıkla alakalı herhangi bir şikâyetiniz olması durumunda Ortopedi ya da Travmatoloji kliniğine görünmeniz gerekmektedir.Hemen ortopedi hangi hastalıklarla ilgilenir başlıklı yazımıza geçmek için tıklayınız.

Söz konusu rahatsızlıkla alakalı saptanan belli başlı bulguları maddeler hâlinde sıralamak gerekirse:

 1. Topuk Dikeni
 2. Artmış Pronasyon
 3. Plantar Fasiit
 4. Aşil Tendiniti
 5. Romatoid Artrit
 6. Bursit
 7. Hanglund

Topuk Dikeni :Topuk bölgesindeki kemik yüzeyinde bir başka kemik dokusunun oluşmasına verilen addır. Oluşan bu kemiğe topuk dikeni adı verilir. Fakat sanılanın aksine gözle görülen ve topuk ya da ayak yüzeyinden görülebilen bir kemik türü değildir. Topuk dikeni rahatsızlığına neden olabilecek birçok faktör olmakla birlikte en belirgin nedeni; bölgede bulunan kas ve bağların zorlanmasıyla birlikte topuk kemiğinin hemen altında kalsiyum birikmesidir. Topuk Dikeni ile ilgili hazırlamış olduğumuz detaylı yazımıza tıklayarak geçebilirsiniz.

Artmış Pronasyon : Ayak tabanının normal ve sağlıklı formunun dışında daha fazla içe basması olarak tanımlanabilir. Bu durumda vücut dengesi bozulmaktadır. Ortopedik bir rahatsızlık olarak da tanımlanan artmış pronasyon rahatsızlığı vücut dengesinin bozulması ve zaman içinde topuk ağrısı gibi şikâyetlerin ortaya çıkmasına neden olmaktadır.

Plantar Fasiit : En yaygın topuk ağrısı nedenlerinden biri olarak görülmektedir. Topuk bölgesi ile ayağımızın ön bölgesinde yer alan doku bandının iltihaplanarak zarar görmesi ve iltihabın neden olduğu bir kalınlaşma meydana getirmesidir. Genel bulguların işaret ettiği üzere genellikle topuk dikeni rahatsızlığı ile beraber ortaya çıkmaktadır.

Aşil Tendiniti : Bilek bölgesinden topuk kemiğine dek uzanan aşil tendonun iltihaplanması ile ortaya çıkmaktadır ve şiddetli ağrılar meydana getirmektedir.

Romatoid Artrit : Vücuttaki neredeyse bütün eklem ve sinir dokularına zarar veren rahatsızlık, topuk ağrısı gibi rahatsızlıkların da ortaya çıkmasına neden olmaktadır.

Bursit : Topuk bölgesinde yer alan sinir dokularının, kemik ya da kıkırdakların iltihaplanması ile ortaya çıkmaktadır.

Hanglund : Aşil tendonun kemiğe yapıştığı bölgede hissedilen ağrıdır. Hissedilen ağrının yanı sıra topuk dikeninin aksine bir kemik çıkıntısı da görülebilmektedir.


Topuk ağrısı için hangi doktora gidilir konusunu bitirmiş bulunuyoruz. Bu konuyla ilgili olarak merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağız.

Avatar
Anonim Yazar, misafir kullanıcılar tarafından sitemiz için hazırlanan makalelerin yayınlandığı kullanıcı hesabıdır. Konu ile ilgili aklınıza takılanlar ve merak edilenleri yorum bölümüne yazarak Doktordan Haberler ekibinin cevaplamasını bekleyebilirsiniz.

Bu Yazıya Toplamda 1 Yorum Yapılmıştır.

 1. Hocam kızım 12 yaşında engeli serabiral palsi tanılı; 3,4aydan beri sol ayak parmaklarını basarak yürüyor, topuğunu yere basamiyor ve yürürken ayaklarını kücük küçük atiyor. Arada da bacağında gözle gorülür şekilde damarları atıyor Değışik hastanelerde Ortopedi ve fizik doktorlarına gösterdim bir sonuç alamadım sizden yardım istiyorum

Haydi Hemen Bir YORUM Yazın

Please enter your comment!
Please enter your name here