Genel Cerrahi Hangi Hastalıklara Bakar?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Genel cerrahi bölümü karın bölgesinin içerisinde yer alan karaciğer, mide, bağırsak ve safra kesesi gibi organların hastalıkları ile ilgilenen tıp branşıdır. Bu bölümde uzmanlığını alan hekimlere genel cerrah adı verilir. Genel cerrahlar 10 senelik bir eğitimin ardından bu ünvanı almaya hak kazanırlar. Genel cerrahinin baktığı hastalıklar, yaptığı ameliyatlar sayıca çok fazladır. Peki genel cerrahi hangi hastalıklara bakar? Genel cerrahlar neye bakar?

Genel cerrahlar appendektomi, kolesistektomi, splenektomi, adrenalektomi, tüp yerleştirme, ercp, kolonoskopi, peg gibi farklı prosedürleri kullanarak bazı hastalıkların tanısını koyarken bazı hastalıkların ise tedavisini yapmaktadır. Genel cerrahi alanına giren rahatsızlıkların hemen hemen tamamında önceki cümlede belirttiğim tanı ve tedavi yöntemleri uygulanmaktadır. Genel cerrahinin yaptığı ameliyatlar şunlardır:

 1. Appendektomi : Appendiks adı verilen bağırsak bölümünün cerrahi olarak çıkarılması.
 2. Karotis endarterektomi : Beyin bölgesinin beslenmesini sağlayan damarlarda oluşan tıkanıklığı bitirmek için uygulanan cerrahi prosedür.
 3. Kolesistektomi : Safra kesesi adı verilen organın yerinden çıkarılması işlemidir.
 4. Hemoroidektomi : Anüs bölgesindeki şişkin damarların cerrahi olarak çıkarılması işlemidir.
 5. Mastektomi : Memenin cerrahi olarak yerinden çıkarılması işlemidir.
 6. Kolektomi : Bağırsakların cerrahi olarak çıkarılması işlemidir.
 7. Tiroidektomi : Tiroid bezlerinin cerrahi olarak yerinden çıkarılması işlemidir.
 8. Tonsillektomi : Tonsillerin cerrahi olarak yerinden çıkarılması işlemidir.
 9. Fıtık Onarımları : Özellikle kasık bölgesinde oluşan fıtıkları cerrahi olarak düzeltilmesi işlemidir.
 10. Bel Onarımları : Bel fıtığı olan bireylere yapılan bel fıtığı ameliyatlarıdır.
genel cerrahi hangi hastalıklara bakar
Genel cerrahi bölümünün baktığı hastalıklar oldukça fazladır.

Genel cerrahi hangi bölüm? : Genel cerrahi çok eski yıllardan beri cerrahi bilimlerin temelini oluşturan karın, meme, baş ve boyun, kan damarları ve sindirim organlarında oluşan patolojilerini cerrahi olarak tedavi eden bir branştır.

Genel cerrahi bölümü tiroid ameliyatlarına girmektedir. Diğer yandan kulak burun boğaz doktorları da tiroid ameliyatı yapmaktadır. Dolayısıyla bir cerrahi prosedürü sadece bir branş yapabilir diye bir durum maalesef bulunmamaktadır. Genel cerrahi polikliniği neye bakar sorusunun cevabı ise şunlardır:

 1. Akut Pankreatit : Pankreasın aniden iltihaplanması.
 2. Apandisit : Appendiks adı verilen bağırsak bölgesinin aniden iltihaplanması
 3. Safra Kanalı Kanseri
 4. Bağırsak Tıkanıkları
 5. Meme Kanseri
 6. Kolon Kanseri
 7. Conn Sendromu
 8. Crohn Hastalığı
 9. Cushing Sendromu
 10. FAP : Ailesel Polip Hastalığı
 11. Mide Kanseri
 12. Hemoroid : Halk dilinde basur olarak bilinir.
 13. Fıtık Hastalıkları
 14. Tiroid ve Paratiroid Bezlerinin Hastalıkları : Hipertiroidizm, hipotiroidizm, hiperparatiroidizm gibi..
 15. Huzursuz Bağırsak Sendromu
 16. Karaciğer Kanseri
 17. Feokromasitoma
 18. Pilonidal Sinüs : Halk arasında kıl dönmesi olarak bilinir.
 19. Kazalara Bağlı Travmalar

Listeyi uzattıkça uzatabiliriz. Bu noktada merak ettiğiniz veya eklemek istediğiniz bir durum varsa altta yer alan yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım. Yorumlarınızı bekliyorum.

Yararlandığım Kaynaklar:

 1. General Surgery | UofL Physicians
 2. General Surgery – Conditions & Procedures (ucsf.edu)

(Bu yazı ilk defa 1 Eylül 2018 tarihinde yazılmıştır. Ardından 25 Kasım 2020, 23 Temmuz 2021 tarihinde güncellenmiştir.)

