Genel Cerrahi Hangi Hastalıklara Bakar?

15
18974

Genel cerrahi, ismi genel olmasına rağmen sıklıkla apandisit, safra kesesi, mide ve bağırsak sorunlarıyla ilgilenen cerrahi uzmanlık dalıdır. Aslında genel cerrahi en az 4 yıl olan uzmanlık eğitiminin genişliği nedeniyle birçok farklı ameliyat türünü yapabilir. Genel cerrahinin baktığı hastalıklar ya da yaptığı ameliyatlar halk tarafından genelde bilinmemekle beraber internet ortamında genel cerrahi bölümü hangi hastalıklara bakar gibi bir takım araştırmaların artışına sebebiyet vermektedir.Bu noktada siz değerli ziyaretçilerimizin bu arayışına son vermek amacıyla bu yazıyı hazırladık. Aklınıza takılanları yorum bölümünden sormayı ihmal etmeyiniz. Cevap vermekten memnuniyet duyacağım.

Genel Cerrahi Hangi Hastalıklara Bakar?

Genel cerrahi hangi hastalıklara bakar konusuna geçmeden önce birkaç bilgi verelim. Vücut genelinde, sistemik ve yerel sorunların tümünün cerrahi teknik ve yöntemler kullanmak sureti ile tedavi edilmesinin yanı sıra; mevcut yaraların iyileşme süreci ile yaralara verilmekte olan metabolik ve endokrin yanıtlar gibi genel prensiplerin de eşlik etmekte olduğu benzer problemleri içeren ve buna ek olarak da pek çok cerrahi ve temel tıp dalını da gelişimsel açıdan etkilemiş bulunan Genel Cerrahi, hayati önem taşıyan bir teknik tıp alt disiplinini ifade etmektedir. Bu konu ile ilgili olarak insanlar şu şekilde aramalar yapmaktalar:

 1. Genel cerrahi hangi hastalıklarla ilgilenir?
 2. Genel cerrahi neye bakar?
 3. Genel cerrahinin baktığı hastalıklar nelerdir?
 4. Genel cerrahi hastalıkları nelerdir?
 5. Genel cerrahi hangi hastalıkları kapsar?
 6. Genel cerrahi doktorları hangi hastalıklara bakar?

Şimdi tüm bu sorulara cevap olacak şekilde genel cerrahiye giren hastalıklar hakkında bilgiler verelim.

genel cerrahi hangi hastaliklara bakar
Genel cerrahi hangi hastalıklara bakar ve genel cerrahi neye bakar ile ilişkilendirilmiş görsel.

Genel Cerrahi Bölümü Hangi Hastalıklar İle İlgilenir?

Hâriciye olarak da anılmakta olan Genel Cerrahi branşı, ayrıntılı olarak, tam anlamı ile şu hastalık türleri, organlar ve rahatsızlık belirtileri ile ilgilenmektedir:

Genel Cerrahinin Baktığı Hastalıklar
 1. Apandisit : Aşırı derecede ağrılı hale gelebilen ve ciddi hayati tehlike oluşturma potansiyeline sahip bir hastalıktır. Apandis adı verilen bağırsağın bir bölümünün uzun süreli iltihabına verilen isimdir. Apandis ya da appendiks bağırsağa bağlı olan bir parmaksı çıkıntı şeklindedir. Uzun süreler boyunca iltihaplı bir halde kalmaktadır. En belirgin semptomu ağrıdır. Hemen apandisit hakkında hazırlamış olduğumuz detaylı yazımıza geçerek bilgi sahibi olabilirsiniz. Ayrıca apandisit için hangi doktora gidilir başlıklı yazımızı okumanızda fayda görüyoruz.
 2. Memede ağrı
 3. Memede kollara doğru yayılan ağrı
 4. Memede sertlik hissi
 5. Memede ele gelen sertlik
 6. Karın bölgesinde şişlik ve buna bağlı ağrı
 7. Kangren
 8. Hemoroid
 9. İnce bağırsak hastalıkları
 10. Kalın bağırsak hastalıkları
 11. Karaciğer hastalıkları
 12. Mide hastalıkları
 13. Tiroid bezinin az çalışması
 14. Hipertiroidi
 15. Vücutta et beni veya yağ bezesi
 16. Şiddetli karın ağrısı
 17. Büyük dışkı ile gelen kan
 18. Dönüşümlü olarak ishal ve kabızlık
 19. Yağa karşı duyarlılık, bağırsak gazları ve karında doygunluk duygusu
 20. Sağ kaburga altında baskı, sağ kürek kemiğine kadar yansıyan sırt ağrıları, sağ omuz bölgesinde gerginlikler
 21. Göbek bölgesinde ağrı ve şişlik
 22. Kasıkta ağrı ve şişlik

Genel Cerrahi Hangi Ameliyatlara Girer?

Şimdi genel cerrahi doktoru hangi ameliyatları yapar konusuna biraz açıklık getirelim. Bu konuyla ilgili olarak aşağıda liste şeklinde verdiğimiz ameliyatları, genel cerrahiyi ilgilendiren hastalıkların tedavisi için genel cerrahi doktorları yapmaktadır.

