Dahiliye Hangi Hastalıklara Bakar?

1
3445

Dahiliye Hangi Hastalıklara Bakar? Neye Bakar?

Dahiliye Hangi Hastalıklara Bakar konusuna geçmeden önce kısaca bazı bilgiler verelim. Dahiliye birden fazla alt branşı olan geniş bir tıp bilimidir. Endokrinoloji, göğüs hastalıkları, onkoloji, romatoloji, hepatoloji, immünoloji, gastroenteroloji, nefroloji gibi alt dalları bulunan dahiliye branşı, iç hastalıkları bölümü olarak ta anılmaktadır. İnsanlar internet ortamında şu şekilde aramalar yapmaktadırlar:

 1. Dahiliye bölümü hangi hastalıklara bakar?
 2. İç hastalıkları hangi hastalıklarla ilgilenir?
 3. Dahiliye hangi hastalıklarla ilgilenir?
 4. Dahiliye neye bakar?
 5. Dahiliye bölümü doktorları hangi hastalıklara bakar?
 6. Dahiliye(iç hastalıkları) nelere bakar?

Şimdi tüm bu sorulara cevap olacak şekilde dahiliye bölümünün baktığı hastalıklar ile ilgili açıklamalar yapalım.

dahiliye hangi hastaliklara bakar
Dahiliye hangi hastalıklara bakar ve dahiliye bölümü neye bakar ile ilişkili görsel.

Dahiliye (İç Hastalıkları) Bölümü Hangi Hastalıklara Bakar?

Dahiliye’nin alt dallarını başlıklar halinde inceleyerek dahiliye bölümüne giren hastalıklar hakkında bilgi sahibi olacağız.

Hematoloji, kan ile ilişkili yapıların hastalıklarını incelemektedir.  Hematolojinin ilgi alanına giren hastalıklar arasında anemiler, lökosit hastalıkları, lenfomalar, miyeloproliferatif hastalıklar,plazma hücre diskrazileri gibi hastalıklar bulunmaktadır. Hemen detaylı bir şekilde hazırlamış olduğumuz Hematoloji Hangi Hastalıklara Bakar? başlıklı yazımıza geçerek diğer detayları öğrenebilirsiniz.

Onkoloji, genellikle kanser ve benzeri hastalıklara tedavi seçenekleri sunan bir tıp bilimidir. Akciğer kanseri, cilt kanseri, böbrek kanseri, barsak kanseri, karaciğer kanseri gibi hastalıklarla ilgilenen onkoloji bölümü ile ilgili olarak hazırlamış olduğumuz Onkoloji Hangi Hastalıklarla İlgilenir? başlıklı yazıda tüm detayları bulabileceksiniz.

Nefroloji, böbrek, idrar yolu, mesane gibi organlar ve bunların hastalıklarıyla ilgilenen bir iç hastalıkları alt branşıdır. Nefrolojiye giren hastalıklar arasında akut böbrek yetmezliği, kronik böbrek yetmezliği, glomerüloneritler, vasküler hastalıklar, renal hücreli karsinom bulunmaktadır. Bu konu hakkında detaylı bir inceleme yaptığımız Nefroloji Hangi Hastalıklara Bakar? konulu yazımıza göz atmanız faydalı olacaktır.

Kardiyoloji, kalp ve kalple yakın ilişkili organların hastalıklarıyla ilgilenen bir tıp bilimidir. Hipertansiyon, kapak hastalıkları, miyokardit, perikardit, kardiyak tümörler gibi birçok hastalık kardiyolojinin baktığı hastalıklar arasındadır. Kardiyoloji Hangi Hastalıklarla İlgilenir? başlıklı yazımızda bu hastalıklara detaylıca değindik.

Göğüs Hastalıkları, akciğer ve kalp dışındaki diğer göğüs organları ile ilgili hastalıklara bakmaktadır. Stannozis, siderozis, bissinozis, pulmoner tromboemboli, pulmoner hipertansiyon, kor pulmonale, tüberküloz ve pnömoni gibi hastalıkları inceleyen bu bölüm hakkında detaylı bilgiye Göğüs Hastalıkları Bölümü Hangi Hastalıklara Bakar? başlıklı yazımızda bulabilirsiniz.

Ayrıca dahiliyenin diğer alt branşları ile ilgili ileri inceleme için şu linkleri takip edebilirsiniz:

 1. Romatoloji hangi hastalıklara bakar?
 2. İmmünoloji hangi hastalıklarla ilgilenir?
 3. Gastroenteroloji hangi hastalıklara bakar?
 4. Hepatoloji hangi hastalıklara bakar?

Şimdi dahiliye hangi hastalıklara bakar konusuyla ilgili birkaç örnek verelim.

Dahilliye Bölümü Doktorları Hangi Hastalıklara Bakar?

Dahiliye bölümünde bakılan hastalıklar arasında sıkça bilinenleri liste halinde sıralayalım.

 1. Yüksek tansiyon hastalığı
 2. Şeker hastalığı
 3. Kalp ve ritim bozuklukları
 4. Guatr
 5. Gastrit
 6. Romatizmal hastalıklar

gibi çoğaltabiliriz ancak bu hastalıkların tamamını Hangi Bölüm Hangi Hastalığa Bakar? başlıklı sayfamızı ziyaret ederek bulabilirsiniz.


Dahiliye hangi hastalıklara bakar konusunu bitirmiş bulunuyoruz. Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Avatar
Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesinde Eğitimimi Sürdürmekteyim. Bana erhanyavuz@mail.com veya instagram üzerinden ulaşabilirsiniz. Lütfen tıbbi sorularınızı olabildiğince konu altlarındaki yorum bölümlerinden sormaya özen gösteriniz.

Bu Yazıya Toplamda 1 Yorum Yapılmıştır.

 1. Mide bulantısı ve yüksek ateş ile hastaneye gittim.Serumdan sonra ishal basladi.kan idrar tahlillerinden sonra bağırsakta kalınlaşma ve yoğun iltihap olabileceğini söylediler tetkik ve tedavi için yatmam gerektiğini de. Dört gün kadar yattım. Kolonoskopi yapıldı ve serum tedavisi ile karin ağrım azaltilmaya çalışıldı. On gün sonra sonucun çıkacağını söylediler. Bende çok bunaldigim için dün gece eve çıktım. Kolonoskopi kağıdında bulgular olarak; terminal ileuma kadar ilerlendi. Terminal ileumdan on cm kadar ilerlendi normal görüldü. Cekum, çıkan kolon, hepatik fleksura, transfer kolon, splenik fleksura, inen kolonda yer yer hiperemik alanlar mevcuttu.biyopsi alındı. Sigmoid ve rektum doğaldı. Retrofleksiyonda 1.derece internal hemoroid pakeleri izlendi. TANİ: Cekum, çıkan kolon, transvers kolon ve inen kolonda hieperemik alanlar mevcut biyopsi alındı. (İnflamatuar bağırsak hastalığı? Nonspesifik kolit?) 1.derece internal hemoroid.yaziyor. Yardımcı olursanız çok sevinirim :(:(

Haydi Hemen Bir YORUM Yazın

Please enter your comment!
Please enter your name here