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2021'i bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

“Genel Cerrahi Hangi Hastalıklara Bakar?” üzerine 22 yorum

 1. Yüzümde ben var ve zamanla büyümeye başladı kaşıntı yapıyor . Cildiye (dermatoloji ) bölümünden aylardır randevu alamıyorum.Genel Cerrahi bölümünden randevu alsam benimle ilgilenir mi .Yoksa sadece cildiye mi bakıyor benlere.

  Cevapla
 2. Genital bölgede oluşan yağ bezeleri ile sivilce için hangi doktora gitmeliyiz genel cerrahi doktoruna mı cildiye doktoruna mı?

  Cevapla
 3. Hocam benim bi sıkıntım var kasığımın üstü biraz sağ tarafta ben karnımı gereksiz şekilde zorladım ve acıdı ben bükdü biraz öyle kaldım ve o gün den sonra sağ tarafımda dedğim yerde kasığın üstünde bişey alttan dokunuyo genel cerrahi ye gittim acil gittim 2 kere ultrasona girdimm detaylı kan tahlili yaptırdım ve hiç. Bişey çıkmadı ama ben hissediyorum bişey var ve gittiğim doktorlar buna bi cevap veremiyolar.
  Bide gece birden midem bulanmaya başlıyo ve karnımda bir kasılmayla istemsizce vucudumu kasılıyo bi üşüme geliyo inanın artık hiç iyi hissetmiyorum lütfen bana raz yardımcı olun hocam

  Cevapla
  • Merhabalar Fatih Bey, öncelikle geçmiş olsun.
   Kan tahlilleriniz ve özellikle ultrason yapılmış. Bahsettiğiniz durumda birçok farklı patolojik olay gerçekleşmiş olabilir. Muayene bilgilerine vakıf olmaksızın size uzaktan net bilgiler veremem. Sonuçlarınız temiz çıktıysa endişelenmeniz gereken bir durum yok demektir ancak kafanızdaki soru işaretlerinin giderilmesi adına farklı bir hastaneden farklı bir genel cerrahtan randevu alıp muayene olmaya gidebilirsiniz.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla
 4. Merhabalar, göğüste sarkıklık var bu yüzden genel cerrahiye randevu aldım. Ayrıca göğsüme bağlı sırt ağrısı var. Doğru bölüme mi aldım acaba?

  Cevapla
 5. Merhaba hocam 6 aydır hastane hastane dolaşıyorum. Kalcam da kemik sürtmesi sesi geliyor, ve belin ağrıyor sağ taraf kalçanın üstü takımda oynuyordum 6 aydır spor yapamıyorum, 1 ay spor yapmadıgım zaman ağrı sızı hissetmiyorm, daha öncede kıl dönmesi ameliyatı oldum bunun etkisi var mı dır, hangi bülüme basvurayım. Teşekkür ederim

  Cevapla
  • Selamlar Mazlum Bey, öncelikle geçmiş olsun.
   Bahsettiğiniz bölgedeki tüm yapılar birbiri ile ilişki içerisindedir. Biri etkilendiğinde diğeri de etkilenebilir ancak kıl dönmesi ameliyatı ile ilişkili olma ihtimali oldukça zayıftır. En doğru bilgiyi bir genel cerrahi hekimine muayene olarak alabilirsiniz.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla
 6. merhaba benim çenemle ilgili sıkıntım var bunun için plastik cerraha gitmem gerekiyormuş ama burada o olmadıgı için genel cerraha gitsem yardımcı olurlar mı ki ?

  Cevapla
 7. İyi günler annemin koltuk altında nohut büyüklüğünde içten şişlik var ne yapmalıyız genel cerrahimi bakar?

  Cevapla
 8. Merhaba benim göbek bölgesinde ağrım var sabahları çok kötü oluyorum bastırınca acıyor tahlillerim normal cıktı bağırsak sendromu dendi ama ilaçlar hala etki etmedi

  Cevapla
 9. merhabalar.benim 2 yıldır sağ böbreğim ağrıyor sanıyorum muayenede yada tahlillerde bi problem çıkmıyor sadece vurulduğunda çok acı çekiyorum ve geceleri özellikle her gece sanki böbrek şişiyor ve patlayacakmış gibi his veriyor uykudan uyandırıyor bazende kitliyor dönmekte zorluk çekiyorum.2 yıldır birsürü bölüme yönlendirildim (dahiliye,üroloji,kadın doğum,göğüs hastalıkları,fizik algoloji,nöroşiroloji) gibi.fakat bi çözüm bulunamadı.artık ne yapmam gerektiğini bilemiyorum göğüs hastalıkları bölümü bide genel cerrahiye görün dedi.sizce bulunabilirmi bu sorunum