Genel Cerrahinin Baktığı Hastalıklar
 1. Safra kesesi ile ilişkili ameliyatlar
 2. Hemoroid (basur) ile ilgili ameliyatlar
 3. Pankreas organı ile ilişkili ameliyatlar
 4. Meme ile ilgili ameliyatlar
 5. Böbrek üstü bezini ilgilendiren ameliyatlar
 6. Aşırı şişmanlık (obezite)  ile ilişkili ameliyatlar
 7. Paratiroid bezini ilgilendiren ameliyatlar
 8. Kalın bağırsak ile ilgili ameliyatlar
 9. Tiroid bezinin ameliyatları

şeklinde çoğaltılabilir. Bu hususta aklınıza takılan şeyleri yorum bölümüne yazarak uzman ekibimizin cevaplamasını bekleyebilirsiniz.

Genel Cerrahi Alanının Genel Kapsamı Nedir?

Genel cerrahi hangi hastalıklara bakar başlıklı yazımızı bitirmeden önce kısaca kapsamından bahsedelim. Genel Cerrahi branşı, söz konusu niteliğinden hareket ile son derece geniş bir kapsam içermekte ve yine buna dayalı olarak da sayısız tıp disiplini ile iş birliği yapmak sureti ile eş güdümlü olarak faaliyet göstermektedir.

Genel anlamda, çeşit kanser türleri ve türevlerinin ikincil aşamaları altında yardım alınan Genel Cerrahi, ilgili hastalıkların tanı ve ameliyat ile sonraki aşamalarının planlanması hususunda; Patoloji, Gastroenteroloji, Medikal, Radyoloji, Girişimsel Radyoloji ve Radyasyon Onkolojisi gibi dallar ile de birlikte çalışmaktadır.
genel cerrahinin ilgilendigi hastaliklar
Genel cerrahlar birçok farklı ameliyata girerler.

Sıklık ile travma geçirmiş olan hastaların çoklu organ yaralanmalarından kaynaklanan nedenler ile Travmatoloji disipliniyle de ortak hareket durumunda kalan Genel Cerrahi, buna bağlı olarak; Nöroşirurji, Ortopedi, Üroloji ile Kalp ve Damar Cerrahisi gibi bölümler ile de birlikte hareket ekmekte ve özellikle tüm bu dalların ortak organizasyonunu da yine Genel Cerrahi üstlenmiş olmaktadır.

Özellikle ameliyat sonrası süreç içerisinde, Genel Cerrahi hastalarının hızla iyileşme kat ederek günlük yaşama bir an evvel dönmeleri adına; Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon alanı ile de iş birliği kurmak zorunluluğu doğmaktadır.

Hekimlik uygulamaları içinde, tedavi edici cerrahlık niteliği ile ön plana çıkan ve tıp literatürü içinde benzersiz bir mevki edinmiş bulunan Genel Cerrahi; aslında kendi içinde birçok alt dala sahip bulunmak ile birlikte, yine de tamamı Genel Cerrahi olarak adlandırılmaktadır. Bunlar içinde; göz cerrahisi, kulak burun boğaz cerrahisi, beyin cerrahisi, üroloji grubu cerrahisi, kalp ve damar cerrahisi, ortopedi cerrahisi, kadın doğum cerrahisi, çocuk cerrahisi ve plastik cerrahi gibi cerrahi alanlar, zaman içinde Genel Cerrahi’den ayrılmak sureti ile kendi alt disiplinlerini oluşturmuş bulunmaktadırlar.

Bugün için Genel Cerrahi dâhilinde incelenmekte olan cerrahi alanları ise; meme cerrahisi, tiroid cerrahisi, yemek borusu cerrahisi, mide cerrahisi, hemoroid vb. hastalık türleri çevresinde görülen makat hastalıkları cerrahisi, ince ve kalın bağırsak cerrahisi, pankreas cerrahisi, karaciğer cerrahisi, safra kesesi cerrahisi ve diğer safra yollarına dair cerrahiler ile fıtık cerrahisi şeklinde sıralanabilmektedir.

Yani genel bir alan olma özelliğine ek olarak, ayrıca uzmanlaşılan birçok alt disiplinin de yine kendi içinde doğmasına neden olmuştur.


Genel cerrahi hangi hastalıklara bakar konusu ile ilgili merak ettiklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.
Dr. E Yavuz
Sağlık ve hastalık konusunda internet ortamında var olan bilgi kirliliğinin önüne geçmek ve siz değerli ziyaretçilerimizi bilgilendirmek amacıyla yıllardır yazılar hazırlıyorum. Konu ile ilgili aklınıza takılanlar ve merak edilenleri yorum bölümüne yazarak Doktordan Haberler ekibinin cevaplamasını bekleyebilirsiniz.

15 Yorum

 1. Merhaba hocam 6 aydır hastane hastane dolaşıyorum. Kalcam da kemik sürtmesi sesi geliyor, ve belin ağrıyor sağ taraf kalçanın üstü takımda oynuyordum 6 aydır spor yapamıyorum, 1 ay spor yapmadıgım zaman ağrı sızı hissetmiyorm, daha öncede kıl dönmesi ameliyatı oldum bunun etkisi var mı dır, hangi bülüme basvurayım. Teşekkür ederim

  • Selamlar Mazlum Bey, öncelikle geçmiş olsun.
   Bahsettiğiniz bölgedeki tüm yapılar birbiri ile ilişki içerisindedir. Biri etkilendiğinde diğeri de etkilenebilir ancak kıl dönmesi ameliyatı ile ilişkili olma ihtimali oldukça zayıftır. En doğru bilgiyi bir genel cerrahi hekimine muayene olarak alabilirsiniz.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

 2. merhabalar.benim 2 yıldır sağ böbreğim ağrıyor sanıyorum muayenede yada tahlillerde bi problem çıkmıyor sadece vurulduğunda çok acı çekiyorum ve geceleri özellikle her gece sanki böbrek şişiyor ve patlayacakmış gibi his veriyor uykudan uyandırıyor bazende kitliyor dönmekte zorluk çekiyorum.2 yıldır birsürü bölüme yönlendirildim (dahiliye,üroloji,kadın doğum,göğüs hastalıkları,fizik algoloji,nöroşiroloji) gibi.fakat bi çözüm bulunamadı.artık ne yapmam gerektiğini bilemiyorum göğüs hastalıkları bölümü bide genel cerrahiye görün dedi.sizce bulunabilirmi bu sorunum

  • Merhabalar Esra Hanım, öncelikle geçmiş olsun.
   Ayağınızdaki bahsettiğiniz durum ile ilgili cildiye diğer bir adıyla dermatoloji veya genel cerrahi bölümlerine gidebilirsiniz. Cildiye ya da genel cerrahi uzman hekimleri muayene yaptıktan sonra gerekli müdahaleleri yapacaklardır. Bu noktada dermatoloji hangi hastalıklara bakar başlıklı yazımıza da göz gezdirebilirsiniz.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

  • Merhabalar Kiraz Hanım, öncelikle geçmiş olsun.
   Kasık bölgesinde oluşan bu ağrıların hangi durumlarda ortaya çıktığı, egzersiz ile ilişkili olup olmadığı gibi birçok bilgi, durumunuz için önem arz etmektedir. Benim önerim öncelikle aile hekiminize giderek genel bir muayene olmanızdır. Aile hekiminiz tıbbi öykünüzü detaylıca sorgulayacak ve yapacağı genel fizik muayene sonrasında en doğru bölüme yönlendirme yapacaktır. Eğer aile hekiminize gitmek istemiyorsanız kasık bölgenizdeki ağrıyı göstermek üzere genel cerrahi bölümünden randevu alabilirsiniz. Genel cerrahi hekimi altta yatan patolojik nedenlere bağlı olarak sizi başka bölümlere sevk edebilir.
   Muayeneniz sonrasında bilgi verirseniz durumunuz hakkında detaylıca konuşabiliriz.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

 3. Meraba benim kasıklarım da agrılar oluyor acaba sebebi nedir ayrıyetten göğüse de agrı saplanıo kollarımda tarıf edemeyecegımı turden bı agrı olusuyor igene batması ceklın de de agrı oluyor bunlar için genel cerrahi ye mii gitmem gerekir

  • Merhabalar Sudenaz Hanım, öncelikle geçmiş olsun.
   Bahsettiğiniz kasık ağrısı birçok hastalığa bağlı olarak ortaya çıkabileceği gibi sadece kas ağrısından ibarette olabilir. Ağrılarınız için en doğru yönlendirmeyi yapabilmem için detaylı bir tıbbi öykünüzü sorgulamam ve genel fizik muayene bilgilerinize vakıf olmama gerekir. Bu açıdan benim önerim ilk etapta aile hekiminize gidip durumunuzu anlatın. Size çeşitli sorular soracak ve genel bir muayene yapacaktır. Sonrasında ilgili bölüme yönlendirme sağlayacaktır. Daha sonra benimle bilgi paylaşırsanız durumunuz hakkında konuşabiliriz.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

 4. Merhaba benim uzun zamandır sol gögüsümden koltuk altına doğru yayılan ağrım var şu 1 aydan beri sol sırtım ve sol kolumun parmak uçlarına kadar aşırı derecede ağrı var çok halsizlik ve güç kaybı var bunun nedenleri ne olabilir acaba ve hangi bölüme gitmeliyim şimdiden teşekkür ederim

  • Merhabalar, Hatice Hanım. Öncelikle geçmiş olsun. Sol bölgede başlayan ve yayılan ağrılar kalp hastalıklarını işaret ediyor olabilir. Bu ağrınız için hemen aile hekiminize giderek genel bir fizik muayene olmanızı öneririm. Sonrasında aile hekiminiz fizik muayene bulguları doğrultusunda sizi kardiyoloji veya dahiliye gibi branşlara yönlendirecektir. Lütfen daha fazla ertelemeyin ve hemen bir sağlık profesyonelinden destek alın. Bu noktada kardiyoloji hangi hastalıklara bakar başlıklı yazıya göz atabilirsiniz.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

Haydi Hemen Bir YORUM Yazın

Please enter your comment!
Please enter your name here