  Cevapla
  • meraba ben helin benimde böyle ağrılarım vardı benim en sonunda böbreğimin arka kısmındadelik olduğu ortaya ççıkmıştı ameliyata alıcaklardı 7 yıl içinde kapandı

   Cevapla
   • Merhabalar Helin Hanım, öncelikle geçmiş olsun.
    Şikayetlerinizi ve öğrenmek istediğiniz hususları daha detaylı bir biçimde yazabilirseniz cevap vereceğim.
    Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

    Cevapla
 10. Ayak bas parmagimda kan toplandi ve tirnagimin tamamında siyahlık var bir aydır herhangi bir değişme olmadı genel cerrahi bu konuyla ilgilenir mi

  Cevapla
  • Merhabalar Esra Hanım, öncelikle geçmiş olsun.
   Ayağınızdaki bahsettiğiniz durum ile ilgili cildiye diğer bir adıyla dermatoloji veya genel cerrahi bölümlerine gidebilirsiniz. Cildiye ya da genel cerrahi uzman hekimleri muayene yaptıktan sonra gerekli müdahaleleri yapacaklardır. Bu noktada dermatoloji hangi hastalıklara bakar başlıklı yazımıza da göz gezdirebilirsiniz.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla
 11. Merhaba benim sağ kasiğimda zaman zaman ağri oluyor .Kasiğima ağrı geldiginde dizime kadar ağri oluyor.Ne yapmam lazim bilgilendirirseniz sevinirim teşekkürler

  Cevapla
  • Merhabalar Kiraz Hanım, öncelikle geçmiş olsun.
   Kasık bölgesinde oluşan bu ağrıların hangi durumlarda ortaya çıktığı, egzersiz ile ilişkili olup olmadığı gibi birçok bilgi, durumunuz için önem arz etmektedir. Benim önerim öncelikle aile hekiminize giderek genel bir muayene olmanızdır. Aile hekiminiz tıbbi öykünüzü detaylıca sorgulayacak ve yapacağı genel fizik muayene sonrasında en doğru bölüme yönlendirme yapacaktır. Eğer aile hekiminize gitmek istemiyorsanız kasık bölgenizdeki ağrıyı göstermek üzere genel cerrahi bölümünden randevu alabilirsiniz. Genel cerrahi hekimi altta yatan patolojik nedenlere bağlı olarak sizi başka bölümlere sevk edebilir.
   Muayeneniz sonrasında bilgi verirseniz durumunuz hakkında detaylıca konuşabiliriz.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla
 12. Meraba benim kasıklarım da agrılar oluyor acaba sebebi nedir ayrıyetten göğüse de agrı saplanıo kollarımda tarıf edemeyecegımı turden bı agrı olusuyor igene batması ceklın de de agrı oluyor bunlar için genel cerrahi ye mii gitmem gerekir

  Cevapla
  • Merhabalar Sudenaz Hanım, öncelikle geçmiş olsun.
   Bahsettiğiniz kasık ağrısı birçok hastalığa bağlı olarak ortaya çıkabileceği gibi sadece kas ağrısından ibarette olabilir. Ağrılarınız için en doğru yönlendirmeyi yapabilmem için detaylı bir tıbbi öykünüzü sorgulamam ve genel fizik muayene bilgilerinize vakıf olmama gerekir. Bu açıdan benim önerim ilk etapta aile hekiminize gidip durumunuzu anlatın. Size çeşitli sorular soracak ve genel bir muayene yapacaktır. Sonrasında ilgili bölüme yönlendirme sağlayacaktır. Daha sonra benimle bilgi paylaşırsanız durumunuz hakkında konuşabiliriz.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla
 13. Merhaba benim uzun zamandır sol gögüsümden koltuk altına doğru yayılan ağrım var şu 1 aydan beri sol sırtım ve sol kolumun parmak uçlarına kadar aşırı derecede ağrı var çok halsizlik ve güç kaybı var bunun nedenleri ne olabilir acaba ve hangi bölüme gitmeliyim şimdiden teşekkür ederim

  Cevapla
  • Merhabalar, Hatice Hanım. Öncelikle geçmiş olsun. Sol bölgede başlayan ve yayılan ağrılar kalp hastalıklarını işaret ediyor olabilir. Bu ağrınız için hemen aile hekiminize giderek genel bir fizik muayene olmanızı öneririm. Sonrasında aile hekiminiz fizik muayene bulguları doğrultusunda sizi kardiyoloji veya dahiliye gibi branşlara yönlendirecektir. Lütfen daha fazla ertelemeyin ve hemen bir sağlık profesyonelinden destek alın. Bu noktada kardiyoloji hangi hastalıklara bakar başlıklı yazıya göz atabilirsiniz.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla

Yorum yapın